Şizofreni ile Yaşamayı Öğrenme ve Destekleme Derneğince (AŞDER) şizofreni hastaları, yakınları ve gönüllülerden oluşturulan koro, 19 Martta otizmlilere destek için Türk Halk Müziği konseri verecek.

Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile Doğa Sporları Arama-Kurtarma Merkezi'nin desteğiyle Gazi Üniversitesi Konser Salonu'nda düzenlenecek konsere katılanların bağışları, otizmlilere bakım, rehabilitasyon, eğitim ve mesleki eğitim hizmetinin verileceği Otizm Vakfı Yaşam Merkezi'nin hayata geçirilmesi için kullanılacak.

Ankara Şizofreni ile Yaşamayı Öğrenme ve Destekleme Derneği Başkanı Coşar Şarer, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, koronun dernek bünyesinde 2007 yılında kurulduğunu söyledi.

AŞDER Türk Halk Müziği Korosu'nun bugüne kadar çeşitli etkinlikler kapsamında, dayanışma ve paylaşım adına ücretsiz konserler verdiğini ifade eden Şarer, 30 kişilik ekibin yarıya yakınının şizofreni hastalarından oluştuğunu, koroda hasta yakınları ile gönüllülerin de yer aldığını bildirdi.

Koronun her hafta cumartesi günleri dernek çatısı altında bir araya gelerek çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Şarer, koro çalışmasının şizofreni hastalarının yaşama katılması açısından yarar sağladığını, koro kurulduğundan beri çalışmaları bir gün bile aksatmayan hastaların bulunduğunu ifade etti.

İlk konserlerini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde 2008 yılında verdiklerini anlatan Şarer, ardından Sgk 75. Yıl Dinlenme ve Bakımevinde "Yürekten Melodiler", Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde "Ruhun Şakıması", yine Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde "AŞDER'den Sesler" ve Öğretmen Necla Kızılbağ Huzurevinde "İkinci Bahar" adlı konserler düzenlediklerini bildirdi.

Şarer, altıncı konserlerini de otistik hastalarla dayanışma amacıyla 19 Martta Gazi Üniversitesi Konser Salonu'nda vereceklerini belirterek, konserde repertuvarlarındaki "Hekimoğlu", "Eklemedir Koca Konak", "Pınar Olsam", "Hacel Obası", "Asker Yarim" adlı eserlerin de seslendirileceğini kaydetti.

Öte yandan, 19 Mart Cumartesi günü düzenlenecek programda, Flamenko Ankara Derneği tarafından da Flamenko gösterisi sunacak. Etkinliğe katılanlar bağış yapmak isterlerse, buradan elde edilen gelir, otistikler için hayata geçirilmesi planlanan Otizm Vakfı Yaşam Merkezi'nin yapımına katkı olarak kullanılacak.

-OTİZM VAKFI YAŞAM MERKEZİ-

Otizm Vakfı, ocak ayında, otistik çocuk sahibi anne ve babaların, otizmlilere bakım, rehabilitasyon, eğitim ve mesleki eğitim hizmetinin verileceği "Yaşam Merkezi"nin hayata geçirilmesi için bir araya gelmesiyle kuruldu.

Otizm Vakfı Yaşam Merkezi'nde oluşturulacak özel eğitim ve rehabilitasyon birimleri, üretim atölyesi, spor tesisleri ve yaşam evleriyle, otistik bireylerin gelişimlerinin desteklenerek toplumla kaynaşmalarının sağlanması amaçlanıyor. Yaşam merkezinde otistiklerin, hayvancılık, organik tarım, çiçekçilik gibi uğraşlarla üretime katkıda bulunması da planlanıyor.