Like Tree2Beğeni
 • 1 Mesaj Sahibi gülümse_hayata
 • 1 Mesaj Sahibi ahmet012847

Konu: 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Gününün Farkındamıyız?

 1. #1
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  21 Mart Down Sendromu Farkındalık Gününün Farkındamıyız?

  Sponsor Bağlantılar


  21 Mart Farkındalık günü fakat bir çoğumuz Down Sendromunun farkında bile değiliz. Down sendromu 21. kromozomun, 2 yerine 3 kopyası olmasından kaynaklanan bir kromozomal bozukluktur.

  21 Mart, Dünya Down Sendromu Günü olarak belirlenmiştir. Bunun sebebi; 21 Mart’ın 21.3 olarak gösterimi ve böylelikle 21. kromozomun üçlenmesi ile oluşan Down sendromuna olan göndermedir.

  Down Sendromu, bir bireyde 21. kromozomun, 2 yerine 3 kopyası olmasından kaynaklanan bir kromozomal bozukluktur. Bu sebeple trizomi 21 olarak da bilinmektedir. Aslında bir farklılık olan bu durum ne yazık ki günümüzde kusur olarak görülmektedir. Down sendromlu insanların başarılarını gördükçe, bunu bir hastalık ve eksiklik olarak düşünmek haksızlık olacaktır.

  1.jpg

  Down sendromunun toplumda bir hastalık olarak görülmesi, bu bireylerin IQ konusundaki eksikliğinden kaynaklanır. Ancak IQ ölçümlerinin, matematiksel ve mantıksal zekâyı ölçmek için tasarlandığı düşünülürse, bunu bir zekâ ölçüm parametresi olarak düşünmek anlamsızdır. Ancak, Down sendromuna sahip bireylerin öğrenme zorluğu çektiği de bir gerçektir.


  2.jpg

  Down sendromunun bir hastalık olarak tanımlanmasının bir diğer sebebi ise; bu bireylerin diğer bazı hastalıklara daha fazla yakalanıyor olmasıdır. Down sendromlu bireylerde kalp hastalıklarına yakalanma riski ciddi miktarda artmaktadır. Öyle ki, doğan her 2 Down sendromlu çocuktan 1 tanesinde kalp rahatsızlıkları görülmektedir. Ancak, Down sendromlu bireylerde kötü huylu tümörlere (kansere), normalden daha az rastlanmaktadır.
  Ne yazık ki, günümüzde Down sendromunu çözen bir tedavi yoktur. Ancak sendromun belirtilerini, kısmen ya da tamamen yok edilecek kadar başarılı fizyolojik ve mental uygulamalar bulunmaktadır.

  5.jpg

  Evrimsel açıdan down sendromunu değerlendirirsek; 50 yaşın üzerindeki annelerin doğurduğu her 11 bebekten 1'i Down sendromu ile doğarken, 30 yaşındaki annelerin doğurduğu her 1.000 bebekten sadece 1'inde Down sendromu görülmektedir. Bu durum annenin yaşı ile down sendromu görülmesi arasında bir ilişki olduğunu kanıtlamaktadır. Geçmiş dönem insanlarına bakıldığında geç yaşta doğum yapan bir annenin bebeğini yaşatma konusunda zorluk çekeceği görülmektedir. Evrim de bu sorun karşısında down sendromunu ortaya çıkararak tek başına yaşayabilecek bireyler yaratmaktadır.


  6.jpg

  Tek başına yaşamakla ne kastediliyor? Down sendromlu bireylerin vücut bazında, ömürleri boyunca harcadıkları bireysel enerji, bu sendroma sahip olmayan bireylere göre çok daha düşüktür. Bu da açlık gibi koşullara daha kolay adapte olmalarını sağlar. Down sendromlu bir birey, hayatta kalabilecek kadar donanımlıdır.

  7.jpg

  Özetle, down sendromlu bireylerin, evrimini tamamlamamış bireyler olarak düşünülmesi hatalı olacaktır. Çünkü onları insan yapan, bu nitelikleri değil, hücresel özellikleridir.

  21 Mart Down Sendromu Günü’nü, anlamaya çalışarak, farkında olarak geçirelim.


 2. #2

  Üyelik tarihi
  Jan 2018
  Mesajlar
  5
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Farkında olsalar ne olur ki engelliyi tek birey kabul etmeyen gelir kriterine bakıp maaşını kesen baksa ne olur bakmasa ne olur

  Hakan.60 bunu beğendi

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş