Like Tree2Beğeni
 • 1 Mesaj Sahibi garzinga
 • 1 Mesaj Sahibi septik

Konu: Mütevelli Heyetinden onaylanan engelli maaşı geriye dönük olarak alınabilir mi?

 1. #1

  Üyelik tarihi
  Apr 2014
  Mesajlar
  2
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Mütevelli Heyetinden onaylanan engelli maaşı geriye dönük olarak alınabilir mi?

  Sponsor Bağlantılar


  Sa. Ben 11.09.2012'de oğlum için 2022 engelli maaşına başvuruda bulunmuştum, ozamanlar bu işlere mal müdürlüğü bakıyordu ve bende başvurumu oraya yaptım, başvurumun nezaman sonuçlanacağını, tekrar gelmem gerekiyormu diye sorduğumda, sonuç kararlaştırıldığında biz sizi arayacağız dendi, kısa birsüre önce bu işlemler mal müdürlüğünden SYDV geçmiş, bizde dosyamızı internetten her sorguladığımızda herhangi bir sonuç bulunamadıı yazısıyla karşılaştığımız için ve alo 144 ten herhangi bir bilgi alamadığımız için SDYV gittik ve dosyamızın sonucunu öğrenmek istedik, ilk gittiğimizde sistemde bize ait herhangi bir dosya bulunmadığı söylendi, elimizde allahtan dosyamızı açan memurun el yazısıyla vermiş olduğu referans no vardı, ve elimizde böyle bir resmi belge olduğunu dosyamızın bulunmasını istediğimizi, vermiş olduğumuz dosyanın resmi bir belge olduğunu ve kaybedilmesinin suç teşkil ettiğini söylediğimizde dosyamız 5 dk içinde bulundu. Dosyamıza baktığımızda, oğlumun engelli maaşının mütevelli heyeti tarafından onaylandığı, ve maaşa hakkazandığı öğrendim, fakat ne hikmetse bu sonuç ne telefonla nede herkangi bir yazıyla bana tebliğ edilmedi, dosyanın üstünde, kurşun kalemle telefonla arandı ulaşılamadı notu düşülmüş, fakat aranılan numara bizim adımıza değil ve dosyanın içinde bize ait numarayla ilgisi yok.. Müdür beyle bu koynuyu görüştüğümüzde, oğlunuz hakkazanmış hemen bir form doldurun oğlunuzun maaşını 15 gün içinde yeniden başlatalım dendi, fakat ben oğlumun dosyasında geriye dönük işlem yapılmasını, hak mahduru olmamasını ve başvuru tarihimizden itibaren beklediğimiz süre içinde, oğlumun tüm haklarını alması gerektiğini, çünkü dosyanın karar bilgisinin hiçbiryolla bize tebliğ edilmediğini, bu nedenlede sorumluluğun kendilerinde olduğunu söylediğimzde, tamam dosyanıza geriye dönük işlem yapılacak dendi, ve formumuzu doldurduk SDYV sunduk, fakat 1 hafta sonra SYDV den bizi aradılar ve GSS ile ilgili sorunlar olduğunu bu işlemlerin halledilmesi gerektiği söylendi, biz gittik ve işlemleri hallettik, fakat bu gittiğimizde anlamadığımız bir nedenden dolayı geriye dönük işlem yapamayacaklarını, sistemin bunu kabul etmediğini söylediler. Şunu sormak istiyorum elimizde bütün dosyalarımızın fotokopileri mevcut, ve mütvelli heyetinin vermiş olduğu kararda elimizde, biz dosyamızı vermiş olduğumuz tarihten itibaren geriyedönük işlem yaptırabilirmiyiz,? Böyle bir hakkımız varmıdır? Bize ait olmayan bir telefondan kararın tebliğ edildiği söyleniyor, burda hatalı olan kurum, bizim bunla ilgili yapabileceğimiz herhangi bişey varmıdır? Geriye dönük işlemin sistemin kabul etmemesi gibi bir durum varmı? Ankaradan dosyanın bize söyleyemeyecekleri bir nedenden dolayı geri gönderildiği söyleniyor, böyle söylenmemesi gereken nedenler varmıdır? Konuya hakim arkadaşlar beni bilgilendirirlerse sevinirim şimdiden teşekkür ediyorum.


 2. #2
  Üye

  Üyelik tarihi
  Apr 2014
  Mesajlar
  6
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  değişen yönetmelikte 1 ay içinde işlemler sonuçlandırılır yazdığından artık geriye dönük işlemler yapılamıyor. geçen sene yapılabiliyordu yeni bir değişiklik oldu. ek olarak sydvnin bildirim yükümlülüğü yok yani bildirmeye bilir. maaşlar kurum değiştirdiğinden dolayı mağdur olan çok kişi oldu önerim ankara genel merkeze ulaşmanız.
  Serdar GOKALP bunu beğendi

 3. #3
  Kategori Yöneticisi
  septik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2012
  Şehir
  Bilecik
  Mesajlar
  2,232
  Blog Mesajları
  3
  Bahsedilme
  45 Gönderi
  Etiketleme
  9 Konu


  Serdar GOKALP

  Sizin deftarlığa yaptığınız müracaat büyük ihtimalle sydv na devredilmiştir çünkü defterdarlıklarda herhangi bir mütevelli heyeti yoktur.

  Yine büyük bir ihtimalle elinizde mütevveli heyetinin kabul ettiğine dair bir evrak olduğunu söylediğinize göre bir sebebten işlemleriniz bitirilmemiş görünüyor çünkü normal şartlar altında mütevelli heyetinin kabul ettiği müracatların kabul tarihinden bir sonraki aybaşı itibarı ile kurumca açılan bir hesapta maaşınızın birikmeye başlamış ve 2022 maaşlarının ödeme dönemlerinden birinde geçmişte birikmiş ve 3 aylık maaşınızla toplam olarak size en yakın ptt şubesinden kimlik kartınızla alabilmeniz gerekirdi.

  Elinizdeki mütevelli heyetinin onaylandığına dair evrak ve diğer evrakların fotokopilerini ekleyerek müracatınızın mütevelli heyetinin kabul ettiği tarihten bu tarihe kadar toplam maaşlarınızı talep ettiğinize dair sydv na bir itiraz dilekçesi yazın ve size gelecek cevap üzerinden hareket edersiniz itirazınıza olumsuz bir cevap gelmesi durumunda kuruma dava açabilirsiniz.
  Serdar GOKALP bunu beğendi

 4. #4

  Üyelik tarihi
  Apr 2014
  Mesajlar
  2
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Peki elinizde sdvy verilmesi gereken dilekçe örneği varmıdır, veya bu konuyla ilgili dilekçe örneği bulabileceğim bir site tavsiye edermisiniz. yardımlarınız içinde tşkler.

 5. #5
  Mehmet Yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Kırşehir
  Mesajlar
  5,327
  Bahsedilme
  2 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Dilekçeden ziyade kuruma bizzat gidip konuşmanız görüşmeniz daha etkili olacaktır, siz gidin görüşün eger size yardımcı olmazlarsa yada gerekli açıklamalar yapılmazsa bilgi edinme kanunu kapsamında bir dilekçe yazarız


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş