1. #1
  İskender Durgun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Şehir
  Ankara-Çiğdem Mah.
  Mesajlar
  599
  Blog Mesajları
  30
  Bahsedilme
  7 Gönderi
  Etiketleme
  14 Konu

  Babasının sağlık güvencesinden yararlanırsa 2022 aylığı kesilir mi?

  Sponsor Bağlantılar


  Omurilik felçli bir arkadaşım var. 2022 aylığı alıyor. 18 yaşından büyük. Özürlülük oranı %92. Evde 3 kişiler arkadaşımla beraber. Babası Emekli sandığından emekli. Babasının sağlık güvencesinden faydalanabilir mi? Sağlık güvencesinden faydalanırsa 2022 aylığı kesilir mi? Kesilmezse nasıl bir yöntemle sağlık güvencesinden faydalanacak?


 2. #2
  Mehmet Yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Kırşehir
  Mesajlar
  5,327
  Bahsedilme
  2 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Babasının sosyal haklarından engelli olarak yararlanması için en az %60 raporu olması lazım, bu durum için önce sgk ya gidecek, sgk bi sevk verecek aldığı sekle hastaneye gidecek, hastaneden alınacak raporlar başvurup babasının sosyal haklarından yararlanacak.. Sonra babasının sgk sına geçtikten hemen sonra 2022 maaşı için babasının sosyal haklarına geçtiğini, 2022 maaşı yönetmeliğinde bu durumun yasal oldugunu belirtip maaşının devam etmesi yönünde dilekçe yazacak yazılı yanıt isteyecek. Ayrıca dilekçeye babasının gelirini bu gelir üzerinden bütün mutfak giderleri kira giderleri fatura gderleri, gibigiderleri belirtip kalan miktarı düşüp evde kişi başına 100 liradan aşagı olmak suretiyle göstersin ve bu şekilde maaşına zarar gelmemesini sağlasın.

 3. #3
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  13,629
  Blog Mesajları
  15
  Bahsedilme
  130 Gönderi
  Etiketleme
  38 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Yasal olarak hem babanın/annenin sağlık güvencesinden yararlanabilir hemde 2022 maaşını alabilir. Ancak uygulamada memurlar sıkıntı çıkartıyor. Babasının sağlık güvencesinden yararlananlar 2022 maaşı alamaz deyip kestirip atıyorlar. Oysa yasada bu yönde bir ibare yok. Babasının sağlık güvencesinden yararlandığı için 2022 maaşı kesilenler oldu. Bu kişiler daha sonra mahkemeye başvurarak kesilen 2022 maaşını tekrardan başlattılar. Aynı zamanda da anne/babanın sağlık güvencesinden yararlandılar. Şu anda hem anne/babanın sağlık güvencesinden yararlanıp hemde 2022 maaşı alan binlerce kişi var. Başvuru yapıldığında yasayı iyi bilen bir memura denk gelirseniz hiç bir sıkıntı olmadan hem 2022 maaşı almaya devam eder hemde babanın sağlık güvencesinden yararlanabilirsiniz. Biraz şansa kalmış bir şey. Aksi bir durumda biraz uğraştırırlar.


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş