Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... Sonuncu
Like Tree20Beğeni

Konu: 2022 Gelir-Gider hesaplamasında hangi Ana kalemler hesaplanıyor?

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

2022 Gelir-Gider hesaplamasında hangi Ana kalemler hesaplanıyor?

Sponsor Bağlantılar

Muhtaç olup olmadığımız hesaplanırken hangi Gelirler ve Giderler hesaplanıyor.

Ana kalemleri varmı hesaplamada biliyorsanız yazın lütfen...

Sağlık Teknikeri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    19
    Bahsedilme
    2 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Sadece gelirler hesaplanıyor. Giderler dikkate alınmıyor. Hatta gider gelirden çok olursa oda gelir sayılıyor. ..))
    Gazoz Agacı ve septik bunu beğendi.

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Vallahamı çok açıklayıcı bir cevap oldu..Sağol...

Kategori Yöneticisi
    septik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    3
    Bahsedilme
    45 Gönderi
    Etiketleme
    9 Konu

Muhtaçlık hesabında engelli kişinin yaşadığı adrese giren tüm nakit girdiler ve ayrıca o adreste yaşayan herkesin tüm mal varlıklarının (ev,arsa,dükkan,tarla,vs) rayiç değerlerinin 240/1 i ve araç varsa o araçların kasko değerinin 120/1 i gelir olarak kabul ediliyor.
    Bu gelirlerin toplamı o adreste yaşayan kişi sayısına bölünüyor çıkacak rakam kişi başına muhtaçlık sınırı olan 255 tl yi aşması durumunda 2022 maaşı verilmiyor.

Giderler gelilerden çıkarılmıyor sadece gelilere baklıyor.

Ayrıca Sağlık Teknikeri arkadaşımızın bahsettiği gibi mevcut geliriniz muhtaçlık sınırın altında olması durumunda bile sydv den hane ziyaretine gelindiğinde giderlerinizin hesabı yapılacak örneğin elektirik su yakıt kira gıda gibi harcamaların toplamını çıkararak kişi sayısına bölündüğünde 255 tl nin üzerinde bir rakam çıkarmaları halinde geliriniz az olsa dahi giderleriniz muhtaçlık sınırı üzerinde olması durumunda giderleriniz baz alınarak muhtaçlık sınırının üzerinde ise 2022 maaşı yine bağlanmıyor.

Kategori Yöneticisi
    Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    452
    Bahsedilme
    21 Gönderi
    Etiketleme
    8 Konu

Alıntı Sağlık Teknikeri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sadece gelirler hesaplanıyor. Giderler dikkate alınmıyor. Hatta gider gelirden çok olursa oda gelir sayılıyor. ..))
    Selam Sağlık Teknikeri,

Arada yaşanan acıya tat katmak gerek değil mi? Her ne kadar dramda olsa bu yaşam ona mizah katabilmeli insan valla çok güzeldi teşekkürler beni gülümsettiğin için.
    Halil Yılmaz ve septik bunu beğendi.

Üye

Bahsedilme
    13 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

benim haneye giren gelir 3 aylık hariç 1700 tl 5 kişiyiz birde kia ceed marka araba var o zaman benim 2022 maaşım kesilir değilmi, çünkü 1700 ü 5 e böldümmü 340 tl çıkıyor, ne olacak bizim halimiz yahuuu kia arabanında ederi ötv har.iç 38000 tl.
    cevaplar için teşekkürler...

Kategori Yöneticisi
    Blog Mesajları
    3
    Bahsedilme
    45 Gönderi
    Etiketleme
    9 Konu

Maalesef muhtaçlık sınırının üzerinde bir geliriniz olduğu için 2022 maaşınız risk altında.
    Yanlız eski maaş alanların durumu son çıkan yönetmeliğe yoğun itirazlarımızdan dolayı 2022 yasasında ve yönetmeliğinde yeni düzenlemeler yapılana kadar kesilmeyecek şeklinde açıklamalar yapılmıştı.
    Yinede beklentilerimizi yüksek tutmadan merakla beklemekteyiz inş muhtaçlık sınırından vazgeçilirde engelli kişinin kendi gelir seviyesine bakılarak maaş bağlama yoluna giderler aksi halde büyük oranda eski maaş alanlarında yeni müracat edenlerinde 2022 den yararlanma şansı çok düşük.
    Gazoz Agacı bunu beğendi

Üye

Bahsedilme
    13 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

yasalaşmamışmı bu kanun, birde çok çelişki var, çünkü bakım parasını alabilmek için kişi başı gelir neden 487 tl de 2022 de 255 tl bu çelişkiyide dile getirsek çok iyi olur yani...
    illaki maaşların bir tanesinimi kesmek istiyorlar niye bunca dalavereyi çıkarıyorlar adam gibi söyleyin maaşınızın birtanesini keseceğiz deyin ne yok şu kanun çıkacak bu kanun olacak deyip neden ortalığı geriyorsunuz öyle değilmi sizce...
    cevaplar için teşekkür....

Kategori Yöneticisi
    Blog Mesajları
    3
    Bahsedilme
    45 Gönderi
    Etiketleme
    9 Konu

Gerçekte niyetleri belli 2022 maaşını ortadan kaldırmak yada engelli olan herkes değilde imkanları kısıtlı zor şartlar altında yaşayan ve engelli ferdi bulunan ailelere vermek.

Bakım olayı farklı bir durum bakım maaşı almak için ağır engelli zorunluluğu var ki yaşamsal faliyetlerinin bir veya bir kaçını başkasının yardımı olmadan yapamayanlar için 2022 yasası içinde bakım aylığı başka bir yardım şekli olarak verilmesi gerekirken % de olarak engelin kaç olursa olsun raporunuzda ağır özürlü ibaresi olmaması durumunda hem gelir krıteri yarı yarıya düşürülmüş çok komik bir rakam olan 255 tl muhtaçlık sınırı belirlenmiş.

Defalarca yazdığım bir konudur Tüik (Türkiye istatistik kurumu) devletin resmi kurumudur ve hemen her konuda istatiksel bilgileri toplar ve hükümete bildirir ve yayınlanır bu resmi kurum kendi araştırmalarıyla 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 2013 yılı itibarı ile 1020 tl idi buda kişi başı açlık sınırı 255 tl eder ki 2014 de girdik şimdi düşünün bir kişi aylık sadece 255 tl lik gıda alamassa açtır diyor devletimiz. Uygulamalara bakıyoruz senin karnın doyuyorsa başka hiç bir şeye ihtiyacın yok diyor ve bu rezil durumuda zorla kabul ettiriyor.

Ayrıca sizin sorunuza cevaben maaşları keseceksin neden bin türlü dalavere yapıyorsun kanun çıkacaktı çıktıydı millete işkence çektiriryorsun diyorsunuz kendi düşüncemi aktarayım, bizler engelliyiz ve ihtiyacımız varki devletin yardımlarından yararlanmaya çalışıyoruz hükümet 2013 ocak ayında sizde kimsiniz sizlere neden karşılksız para vereyimki diye ortaya bir yönetmelik değişikliği çıkardı neden bizlere yardım etsinki zaten Somalili açlar varken Suriyedeki iç savaşa sponsor olmak varken sonra 1milyona yakın sığınmacıya bakmak varken Libyasından Mısırına her türlü maddi manevi destekte bulunmak varken sadece 2013 yılında yine sadece Afrika ya yapılan maddi desteğin 2.5 milyar dolar yardım ettik diye tv lerde bas bas bağırarak hava atmaya çalımak varken daha yazmak isteyipte ahlakımın müsade etmediği o kadar çok şey varken biz engellilerde kim oluyoruz Ailelerimize madem engelli bir ferdin var cezanı çek bak engelline demek kadar kolay yol bulduklarrını düşünüp o yönetmeliği çıkardılar çünkü bizler engelliyiz kafamız çalışmaz hiç bir şey düşünemeyiz emir kuluyuz onlar ne derse o fakat öle olmadı tepkilerimize ki özellikle belirtmek isterim sitemizin büyük tepkisi günlerce ilgili her noktaya gönderilen e mailler kısaca üye ve misafir dostlarımızın çabaları tam anlamıyla herşeyi çözmesede en azından maaş almakata olanların maaşlarının halen verilmeye devam etmesine sebeb oldu sonrasında hiçte tepkisiz olmadığımızı anladılar ve seçimler yaklaştığı için aynen sizin bahsettiğiniz gibi dalaverelere başladılar yasa değişecekti çıktıydı çıkacaktı milleti oyalama gayretindeler.

Tv lerde her gün engelliler için ne gerekiyorsa biz daha fazlasını yapıyoruz neredeyse tüm engellileri devlet kadrolarına yerleştirdik biz engellileri düşünmekten yemekten içmekten kesildik izlenimi vererek hem halkın hem engelli arkadaşlarımızın gözünün içine baka baka ellerinden gelen her tür yalan dolana sarılıyorlar.

Ricamdır üsteki yazılarımdan beni hükümet düşmanı veya konuya siyasi bir bakış açısı olarak değerlendirmeyin ki ben son iki genel seçimdede hükümete oy verdim sadece gördüğümü ve düşündüğümü aktarıyorum gerçekte ne o parti ne bu parti hiç biri umrumda değil madem hepimiz bu ülkede yaşıyoruz ülkemiz için en hayırlısı halkını en çok düşünen kişilerin yönemetmesi hepimizin tercihidir yine defalarca tekrarladığım bir düşümcemi yazayım kim beni ne kadar düşünüyorsa ben de onu o kadar düşünürüm ki beni insan yerine bile koymayan yasa veya yönetmeliğe en hafif tepkimde bu kadar olur.

Bu gün bulunduğum bölgedeki yerel bir gazatedeki muhabir arkadaşıma uğradım ve son çıkan 2022 engelli yönetmeliği hakkında biraz sohbet ettik şikayetlerimizi sıraladım ve ne yapabiliriz dedim ilk fırsat bulduğunda gel oturup konuşalım bir haber yapalım dedi peki etkisi olurmu ulusal basındada yer alırmı diye sordum biz ajanslara geçiyoruz illaki dikkat çeker dedi seçimler öncesi dertlerimizi anlatabileceğimiz ve yayınlanmasını sağlayabileceğimiz yerel gazetede olsa en azından hükümet duyarda bir ihtimalde olsa puan kaybetmemek için halkın tepkisinden çekinerek gerçekten bizleri insan yerine koyan bizleri birer birey olarak gören önceden verilmiş haklarımızı elimizden almayan kısacası bizlerin bu tarz sosyal yardımlarla hayata biraz daha fazla katıldığımızı farkederlerde yaptıkları hatalardan vaz geçerler.
    okatur, Gazoz Agacı ve kaptan1 bunu beğendi.

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu
    Sponsor Bağlantılar

Alıntı septik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maalesef muhtaçlık sınırının üzerinde bir geliriniz olduğu için 2022 maaşınız risk altında.
    Yanlız eski maaş alanların durumu son çıkan yönetmeliğe yoğun itirazlarımızdan dolayı 2022 yasasında ve yönetmeliğinde yeni düzenlemeler yapılana kadar kesilmeyecek şeklinde açıklamalar yapılmıştı.
    Yinede beklentilerimizi yüksek tutmadan merakla beklemekteyiz inş muhtaçlık sınırından vazgeçilirde engelli kişinin kendi gelir seviyesine bakılarak maaş bağlama yoluna giderler aksi halde büyük oranda eski maaş alanlarında yeni müracat edenlerinde 2022 den yararlanma şansı çok düşük.
    benim kardeşiminde 2022 maaşını eylülk sonrası kestiler.tabi biz bunu aralık ayında öğrendik.aralık ayı içinde sorduğumuzda hane içi gelirin yüksek olduğunu söylediler.tekrar başvurun değerlendirelim dediler.4 kişilik hane babamın emekli maaaşı ve annemin aldığı bakım parası babannemin aldığı 65 yaş maaşı var (eylülde oda kesildi) bizde başvurduk.kurumları dolaştırmak için verdikleri evraklar içinde babamın emekli maaaşının yazdığı evrakta vardı 957 tl maaş + yılsonu farklardan oluşan 38 tl ek ödeme başvuruyu aldılar geri dönüş olmadı bir süre sonra annem gidip sorduğunda evde gelir 40 tl civarı fazla demişler kişi başı 10 tl .ben bundan birşey anlamadım.ama önümüzdeki hafta yeniden başvuru yapacağım. hangisi doğru 957/4=239,2-243,3=(4,05 tl az)......957+38=995/4=248-243,3=(4,7 tl fazla)

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... Sonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)