Like Tree13Beğeni

Konu: Psikozlar hakkındaki bilgiler

 1. #11
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  En önemli 10 iyileşme faktörü

  1. Ailevi ilişki


  Ailevi ilişki psikotik tekerrürler için önemli bir öngörüdür. Ailenin aydınlanmış olması ve hastayı duygusal yönden desteklemesi tekerrürleri önler. Bu nedenle hastanın ailesi mümkün olduğu kadar erken terapiye entegre edilmelidir, çünkü aile hastaya önemli bir özgüç ve destek sağlar.

  2. Uyuşturucudan ve alkolden kaçınma


  Uyuşturucu ve alkol kullanımının sürdürülmesi birçok negatif hastalık sonucuna neden olur, bunlar arasında semptomların devamı, sık tekerrür, tedavinin sık sık kesilmesi sayılabilir. Uyuşturucu kullanımı devam ettiği sürece iyileşme pek mümkün değildir.

  3. Erken teşhis

  Tedavi görmeyen ve uzun süre devam eden psikotik semptomlar iyileşme şansını azaltır.

  4. İlaçlara iyi cevap verme

  İlaçla terapiye pozitif tepki, yani seslerin, kuruntuların ve diğer semptomların kaybolması, ilerideki iyileşme için önemli bir öngörüdür. Ancak bazen etkilerle yan etkiler arasında yorucu bir dengeleme çabası gerekebilir.

  5. Özerklik (otonomi) için mücadele

  İyileşme birçok yolla mümkündür. İstatiksel olarak ilaçla terapi ve psikososyal terapi/yardımları birleştirildiğinde iyileşme şansı artmaktadır. Burada önemli olan doğru dengeyi bulmaktadır. Psikozlarda daima özerklik söz konusu olduğundan, her hasta kendi yolunu bulmalıdır ve kendisi için uygun yardımı almalıdır.

  6. Bilişsel yetenekler

  Konsantrasyon, dikkat ve hafıza gibi bilişsel yetenekler mesleki ve sosyal yeniden koordinasyon için gereklidir. Bu yetenekler ne kadar iyi ise iyileşme şansı da kadar büyüktür. Bu nedenle hastalara antrenman (alıştırma) yaptırılmalıdır.

  7. Sosyal kaynaklar (rezervler)

  Sürekli sosyal geri çekilme ve aile veya dostlarla ilişkinin koparılması iyileşme şansını azaltır. Bu nedenle yeteneklerin mümkün olduğu kadar çabuk tekrar kazanılması veya bunlar için alıştırma yapılması gerekir. Aşırı zorlayıcı faaliyetler de iyileşme sürecine iyi gelmez. Bu nedenle anlamlı fakat zorlayıcı olmayan faaliyetlerin bulunması önemlidir. İstikrarlı ikametgah da iyileşme şansını yükseltir.

  8. Destekleyici terapi

  Terapistler veya terapi timi ile kurulacak pozitif bağlantılar iyileşme şansını artırır. Entegre bir psiko sosyal tedaviye katılma da iyileşme şansını yükseltir.

  9. Kişiye özü geçmiş

  Hastalığın patlak vermesinden önceki kişisel faktörler de iyileşme sürecine etkide bulunur, örneğin eğitim, sosyal ilişkiler vb. Bütün bu faktörler terapiye olumlu yönde etkide bulunabilir.

  10. Kişiye özgü tedavi

  Kişiye uygun ve entegre tedavi iyileşmenin önemli önkoşullarından biridir. Psiko sosyal terapilerin ilaçlarla kombinasyonu bir hastanın iyileşme şansını artırır. Tedavi şu nitelikleri taşımalıdır: Esneklik, ilişkilerin sürekliliği, normalleşme, öz kaynaklara yönelme, iyileşmeye konsantrasyon ve yönelme.


 2. #12
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Asla bir insan tek başına hasta değildir!

  Bu siteyi bulduğum günden beri okuyup duruyorum.. belki bir gün sizlerde kendiniz yada yakınlarınız için daha detaylı olarak okumak istersiniz diye linki paylaşayım;

  psikoz-bipolar.com


  Sağlıklı günler dileğimle...


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş