Hayatımız boyunca matematik her alanda karşımıza çıkıyor. Ufak hesaplamalardan tutun, okul yaşamı, iş performansı, ödemeler ve hatta yemek yaparken ölçü birimi olarak bile kullanılabiliyor. Eğitim haberleri okurken de sık sık karşımıza çıkan matematik, özellikle öğrenciler için bazen ciddi bir sorun hâline gelebiliyor. Bu nedenle en hızlı matematik öğrenme metodu nedir ve çok küçük yaşlara kadar temel eğitime dayanan bu alanda başarı nasıl sağlanır yazımızda özetledik…

matematik_ogrenme.jpg

Hızlı Matematik Öğrenme Metodu

Okulda matematikten yorulan, sıkılan öğrenciler çabuk vazgeçse de, bu yanlış bir yaklaşımdır ve sanılanın aksine matematik dersini kavrayabilmek o kadar da zor değildir. Öncelikle hızlı matematik öğrenmek için birinci kural dikkatinizi vermek. Pek çok genç bu noktayı atlıyor ve yeterince dikkat toplamadan soruları çözmeye çalışıyor, ardından başarısız oluyor. Kendinizi yoğunlaştırmadan, öğrenmeniz gereken konuya odaklanmadan bu dersi kavramanız mümkün değil. Dikkatin dağıldığı bir matematik öğrenme metodu kesinlikle faydasız olacaktır. Peki, bunun üstesinden nasıl gelinir?

Öncelikle ‘Anlamıyorum’ demekten vazgeçmelisiniz. Bilgiyi henüz yeni öğrendiniz ve hemen kavramamanız normal. Kendinize zaman tanıyın, öğrenebileceğinize inanın ve düzenli olarak tekrar yapın. Hafızaya alınan matematiğin kalıcı olması için aralıklı olarak tekrar yapılması, bilginin tazelenmesine yardımcı olacaktır. Kaldı ki, insan hafızası belirli bir zamandan sonra bırakın okuduklarını, gördüklerini hatta yaşadıklarını bile unutabiliyor. Bu nedenle derste işlediğiniz konuları günlük, haftalık ve aylık periyotlarla tekrar etmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Ek olarak hızlı matematik öğrenmek için organizasyonunuzu da iyi yapmalısınız. Çok sıkı çalışıp, iyi ezber yapabilirsiniz fakat konuları organize etmeden başarılı olamazsınız. Bu yüzden çalıştığınız konuları yerleriyle tespit edin. Hangi konu hangi kitapta, hangi bölüm ve başlıkta bunları belirleyin. Bunu yaptığınızda konulara tekrar dönmeniz de kolaylaşacaktır.
Aynı zamanda hızlı matematik öğrenme için uygun teknikleri de kullanmalısınız. Öğrenme teknikleri elbette ki birçok türe ayrılmaktadır ancak en etkili metot; çağrışım kurarak konuları birbirleriyle eşleştirmektir. Son olarak etütte veya okulda dersleri vaktinde dinlemeye özen gösterin. Bu klasik bir söylem gibi gelse de, ‘derste dinlenen konu’ her zaman en akılda kalıcı olandır.