Otistik Özellik Gösteren Çocuklara İletişim Becerilerinin Kazandırılması - Prof. Dr. Gönül KIRCAALİ İFTAR

OTİZMDE İLK ADIM;

Aydan AYDIN
Epsilon yayınları

ONLAR GÜNEŞE HASRET;

Selvi BORAZANCI
Sistem Yayıncılık

AQ;

Selvi BORAZANCI
Sistem Yayıncılık

GERÇEK BİR İNSAN;

Gunilla GERLAND
Sistem Yayıncılık

FARKLI GELİŞEN ÇOCUKLAR (otistiklerde İletişim ve cinsellikle ilgili çok önemli konular mevcut)

Editör; Prof. Dr. Adnan KULAKSIZOĞLU
Epsilon yayınları

Otistik Çocukların Eğitiminde Aile El Kitabı;

Editör; Nilüfer Darıca
Milli Eğitim Basımevi/Ankara

Kelimelerin Ötesinde;

Pınar kahraman küçükaras
Kelebek yayınları

BEN - O. Ivar LOUAAS;

(Gelişimsel Yetersizliği Olan Çocuklara Öğretme Rehberi)

OTİZM - Dr. Yeşim FAZLIOĞLU

(Otizmde Görsel İletişim Tekniklerini Kullanma)

Otizm ve Otistik Çocukların Eğitimi;

Ahmet GÜNEŞ
İLYA YAYINLARI

Bir çocuğun oyun oynarken kendi etrafında dakikalarca dönmesini kim anlar? Diğer çocuklara yetişmek için değil, sadece onların yanında kendi varlığını hissedebilmek için evde ne kadar çaba harcadığını kim bilebilir? Bu kitap, otizmin ne olduğunu, çeşitlerini ve tedavi yollarını ayrıntılarıyla açıklıyor (arka kapaktan)


Otizm ve Otistik Çocuklar;

Nilüfer Darıca, Şebnem Tuş, Ülkü Abidoğlu
ÖZGÜR YAYNLARI

Otizm; anne-babalar tarafından bebeklik döneminde her zaman fark edilemeyebilmektedir. Özellikle 2-5 yaş arası; otistik özelliklerin belirginleştiği, tanı için oldukça önemli bir dönemdir.

Otizm El Rehberi;

Devrim Koçer
DOĞAN YAYINCILIK

Otistiklerin, yaşamla baş etmeyi öğrenmesi mümkündür. Bu alanda en son gelişmelere yer veren Otizm El Rehberi, otistik bir çocuğu daha iyi anlamaya yardımcı olacak açık ve basit açıklamalar sunuyor.


Yağmur Çocuklar/Otizm Nedir?

Doç. Dr. Barış Korkmaz
DOĞAN YAYINCILIK

Otistik bir çocuk dünyayı keşfetmek için çabalamaz, araştırma yapmaz, neredeyse hiçbir zaman incelemez. Öğrenme onu korkutur ve bu da otizmini kırmasına bir engeldir. Otistik çocuk için dünya karmaşıktır, iletişimde anlaşılır ve alışılmış yolları kullanamaz.

Otistik Çocuk Dahi mi, Engelli mi?

İsmail TUFAN
İLETİŞİM YAYINLARI / Başvuru Dizisi

Bir zamanlar hepimiz bu dünyada birer yabancıydık. Zamanla çevremize uyum sağladık ve normalleştik. Ama içimizden ufak bir azınlık, bu yabancılıklarını korudu. Ancak bunun faturası oldukça ağır oldu. Onlar artık bu dünyanın içe-kapanık ve yalnız yabancılarıydı. Bilim adamları onları 'otist', yabancılıklarını da 'otizm' olarak adlandırdılar.

Resimlerle Düşünmek Otizmin İçerden Anlatımı;

Temple GRANDİN
DOĞAN KİTAPÇILIK

Temple Grandin, Birleşik Devletlerdeki tüm çiftlik hayvanları tesislerinin üçte birinin tasarımını yapmış yetenekli bir hayvan bilimci. Ayrıca otizm konusunda da sık sık konuşmalar yapıyor, çünkü Temple Grandin otistik, dünyayı, biz diğerlerinin anlayamayacağı bir şekilde düşünüyor, hissediyor ve yaşıyor. Bu kitap; olağanüstü bir insanın otizm bilmecesini aydınlatan bir belgeseli..


S.O.S Otizm Ve İletişim Problemi Olan Çocukların Eğitimi;

İnci Vural KAYAALP
EVRİM YAYINEVİ

...Dokuzuncu ayda emeklemiş olmak, onbeşinci ayda birkaç küpü üst üste koymak, onsekinci ayda birkaç kelime etmek gibi gelişim aşamaları, beynin bu işlevlerle ilişkili bölgelerinin olgunlaşmasının işaretleridir. Bu işaretleri görmek, anne-babayı ve doktoru rahatlatır.


Özel Eğitimde Akademik Becerilere Hazırlık / Etkinlik Örnekleri;

Neslihan Kuloğlu Türker, Aynur Akıncı Aydoğan
ÖZGÜR YAYINLARI / Özel Eğitim Dizisi

Öğrenmeye hazırlık becerileri - Taklit etme - Eşleştirme - Ayırt etme - Gruplama - El, Göz koordinasyonu becerileri Ana-Babalar ve Eğitimciler için..Özel Gereksinimli Çocuk / Zihinsel ve Duygusal Gelişim;

Stanley I. GREENSPAN
ÖZGÜR YAYINLARI / Çocuk Eğitimi Dizisi

Prof. Dr. Stanley I. Greespan tüm dünyada son yirmi yılın çocuk gelişimi, eğitimi ve tedavisi konularında; bir hekim, yazar, hoca ve analist olarak en önde gelen isimlerinden biridir. Bu kitap gelişimsel bozuklukları olan çocukların ebeveynleri için yazılmıştır, doğal olarak onlarla sınırlı olmayıp, konu ile ilgili olan her profesyonel, kitaptan yararlanabilir.AQ Otistik Zekâ Ve Seviyeleri-Otizm;

Selvi BORAZANCI PERSSON
SİSTEM YAYINCILIK

Otizm üzerine yapılan araştırmacıların tarihçesi, otizmin hala ilk günlerdeki esrarını koruduğunu göstermektedir. Selvi Borazancı Persson AQ Otistic Zekâ tanımlamasıyla otizmi yeni bir bakış açısıyla değerlendirmektedir. Dünyaya gelişinden itibaren her çocuğun belli sürelerde tamamladığı otistik özelliklerin belli bir yoğunlukta olması gerekiyor. Bu bakış açısıyla, çevremizdeki kişilerde az ya da çok otistik özellikler gözleyebiliriz.


Sevgi Dili Konuşan Çocuklar;

Ayşegül Turan
SİSTEM YAYINCILIK

Onları gördüğümüzde nasıl davranacağımızı bilemeyiz. Çünkü kimse bize zihinsel özürlüler hakkında bilgi vermemiştir. Ya merakımızı yenemeyip saatlerce gözlerimizi diker bakarız ya da bakışlarımızdan belki rahatsız olurlar diye, onlar yokmuş gibi davranırız. Her iki davranışımızın altında gizli ve tatmin olmamış bir merak yatar. Kimdir bu çocuklar? Onlara nasıl yardım edilir?

.

Otizm ve Otistik Çocukların Eğitimi;

Çetin Özbey
İNKILÂP KİTABEVİ / Sağlık Tıp Dizisi

Özel eğitimle uğraşan uzmanlara ve ailelere, bu uzun ve zor yolda sistematik bilgiler veren az sayıda eserden biridir. Kitap, açıklayıcı ve yol gösterici bir içerik taşımaktadır. Öncellikle, otizmle ilgili genel ve yeterli betimlemeler yapılmış, yapılması gereken çalışmaların amacı ve neye yönelik olduğu, gidilmesi gereken yollar açık bir dille anlatılmıştır.


Asperger Sendromu;

Prof. Dr. Barış Korkmaz
Adam Yayınları

Nöropsikiyatrik bir bozukluk olan Asperger Sendromu (AS), doğrudan toplumsal ilişkilerde ve iletişimde bozukluklarla karakterize olan hastalıkların başında gelir. İlk kez Viyanalı çocuk hekimi Hans Asperger tarafından 1944'te tanımlandı.