Like Tree44Beğeni

Konu: Şizofreni teşhisi almış birine nasıl yardımcı olabilirsiniz?

 1. #1
  Kategori Yöneticisi
  unuttum.29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2012
  Şehir
  Aksaray 68
  Mesajlar
  861
  Blog Mesajları
  17
  Bahsedilme
  14 Gönderi
  Etiketleme
  29 Konu

  Şizofreni teşhisi almış birine nasıl yardımcı olabilirsiniz?

  Sponsor Bağlantılar


  1- Hastalık -Şizofreni- nedir önce onu öğrenmelisiniz.
  Bunun için İnternet ortamında bilgi edinebileceğiniz bir sürü site var günümüzde. Youtube’da şizofreni yazınca izleyebileceğiniz tanıtıcı belgeseller de mevcut.
  2- Hasta eğer şizofreni hastalığına yakalandığını kabul etmişse yolunuzun zor kısmını almışsınız demektir.
  Bu durumdaki hasta ilaç tedavisinin faydasını kabul edecek ve gerçekten hastalığını kabul etmişse ilaçlarını içmemezlik yapmayacaktır.
  3- Hastaya, hastanın niteliklerine uygun bir iş, bir uğraş bulmak ve bundan zevk alabilmesini de sağlamak diğer girişilecek eylem olmalıdır.
  Bunu yapabilmek, bunun olabilmesi için ilaçlardan beklenen faydanın sağlanmış olması, hastanın da bu iş’ten, bu uğraş’tan zevk alıyor olması lazım gelir.
  Çoğu vakada(%25?) ilaçla bile tedavi sağlanamadığı için hastayı yönlendirdiğiniz iş/uğraş zevk vermez ve beklenen fayda da sağlanamaz olur.
  Hasta ancak kendini iyi hissettiğinde kendi iç dünyasından çıkıp dış dünyayla/hayatla ilgilenmeye başlar.
  Bu uzun zaman alabilir: bunun için emek, para, özveri, uygun ortam ve daha pek çok şey gerekebilir/gerekecektir.
  4- İlaç tedavisi iyi oturtulmuş, sosyal aktivitelere katılan bir şizofreni hastasına bu yeterli gelmez çoğu zaman. (Ki Akıl hastanelerinde kalan hastalarda bu duruma gelmiş hastalar çoğunluktadır.)
  Onun (şizofreni Hastası) yaşama devam etmek, İnsanların arasına karışmak, gezmek, yemek-içmek vb. her bireyin istediği arzularını karşılamak istemesi normal karşılanmalıdır. Ve bu da çoğu hasta için mümkündür.
  5- Tüm sayılanlara ilave olarak yakın dönemde öğrendiğim Beslenme alışkanlıklarının ve OMEGA 3 takviyesi kullanmanın da bana olan olumlu katkılarını da belirtmeliyim.
  Karatay diyeti sayesinde Artık ekmek ve şekerin sadece şizofreni hastalarına değil normal bireylere de iyi GELMEdiğini gözlemledim.
  Bu konuyla ilgili bulduğum yazıları ise bu sitede paylaştım.
  Alta yapıştırdığım başlıktan okuyabilirsiniz.
  Birgün şizofreni hastalığına kalıcı bir tedavi bulunacağına da inancımın tam olduğunu belirtip noktayı koyayım.
  Allah hepimizin yardımcısı olsun.
  Saygılar..
  http://engelliler.gen.tr/f67/ekmek-v...tkileri-28037/


  sorularınızı ilgili konulara yazın veya yeni konu açın lütfen. Ö.M'lere cevap yazmıyacağım artık...

 2. #2
  Kategori Yöneticisi
  unuttum.29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2012
  Şehir
  Aksaray 68
  Mesajlar
  861
  Blog Mesajları
  17
  Bahsedilme
  14 Gönderi
  Etiketleme
  29 Konu


  Hastanede kaldığım üç yılda yüzlerce şizofreni hastası gördüm.
  Onlarcasıyla konuştum. Burada yazıyorum ama, internete erişebilen hemdertlerimden burayı takip şansı olmayan binlerce hasta olduğu da aklımın bir köşesinde.
  En naif, yetenekli, zeki ve daha birçok benzer sıfatı haiz insanları seçen bir hastalık şizofreni. Kendilerinin ve yakınlarının da bunu anlamasını arzu ederim.
  Bir çocuğun gelişmesi/büyümesi gibi emek verilip sonuç alınabilecek bir rahatsızlık olduğunu da söylemeliyim.
  Bu Hastalıkta kritik bir dönem var. Hastanın hasta olduğunu kabul etmesi ile iyileşmeyi arzu etmesi arasında.
  İşte bu süreç ne kadar kısa sürerse, hastanın iyileşmesi de o zaman başlıyor.
  Eğer bir hasta bu aşamaya gel(e)miyorsa işler de pek yolunda gitmiyor malesef.
  Yani parayla satın alınamayacaklardan olan ZAMAN, bu hastalıkta belki de en mühim olan şey şizofreni hastaları için.

  sorularınızı ilgili konulara yazın veya yeni konu açın lütfen. Ö.M'lere cevap yazmıyacağım artık...

 3. #3
  Üye
  aysen16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2015
  Mesajlar
  9
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Merhabalar, bu baslik altinda acilmis bir konuya cok ihtiyacimin oldugunu soylemeden gecemeyecegim, insan bilmedigi seyden korkar ya hani sizofreni gibi insanin ic dunyasini ilgilendiren kendi basina bambaska karmasik bir ruh hali olduguna inandigim bu hastalik benide cok korkutmustu basta , cunku ilk bakildiginda cokta hos izler birakmiyor icerik itibari ile akillarda , yakistiramiyor insan hic en sevdigine ama en sevdiginin basina gelmeden de anlayamiyor baskalarini , bende en sevdigim varlik olan annem ile taniyorum su son gunlerde bu hastaligi, icimde korkudan cok merak var , tanimak bilmek ve onunla bilincli bir sekilde savasmak istiyorum, korkmanin bir faydasinin olmayacaginin farkinda olmak ve kabullenip onunla yasamayi bilmek istiyorum ,bu hastalik ile mucadele etmis birilerinden fikir alisverisi icinde olma gereksinimi duyuyorum ve burasi suan benim icin en Uygun yer sanirim...Cevabini kendi basima bulamadigim bir cok soru var kafamda mesela ilk olarak anneme nasil davranmiz gerektigi , o sizofren olmadigini ama piskolojik olarak bir ruhsal cokuntu icinde oldugundan dolayi bu hale geldigini dusunuyor, doktorun verdigi ilac recetelerini okuyup bunlar bana iyi gelmiyor diyor, ilac recetelerini saklamak yok etmek sorunu cozer mi ? Ilk bu hastaligin belirtilerini telefona gelen mesajlarin, reklamlarin, spamlarin… birileri tarafindan gonderildigini sanmasi ve bundan korkmasi ile gorduk, bu nedenle telefonununu kirdi kardesim , simdi benden yine telefon istiyor ve ben yeniden almaya korkuyorum teknolojiden uzak mi tutmak gerek yoksa yapmak istedigi herseyi yapmasina izin mi vermeli ? Cunku annem internetten bir insana her sey yapilabilecegine inanmisti. Bu hastaligin sizofreni oldugunu ona benimsetmeye mi calismali yoksa ruhsal bir hasalik deyip adini koymadan mi cozum aramaya devam etmeli ? Son zamanlarda cok para harcamaya basladi ve para harcamanin onun rahatlattigini dusunuyor ve ben o üzülmesin diye gonderiyorum bu yanlis mi ? Yani zamanla cocuklasip bu hastaligi kullanarak her istedigini yaptirmaya calisabilir mi ? Bu hastaliktan dolayi kisiliginde karakterin de bozukluklar olabilir mi ? Akilma suan icin gelmeyen bir cok soru var ama en cok merak ettiklerim simdilik bunlar cevabini bulabilirsem bana cok buyuk katkisi olcaktir, simdiden tesekkurler.
  septik ve Gazoz Agacı bunu beğendi.

