Like Tree6Beğeni
  • 3 Mesaj Sahibi septik
  • 1 Mesaj Sahibi septik
  • 1 Mesaj Sahibi Gazoz Agacı
  • 1 Mesaj Sahibi septik

Konu: Evlenirsem çocuğum adına aldığım 2022 maaşı kesilir mi?

  1. #1
    Üye

    Üyelik tarihi
    Sep 2012
    Şehir
    Diyarbakır
    Mesajlar
    82
    Bahsedilme
    1 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

    Evlenirsem çocuğum adına aldığım 2022 maaşı kesilir mi?

    Sponsor Bağlantılar


    Slm iyi günler.bir sorum olacaktı. Ben oğlumun 3 aylık maaşını alıyorum. Eşimden ayrıydım ve kısmet olursa bir isteyenim var. Kendisi Bağkur lu evlendiğimiz zaman 2022 maaşı kesiliyor mu acaba?


  2. #2
    Kategori Yöneticisi
    septik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    Feb 2012
    Şehir
    Bilecik
    Mesajlar
    2,228
    Blog Mesajları
    3
    Bahsedilme
    45 Gönderi
    Etiketleme
    9 Konu


    Yönetmelikte değerlendirme karar ödeme bölümünde,

    Madde 7

    (3) Kişinin bakmakla yükümlü olunan kişi statüsünde sağlık güvencesine sahip olması veya aynı hanede sosyal güvenceye sahip bireylerin bulunması durumları aylığa hak kazanılmasında tek başına engel teşkil etmeyip bu maddenin birinci fıkrasında belirtilen muhtaçlık ölçütü dikkate alınmak suretiyle işlem tesis edilir.


    Bu açıklamaya bakılırsa çocuğunuzun 18 yaş altı olması halinde sadece gelir kriteri uygun olması halinde yeterli gibi bir sonuç çıkıyor fakat bu konuda 144 nolu ücretsiz hattı arayarak daha garanti bir cevap alabilirsiniz.

  3. #3
    Üye

    Üyelik tarihi
    Sep 2012
    Şehir
    Diyarbakır
    Mesajlar
    82
    Bahsedilme
    1 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu


    Yani bundan ne anlamalıyım. Kusura bakmayın ama anlamadım. Kesilir mi kesilmez mi :-( :-(

  4. #4
    Kategori Yöneticisi
    septik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    Feb 2012
    Şehir
    Bilecik
    Mesajlar
    2,228
    Blog Mesajları
    3
    Bahsedilme
    45 Gönderi
    Etiketleme
    9 Konu


    Evet muğlak bir ifade kullanılmış, bana göre sydv sizin şartlarınızda her iki yöndede karar alabilir, o yüzden bu konuda en net cevabı 2022 maaşlarıyla ilgili danışabileceğimiz 144 nolu ücretsiz hattı arayarak durumunuzu anlatın ve cevap almaya çalışın.

    Aslında burada kafa karıştıran 18 yaş üstü kişilerin her ne şart altında olursa olsun sgk dan yararlanmaları halinde 2022 den yararlanamaz, ve önceleri 18 ya altı engellileride ebeveynlerinden dolayı sgk dan yararlanıyor diye 2022 aylığı bağlamıyorlardı, yönetmelikte yapılan bir kaç küçük değişiklikten biride 18 yaş altı engellilerinde yukarda bahsettiğim maddeyi ekleyerek artık 2022 den yararlanabilir havası yaratıldı, şahsım adına halen kesin olarak 18 yaş altı engellilere ailelerinden dolayı sgk dan yararlanıpta 2022 maaşı bağlanıyor diye bir açıklamaya rastlamadım.
    Murat.Y bunu beğendi

  5. #5
    Kategori Yöneticisi
    Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    Apr 2012
    Şehir
    İstanbul
    Mesajlar
    8,988
    Blog Mesajları
    452
    Bahsedilme
    21 Gönderi
    Etiketleme
    8 Konu


    Selamlar,

    Üzgünüm ama 18 yaş altı engelliler ebeveynlerine ait SGK dan faydalanabiliyor ama SGK olmasa dahi 2022 den faydalanamıyor yani 2022 için tüm şartlara sahip olsalar dahi 18 yaşını doldurmuş olma kriteri aranıyor diye biliyorum.
    septik bunu beğendi

  6. #6
    Kategori Yöneticisi
    septik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    Feb 2012
    Şehir
    Bilecik
    Mesajlar
    2,228
    Blog Mesajları
    3
    Bahsedilme
    45 Gönderi
    Etiketleme
    9 Konu


    Sayın Ferhan rica etsem bu konuda yapacağınız müracat ve sonrası hakkında bizlerede bilgi verebilirseniz memnun kalırız.
    Gazoz Agacı bunu beğendi

  7. #7
    Kategori Yöneticisi
    Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    Apr 2012
    Şehir
    İstanbul
    Mesajlar
    8,988
    Blog Mesajları
    452
    Bahsedilme
    21 Gönderi
    Etiketleme
    8 Konu


    Selamlar,

    Bu konu aklıma takıldı ve çözmeden rahat edemeyeceğim için nette araştırdım bulduğum bilgiler şöyle;

    Engelli yakını aylığı kimlere bağlanır?

    Fiilen bakımını gerçekleştirdiği, kanunen bakmakla yükümlü olduğu 18 yaşından küçük, en az %40 ve üzeri özürlü yakını olan,


    Uyarı:
    Eksik belge ile yapılan başvurular kabul edilmez ve aylık başvurusu belgelerin tamamlanmasını müteakip sisteme işlenir.
    Başvuruda bulunan kişilerden gelir durumlarının tespiti için belge istenmemesi esastır.

    Özürlü ve başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek derecede özürlü aylığı başvurularında, özürlü sağlık kurulu raporunun aslı ya da noter/hastane başhekimliği tarafından onaylı sureti veya Sağlık Bakanlığı veri tabanından elektronik olarak paylaşılan rapor bilgileri kabul edilir. Bununla birlikte özürlü sağlık kurulu raporu suretlerine Vakıf Müdürlerince, aslının ibraz edilmesi kaydıyla “aslı gibidir” onayı verilir.

    18 yaş altıözürlü yakını aylığı başvurularında; özürlü sağlık kurulu raporunun yanında, kanuni velisinin olmadığı durumlarda atanmış vasilere ilişkin mahkemece verilmiş vesayet kararının aslı ya da noter tarafından onaylı sureti istenir. Bununla birlikte vesayet kararı suretlerine Vakıf Müdürlerince, aslının ibraz edilmesi kaydıyla “aslı gibidir” onayı verilir.


    TC yasalarına göre bireyin yetişkin sayılabilmesi ve kendi adına her türlü aylığı alabilmesi için reşit olma yaşı 18 olarak kabul edilir ve 18 yaş altı çocuklarda her türlü sosyal yardım adı altında dahi olsa maaş bağlanabilmesi için onun adına gerekli işlemleri yapabilecek kanuni velisinin olması gerekir.

    144 nolu hattın size vereceği bilgileri bizlerle paylaşırsanız aynı durumda olan diğer üyelere yardımcı olmakla birlikte bizlerinde bu konu hakkında en doğru bilgiyi elde etmemizi sağlamış olursunuz.

    Sağlıcakla kalın,

  8. #8
    Üye

    Üyelik tarihi
    Sep 2012
    Şehir
    Diyarbakır
    Mesajlar
    82
    Bahsedilme
    1 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu


    Slm iyi akşamlar
    144 ü aradım ve evlenip Bağkur lu olursam oğlum adına aldığım 2022 maaşı Kesilir mi diye sordum onlar şuan evleneceğim kişinin emekli olduğunu sandılar evet gelir yükselince kesilir dediler. Dedim Hayır sadece sağlıktan faydalanmak için Bağkur var emekli deil. Dediler ki ozaman durumuza heyet karar verecek şimdi birşey diyemeyiz.

  9. #9
    Kategori Yöneticisi
    septik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    Feb 2012
    Şehir
    Bilecik
    Mesajlar
    2,228
    Blog Mesajları
    3
    Bahsedilme
    45 Gönderi
    Etiketleme
    9 Konu
    Sponsor Bağlantılar


    Aslm.

    Aslında verilen cevap, cevap değil, yukardada bahsettiğim gibi yönetmelikte muğlak ifade kullanılmış, dilerseniz bağlı bulunduğunuz yerdeki sydv na bizat giderek durumunuzu arz edin belki daha net bir cevap alabilirsiniz. Çünkü sizden önce aynı şartlarda müracaatlar olmuştur ve ne şekilde sonuçlandığını öğrenebilirsiniz.


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

Giriş

Giriş