1. #1
  Üye
  Mehmet.00 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2018
  Mesajlar
  273
  Bahsedilme
  38 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  CHP'den 2022 maaşı ve 65 yaş aylıklarından hane geliri kalksın teklifi

  Sponsor Bağlantılar


  chp-2022-kanun-teklifi.jpg

  TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
  65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarma Aylık Bağlanması Hakkında Kanun ile Sosyal Hizmetler Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifim ve gerekçesi ile birlikte ekte sunulmuştur.

  GENEL GEREKÇE
  2022 sayılı kanun kapsamında engellilere belirlenen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımından bulunacak tutarlarda aylık ödemesi yapılmaktadır. Ancak bu aylığı alabilmek için engelli bireyin yaşadığı hanenin toplam geliri esas alınmakta, bu gelirin hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık tutarı asgari ücretin aylık net tutarının 1/3 'ünden az olması gerekmektedir. Hanedeki toplam gelirin aylık olarak kişi başına düşen miktarı asgari ücretin 1 /3 'ünden fazla olanlar Kanuna göre muhtaç kabul edilmemekte ve kendilerine engelli aylığı bağlanmamaktadır. Bu nedenle engelli yurttaşlarımız hak ettikleri halde aylıklarını alamamakta ve mağduriyet yaşamaktadırlar.
  2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununa göre engellilerin bakım hizmeti masraflarının karşılanması için verilen bakım ücreti de gelir şartına bağlanmıştır. Kanuna göre bakıma ihtiyacı olan engellilere bakım ücreti verilebilmesi için hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarının asgari ücretin net tutarının 2/3 'ünden az olması gerekmektedir. Bu miktarın üzerinde kişi başı gelire sahip hanelerde bulunan engelliler bu destekten yararlanamamaktadır.
  Anayasasında sosyal devlet ilkesini benimsemiş olan ülkemizde engellilere verilecek olan aylık ve desteklerin bazı şartlara bağlanmış olması sosyal devlet ilkesi ile bağdaşmamaktadır.

  Kanun teklifi ile engelli vatandaşlarımıza bağlanacak aylıklarda ve bakıma ihtiyacı olan engellilere bakım desteği verilmesi uygulamasındaki gelir şartının kaldırılması, gelir durumuna bakılmaksızın engelli yurttaşlarımızın aylık ve desteklerden yararlandırılması, aylıklarının gösterge katsayılarının artırılarak ekonomik anlamda bir nebze olsun mağduriyetlerinin giderilmesi amaçlanmıştır.

  MADDE GEREKÇELERİ
  MADDE I- Bu madde ile engelli vatandaşlarımıza bağlanan aylıklarının gösterge rakamlarımda yüzde 75 oranında artış yapılmış, aylık bağlanmasında her türlü gelir toplamının esas alınarak hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelirin asgari ücretin 1/3 'ünden az olması şartını düzenleyen hüküm yürürlükten kaldırılarak engellilerimizin mağduriyetlerine son verilmesi amaçlanmıştır.
  MADDE 2- Bakıma ihtiyacı olan engelli yurttaşlarımıza bu amaçla yapılacak sosyal yardım için aranan gelir şartı uygulaması yürürlükten kaldırılarak, gelirine bakılmaksızın bakım ihtiyacı olan engellilere destek verilmesi sağlanmaktadır.
  MADDE 3- Yürürlük maddesidir.
  MADDE 4- Yürütme maddesidir.

  65 YAŞINI DOLDURMUŞ MUHTAÇ, GÜçsÜz VE KİMSESİZ TÜRK
  VATANDAŞLARINA AYLIK BAĞLANMASI HAKKINDA KANUN İLE SOSYAL HİZMETLER KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ
  MADDE ı- 1/7/1976 tarihli ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanunun 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde geçen "(4860)” ibaresi "(8505)”, (b) bendinin birinci fıkrasında geçen "(3240)” ibaresi "(5670)” olarak; aynı maddenin ikinci ve üçüncü fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  "Nafaka bağlanan veya nafaka bağlanması mümkün olanlar ile sosyal güvenlik kuruluşlarının herhangi birinden her ne nam altında olursa olsun gelir veya aylık hakkından yararlanan durumunda ya da uzun vadeli sigorta kolları açısından zorunlu olarak sigortalı olunması gereken bir işte çalışan durumunda kendisine bakmakla yükümlü bir yakını bulunan engelli çocuklar hariç olmak kaydıyla; Türk vatandaşı olan, 18 yaşını tamamlamamış ve ilgili mevzuatı çerçevesinde almacak sağlık kurulu raporu ile engelli oldukları kanıtlanmış durumundaki engelli yakınlarının bakımını üstlenen Türk vatandaşlarından, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından muhtaç olduğuna karar verilenlere muhtaçlık hâli devam ettiği müddetçe ve bakım ilişkisini fiilen gerçekleştirmeleri kaydıyla, (5670) gösterge rakamımn memur aylık katsayısı ile çarpımından bulunacak tutarda aylık bağlanır.”
  "Birinci fıkranın (a) ve (b) bentleri kapsamına giren engellilerden veya ikinci fıkra gereğince aylık bağlanacak engelli yakınlarından, her ne nam altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, ortalama aylık gelir tutarı, asgari ücretin aylık net tutarında olanlar ile aynı tutardan fazla gelir sağlaması mümkün olan kimseler muhtaç kabul edilemez ve kendilerine aylık bağlanamaz.”
  MADDE 2- 24/5/1983 tarihli ve 2828 sayılı sosyal Hizmetler Kanununun Ek 7 nci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve yedinci fikrası madde metninden çıkarılmıştır.
  "Bakıma ihtiyacı olan engellilere, resmî veya özel bakım merkezlerinde bakım hizmeti ya da sosyal yardım yapılmak suretiyle gelir durumuna bakılmaksızın evde bakımına destek verilmesi sağlanır. ”
  MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
  MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür


  https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/...sira_no=246714


 2. #2
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  13,565
  Blog Mesajları
  15
  Bahsedilme
  126 Gönderi
  Etiketleme
  38 Konu


  TBMM de grubu bulunan iki parti birden CHP ve MHP aynı kanun teklifini verdi. Artık ne bekleniyor anlamak zor.

 3. #3
  Üye
  .BLADE. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2017
  Mesajlar
  124
  Bahsedilme
  9 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Komisyon nasil işliyor ki mhp de vermisti gecen yıldandir bekliyoruz inss cikar

  SM-P601 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

 4. #4
  Üye

  Üyelik tarihi
  Apr 2018
  Mesajlar
  56
  Bahsedilme
  4 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  böyle dünya kadar teklif var ama komisyon ne derse o oluyor isterlerse 2023 te konusurlarister 2055 te yanı anlayacagınız bunlar hep mılletın gozunu boyama yada gazını alma teklıflerı


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş