Bu konudan haberdar edilenler

 1. #1
  Fırtına
  Guest

  Okul öncesi eğitim zorunlu olacak.!

  Sponsor Bağlantılar


  Okul öncesi eğitimi 81 ilde zorunlu hale getirmek için Milli Eğitim Bakanlığı düğmeye bastı. Projeye göre 2013'te 5 yaşındaki tüm çocuklar eğitime başlayacak

  Milli Eğitim Bakanlığı, okul öncesi eğitimi 81 ile yaymayı hedefliyor. Bakan Nimet Çubukçu, "2013'te okul öncesi eğitimi 81 ile yayacağız. Okul öncesi eğitim, öğrencinin başarısında en önemli etken.. Yabancı dil eğitimini de okul öncesinde başlatacağız. Böylece öğrencilerimiz dünya ile yarışır hale gelecek. Bu çalışmayla dünya sıralamasındaki yerimizin en kısa sürede değişeceğine inanıyorum. Öğrencilerimiz PISA sınavlarında rakipleri ile aynı kulvarlarda yarışmıyor. Bu düzenleme ile aynı kulvarda mücadele imkânına kavuşacaklar" dedi.

  VELİLER İKNA EDİLECEK

  Pilot uygulama kapsamında, 2009- 2010 eğitim-öğretim yılından beri, 57 ilde okul öncesi eğitim zorunlu.. Uygulamanın yaygınlaştırılmasıyla birlikte, diğer illerde de 5 yaş veya 60-72 aylık çocukların tümü okul öncesi eğitime alınacak. Çocuğunu zorunlu eğitime göndermek istemeyen velilere ceza uygulanmayacak. Okul yönetimleri velilere okul öncesi eğitimin yararlarını anlatarak, onları ikna etmeye çalışacak. İlk etapta Yozgat, Denizli, Ayfonkarahisar, Şanlıurfa, Sakarya, Kocaeli, Hatay, Elazığ, Sivas, Erzincan, Mersin, Balıkesir, Niğde, Tokat, Bitlis, Aydın, Malatya, Muş, Aksaray, Osmaniye, Manisa, Siirt, Bingöl ve Çorum'da zorunlu eğitime geçilecek..

  İLLERE TALİMAT VERİLDİ

  Zorunlu eğitim kapsamına alınan illere hazırlıkların tamamlanması yönünde talimat verildi. Buna göre, 25 ilin yöneticileri hazırlık amacıyla şu işlemleri yapacaklar;

  5 yaş çocuklarının zorunlu pilot uygulaması kapsamına alındığı basın yoluyla halka duyurulacak.

  Alan taraması yapılarak belirlenen öğrencilerin anaokulu-anasınıflarına kayıtlarının yapılması sağlanacak.

  Kullanılmayan veya atıl durumdaki kamu binaları belirlenecek.

  Derslik ihtiyacının giderilebilmesi için derslik olabilecek idare odaları ve atıl durumdaki derslikler tespit edilip ana sınıflarına dönüştürülecek.

  Sabah


 2. #2
  Fırtına
  Guest

  Okul öncesi eğitimde taşımalı eğitim dönemi başlıyor  Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğünün 27/06/2011 tarihli, 1668 sayılı ve “Taşımalı Eğitime Geçiş” konulu yazılarında;

  “Erken Çocukluk Gelişimi ve okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması kapsamında;

  - Okul öncesi eğitim kurumlarının tam kapasite ile çalışması,

  - Fizikî şartları uygun olduğu için açılmış olan dersliklerin değerlendirilmesi,

  - 2012–2013 eğitim-öğretim yılında bütün illerde 5 yaş (80–72 ay) grubu çocukların zorunlu eğitim kapsamına alınması,

  Amacıyla bu yaş grubundaki çocukların belirli merkezlerdeki anaokullarına/ana sınıflarına taşınması düşünülmektedir.

  Genel müdürlüğümüzün 2012 yılı bütçe hazırlık çalışmalarında ilgili harcama kalemine ödenek konulması Maliye Bakanlığına teklif edileceğinden taşımalı eğitim kapsamına alınacak çocuk sayısının bilinmesine ihtiyaç duyulmuştur.

  Bu bağlamda, İlinizde taşıma işleminin yapılacağı okulun seçimi yapılırken;

  - Yerleşim birimlerine göre daha merkezi durumda olması,

  - Fizikî kapasitenin yeterli olması (Derslik sayısının)

  - Öğretmen ve ders araç-gerecinin yeterli olması,

  - Mevsim ve iklim şartları ile yol güvenliği dikkate alınarak yerleşim merkezinin taşıma yapılacak okula en az iki (2) km. uzaklıkta bulunması,

  - Taşınması düşünülen 5 yaş grubu çocukların dersliklere göre dengeli bir biçimde dağılımının sağlanması,

  vb. kriterler göz önünde bulundurulmalıdır.

  Yukarıda sıralanan kriterlere göre İlinizde 5 yayın pilot uygulaması çerçevesinde taşımalı eğitim kapsamına alınacak çocuk sayısının Genel Müdürlüğümüze 22'07/2011 tarihine kadar bildirilmesini rica ederim..”

  Açıklamasında bulundu.

  Ahmet Kandemir

  (Memurlar.net Öğretmenler Bölüm Sorumlusu..) 3. #3
  Fırtına
  Guest

  Okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması genelgesi.!  Okul Öncesi Eğitimin Yaygınlaştırılması çalışmalarında zorunlu eğitim pilot uygulamasında belirlenen hedefe ulaşılabilmesi için alınacak tedbirleri içeren 2011/44 sayılı Genelge;

 4. #4
  Fırtına
  Guest

  Zorunlu okul öncesi eğitim Türkiye’ye yayılıyor

  Sponsor Bağlantılar


  Milli Eğitim Bakanlığı, 2011-2012 eğitim öğretim yılında 14 ilde, 2012-2013 eğitim öğretim yılında ise 10 ilde daha okul öncesi eğitimi zorunlu hale getirecek. Böylece, 2012-2013 eğitim öğretim yılında 5 yaş grubunun tamamının Türkiye genelinde kademeli olarak okul öncesinde zorunlu eğitime başlaması sağlanacak.

  Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Vekili Sadettin Sabaz imzasıyla, okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması konulu bir genelge yayınlandı. Söz konusu genelgede, okul öncesi eğitimin 36-72 ay grubundaki çocukların gelişimine olan katkısına dikkat çekildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 5 yaş (60-72 ay) çocukların tamamının okul öncesi eğitime alınması amacıyla 2009-2010 eğitim öğretim yılında 32 ilde başlatılan zorunlu eğitim pilot uygulamasının başarıyla sürdürüldüğü ifade edildi. 2010-2011 eğitim öğretim yılında 57 ile ulaşan bu uygulama ile 5 yaş grubunda yüzde 67 okullaşma sağlandığı kaydedildi.

  Genelgede, "5 yaş grubunun 2011-2012 eğitim öğretim yılında 14 ilde (İzmir, Tekirdağ, Ordu, Konya, Erzurum, Iğdır, Zonguldak, Kastamonu, Kayseri, Ankara, Diyarbakır, Bursa, Kahramanmaraş, Adana), 2012-2013 eğitim öğretim yılında 10 ilde (Van, Kars, Adıyaman, Batman, Mardin, Şırnak, İstanbul, Gaziantep, Ağrı, Hakkari) pilot uygulama kapsamına alınması planlanmıştır. Böylece, plan dönemi sonu olan 2012-2013 eğitim öğretim yılında 5 yaş grubunun tamamının Türkiye genelinde kademeli olarak zorunlu eğitime başlaması sağlanmış olacaktır.” denildi.

  Genelgede sıralanan, valiliklerce yapılması gereken hazırlıklar ise şöyle: "Mevcut okul öncesi eğitim kurumlarının tam kapasite ile çalışması sağlanacak. Fiziki şartları uygun örgün ve yaygın eğitim kurumlarının bünyesinde ana sınıfları açılacak. İllerde atıl durumda bulunan diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ait binalarda tadilat yapılarak, bunların okul öncesi eğitim kurumlarına dönüştürülmesi sağlanacak. Her ana sınıfına kabul edilen çocuk sayılarının 25’i geçmemesine özen gösterilecek. Mevcut ana sınıflarının ikili eğitim yapmaları sağlanacak. Fiziki mekanı uygun kapalı köy ilköğretim okullarının onarımı yapılarak ana okulu/ana sınıfına dönüştürülmesi sağlanacak.."


  Cihan Haber Ajansı


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Özel tertibatlı aracı zorunlu hallerde başkaları kullanabilir mi?
  By grilland in forum ÖTV İndirimli Engelli Aracı / Sürücü Belgesi
  Cevaplar: 25
  Son Mesaj: 15-09-2012, 15:19:49
 2. Engelli araçlarında özürlü plakası olması zorunlu mu?
  By Yağmur in forum ÖTV İndirimli Engelli Aracı / Sürücü Belgesi
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 22-09-2011, 04:04:11
 3. Görme engelli çocuğun okul öncesi ve sonrası eğitimi
  By gülümse_hayata in forum Çocuğum ve Ben
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27-01-2011, 20:25:14
 4. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezleri Yönetmeliği!
  By Fırtına in forum Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Hizmetleri
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 16-01-2011, 13:51:15
 5. Evde bakım ücretinde zorunlu olan ağır özürlü tabiri nedir?
  By Gürkan in forum Evde Bakım Maaşı / Hizmeti
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 25-12-2010, 19:23:41

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş