Like Tree2Beğeni
 • 2 Mesaj Sahibi Sağlık Teknikeri

Konu: 2022 Engelli Maaşı Almak İçin Gerekli Belgeler Detaylı Anlatım

 1. #1
  Sağlık Teknikeri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2010
  Mesajlar
  951
  Blog Mesajları
  19
  Bahsedilme
  2 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  2022 Engelli Maaşı Almak İçin Gerekli Belgeler Detaylı Anlatım

  Sponsor Bağlantılar


  Tüm detaylarıyla 2022 maaşı nedir, özürlü maaşı veya özürlü yakını aylığı nasıl alınır, 2022 engelli maaşı sorgulama nereden yapılır? Bu ve buna benzer tüm sorulara yanıt bulacağınız 2022 maaşı detaylarının anlatıldığı bir makale yazmaya karar verdim. Elimden geldiğince 2022 sayılı kanun gereği ödenen aylık çeşitleriyle ilgili en sık sorulan sorulara cevap vereceğim. Benim atladığım sizin aklınıza kafanıza takılan sorular olursa lütfen konu altında dile getiriniz. Ben ya da site üyeleri en kısa sürede yanıt verecektir.

  2022-engelli.jpg

  2022 Sayılı Kanuna Göre Kaç Çeşit Aylık Vardır?

  Beş (5) çeşit aylık bağlanmaktadır. Bunlar sırasıyla;

  • 1. Yaşlı Aylığı (65 yaşını doldurmuş olanlar için )
  • 2. %40-69 Arası Engelli Aylığı (18 yaşından büyük olanlara verilen aylık)
  • 3. % 70 ve Üzeri Özürlü Maaşı (18 yaşından büyük olanlara verilen aylık)
  • 4. 18 Yaş Altı Özürlü Yakını Aylığı (Bu aylık özürlünün kendisine değil yakınına anne baba gibi ödenen aylıktır)
  • 5. Silikozis Aylığı



  2022 Engelli Aylığı Başvuru Sırasında Gerekli Belgeler

  Not: Bu bilgiler son yönetmeliğe yeni kanuna göre derlenmiştir. Daha fazla bilgi için tıklayın:> http://engelliler.gen.tr/f7/2022-say...isiklik-18198/

  Not Not: Başvurular son yönetmeliğe göre sosyal yardımlaşma vakfına yapılır. Önceden her türlü işlemleri primsiz ödemeler müdürlüğü tarafından yapılırdı.

  İlk ve en önemli şart alınan alınacak sağlık kurulu rapor oranının en az %40 olmalı.
  Aylık başvuru formu (Başvuru sisteme girildiğinde alınan form imzalattırılır. Bu form SYDV sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı’nda matbu hazır şekilde verilir.)
  Aylık başvurusunun, kanunî temsilciler tarafından yapılması hâlinde mahkemeden alınmış karar örneği, vekil tarafından yapılması hâlinde vekâletname örneği
  Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik gereğince özürlü raporu vermeye yetkili hastaneden alınan Sağlık Kurulu Raporu.

  Kimler 2022 Maaşı Alır Aranan Özel Şartlar Nedir?

  Gerekli belgeler kısmında en önemli şartın sağlık kurulu rapor oranının %40 ve üzeri olması gerektiğini söylemiştik. Bunun birlikte kişinin herhangi bir sgk sosyal güvenlik kurumuna (ssk bağkur, emekli sandığı) tabi olmaması, ilgili yönetmelikte zikredilen muhtaç olma şartlarını yerine getirmesi ki bu muhtaçlık sınırı Ailede kişi başı 2015 ilk 6 ayı için: 286,37 TL, 2015 ikinci 6 ayı için: 303 TL ‘yi geçmemesi olarak belirlenmiştir. Daha fazla bilgi için tıklayın:> http://engelliler.gen.tr/f7/2015-yil...li-oldu-26289/ daha basit bir anlatımla, bu zikredilen rakamların üzerinde geliri olanlar 2015 il ayı için 286, ikinci altı ayı için 303 tl den fazla geliri olanlar 2022 sayılı kanun kapsamında ödenen aylıklardan faydalanamaz. Mutlaka ama ama mutlaka herne ad altında olursa olsun kişi başı gelirin bu rakamların altında olan ve gerekli özürlü sağlık raporu olan kişiler 2022 engelli aylığı almaya hak kazanırlar.

  2022 Engelli Aylığı Muhtaçlık Sınırı Nasıl Hesaplanır?

  Devlet 2022 sayılı yasa gereği ödenen aylıkları asgari ücrete endeksledi. Buna göre muhtaçlık sınırı asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden az olanlar devlet tarafından veya sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından muhtaç sayılmaktadır.

  2022 Maaşı Zammı ve Maaş Tutarları Nasıl Belirlenir?

  İlgili kanunda yapılan değişiklikle (Değişik:RG-25/3/2014-28952) 2022 maaş zamları memur aylık katsayısı ile hesaplanmaktadır. Gösterge rakamının çarpımı sonucu çıkan sonuca göre engelli bireyler zamlı maaşlarını alır. Buna göre hesaplama ve katsayı şu şekildedir.

  a) Yaşlı aylığı: 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunan tutarda,

  b) Engelli aylığı: 2022 sayılı Kanunun 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen gösterge rakamının (3.240) memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunan tutarda,

  c) Başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek derecede engelli aylığı: 2022 sayılı Kanunun 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen gösterge rakamının (4.860) memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunan tutarda, ödeme yapılır.

  Aylıklar Hangi Tarihte Ayda Ödenir?

  2022 özürlü aylıkları 65 yaş yaşlılık aylıkları ve engelli yakını aylıkları bir yılda 3’er aylık dönemlerde 4 defa ödenir. Ödeme günleri t c kimlik no da bulunan doğum tarihin son rakamına göre belirlenir ve o günlerde ödemeler PTT şubelerinden yapılır/alınır
  Ödeme Günleri

  • Doğum tarihinin son rakamı 0 – 5 olan kişilere her dönemin 5 inci günü.
  • Doğum tarihinin son rakamı 1 – 6 olan kişilere her dönemin 6 ıncı günü.
  • Doğum tarihinin son rakamı 2 – 7 olan kişilere her dönemin 7 inci günü.
  • Doğum tarihinin son rakamı 3 – 8 olan kişilere her dönemin 8 inci günü.
  • Doğum tarihinin son rakamı 4 – 9 olan kişilere her dönemin 9 uncu günü.
  Ödeme yapılmaktadır.

  Sıkça Sorular Sorular

  2022 maaşı alanların sosyal güvence kapsamı nedir?
  2022 maaşı alan kişiler SGK sosyal güvenlik kurumu tarafından genel sağlık sigortası kapsamına dahil edilip, muhtaç sayıldıklarından sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanırlar.

  Evde bakım maaşı alan kişi 2022 maaşı alabilir mi?

  Evet alabilir. Halen bakım maaşı alan binlerce insan aynı zamanda 2022 maaşıda almaktadır. Ancak şimdiye kadar bakım maaşı 2022 maaşında gelir sayılmıyorken 2015 yılı itibariyle 2022 maaşı muhtaçlık sınırı hesaplamasında evde bakım maaşı bu hesaplamaya dahil edilecektir.

  Özürlü maaşı sorgulama nereden yapılır?

  Devletin resmi sitesi olan sgk.gov.tr adresine tc ile giriş yaparak 2022 maaşı sorgulamasını yapabilirsiniz: Sorgulama sayfası:> https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/LoginT.action
  Not: sorgulama tc kimlik no ile birlikte yapılır. İlgili alanlara gerekli bilgileri ve tc kimlik numaranızı girerek kısa zaman içerisinde sorgulama yapabilirsiniz. E-devlet şifresi olanlar edevlet aracılığıyla da sorgulama yapabilir.

  2022 Aylığı alan kişileri 2015 yılında neler bekliyor?

  Konuya ilişkin haber yorum ve görüşlere baktığımızda veya aylık alan engelli ve engelli yakınlarının en fazla sosyal inceleme denilen olaydan rahatsız olduklarını görüyoruz.

  Peki nedir bu sosyal inceleme?

  Sosyal inceleme kurum yetkilileri tarafından aylık bağlanması veya aylık hakkında yaptığı sosyal araştırmadır. Bu sosyal araştırmanın şu şekilde yapılacağı söyleniyor. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı yetkilileri aylık alan kişileri evlerinde ziyaret ederek durumları ile ilgili yapacakları incelemedir. İnceleme sonucu elde edilen bilgiler doğrultusunda kişinin muhtaç olup olmadığına karar verileceği söyleniyor. Yapılan yorum ve görüşlerde herne kadar bunun bir sosyal yardım olduğu emeklilik gibi kazanılmış bir hak olmadığı belirtilsede yapılan sosyal incelemenin özürlü ve ailesini rencide edecek bir denetleme olduğu belirtilerek duyulan rahatsızlık dile getirilmektedir.

  Kişisel Önerilerim

  Arkadaşlar Türkiye gibi ülkelerde haklarınızı bilmediğinizde hiç kimse size hakkınızı vermez. Ben bu makaleyi bilgi edinme amaçlı yazdım. İşini düzgün yapan memur arkadaşları tenzih ederim ama inanın çoğu memur eğitim eksikliğinden insanları ya yanlış yönlendiriyor veya git gel yaparak oyalıyor. Bakıma muhtaç derecede engelli birinin özürlü sağlık kurulu raporu için 3-4 defa hastaneye gönderildiğini ve yasak olmasına rağmen rapor parası bile alındığına şahit oldum. Sözün özü: Haklarınızı siz bilmezseniz kimse sizin için o hakkı aramaz.

  septik ve Gazoz Agacı bunu beğendi.

 2. #2
  Üye

  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Mesajlar
  11
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Çok güzel bir anlatım olmuş. 2022 maaşıyla ilgili çoğu merak edilen sorulara yanıt verilmiş. ancak benim aradığım sorunun tam cevabı bu konuda da yok. sorum şu isterseniz birde siz bakın hocam http://engelliler.gen.tr/f7/araba-al...-buraya-26914/

 3. #3

  Üyelik tarihi
  Jun 2016
  Mesajlar
  4
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Ssk emeklisiyim 2022 maaşı da ala bilirmiyim

 4. #4
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  13,581
  Blog Mesajları
  15
  Bahsedilme
  129 Gönderi
  Etiketleme
  38 Konu


  Emekli olanlar, yada sgk'ya isteğe bağlı prim yatıranlar 2022 engelli maaşı alamaz...

 5. #5
  Üye

  Üyelik tarihi
  Jun 2016
  Mesajlar
  1
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Çocuğum 2022 uc aylık maaş alıyor onun adına araba almayı düşunuyorum maaşı iptal olurmu

 6. #6
  Kategori Yöneticisi
  septik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2012
  Şehir
  Bilecik
  Mesajlar
  2,226
  Blog Mesajları
  3
  Bahsedilme
  45 Gönderi
  Etiketleme
  9 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  2022 Yönetmeliğinde 2022 aylığı alan kişiler araba alamaz diye bir madde yok sadece aylık alan kişinin muhtaçlık sınırını geçmemesi gerektiğinden bahsediliyor, araç almanız yönetmeliğe göre kasko değerinin 120/1 oranında aylık gelirinize eklenir, fakat araç alımını sydv na bildirmek zorundasınız nedeni gelir seviyenizde 120/1 oranında aratacağı için, sydv bu durumu nasıl değerlendireceği ise tamamen kendi insiyatiflerine bağlıdır.

  Aylık kişi başı 392 tl ile hem geçinip hemde araç alabilecek paranızın olması dikkatlerini çekecektir. size aracı almadan önce bağlı bulunduğunuz sydv nı arayarak bilgi almanızı tavsiye ederim.


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş