Like Tree11Beğeni
 • 5 Mesaj Sahibi unuttum.29
 • 2 Mesaj Sahibi Gazoz Agacı
 • 2 Mesaj Sahibi Gazoz Agacı
 • 2 Mesaj Sahibi Gazoz Agacı

Konu: Şizofreninin 25 Belirtisi….

 1. #1
  Kategori Yöneticisi
  unuttum.29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2012
  Şehir
  Aksaray 68
  Mesajlar
  861
  Blog Mesajları
  17
  Bahsedilme
  14 Gönderi
  Etiketleme
  29 Konu

  Şizofreninin 25 Belirtisi….

  Sponsor Bağlantılar


  1)Hayatta çok az veya hiç zevk almamak
  2)Duygusuzlaşmak ve hissizleşmek
  3)Kötü bir anıya takılıp kalmak sürekli onu düşünmek ve yeniden yeniden yaşamak
  4)Başarı ve belirlenen hedeflere ulaşmayı konusunda ilgisiz davranmak
  5)Dikkatsizleşmek ve odaklanamamak
  6)Ses, tat, görme ve doku halüsinasyonları görmek
  7)Sanrılar ve gerçek olmayan fikirler üretmek
  8)Garip hareketler yapmak. İleri geri salınmak, değişik yüz hareketleri yapmak vs..
  9)İçinde bulunduğu duruma uymayan tepkiler göstermek. Örneğin ağlanacak bir durumda kahkaha atmak..
  10)Düşünce sisteminin bozulması. Bir konuda konuşurken sürekli farklı farklı konulara geçilmesi…
  11)Hafıza kaybı
  12)Karar mekanizmasının bozulması
  13)Bir noktada sebepsiz korkularla hareket etmemek, sabit durmak…
  14)Toplumsal çekilme, içine kapanma,
  15)Sosyal hayattan, arkadaş çevresinden uzaklaşma
  16)Saldırgan davranışlar, sürekli şüphe duyma
  17)Kişisel hijyenin azalması
  18)Donuk bakışlar
  19)Sevinç veya üzüntü gibi duyguların ifade edilememesi
  20)Aşırı tepkiler vermek (aşırı gülme veya önemsiz bir olaya ağlama)
  21)Depresyon
  22)Fazla uyuma veya uykusuzluk
  23)Garip ve mantıksız açıklamalar, konuşmalar Unutkanlık, konsantrasyon eksikliği
  24)Eleştiriye tahammülsüzlük
  25)Konuşmada veya seçilen kelimelerde farklılık
  Şizofreninin 25 Belirtisi….


  sorularınızı ilgili konulara yazın veya yeni konu açın lütfen. Ö.M'lere cevap yazmıyacağım artık...

 2. #2
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu


  29 Adımda Şizofreni Hakkında Bilmeniz Gerekenler, Semptomları ve Tedavi Süreci


  Akıl Oyunları adlı filmde hayatı beyaz perdeye aktarılan Nobel ödüllü matematikçi John Nash ve eşi Alicia, bindikleri taksinin kaza yapması sonucu hayatını kaybetti. Ünlü matematikçi, 45 sene şizofreni hastalığıyla mücadele etti.

  Her şeye rağmen kendinden vazgeçmeyen Nash, 1994 yılında Oyun Teorisiyle Nobel Ekonomi Ödülü'nü kazanmıştı.

  Peki şizofreni nedir? Belirtileri nelerdir? Kimler bu hastalığa yakalanmaya daha yatkındır? Ya da kaçımız bu hastalık karşısında ne yapacağımızı biliyoruz? Ufak bir test yapsak, şizofreni hastası çıkar mısınız? Hayır mı, emin misiniz? Buyurun bakalım..


  1. Halk arasında genellikle kişilik bölünmesi ya da çoklu kişilik olarak bilinse de tam manasıyla ‘bölünmüş-akıl’ anlamına gelir ve bir beyin hastalığıdır.

  2. Hepimiz bir nebze de olsa bir şeylere takıntılıyızdır ya hani, işte bunun tıptaki ismi Obsesyon.  Her şeyi sorun edenler, kafaya taktı mı takanlar.. Obsesyon, karar verme mekanizmasının bir şekilde bozulmasından kaynaklı olarak ortaya çıkıyor.

  3. Genetik faktörlerin etkisi yadsınamaz olsa da çevresel faktörlerin de etkili olduğu kompleks bir hastalıktır.  Çevresel faktörleri az çok tahmin edebilirsiniz: Cinsel travma ve taciz, öfke, utanç, suçluluk, düşük öz-değer ile ilgili anılar; diğer insanlardan, gelecekten, başarısızlıktan korkma gibi..

  4. ‘Motivasyon sağlayıcı, iletim hormonu’ da diyebileceğimiz dopamin hormonunun artması insanın gerçekle olan ilişkisini minimuma çeker, zamanlama sorunu doğurur ve sanrı nöbetleri, diğer deyişle halüsinasyonlar görmesine neden olur.

  5. Şizofreninin tanımlayıcı özelliği psikoz, ya da diğer bir deyişle gerçekle bağlantı kuramama hali. Bir başka deyişle rahatsızlığının farkında olmama durumu.

  6. Şizofreni hastaları asla şizofreni olduklarını kabullenmezler, aksine diğer insanlardan daha üstün olduklarına, gördükleri şeylerin somut olarak var olduklarına inanırlar.
  7. Birçoğumuz ‘Akıl Oyunları’ filmini beğeniyle izlemişizdir. Nobel ödüllü Matematikçi ve bir şizofreni hastası olan John Forbes Nash’in hayat hikayesini anlatıyor film.  8. Gördüğü sanrıların gerçekliğini uzun süre sorgulamaz John Nash. Delilik ve dahilik, yanılsama ve gerçeklik iç içe geçmiştir onun dünyasında. Seneler boyu gerçekle olan bağlantısı yoktur ve bu durumu kabullenmenin zorluğundan yakınır.

  9. Yanılsamalar ve halüsinasyonlar bu hastalığın en belirgin işaretleridir denilebilir. Yanılsamalar, sabit, yanlış ve kanıtlanamayan inançlar; halüsinasyonlar ise hatalı duyusal deneyimler..

  10. Hastalıkta alevlenme döneminde teşhis, yani erken teşhis tedavi için hayati derecede önemlidir. %85 oranla insanın tüm hayatında görülen bu rahatsızlık, erken tanı koyulması ve ilaçların düzenli olarak kullanılması durumunda tamamen yok edilebilir.
  svg.42 ve Murat.Y bunu beğendi.

 3. #3
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu


  11. Rahatsızlığının farkında olmama yahut kabullenmeme gibi durumlardan dolayı tedavi edilmekte geç kalınırsa eğer, şizofreni daha da şiddetleniyor ve kurtulma şansı neredeyse yok oluyor.

  12. Akıl Oyunları filmine tekrar dönersek, John Nash ilaç tedavisini uzun bir süre kabul etmiyor ve ağırlaşan hastalık bir yerden sonra kronik hale geliyor.
  13. Sanrılarındaki karakterleri bir ömür boyu gören John Nash, bunlarla yaşamaya alışmış, hatta yıllar sonra Nobel ödülünü alırken dahi zihnindeki halüsinasyonu görmüştür.  14. Yani bu hastalığın tedavisinde psikolojik tedaviden ziyade biyolojik tedavi, yani ilaç tedavisi zaruridir.

  15. Hastalığın ne olduğunu, sebeplerini, tedavi sürecinin zorluğunu anlamışsınızdır diye düşünüyorum. Küçük bir test yapalım mı peki? Kendi kendinizi gıdıklamayı denediniz mi hiç? Bi deneyin bakalım, ne olacak..
  16. Eğer kendi kendinizi gıdıklayabildiyseniz, kesinlikle şizofreni hastasısınız diyemem fakat bir doktora görünseniz fena olmaz. Neden mi?

  17. Çünkü normal insanlar kendilerini gıdıklayamazken, şizofreni hastaları kendi kendilerini gıdıklayabilirler. Nedeni ise basit aslında, öngörülebilirlik.

  18. Kendi kendinizi gıdıklayamazsınız çünkü gıdıklamak için harekete geçtiğiniz anda beyniniz bu duruma göre kendisini hazırlar, anında iletim olur ve kendi yapacağınız şeyi önceden bildiğiniz için de gıdıklanmazsınız.

  19. Fakat şizofreni hastalarının harekete geçtikleri an ile bu duruma tepki vermeleri arasında bir iletim ya da zamanlama sorunu görülür (dopamin hormonu) ve kendi kendilerini gıdıklayalabilirler.

  20. Şizofreni hastaları ile ilgili bilinen YANLIŞlardan birisi de bu insanların çevrelerine karşı saldırgan yahut insanlara zarar verme eğiliminde olmalarıdır.
  Murat.Y ve svg.42 bunu beğendi.

 4. #4
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  21. Aksine bu insanlar, çevrelerine karşı, normal insanlara göre daha az zarar verme eğilimindedir. Çünkü, içinde bulundukları telaş ve tedirginlik durumları, bu hastaların çevrelerinden çekinmelerine neden olur. Kısaca, kendi dertlerindedirler diyebiliriz.


  22. Özellikle paranoyak şizofreni denilen hastalar genellikle toplum içerisinde sorun yaşamıyorlar. Bu hastaların zararları genellikle çevrelerine değil, kendilerinedir..

  23. Gelelim bu hastalığın tedavisinde aileye, arkadaş çevresine, yani bizlere düşen görevlere. Her şeyden önce vermemiz gereken en önemli şey: Sevgi.


  24. Bir insanın iyileşme sürecini kolaylaştırmak için birine elini uzatmaktan, ona tanıklık etmekten, acısının yükünü paylaşmaktan ve iyileşeceği umudunu korumaktan, buna inanmaktan, ve bu inancını ona hissettirmekten daha büyük bir onur ve ayrıcalık yoktur diye düşünüyorum.


  25. Fakat maalesef biz toplum olarak bu konuda (belki birçok konuda) da fazlasıyla bilinçsisiz. Birçoğumuz bu hastalığın realitesi ile yüzleşemediği gibi, alaya almaktan da geri kalmıyor.

  26. Belki ben de dahil bu galeriyi okuyan birçok kişi, sinirlendiği bir arkadaşına ‘şizofren misin sen yaa’ tabirini kullanmıştır sanırım, hakaret içeren bir biçimde.. Değil mi?

  27. Şizofreni ciddiye alınması gereken, öyle her ağızda kolaylıkla dolanmaması gereken hastalıklardan. Hem hasta için hem de yakın çevresi için fazlasıyla zor, fazlasıyla yıkıcı.

  28. Eski bir şizofreni hastası olan Araştırmacı Psikolog Eleanor Longdon iyileşme sürecinde yaşadıklarını, çevresinden aldığı destek sonrası hissettiklerini şu şekilde aktarıyor: ‘’Biz benzersiziz. Bizim yerimiz doldurulamaz. İçimizde yatan şey asla gerçekten sömürülemez, alınamaz veya çarpıtılamaz. Işık asla yok olmaz’’.

  29. ‘’Tanıdığınız kişilerin, bildiğiniz yerlerin, sizin için en önemli anların hiç bir zaman sizi terketmediğini, ölmediğini fakat zaten hiç bir zaman da varolmadığını aniden öğrendiğinizi hayal edin. Bu nasıl bir cehennem olurdu?’’

  svg.42 ve Murat.Y bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş