Like Tree44Beğeni

Konu: Şizofreni teşhisi almış birine nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Kategori Yöneticisi
    Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    452
    Bahsedilme
    21 Gönderi
    Etiketleme
    8 Konu
    Sponsor Bağlantılar

Selam aysen16,

Kaç yaşındasınız bilmiyorum ama yazdıklarınızdan yola çıkarak yaşça ne kadar küçük olursanız olun sevgi dolu kocaman bir yüreğe sahip olduğunuzu anlayabiliyorum. Annenizin başına gelen bu hastalık aslında bu ülkede erkeğin her türlü şiddetine maruz kalan kadınların muzdarip olduğu bir son gibi ama henüz film bitmedi belki siz bu filmin sonunu değiştirebilirsiniz ki bana kalırsa mutlaka güzel bir sonla bitmeli...

Şizofren kelimesini ilk duyduğumda çok küçüktüm ve neler olup bittiğini bile anlayamayacak kadar küçük bir kızçocuğu..öylesine masum, öylesine çaresiz ve bir o kadar da annesiz. Bana annelik yapması için bırakıldığım komşumuzun sahip olduğu bu hastalıkla ilgili öyle çok şey yaşadım ki şu an hala içimdeki anılar sızlatıyor tüm benliğimi. O yüzden yazmakta güçlük çekiyorum hani hem yazmak isteyip de hem de yazmaktan utanmak gibi. Biliyorum geriye dönüş imkansız ne zaman ne de mekan uygun değil ama hayatta yaşanan öyle anlar vardır ki sizin tüm yaşamınızı derinden etkiler ve bende hayatımı bu hastalıkla mücadele eden kim varsa ona yardımcı olmaya adamışken sizin bir yandan çok yorgun olduğum bir zamana denk gelmiş olsada, yardım çığlığınızı anımsatan yazılarınızı görmezden gelebilmek benim için gerçekten imkansız, bir o kadar da zorlayıcı...

Dedim ya çok küçüktüm ve büyüdüğümde psikoloji okuyup doktor olmak isterdim hep. Psikiyatrist ile Psikologun farkını bile bilmezdim ama hayattaki tek hedefim psikoloji okuyabilmekti. Zaman hayallere yer vermeyecek şekilde akıp gidiyor ve ne yazık ki ben daha üniversite tercihimi yapamadan rahmetli babam benim yerime çoktan sahip olmam meslek konusunda kararını vermişti bile...Sonuç psikoloji okumaya doyamayan bir bankacı oldum ama bu durum içimdeki isteği hala yokedemedi. Neyse benim hayalkırıklıklarımı bir kenara bırakacak olursak annenizin size en çok ihtiyacı olan bu dönemde elinizden geleni ondan esirgemeyin. İnanın bunu yaptığınıza asla pişman olmayacaksınız. Hastalığa dair ne varsa okuyun ve aslında sizde destek almaya çalışın olur mu? Ben her hasta yakınının az da olsa psikolojik desteğe ihtiyacı olduğunu düşünürüm daha güçlü ve daha yararlı olabilmek adına..

Nasıl yaparsanız yapın ama ne olursa olsun umutlarınızı ASLA kaybetmeyin. Bir gün gelecek bu dünyada şizofreni denilen hastalık yeryüzünden kalkacak ama o güne gelene kadar annenize elinizden geldiğinin ziyadesiyle yardım etmek zorundasınız! Bu bir evladın annesine duyduğu sorumluluk duygusunun çok daha ötesine gidebilmeli ve siz bunu başarabilirsiniz!!!Henüz yolun başındayken ve bu kadar mücadeleci bir kişiliğiniz varken sakın pes etmeyin.

Allah yar ve yardımcınız olsun dileğimle...

Üye
    aysen16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Bazen anlatmak istediklerinizi insanlarin ne kadar samimi ve iyi niyetle dinleyecegi endisesi cümlelerinizin yüreginizin bir kösesinde, dilinizin ucunda dügümlenmesine sebeb oluyor ve sadece yuzeysel bir kac kelime ile disa vurmayi tercih ediyorsunuz kendinizi, buda rahatlatmiyor sizi … Bunun beni yordugunu hissediyorm birilerine guvenmek akil almak dertlesmek istiyorsunuz ve ne yazikki sizninle ayni sorunu yasamayan insanlar o kadarda duyarli olmayabiliyorlar… sizinle konusurken bu endiselerimden kurtulmus hissediyorum cünkü yardimci olabilmeyi gercekten istediginizi beni anlayabildiginizi görüyorum her ne kadar bir psikiyatr olamasanizda insan piskolojisinden anlayan iyi bir bankacisiniz yasanmisliklariniz sizi daha olgun ve duyarli yapmis süphesiz, o nedenle sizinle karsilastigim icin sansli hissediyorum kendimi.
    Hayati severek kopmadan yasamaya ve sevdiklerimi öyle yasatmaya calisiyorum derdi büyük ama yüzünden tebessüm hic eksik olmayan biriyim yasim 30 ancak hayati 18 yasindaymis gibi seviyor 50 yasindaymis gibi anliyorum.
    Zaman herseyin ilaci lehimize islemesi dilegi ile sevgi ile kalin .
    Gazoz Agacı bunu beğendi

Kategori Yöneticisi
    unuttum.29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    17
    Bahsedilme
    14 Gönderi
    Etiketleme
    29 Konu

Merhaba aysen16,
    Sondan gitmem gerekirse:
    Zamana hükmü geçen birini tanımadım. Beklerken uzun, mutlu/sevinç’liyken kısa geçiyor zaman. Ama (bence) burada, bu forumda yazan çoğu’nun lehine geçiyor zaman. Kim bilir belki işler zamanla daha kolaylaşır tüm arkadaşlarımız için.
    Zamanla ilgili bir şiir de paylaşayım madem

Saat Kaç?

Necip Fazıl Kısakürek

Bir yürek, bir yürek, kutuda, tık tık...
    Korkarım, saat kaç diye bakamam.
    Son vapur kalkarken atlayamadık,
    Kapılar kapandı, vâdeler tamam.

Ne oldu, ne bitti, anlayamadık:
    Zamandaymış meğer zorlanmaz mantık,
    O, her yaratığı yiyen yaratık,
    Bense öz beynini dişleyen yamyam.

1968

Bir hocamın bir sözü var iki kelime: UMMA Kİ KÜSMEYESİN.
    Toplumdan bir şey beklemiyorum zaten. Sorana söylerim Şizofrenim diye. Veya yeri gelir, zaman olur yeni tanıdığım birine de söylerim hastalığımı. Tabii bu ilk yıllarda böyle değildi. Kendimi ispatladığımı düşündükçe sesim daha gür çıkıyor. İnşallah Sizler de -valideniz için- benzer konuma gelirsiniz.

Ceylan Hanım’a da bu başlıkta bilgisini vereyim.
    Kim bilir belki zaman bulup sergiyi gezer bizlerle de paylaşır duygularını
    En İyi Akşamlar..

Türkiye’de ilk ve tek olan, şizofreni konusunda toplumsal farkındalık yaratmayı hedefleyen ‘Görmezden Gelmeyelim - Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni’ Sergisi’ bir kez daha ziyaretçilerle buluşuyor.
    Sergiyi Mart ayı boyunca Akatlar Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde ziyaret edebilirsiniz.

aysen16 ve Gazoz Agacı bunu beğendi.

sorularınızı ilgili konulara yazın veya yeni konu açın lütfen. Ö.M'lere cevap yazmıyacağım artık...

Kategori Yöneticisi
    Blog Mesajları
    452
    Bahsedilme
    21 Gönderi
    Etiketleme
    8 Konu

Selam aysen16,

'' Bazen anlatmak istediklerinizi insanların ne kadar samimi ve iyi niyetle dinleyeceği endişesi cümlelerinizin yüreğinizin bir köşesinde, dilinizin ucunda düğümlenmesine sebep oluyor ve sadece yüzeysel bir kaç kelime ile dışa vurmayı tercih ediyorsunuz kendinizi, bu da rahatlatmıyor sizi …''

Beni bana anlatan, bugüne kadar duyduğum (okuduğum) en anlamlı cümleydi inanın bundan daha fazla nasıl anlayabilirdi ki insan bu kadar uzaktan ve bu kadar yakınındaymış gibi..

Beni oldukça şaşırttığınız ve bir o kadar da mutlu ettiğiniz övgü dolu satırlarınız için çok teşekkür ederim. Okuduklarınızdan yola çıkarak sevgi dolu bir yüreğe sahip olduğunuzu öyle çok hissedebiliyorum ki dilerim hayat size hep 18 yaşın coşkusunu, 50 yaşın olgunluğuyla yüzünüzden eksik olmayan gülüşlerle, sevdiklerinizle birlikte güzelliklerle kucaklar. Bazen uzakta ki biri yanıbaşındakinden bile daha yakın olabiliyor insana. İşte bu sitede sık sık karşılaştığım duygu akışlarından birini daha yaşıyorum aslında çok şey yazmak istiyorum ve aynı zamanda daha fazla bir şey yazmamak gibi...siz durumu benden iyi biliyorsunuz

Annenizle ilgili tüm olumlu gelişmeler ve mutlu haberlerinizde buluşmak dileğimle...

Kategori Yöneticisi
    Blog Mesajları
    452
    Bahsedilme
    21 Gönderi
    Etiketleme
    8 Konu

Selamlar Hakan,

Bugün sergiyi gezdim ve o kadar etkilendim ki şu an izlenimlerimi paylaşmaya hazır değilim. Belki daha sonra en ince ayrıntısına kadar yazabilirim ama şu an değil

Tarih Öncesinden Günümüze Şizofren Serüveni
    temalı bu sergiye katılmak gerçekten çok büyük bir şanstı benim için. Herkesin ( özellikle şizofreni kelimesinin anlamını dahi bilmeyen ve bu hastalıkla yakından uzaktan hiç bir bilgisi olmayanların!) en yakın zamanda (31 Mart 2016 son günü ) bir fırsat bulup mutlaka gidip görmesi dileğimle...

http://www.sizofreniseruveni.com/

Sergide neler var?

Bu sergide ilk çağlardan günümüze ruhsal hastalıkların tanısı ve tedavisinde kullanılan yöntemlerin tarihsel gelişimi, batı ve doğu toplumlarının farklı dönemlerde konuya yaklaşımı, bu serüvenin ana oyuncularından olan bilim insanları ve hekimlerin öyküleri ilginç görsel ve canlandırmalarla yer alıyor.

Görmezden Gelmeyelim – Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni sergisi ziyaretçilerine sadece izleyici olacakları değil, zaman zaman farklı duyularıyla deneyimleyebilecekleri bir serüven vadediyor.

Döner yatak yaklaşık iki yüzyıl önceki tedavi denemelerinden birini baş döndüren bir şekilde deneyimlemenizi sağlıyor.

Empati kabini ile sizi şizofreni hastalarının beyninin içine davet ediyor.

01-31 Mart 2016

Mustafa Kemal Merkezi (MKM) Çağdaş Sanat Galerisi

Uğur Mumcu Cad. No:8 Akatlar, Beşiktaş, 34335 İstanbul
    Tel: 0 212 351 24 56

Ziyaret Saatleri

Hafta içi: 10:30 - 19:00
    Pazartesi hariç
    Halil Yılmaz bunu beğendi

Kategori Yöneticisi
    Blog Mesajları
    452
    Bahsedilme
    21 Gönderi
    Etiketleme
    8 Konu

Kategori Yöneticisi
    Blog Mesajları
    452
    Bahsedilme
    21 Gönderi
    Etiketleme
    8 Konu

Kategori Yöneticisi
    Blog Mesajları
    452
    Bahsedilme
    21 Gönderi
    Etiketleme
    8 Konu

Kategori Yöneticisi
    Blog Mesajları
    452
    Bahsedilme
    21 Gönderi
    Etiketleme
    8 Konu

Kategori Yöneticisi
    Blog Mesajları
    452
    Bahsedilme
    21 Gönderi
    Etiketleme
    8 Konu
    Sponsor Bağlantılar

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)