 4. #4
  Kategori Yöneticisi
  unuttum.29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2012
  Şehir
  Aksaray 68
  Mesajlar
  861
  Blog Mesajları
  17
  Bahsedilme
  14 Gönderi
  Etiketleme
  29 Konu


  Şizofreni araştırıldığında görüleceği üzere bir beyin hastalığıdır. Beyindeki bazı salgı bezlerinin veya bölümlerin (normalden daha az veya daha fazla hormon ve benzeri) salgılarındaki fazlalıklardan teşhis edilebildiği gibi(kan testleriyle.); EEG denen ve beyindeki çeşitli bölgelerin çalışma durumlarını/fonksiyonlarını ölçen bir çeşit bilgisayar taraması da teşhiste kullanılmaktadır.
  Çok etkili ilaçlarla günümüzde, hastaların çoğunluğunda iyiye doğru bir gidiş sağlanabilmektedir.
  Bu ilaçlar ilgili salgıların salınımını kontrol altında tutarak hastayı tedavi etmektedir. Ve bunu yapan yeni nesil ilaçların yan etkileri de yok denebilecek seviyelere gelmiştir.
  Bu cümlelerden sonra Sn. Aysen Hanım’ın zatında ilgili herkese vereceğim tavsiyelerimi aşağı yazıyorum.
  1- Hastanın takibini yapacak bir psikiyatr bulunup ondan yardım alınması iyi olacaktır. Maddi imkanları olanlar için bu uzman psikiyatrın kariyer sahibi (Doçent veya Profesör) olmasını tavsiye ederim.
  Cep telefonunu aldığınız bir doktor (o an yanınızda olmasa bile) hastalıkla ilgili her konuda danışabileceğiniz bir rehber gibidir. Akılınıza takılan mevzuları ilk görüşmenizden önce bir kağıda/ajandaya yazıp gitmeniz de lehinize olur. Böyle bir rehber eşliğinde bu hastalığa çare aramak inanın siz hastaların veya hasta yakınlarının da işini hayli kolaylaştıracaktır.
  2- Bazı durumlarda hastanın yatarak tedavisi gerekebilir. Buna da hazırlıklı olmalısınız. Sizi lüzumundan fazla olarak bir gün bile hastanede tutmayacaklarını söylemeliyim. Çünkü ‘şizofreninin en iyi tedavisi toplumun içinde olur.’ sözü de ülkemizde, bu hastalık için kabul edilmiş bir gerçekliktir.
  3- Yukarda yazdıklarımı okuduktan(ve gereğini yerine getirdikten) sonra ilk paylaşımımın bir kıymeti olduğunu da hatırlatmalıyım. Yani iyi bir ilaç tedavisi oturtulmuş ve hastalığını kabullenmiş bir hasta için/ona ve yakınlarına yardım için bu başlığı açtım. İlaç tedavisini kabul etmeyen, teşhis konduğu halde buna inanmayan bir şizofreni hastası da zaten başlığın altındaki beş maddeyle ilgilenmeyecektir.
  Son olarak:
  Hastanın teknolojiyle alakalı TV, Bilgisayar veya başka uyaranlar yerine yakınlarının gözetiminde topluma karışması, yürümesi, dolaşması imkanlar ölçüsünde bazen de doğayla buluşturulması (pikniğe götürülmesi misal?) İyi olacaktır.
  Hatta Şizofreniyle ilgili kurulmuş derneklerle iletişime geçilirse ve/veya Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerine kaydı yaptırılırsa ve oralarda da sosyalleşmesi sağlanabilirse daha hızlı sonuç alınabileceğini düşünüyorum.
  Saygılar..
  Halil Yılmaz ve Gazoz Agacı bunu beğendi.

  sorularınızı ilgili konulara yazın veya yeni konu açın lütfen. Ö.M'lere cevap yazmıyacağım artık...

 5. #5
  Üye
  aysen16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2015
  Mesajlar
  9
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Annemin sürekli gidebilecegi iyi bir doktora ihtiyaci var oyleyse ilk olarak onu bulmamiz gerekecek ancak dogru doktoru bulmak cok kolay olmasa gerek...annem ilk önce Bursa Medical Park hastahanesinde özel bir doktora gitti o Doktor anneme OKB yani takinti hastaligi teshisi koydu ancak annem gördügü halisunasyonu anlatmamisti ben doktra mail yazip acikladim ve bana sizofren olabilecegini, ve yeniden degerlendirecegini soyledi ama kesin bir teshis doktorda koymadi, benim fikrim halisunasyon nedeli ile sizofren oldugu yönünde,doktor sonra maddi olarak daha az masraf olacagini dusunerek Devlet hastahanesinde bir doktora yonlendirdi oda beyin filmi cekmis ancak bir sorun olmadigini soylemis ilac verip tekrar gel demis annem recetleri okuyup teshisini kendi koyuyor ama bu hep vardi annemde hastaliktan sonra olan bisey degil uyku bozuklugu yasiyor ve bunu ilaclara bagliyor sanirim , ayrica sizinde soylediginiz gibi annemin gercekten sosyal olup birileri ile biseyler üretmeye ,zamanini dogru bi sekilde degerlendirmeye ve kafasini dagitmaya ihtiyaci var Bursa`da boyle aktif bir yer olup olmadigini arastirmamiz gerekecek . Bu topigi okuyup Bursada bizi yonlendirebilecekleri Doktor ve hobi edinilebilecek bir merkez bilenler yonlendirirlersede sevinirim. Cok anlasilir, yalin bir izah sekliniz var bu hastaligi yasayanlarin zeki ve iyi bir kisilige sahip oldugu konusunda size gercekten sonuna Kadar katiliyorum , cok tesekkur ederim verdiginiz bilgi ve gosterdigin ilgiden dolayi . Rabbim yardimcimiz olsun.
  Gazoz Agacı ve septik bunu beğendi.

 6. #6
  Kategori Yöneticisi
  unuttum.29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2012
  Şehir
  Aksaray 68
  Mesajlar
  861
  Blog Mesajları
  17
  Bahsedilme
  14 Gönderi
  Etiketleme
  29 Konu


  Doğru doktoru bulmak çok da zor değildir aslında. Size telefonunu verip aradığınızda yardımcı olabilecek bir psikiyatr olması kafidir. Zor bir branş ama eminim çoğu doktor bu alanı kendi isteğiyle seçip uzmanlaşıyor.
  Hastanın uyku sorunu çekmesi normaldir. Çoğu zaman bizler gündüz uyuyup, el ayak çekilince(dış dünyanın uyaranları azalınca) gece'leri daha severiz. Ben bir ara sabah 06:00 da yatıp öğleden sonra 16:30'da kalkmayı itiyat edinmiştim. Eğer hastanın gündüz uyumaması sağlanırsa geceleri uykusuz kalmasının önüne geçilecektir.
  İlaç prostektüsü okuması normal bence. Ben de cep boy Tıp Terimleri Sözlüğü alıp prospektüste yazanları anlamaya çalışmıştım.
  Bursada bir adres buldum ama dernek taşınmış da olabilir. Gitmeden telefon edip bilgi alın bence.

  http://www.bursapsikiyatri.com/makal...3#.VtxjZn2LTIU

  Son olarak bir de kitap tavsiyesi vereyim.

  Bir Psikiyatristin Gizli Defteri & En Sıradışı Vakalar - Dr. Gary Small | Kitapyurdu Yayıncılık ve İletişim A.Ş.

  Acil Şifalar dilerim.
  Gazoz Agacı, aysen16 ve septik bunu beğendi.

  sorularınızı ilgili konulara yazın veya yeni konu açın lütfen. Ö.M'lere cevap yazmıyacağım artık...

 7. #7
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu


  Selam aysen16,

  Öncelikle anneniz için acil şifalar dilerim. Sizin adınıza ise inanın çok üzgünüm ama bir yandan da annenizin bu kadar duyarlı, bilinçli ve araştırmacı bir evlada sahip olmakla çok şanslı oluğunu düşünüyorum.

  Şizofreni...hayatımın akışını baştan sona değiştiren bir hastalığın adı olmanın çok ötesinde benim bile hala hakkında okuyup, bilgi edinmeye varolan bilgilerimi geliştirmeye doyamadığım psikiyatrik hastalıklar içinde en çok ilgimi çeken konu Bu konuda bilinçaltıma yerleşmiş sonsuz bir araştırma arzusunu yenememiş olmanın verdiği bir yorgunluktan sonra sizin yazdıklarınızı okuyunca yeniden kendimi aynı sayfalarda buldum. Aslında doğru yerdesiniz ve konuda ki ilginiz, isteğiniz, kararlılığınızı takdir etmek isterim.

  Sitemizin değerli yöneticilerinden biri olan unuttum.29 size elinden geldiğince yardımcı olacaktır bu anlamda onu da tebrik etmek isterim bu kadar paylaşımcı, içten ve yardımseverliği konusunda son derece samimiyet gösterdiği için.

  İkinizinde yazdıkları çok anlamlı ve gerçekten çok da doğru aslında. Bazen insanlar nedenini bilmediği gerçeklerden korkarlar ve kaçmak daha kolay geldiği için mi bilinmez hastalıkla ilgili gerekli bilgileri öğrenmek yerine teşhisi bile reddetme eğilimine yönelirler. Bu konuda hastaların belki de en bilinçlisi, en duyarlısı olan Hakan'ı bir kere daha kutlamak istedim. Kendisine güveniyorum ve aslında size de güveniyorum annenize doğru tedaviyi en kısa zamanda uygulayacağınıza/uygulatacağınıza olan inancım tam. Ben yine fırsat buldukça nette şizofreniyle ilgili okuduğum metinleri burada paylaşmaya çalışırım ama yokluğumda annenizle birlikte sizinde yaşadığınız tedavi sürecini yine bu satırlarda paylaşmanız eminim bu hastalıktan muzdarip belki binlerce kişiye ışık tutacaktır.

  Şu an okuduğum bu yazıyla bir kez daha tüm hastalara acil şifalar diler, anneniz için göstermiş olduğunuz iyiniyet, bilinçli yaklaşımınız adına teşekkür ederim.

  NP İstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi hazırladığı şizofreni psikoeğitim el kitapçığıyla hasta yakınlarına önemli tavsiyelerde bulunuyor.

  İşte şizofreni hastası yakınlarına hayati tavsiyeler.

  - Şizofreninin nadir görülen bir hastalık olmadığını kabul etmelisiniz.
  - Şizofreni hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi edinmelisiniz.
  - Asla kendinizi suçlamamalısınız.
  - Bu konuda sağlık profesyonellerinden yardım istemelisiniz. Bu kişilerin şizofreniyle mücadele konusunda sizinle işbirliğine istekli olmasına, hastalığı anlamanıza yardımcı olabilecek özellikte olmasına dikkat etmelisiniz.
  - Şizofreni Dostları Derneği gibi, hasta yakını dernekleriyle bağlantı kurabilirsiniz.
  - Şizofreni gibi karmaşık bir hastalıkla mücadele ederken sadece kendi doğru bildiklerinize göre davranmanın yetmeyeceğini kabul etmelisiniz. Hastanın yakınları olarak bu konuda eğitime ihtiyacınız vardır.
  - Yakınları olarak sizlerin maruz kaldığı, giderek artan baskıların nereden kaynaklandığını düşünmelisiniz.
  - Ailenin diğer üyelerinin gereksinimlerine de dikkat etmelisiniz.
  - Şizofreni hastalığı olan yakınınız için kendinizi sınırsızca feda etmenin etkili bir bakım ve mücadeleye zarar verdiğini unutmamalısınız.
  - Şizofrenisi olan yakınınızla sabahtan akşama kadar vakit geçirmenin size de yakınınıza da faydası olmayacağının farkına varmalısınız. - Özellikle evden dışarı çıkmanızı kolaylaştıracak hobiler edinmeli, arkadaşlıklar kurmalısınız.
  - Kendi sağlığınıza dikkat etmelisiniz.
  - Beslenmenize dikkat etmelisiniz.
  - Yeterince uyumalısınız.
  - Mümkün olduğunca yürüyüş yapmalısınız.
  - Her gün kendiniz için belirli bir süre ayırmalısınız.
  - Bir kursa devam edebilirsiniz.
  - Üzüntü ve sorunlarınızı yakınlarınızla paylaşabilirsiniz.
  - İmkanlarınız uygunsa tatile çıkabilirsiniz.
  - Kendinizi suçlamaktan ve eleştirmekten kaçmalısınız.
  - Aile içinde iş bölümü yapmalısınız.
  - Ailenizin diğer üyelerini ihmal etmemelisiniz.
  - Her şeye karşın hayatın devam ettiğini unutmamalısınız.
  - Hem kendinizin, hem yakınınızın özgürlüğünü sağlayacak bir bakış açısı geliştirmelisiniz.
  - Bu mücadelede başarıya ulaşan hasta yakınlarını diğerlerinden ayıran şeyin değişebilme ve olaylara farklı bakabilme yeteneği olduğunu unutmamalısınız.
  - Kendinize özen göstermelisiniz.

  AİLENİN TUTUMU NASIL OLMALIDIR?

  - Gerçek dışı beklentilerden kaçınmalısınız. Bu hem size hem de hastanıza zarar verir. - Hastayı kendi bakımı ve diğer becerileri için sorumluluk almaya yüreklendirmelisiniz. - Hastaya karşı aşırı koruyucu tutum onun kendine güvenini düşüreceğinden bundan kaçınmalısınız. - Söylediği şeyler mantık dışı da gelse sabırlı olmalı, duygusunu anlamaya çalışmalısınız. - Ailenin daha sakin, telaşsız davranabildiği durumlarda hasta kendini güvende hisseder. Hastalığın alevlenme dönemi yatıştıktan sonra hastayla sakin ve yavaş sesle konuşmalı fazla kontrol etmemelisiniz.

  Daha fazla bilgi için;

  http://www.e-psikiyatri.com/sizofren...vsiyeler-35002
  septik, aysen16 ve Edizabi34 bunu beğendi.

 8. #8
  Üye
  aysen16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2015
  Mesajlar
  9
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  "Ah şu modern psikanalistler yok mu! Dünyanın parasını alıyorlar insandan! Benim zamanımda beş Mark’a Freud’un kendisi tedavi ederdi sizi. On Mark’a hem tedavi eder hem de pantolonunuzu ütülerdi. On beş Mark’a Freud kendisini tedavi etmenize izin verirdi… ki buna istediğiniz iki çeşit sebze de dâhil olurdu" WOODY ALLEN, kitabi buldum sanirim internette pdf. olarak, bu giris ilgimi cekti verdiginiz her bilgiyi ve tavsiyeyi dikkate aliyorum cok teskkur ederim.
  Gazoz Agacı ve septik bunu beğendi.

 9. #9
  Kategori Yöneticisi
  unuttum.29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2012
  Şehir
  Aksaray 68
  Mesajlar
  861
  Blog Mesajları
  17
  Bahsedilme
  14 Gönderi
  Etiketleme
  29 Konu


  Teşekkürler Gazoz Ağacı,
  Gücüm yettiğince bildiğimi paylaşırım bundan sonra da.
  Aysen16 hoşgeldiniz aramıza,
  Kitapta etkileyici hikayeler var,
  Ben bitiremedim ama fırsat bulursam tekrar elime alacağım.
  İyi Akşamlar
  Gazoz Agacı ve aysen16 bunu beğendi.

  sorularınızı ilgili konulara yazın veya yeni konu açın lütfen. Ö.M'lere cevap yazmıyacağım artık...

 10. #10
  Üye
  aysen16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2015
  Mesajlar
  9
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Sevgili Gazoz Agaci tam olarak icimden gecenlerin bi ozeti gibi geldi yazdiklariniz , anlasilmak duygusu insana inanilmaz bir haz veriyor.
  Beni anlatmis gibisiniz ve bende sizin gibi düsünüyorum ,annem bu hastaliktan önce babamin cocuklugundan beri muzdarip oldugu epilepsi hastaligi ile savasiyordu , babamin yasadigi epilepsi tipi sadece krizlerle sinirli kalmayip bazen piskolojik cöküntülerede neden oluyor ve hepimizi etkliyordu , annemi belkide bu asamaya, babami iyilestirmeye calisirken kendinen verdigi ödün, hayatini hice sayip cocuklari ve esi icin yasamayi secmesi getirdi... Biz kücüktük ve anneme destek olacak bilincli insanlar yoktu cevresinde , gözümün önünde böyle bir örnek varken benim buna duyarsiz kalmak gibi bir sansim olmamaliydi.

  Ailemden uzak farkli bir yerdeyim uzaktan yapabileceklerim ne yazikki cok az bunlarla en yakindan igilenen erkek kardesim , o da kendini cogu zaman cikmazda hissediyor ister istemez isine , evdeki ruh haline, özel hayatina yansiyor,en kücük kardesim gecen sene tip doktorlugunu kazandi uzun ve zahmetli bir yolu var her ne kadar onu bu konulardan uzak tutmaya calissakta oda cok üzgün, bu hastalikla mücadele eden hastalarin ve ailelerinin cok güvenilir ellerde huzur icinde olmasi gerek diye düsünüyorum ancak Türkiyede ne yazikki bunu beklemek hayal gibi , devletimiz bu konularda yetersiz halk ise gercekten cok bilincsiz.Hatta örnek vermek gerekirse : Annemle alisverise ciktigimiz bir gün kadinlar sohbet ederken annemde sohbete katildi nasil geldiyse konu annemin telefonuna geldigini sandigi mesajlara geldi ve kadinlar anneme cok farkli muamele ettiler bunu gorunce cok üzüldum, annem biraz rahatsiz aslinda sandigi gibi biri tarafindan mesaj gelmiyor ona o oyle saniyor dedim ve kadinin verdigi tepki; kulagima egilip bunlar cok tehlikeli, sizofren suyuna ilac atip hastahaneye götürün yatirin demek oldu ve kacar gibi gitti… buna üzülsem mi kizsam mi bilemedim cevremiz bu kadar duyarsizken hasta olan sahisin özguven ile sosyal hayata karismasi cekinmeden birilerine anlatip anlasilmayi beklemesi cok zor… kisacasi uzun zahmetli bir yolda düse kalka saglam kalmayi basarmak marifet, rabbim o gücü verir umarim sizin gibi dostlara ile bunlari konusabilmek bile insanin yukunu birazda olsa hafifletiyor. Cok tesekkur ederim . Iyki varsiniz sevgiler.

  Gazoz Agacı ve unuttum.29 bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş