Like Tree8Beğeni

Konu: Engellilerin aylığının kesileceği yalanlandı ama!

 1. #1
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  13,584
  Blog Mesajları
  15
  Bahsedilme
  130 Gönderi
  Etiketleme
  38 Konu

  Engellilerin aylığının kesileceği yalanlandı ama!

  Sponsor Bağlantılar


  Arkadaşlar malumunuz 2013 yılında çıkartılan 2022 engelli maaşı yönetmeliğine göre (http://engelliler.gen.tr/f7/2022-say...isiklik-18198/ ) bu zamana kadar (2013) alınan evde bakım maaşları alınan 2022 maaşları için kişi başı gelire dahil edilmezken 2015 itibariyle dahil edilmeye başladı. Buda hem evde bakım maaşı hemde 2022 maaşı alan yüzbinlerce engellinin maaşının kesileceği anlamına gelmektedir. O zamanlar site olarak kampanya başlatıp yönetmeliğin düzeltilmesini istemiştik (http://engelliler.gen.tr/f92/maasima-dokunma-24828/ ) O günden beri sesimize kulak tıkayan iktidar ve muhalefet (buna STK larıda katalım) seçime günler kala bu konuyu gündemlerine aldılar. Son olarak Aile ve sosyal politikalar bakanı katıldığı bir toplantıda 1 milyon engellinin maaşının kesileceğinin yalan olduğunu söylemiş. Sayın bakan bunu söylüyor da ortada yönetmelik var. Ya bakanın yönetmelikten haberi yok yada milletin haberi olmadığını zannediyor.

  Bakanın yaptığı açıklamayı aşağıya ekliyorum
  .

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, yaklaşan Engelliler Haftası ve Türkiye Sakatlar Konfederasyonu'nun yönetiminin yenilenmesi nedeniyle Konfederasyon Başkanlığı'nı ziyaret etti. Ziyarette Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi, Bakan İslam'a taleplerini belirterek, "2022 engelli aylığıyla ilgili aile gelirini dikkate alarak ufak bir rakamı geçmesiyle maaşların kesildiğini, biz bu maaşların aile gelirini değil de bireyin gelirini dikkate alarak, açlık sınırı 250 TL değildir. Bu nedenle rakamın biraz daha yukarıda tutulmalı, bu nedenle maaşların kesilmemesi gerekir. Evde bakım konusunda iki engellisi olanlar var. Asgari ücretin 3'te 2'sini geçtiği zaman hemen kesiliyor. Bu kesilmelerin doğru olmadıkları kadar da, hele hele iki engellisi varsa birer asgari ücret neti kadar düşünülmesi doğru olur diyorum. Talebimiz çok net olmamakla beraber en kötü ihtimalle kademeli desteğin doğru olacağını, bireyin gelirinin dikkate alınmasının doğru olacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

  "ENGELLİNİN HERHANGİ BİR ŞEKİLDE ÜCRETİNİ, AYLIĞINI KESMEK GİBİ BİR PLAN, TASAVVUR, HERHANGİ BİR ŞEY YOK"

  Bakan İslam ise engellilerin aylığının kesilmesiyle ilgili haberleri zaman zaman basında gördüklerini belirterek, "En son gördüğümde, '1 milyon engellinin yardımını kesecekler, buna hazırlanıyor' diye bir haber görmüştük. Buna çok şaşıyoruz. Birilerinin belki biz iktidar oluruz geliriz de keseriz gibi bir ümidi varsa boşuna ümitleniyorlar. Bunu yaptırmayız da, yapmayız da. Böyle bir plan, böyle bir çalışma, böyle bir tasavvur yok. Engellinin herhangi bir şekilde ücretini, aylığını kesmek gibi bir plan, tasavvur, herhangi bir şey yok. Aksine son 5-6 yılda Bakanlığımız kurulduktan sonra özellikle engellilerle ilgili çok ciddi çalışmalar yapıldı. Hem engelli aylıklarında hem engelli bakım aylıklarında ciddi iyileştirmeler yapıldı. 2013 öncesinde kendisine bakacak kimse yoksa eğer engelli aylığı alıyordu engellilerimiz. Biz bunu değişirdik. Kendisine bakacak kimse olma şartını ortadan kaldırdık. Dolayısıyla engelli aylığı alan insan sayısı birdenbire çoğaldı. Bundan da memnuniyet duyuyoruz. Hane içinde kişi başına düşen ücret ne kadar olursa engelli aylığı alınır konusu. Bunu da 2014 yılında düzelttik. 119 liradan 286 lira civarına çıktı. Engelli bakım aylıkları noktasında da son yıllarda fevkalade iyi düzenlemeler oldu. 2007 yılı ile 2015 yılı arasında engelli aylığı alan insan sayısında 450 bin kişilik artış oldu diye biliyorum. Dolayısıyla biz bu rakamları arttırıyoruz. Daha çok insana ulaşmaya çalışıyoruz" dedi.

  "HANE İÇİNDE ENGELLİLERİN SAYISI TESPİT EDİLİRKEN BİRDEN FAZLA ENGELLİ VARSA BİRİNCİDEN SONRASI İKİ KİŞİ SAYILIR ŞEKLİNDE BİR YENİ KURAL GETİRDİK"

  Yeni yaptıkları değişikliklerle ilgili de bilgi veren İslam, "Hane içinde engellilerin sayısı tespit edilirken birden fazla engelli varsa birinciden sonrası iki kişi sayılır şeklinde bir yeni kural getirdik. Bütün bunlar hepsi bizim engellilerin haklarını ne kadar çok savunduğumuzu, ne kadar hakça bir paylaşımı hedeflediğimizi, engellilerin sosyal hayata katılabilmeleri için ekonomik güçlüklerini, bakım güçlüklerini giderebilmek açısından ne çok şey yaptığımızı gösteren örneklerdir. AK Parti iktidarlarının şöyle bir özelliği var; yaptığımız hiçbir işi bu iş tamamlanmıştır, son noktayı koyduk gözüyle değerlendirmeyiz. Yaptığımız bütün işlerin eleştirisini yaparız. Zaman zaman düzeltmelerini yaparız. Bütün kanunlarımızı, bütün sosyal politikalarımızı zamanın şartlarına uygun hale getirebilmek için sürekli yenileriz. Bu işlerde böyle devam edecek" ifadelerini kullandı.

  "BUNU DÜZELTMEK İÇİN BİR YÖNTEM BULUNABİLİR, BUNUN İÇİN ÇALIŞIYORUZ"


  Kişi başına düşen hane içi gelir dağılımında ufak bir yükselme olduğunda kriter dışı kaldığını ve bu konuda çok şikayet aldıklarını söyleyen İslam, "Evde bakımda 586 TL. Hane içinde kişi başına düşen gelir 586 liranın altındaysa engelli evde bakım aylığı veriyoruz. 586 liranın üstüne çıkarsa evde bakım aylığı kesiliyor. Biz vatandaşlarımızdan şöyle bir şikayet alıyoruz; 'Cüzi artışlarda da bu aylık kesiliyor. Bu cüzi artışlarda kesilmemesi için bir kademeli düzenleme yapılabilir mi' diye. Bunu çalışıyor arkadaşlarımız, bu makul bir talep. Bunun üzerinde çalışıyoruz. Önümüzdeki dönem bunu değerlendireceğiz. 50 liralık, 100 liralık bir gelir artışı çok büyük bir şey değildir. 780-790 liralık bir kaybı oluyor 50 liralık bir artış yüzünden gibi bir şikayetle karşılaşıyoruz. Bunu düzeltmek için bir yöntem bulunabilir. Bunun için çalışıyoruz. Bu düzeldikten sonra maaşta kesilmeler çok daha azalacak" dedi.

  "ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZ VE YAKINLARIMIZ LÜTFEN YAPTIĞIMIZ SÖZLEŞMEYE KENDİLERİ DE ÇOK DİKKAT ETSİNLER"

  "Engelli vatandaşlarımız ve yakınlarımızdan bir ricamız var" diyen Bakan İslam, şöyle konuştu:

  "Lütfen yaptığımız sözleşmeye kendileri de çok dikkat etsinler. Şu tarz şikayetlerimiz var bizimde; engelli vefat ettikten sonra aile engelli maaşını almaya devam ediyor. Engelli vefat ettikten sonra aile engelli bakım ücretini almaya devam ediyor ya da engellilik durumu sona erdiği halde ücretler alınmaya devam ediyor. Biz bunları kestiğimiz zaman ve geriye dönük faizlerle birlikte bu haksız ödemeyi istediğimiz zaman da kıyamet kopuyor. Bunlar doğru değil. Her iki tarafta birbirine karşı anlayışlı olmalı. Elbette biz engelli haklarını savunurken diğer vatandaşlarımızın hakkını savunmalıyız ve haksız ödemeleri, yersiz ödemeleri de ilgili kişilerden tahsil etmeliyiz. Bu da bizden istenen bir şeydir. Diğer yandan gelir artışı olduğu için engelli aylığı veya evde bakım aylığı kesilen vatandaşlarımızdan bir geri ödeme istenmesi söz konusu. Bununla ilgili bir tebligat yaptık. Geri ödeme istenen ailelerin maddi durumlarına bakılmasını istedik. Bu geri ödemeyi yapabilecek durumda olup olmadıklarının kontrol edilmelerini istedik bütün il müdürlüklerimizden ve bütün vakıflarımızdan. Eğer aile ödeme gücüne sahip değilse, birikmişleri, haksız gelirin birikmiş kısmını orada bir karşılıklı anlaşma yoluna gitmemiz mümkün. Şimdi o incelemeleri yapıyoruz. Şuanda hane incelemeleri yapılıyor bununla ilgili."

  Bakan İslam, son 13 yılda engelli memur istihdamında da 5 binlerden 36 binlere gelindiğini hatırlattı.
  Öte yandan Türkiye Sakatlar Konfederasyonu'nun bulunduğu binada asansörün bozuk olması nedeniyle Bakan İslam ve engelliler 5'inci kata yürüyerek çıkmak zorunda kaldı.


 2. #2

  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Mesajlar
  289
  Bahsedilme
  3 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  kimin ne dediği belli değil seçimden sonra herşey netleşeçek seçim öncesi oy almak için yapıyorlar bence

 3. #3
  Kategori Yöneticisi
  septik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2012
  Şehir
  Bilecik
  Mesajlar
  2,228
  Blog Mesajları
  3
  Bahsedilme
  45 Gönderi
  Etiketleme
  9 Konu


  Sayın bakana sorum şudur, ben insan yani bir ülkeye bağlı ferdmiyim veya neyim

  Yukardaki açıklama utanç verici bir bakan diyorki hatta gözümün içine baka baka sen engellisin kimsinki sana sorayım ben bakan olarak ailenin kazancı ne ise ona göre adam sayırım veya saymam .

  Yok efendim muhtaçlık sınrını 119 tl den 245 tl çıkramışlar utanın siz çıkardınız 119 tl gibi hayali bir rakkamı, resmen engellileri gözden çıkarmışlar insan yerine dahi koymayan bir yönetmelik çıkardılar ve bin bir laf ebeliği ile göz boyayarak akıl bulandırarak yalan dolanla halkı kandırmanın yollarını arıyorlar yukardaki açıklamada aynı bu şekildedir.
  Konu septik tarafından (28-06-2015 Saat 01:59:39 ) değiştirilmiştir.
  balkesli ve Gazoz Agacı bunu beğendi.

 4. #4
  Üye
  AZAD21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  DİYARBAKIR
  Mesajlar
  583
  Bahsedilme
  7 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  bu nedemek oluyor bakanın açıklaması seçimden sonra sydv memurları hane ziyareti yapmayacakmı kime inanalım?

 5. #5
  Kategori Yöneticisi
  septik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2012
  Şehir
  Bilecik
  Mesajlar
  2,228
  Blog Mesajları
  3
  Bahsedilme
  45 Gönderi
  Etiketleme
  9 Konu


  Bakanın ya yeni yönetmelikten haberi yok fakat çok saçma olurdu haberinin olmaması yada biz engellileri aptal yerine koymaya çalışıyor.

  Azad hiç bir değişiklik yok yeni yönetmelik seçimlerden sonra aynı şekilde uygulanmaya başlanacak,hane ziyaretleride yapılacak muhtaçlık sınırı 286 tl nin üzerinde kişi başı geliri olanların 2022 maaşları kesilecek.
  Gazoz Agacı bunu beğendi

 6. #6
  Üye
  AZAD21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  DİYARBAKIR
  Mesajlar
  583
  Bahsedilme
  7 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  ama septik abi bu işin başındaki bakan açıklamış böyle bir genelgenin olmadığını? maaşların kesilmeyeceğini?

 7. #7
  Kategori Yöneticisi
  septik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2012
  Şehir
  Bilecik
  Mesajlar
  2,228
  Blog Mesajları
  3
  Bahsedilme
  45 Gönderi
  Etiketleme
  9 Konu


  Azad 2013 yılında çıkan yönetmelik var, yasalar yönetmelikler uyarınca uygulanır yani 2022 yasası işlemleri son yönetmeliğe göre uygulanır.

  Genelge ise bakanlık sydv na gönderdiği uygulama emirleridir, değişen 2022 yönetmeliğinin yeni müracaatlarda uygulanması için genelge göndermişlerki uygulanıyor, eski maaş bağlanmış olanlarla ilgili yeni yönetmeliği uygulamaya başlanması içinse henüz genelge göndermemiş olmaları sadece seçim öncesi oy kaybına engel olmak içindir,

  Madem 2022 maaşları kesilmeyecek neden yeni yönetmelik, aynı şekliyle halen duruyor,
  Gazoz Agacı bunu beğendi

 8. #8
  Üye
  AZAD21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  DİYARBAKIR
  Mesajlar
  583
  Bahsedilme
  7 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  şu ana kadar ses seda yok?

 9. #9
  Üye
  AZAD21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  DİYARBAKIR
  Mesajlar
  583
  Bahsedilme
  7 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  bir gelişme yokmu sydv memurları ne zaman hane ziyareti ve muhtaçlık sorgulaması yapacak eylül maaşını alabilecekmiyiz?

 10. #10
  Kategori Yöneticisi
  septik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2012
  Şehir
  Bilecik
  Mesajlar
  2,228
  Blog Mesajları
  3
  Bahsedilme
  45 Gönderi
  Etiketleme
  9 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Yeni yönetmelik halen aynı şekliyle duruyor, dolayısı ile eski 2022 aylığı bağlanmış olanlar dahil 2015 yılı sonuna kadar sosyal incelemeler ve gelir testi uygulaması yapılarak hane gelirlerine mal varlıklarına ve getirilerine bakılacak 2015 yılı temmuz ayından itibaren geçerli olacak kişi başı 303 tl muhtaçlık sınırını aşanların maaşları kesilecek.


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş