Like Tree38Beğeni

Konu: Psikiyatri doktoruna ne zaman gitmek gerekir?

 1. #1
  Üye
  Murat.Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2014
  Şehir
  Antalya
  Mesajlar
  1,998
  Blog Mesajları
  31
  Bahsedilme
  1 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Exclamation Psikiyatri doktoruna ne zaman gitmek gerekir?

  Sponsor Bağlantılar


  psikiyatri.jpg

  Psikiyatri doktoruna ne zaman gitmek lazım? İnsan doktora ne zaman gider? rahatsızlandığında gider ama gelin görünki konu ruh sağlığına geldiğinde hiçte basit bir konu değil çünkü insanlar destek alacaklarını bildikleri halde yararlanacaklarını bildikleri halde bir psikiyatri doktoruna gitmeyi son derece geç zamanlara kadar erteliyorlar. Bunun arkasında bir çok inanç, kabul, korku, ön yargı yatmaktadır. Mesela diyelim ki irade, karakter, kişilik gücü, kafada biter bütün bu kabüller çocukluktan beri duyduğumuz annemizin, babamızın, toplumdaki önemli insanların bize sürekli verdiği mesajlar mesela en basitinden sigara için her gün sağlık bakanlığı kamu spotları hazırlıyor, kilo problemine dönük olarakta spotlar hazırlanıyor ve ne deniyor? kararlı olunca, iradeli olunca bunu halledersin gibi ruh sağlığı sorunlarını bir irade meselesi olarak kolluyorlar.

  Halbuki iş o kadar basit değil biyomedikal bir rahatsızlık depresyon olsun, kaygı bozukluğu olsun, sosyal fobi olsun, bağımlılıklar olsun hem beyin kimyasını, hem insanın kişilik özelliklerini, hem içinde yaşadığı çevreyi ilgilendiren çok önemli problemler. Mesela diyelim ki dahiliye doktoruna gittiniz incelemeler yapıldı, tetkikler yapıldı hiçbir rahatsızlık tanısı konacak bir durum bulunmadı, ne diyor doktor arkadaşlarımız genelde stres, üzmeyin kendinizi, takmayın,spor yapın, tatile gidin gibi önerilerde bulunuyorlar. Uzman doktorlarımız bile son noktaya gelene kadar hastalarına bir psikiyatri uzmanına gitmeyi tavsiye etmekten çekiniyorlar. Bunun arkasında damgalanma korkusu yatıyor, bir psikiyatri doktoruyla görüşmeye gitmenin insandaki mahcubiyet, yetersizlik duygusu yarattığını biliyoruz ve özelliklede bundan en çok erkekler etkileniyor, erkekler çok daha az yardım almaya eğilimli hale gelebiliyorlar.  Peki psikiyatri doktoruna ne zaman gitmek lazım? Doktora gitmenin kabaca iki tarafı olabilir bir tanesi rahatsızlıklar ortaya çıkınca diğeride rahatsızlıklar ortaya çıkmasın diye daha esen, sağlıklı yaşam sürülsün diye doktora gidilebilir. Yapılan araştırılmaların çoğu tedavi edebileceğimiz hastaların ancak % 10 unun bize geldiğini gösteriyor. Bu çok ciddi bir sosyal kayıp, manevi bir kayıp bütün hayatın içinde mesleki kayıp, mutlu ve doyumlu bir hayatın ortaya çıkması yönündeki en büyük engellerden bir tanesi onun için hem dünya sağlık örgütü olsun hem de bir çok kuruluş ruh sağlığı farkındalık programları yapıyorlar. Peki, asıl konumuza dönersek ne zaman psikiyatra gitmemizin vakti gelmiştir? Her olumsuz yaşantı, her negatif duygu bir rahatsızlık değildir. Öfke olsun, bunaltı olsun, üzüntü, bazen isteksizlik, bazen keyifsizlik bunlar hayatın içinde son derece doğal herkesin yaşayacağı hisler. İnsanlığın hayatı dört alanda etkilenir duygu hali, düşünce yapısı, bedensel durumu ve davranışları.

  Buralarda ortaya çıkan sorunlar bir döneme aitse hayatta işlev görmeye, normal beklenilen nitelikli ilişkiler kurmayı ve kendinizdeki potansiyeli yaşama çevirmeyi engelleyecek kadar ise o zaman belki bir rahatsızlığın işareti vardır. Mesela isteksizsiniz birkaç gün isteksiz olabilirsiniz ama bu günlerce devam ediyorsa en basit temel işlerinizi yerine getirmekten sizi alı koyuyorsa, ilişkilerinizi bozuyorsa bir uzmana gitmek gerekebilir. Ya da bir takım düşünceler, takıntılar hepimizde olabilir başımıza kötü bir şey gelmesinden hepimiz kaygılanabiliriz, çocuğumuza, sevdiklerimize ama bu düşünceler bir hücum tarzında geliyorsa, yakamızı bırakmıyorsa, hayattan zevk almamızı, normal işlevleri sürdürmemizi engelliyorsa belki bir takıntı, kaygı bozukluğunun habercisi olabilir.

  Ayrıca bedensel belirtiler de çok önemli bazen hepimiz uykusuzluk yaşayabiliriz ama bu günlerce devam ediyorsa yani süre ve şiddet bakımından sizin olağan hayatınızı değiştirmeye başladıysa ya da dışarıdan sevdiğiniz insanlar bunu size söylüyorsa bir psikiyatri uzmanına gidilebilir. Peki ruh sağlığı alanında kime gideceğiz bu konu çok önemli hiçbir alan ruh sağlığı alanı kadar ruhsatsız, ehliyetsiz bir çok insanın hücumu altında değildir. Bizler sağlık çalışanlarıyız bir yanda psikiyatrlar var birde klinik psikologlar, uzman psikologlar var bunlar alanında ruhsatlı kişilerdir. Psikolog mu, psikiyatr mı? Tanı koymak için psikiyatr olmak zorundasınız yani bir rahatsızlığın olmadığını söylemek için bile bir doktor olmanız gerekiyor ancak klinik psikologlar deneyimli psikolojik rahatsızlıklarda çalışmış psikoterapileri götürebilen ölçme ve değerlendirme yapabilen ve psikiyatrlarla beraber bir ekibin parçası olarak çalışan insanlardır. Son olarak tanı koymak doktorun görevidir ve kulaktan dolma fikirlere güvenilmemelidir..


 2. #2

  Üyelik tarihi
  Dec 2013
  Şehir
  ısparta
  Mesajlar
  10
  Blog Mesajları
  7
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Selam her şeyi güzel anlatmısınız Prof.Dr.Vedat Şar ben hem pskiyatri hemde psikolg tedavisi görüyorum atlamış olduğunuz bir konu tedaviya uzman kişiler tehşis ve tanı koyabilir diyorsunuz. Bunu söylerken devlet hastanelerinde çalışanların doktorların ve pskologların yeterli bilgi,tecrübe sahipleri olduğunu düşünüyormusunuz?
  VEYA KAŞININ BUNLARA SAHİPLER BİZLER TEDAVİ OLMAK İÇİN GİTTİĞİMİZDE DOĞRU ZAMANDA DOĞRU YERDE DOĞRU KİŞİYLE KONUŞTUĞUMUZU TEDAVİ SÜREÇİNDE ANLIYORUZ.İki ay oldumu tedaviye sonlandıran devletin bize sunduğu imkanlar kısıtlı diyen hem onlara hemde bizlere sıkıntılar yaşatan devletimiz.
  Diyor ki,sakın hasta olmayın engelli hiç olmayın paranız varsa doğru zamanda doğru yerde ve doğru kişiyi bulup tedavinizi yaptırın yoksa evde oturun önce kendinizle sonra başkalarıyla uğraşın.
  Sosyal devlet biziz deyip her şeyleri yaptık diye meydanlarda söyleyin.

  Saygı ve sevgilerimle
  Murat.Y, septik ve Gazoz Agacı bunu beğendi.

 3. #3

  Üyelik tarihi
  May 2014
  Şehir
  hatay
  Mesajlar
  144
  Bahsedilme
  5 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Türkiyede kullanılan antidepresan ilaçlarda artış
  2012 yılındaki istatiske göre
  tüketilen 36 milyon 881 bin kutu ile , yüzde 160 olmuş..

  Şizofren gibi ağır durumlarda kullanılan antipsikotiklerde ise
  yüzde 68.6 oranında artışla 7 milyon 201 bin kutudan 12 milyon 158 bin kutuya çıkmış.  grafik1-620x360.jpg
  Murat.Y, Gazoz Agacı ve septik bunu beğendi.

 4. #4
  GülerAkköse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2014
  Şehir
  Denizli/Pamukkale
  Mesajlar
  105
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Bu ülkede ruh sağlığınızın normal olması anormal zaten

 5. #5
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  13,584
  Blog Mesajları
  15
  Bahsedilme
  130 Gönderi
  Etiketleme
  38 Konu


  Anti depresan ilaçlarında ki artış tamamen dr ların b... yemesi. Pskoloğa gidipte "hocam içim daralıyor" deseniz bile anında size depresan ilacı yazar. Kendi çevremden biliyorum az buçuk morali bozak insanlar bile soluğu pskologta alıyor. Evet psikyatri çok çok önemli ve ihmal edilmeyecek bir konu ama kardeşim "canım sıkılıyor" diyen adamada ilaç yazılmaz. Not: bu benim kişisel görüş ve kişisel deneyeyimdir. İşini iyi yapan dr'ları tenzih ediyorum.

 6. #6
  -tuana-
  Guest


  Kişi iyi bir arkadaşla iyi bir dostla konuşursa, konuştuğu kişilerde güzel dinler ve moral verirse psikiyatris'e gitmeye gerek yok bence ben antidepresan ilaçlarına karşıyım. antideprsan ilaçlar bünye yi uyuşturmaktan başka bir şey değil. psikiyatris'e gidilse bile terapi yapılmalı ilaç kullanmadan. tabi bu benim düşüncem
  zeynep45 ve Murat.Y bunu beğendi.

 7. #7
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu


  Selam -tuana-,

  Güzel düşünüyorsunda ya kişi dostlarıyla bile konuşmuyorsa? yada konuşmamak en çok istediği şeyse? Tamam bende başta antidepresan olmak üzere çoğu zaman ilaç kullanmaya karşıyım ama bazen ne dost ne arkadaş yeterli olmuyor. Gerçek dost seni sen paylaşmak istediğin sürece sonuna kadar dinleyendir ama ya dostun paylaşmayacak kadar içine kapandıysa işte o zaman onun için en doğru kararı verecek olanda, hastasını doktora götürecek olanda yine dosttur.

  Bu ülkede kimse kolay kolay ne psikologa gider, nede psikiyatriyle tanışmak ister ama hayat işte sürprizlerle doludur. Bazen insan bir defa yaşama dönmek istemeye görsün kendi başına bile kendinin çaresi olmak ister. Şimdi yazdıkça yazasım gelecek o yüzden ben yine senin güzel düşüncenden yola çıkarak herkesin sağlam ve gerçek dostlara sahip olmasını diliyorum. Bu zamanda herkesle dost olunmuyor, kolay değil yani herşeyini paylaşabileceğin insanlarla o köprüden geçmek.

  Hayat köprüsünde hep güzel insanlarla karşılaşman dileğimle...
  -tuana-, Murat.Y ve zeynep45 bunu beğendi.

 8. #8
  -tuana-
  Guest


  Aleyküm Selam sadece benim değil bütün kardeşlerimizi allah hayırlı insanlarla karşılaştırsın inşallah. haklısın bu devirde çok nadir samimi arkadaş ve dost bulmak
  Gazoz Agacı, zeynep45 ve Murat.Y bunu beğendi.

 9. #9
  Üye
  aysen16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2015
  Mesajlar
  9
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Merhaba arkadaslar bu hastalikla bir sekilde yakin cevremden birileri ile tanisacagimi hic dusunmemistim ama annemde sizofren belirtilerini yaklasik 7 aydir gozlemliyorum son bir kac aydir kroniklesti, normal hayatta herkesin basina gelen seyleri anormal gorup bana buyu yaptilar diyo, ambulans sireni duyuo neden diyo,sela verildi neden diyo ,akilli Telefon kullanmaya basladi 7 ay once o telefona mesajlar geliyo diyo yorum yazan sahislarin ona yazdigini falan dusunuyor baslarda telefondan anlamadigi icin oyle sandigini ve basit birsey oldugunu dusunup ciddiye almadim acikladim onlar banada geliyor dedim ama zamanla televizyondan da mesaj verildigini soylemeye baslayinca o Zaman cok uzuldum ve bir hastalik oldugunu farkettim dunyam yikilmis gibi hic bir sekilde doktora gelmeyi Kabul etmiyor ben kendimi biliyorum kendimdeyim bana buyu yapti biri diyo, herkese buyu yapti istedigi herseyi yaptirabilir herekse diyo,doktora gidelim dedim doktorada buyu yapip bana deli raporu verdirip basima kotu seyler getirecekler diyo... ailemden uzagim yakindan ilgilenemiyorum kardesim doktordan randevu alip annemle gidecekti annem son anda yok gelmem bana deli raporu alacaksiniz sizde buyu altindasiniz deyip gitmedi kardesime sen git sor bi yol gostersin Doktor ne yapalim nasil davranalim hasatasin diyelim mi yoksa sen haklisin sende buyu var duzeltcez mi diyelim ogren dedim Doktor Hanim hastayi gormeden hic birsey yapamam deyip ilgilenmemis.. bu durumda kendimizi cok caresiz hissediyoruz doktoralrdan bile yardim alamiyoruz kendi doktora gitmem ben hasta degilim diyor napalim biz Zaman gectikce kotulesecek icinden cikilmaz bir hal alacak bu hastalik hakkinda deneyimi olanlar yada doktorlarimiz varsa bana yardimci olabilirler mi ? elinden biseyin gelmemesi Kadar kotu bisey yok lutfen yardim edin !
  zeynep45 bunu beğendi

 10. #10
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Selam aysen16,

  Yazdıklarınızı okudum ve inanın çok üzüldüm. Anneniz için acil şifalar diliyorum. Ruhsal hastalıkların, bedensel hastalıklardan bir farkı olmadığını anladığımız zaman bizlerde gelişmiş ülke vatandaşları gibi tedavi olmak için gereken tıbbi desteği almak için kendi kendimize doktora gitmeye başlarız. Ne mutlu annenize ki sizin kadar duyarlı ve bilinçli bir evlada sahip.

  Psikolojik rahatsızlıklar, özellikle şizofreni ve türleri doğuştan değil sonradan, hayatın herhangi bir döneminde aniden ortaya çıkan rahatsızlıklardır ve acil tedavi edilmesi gereken gruba giren bu tür hastaların öncelikle durumunu kabullenmesi ve olaya sizin kadar mantıkla bakabilmesi pek de mümkün olmadığından durumunuzun hayli zor olacağını baştan söylemek isterim.

  Çok yakından tanıdığım bir arkadaşımın sizinle hemen hemen aynı koşulları yaşadığını düşünerek şimdilik size tek tavsiyem mümkün olan en kısa zamanda annenizi bir şekilde tedavi amaçlı doktora götürmeniz olacak ama buna yanaşmayan hastaysa bu sefer doktoru annenizin yanına getirmeniz bir nebzede olsa daha kolay gerçekleşeceğinden bunu yazmak istedim. Günümüzde tedavisi bulunmayan hastalık yok ama tedavide geç kalınan hasta var. O yüzden biran önce annenize yakın olan, yakınında bulunan hangi kardeşinizse onun bakım ve tedavisinde öncülük etmesi gerekir.

  Biliyorum insan çare aramaya çalışırken bir yandan da kendini ne kadar çaresiz hissettiğinin farkına varır ama siz gerçekten durumu çok açık ve net bir ifadeyle dile getirmişsiniz. Bu içtenliğiniz adına ben teşekkür ederim. Keşke herkes sizin gibi açıkça sorunlarını yazıya dökebilse. Bizler bu sitede elimizden geldiğince sizlere yardımcı olmak için varız. Sitenin kurulma amacıda bu zaten. O yüzden daha sonrasında yaşanan gelişmeleri bizlerle paylaşırsanız ve özellikle annenizin iyileşme haberini duyurursanız, aynı rahatsızlıktan sıkıntı duyan üyelerimize de yardımınız olacağından kuşkunuz olmasın.

  Hayat paylaşınca güzeldir bazen dertleri, bazen küçük sevinçleri...

  Şu anda sizin için dert olan her ne varsa biran önce çözüme kavuşması dileklerimle...

  zeynep45 bunu beğendi

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş