Like Tree1Beğeni

Konu: Oğlum için 2022 engelli maaşı alabilirmiyiz.?

 1. #1
  serbetcimehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2011
  Şehir
  karabük
  Mesajlar
  693
  Blog Mesajları
  1
  Bahsedilme
  25 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Oğlum için 2022 engelli maaşı alabilirmiyiz.?

  Sponsor Bağlantılar


  selam: Herkese hayırlı bayramlar arkadaşlar
  benim bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.2007 tarihli %100 ağır derecede kalıcı raporlu oğluma evde bakım ücreti almaktayım şuan işsizim,herhangi bir bakım ücretinden başka gelirim yokdur oğlum asker kızım ı da dersaneye yolladım yeşik kartımız var bugün net olarak 599.61 bakım ücreti almaktayız sulh hukuk mahkemesinden oğlum 1993 nisan doğumlu olduğundan vasi kararı aldım malum hayat şartları itibariyle gerek evladımın bez ilaç vs giderleri gerek asker oğlumun gerekse dersaneye giden kızımın gideri ve de gerekse günlük yaşamın zaruri giderlerine yetişemiyorum engelli oğluma vasi tayin edildiğim için evde bakım ücreti ile 2022 maaşı alabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim.
  SAYGI VE SEVGİLERİMLE
  MEHMET KÜÇÜKŞERBETCİ


 2. #2
  Fırtına
  Guest


  selamlar mehmet, hayırlı bayramlar..

  % 40 ve üstü engeli olan ve sosyal güvencesi olmayan her insan ''2022 engelli maaşı..'' alabilir.. oğlunuz 1993 nisan doğumlu.. 18 yaşını bitirdi sanırım.. 2022 engelli maaşında, 18 yaş üstü ve altı şartları var.. 2022 engelli maaşı alacak olan, 18 yaşından küçük ise; gelirden giderler düşülmüyor.. 18 yaşından büyük ise; gelirden giderler düşülüyor.. her iki durumda da evde kişi başına düşen gelirin 100 tl'yi geçmemesi gerekiyor..

 3. #3
  serbetcimehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2011
  Şehir
  karabük
  Mesajlar
  693
  Blog Mesajları
  1
  Bahsedilme
  25 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  efendim şuan benim sosyal güvencem olarak sadece yeşil kartım var işsizim ve eşimin adına yatan evde bakım ücretinden başka hiç bir gelirim yokdur eşim ben 1993 doğumlu en küçük engelli oğlumla birlik de 1992 doğumlu kızım var lise son sınıfı bitirdi dersaneye yazdırdım 1990 doğumlu en büyük oğlum şuan halen akserlik görevini ifa etmekde engelli oğlum (1993) yani mesut 18 yaşına girdi internet üzerinden yaptığım araştırmalar neticesinde kişi başına 363 tl yada nüfusuna kişi sayısına bölünmesi kimi bilgilere göre resmi belgelenebilir nakit girdisi 1.400 tl bir çok bilgi kirliliği var benim efendim öğrenmek istediğim 5 nüfusum var oğlum 18 yaşında 599.61 tl evde bakım ücreti almaktayız yeşil kartım olmakla birlikde başka gelirim yokdur denildiği gibi SYDV'dan sadece yılda bir defa kömür yardımı almaktayım evde bakım ücreti aldığımdan okuyan kızıma burs da alamadım başka ayni yardımda alamıyorum aldığımız ücret bez parası tıppi ilaç giderleri vs zaten yeterli gelmiyor yaşı büyüdükce takdir edersiniz ki sorunları da büyümekde 2022 3 aylık maaşını da alabilirsem en azından kızımın dersane taksitlerini ödeyebilirim diye düşünmekteyim
  hersey için tsk edrm
  saygılarımla

 4. #4
  Fırtına
  Guest


  mehmet,

  benim hesaplamama göre; mesut 18 yaşını bitirdi.. 2022 maaşı (600 tl. gelir sorun çıkarmaz.) alabilir.. en kısa zamanda başvurmanı öneririm.. evde bakım maaşından başka bir geliriniz yok.. 600 tl. olan evde bakım maaşından; giderler çıkartıldıktan sonra, kişi (5 kişi..) başına 100 tl. bile düşmez.!

 5. #5
  Üye

  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Şehir
  denızlı
  Mesajlar
  32
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  serbetcı kardesım oglunuzda 2022 aylıgı alabılır yapmanız gereken oglunuza sakatlık derecesı almak ve muracat etmet zaten dıyorsun calısan degılsın gelır durumu aylık calısanlar ıcın 1400 tl ye gecmıcek dıyor yasa zten senın gelırın bakım aylıgı bakım aylıgına gelır degıl muhtac oldugun ıcın yardım parası adı altında verılıyor

 6. #6
  Üye

  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Şehir
  denızlı
  Mesajlar
  32
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Özürlü Bakım Ücreti

  Aile bireylerinizden birisi sizin nezaretinizde ve siz olmadan hayatınızı sürdüremiyorsa o zaman bu satırları okuyun. Gerekli evrakları hazırlamaya girişmeden önce bakım ücreti alıp alamayacağınızı test edin. İşte test için gerekli bilgiler.

  Bakım ücreti alabilmek için gerekli evrakları hazırlamadan önce iki hususun bilinmesi son derece önemlidir. Çünkü bu iki durum gerçekleşmedikçe bakım ücreti alma hakkınız olamaz. Bürokratik girişimleriniz boşa gider ve boşa zaman harcamış olursunuz. Bu iki husus şunlardır.

  1. Bakımını yaptığınız aile bireyi olan engellinin hayatını başkalarına muhtaç olarak sürdürmesi esastır. Yani tuvalete gitmek, yemek yemek, elbise giymek, ellerini yıkamak gibi işleri engelli bireyin sizin desteğinizle yapması gerekir. Bu durumda “ağır engelli” statüsü kazanmış olur.
  2. Eve giren resmi gelirin hanenizde yaşayan bireylere bölümünde kişi başına düşen gelirin, asgari ücretin 3/2 (üçte iki) geçmemesi gerekir. Örneklemek gerekirse :

  Asgari Ücret Net : 599 tl

  Asgari Ücret (3/2) : 299 tl

  Eve Giren Resmi Aylık Gelir : 1.400.-tl

  Hanede Yaşayan Kişi Sayısı : 5

  Kişi Başına Düşen Gelir : 1400 / 5 = 280 tl

  Hesaplamayı bu formüle göre yapınız. Çıkan sonuç asgari ücretin üçte ikisi miktarını geçmiyorsa ve aile bireyiniz olan engelliniz birinci maddede belirtilen şartlara uygunsa aşağıda yazılı olan evrakları hazırlamaya başlayınız.

  Hazırlayacağınız evrakların adresleri illerde Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, ilçelerde ise kaymakamlıklardır.

  İstenecek belgeler

  Başvuruda, bakıma muhtaç özürlüden, ailesinden veya yasal temsilcisinden aşağıdaki belgeler istenir.

  a) Sağlık kurulu raporu, (Raporun Ağır Engelli Bakım Ücreti İçin Olmasına Dikkat Ediniz)

  b) Vukuatlı nüfus kayıt örneği, (İl veya İlçe Nüfus Müdürlüğü)

  c) ikametgâh belgesi,(Çocuk ve bakan kişi) (İl veya İlçe Nüfus Müdürlüğü)

  d) Çocuk için 2 resim

  e) SSK-Emekli Sandığı-Bağkur kurumlarından alınacak gelir beyanı bilgileri (SSK ve Bağ-Kur

  f) Eşler boşanmış ise boşanma belgesi

  g) Bakım ücreti talebinde bulunan kişinin dilekçesi

  h) Tapudan alınacak eşler adına ev kayıt bilgileri

  ÖNEMLİ NOT : Ailenizde iki ağır engelli varsa bakan kişi her ikisi içinde bakım ücreti talebinde bulunabilir…

 7. #7
  serbetcimehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2011
  Şehir
  karabük
  Mesajlar
  693
  Blog Mesajları
  1
  Bahsedilme
  25 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  fırtına: teşşekkür ederim efendim ayırdığınız zaman ve bilgilendirmeniz için
  efendim benim acizane bir sorum olacak bilgileriniz doğrultusunda:
  engelli oğlum burada rehabilitasyon'a gidiyor saolsunlar araçları ile alıp bıramaktalar malum yaz günündeyiz bedensel ve zihinsel olarak da yaşıtlarından gelişme geriliği olsa bile evladımın da dışarda güneş ışığı alma ihtiyacı var biz aile olarak gereken özeni göstermekteyiz çoçuğumuzu topluma çıkarbilmekteyiz neticede benim evladım tekerlekli sandalyesinde,SYD karabük vakıf müdürlüğümden bizzat müdür beyden istirhamda bulundum çoçuğumun büyüdükçe sorunları büyümekde ulaşımda sorunlar yaşamakda olduğumuzu akülü bir bilinen engelli aracı alabilirmiyim diye fakat veremeyeceğini söyledi tekerlekli sandalye istersen veririm diyor oğuma akülü tekerlekli sandalye alabilirmiyim nedir bunun mevzuatı ? rapaorumun mu değişmesi gerekli ?benim görüştüğüm medikaldeki arkadaşların bana söylediği sen mali giderini nereden sağlayacaksan gerek vakıf gerek şahıs ben aracın kumandasını çocuğun arkasına gelen bir yere çalıştırman için gereken butanı koydururum malum ardında bir başkası tarafından yönetilecek çocuk kullanabilecek durumda olmadığından ne yapamam gerekir önerileriniz nelerdir ?

  hayırlı günler iyi bayramlar

  saygı ve sevgilerimle

 8. #8
  serbetcimehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2011
  Şehir
  karabük
  Mesajlar
  693
  Blog Mesajları
  1
  Bahsedilme
  25 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  selam
  evet oğlumun karabük devlet hastanesi 2007 tarihli heyet raporunda özür derecesi %100 ve kalıcıdır ibaresi bulunan raporumuz mevcut 599.61 tl bakım ücreti almaktayız şuan buradan bilende konusuyor bilmeyende yanlış anlaşılma olmasın işlemi başlatırsın sana 2022 3 aylık maaş bağlanır sonra evde bakım ücreti aldığın için bakım ücretin kesilir sadece 2022 maaşını alırsın torba yasasına göre bu aldığın 2022 maaşını iptal ettirip bakım ücreti alabilirsin ama senden devlet bu parayı yani 2022 den almış olduğum parayı geri ödettirir diye bilgiler var doğru olanı bulmak istiyorum zaten hak sahibiysek yasada varsa böyle bir imkan neden yararlanmayalım aile dr ilede konustum hava yatağı için il sağlık müdürlüğüne dosya hazırlattı imza aldı benden il sağlık müdürlüğünden bir memurla konustuğumda evde bakım falan böle bişey yok diyor kapsamın tamamı aile dr u eve gelip ayda bir periyodik muayenesini yapar gider bir medikalle ayakkabı yaptırdık ölçü almaya geldiğinde ücretsiz demişlerdi 2000 tl civarında devlet karşılamak da demişdi yapıldıkdan sonra 400/500 tl ödeme çıkardı diyeceğim buralarda epey bir bilgi kirliliği var
  yardımlarınız için tsk edrm
  saygılarımla

 9. #9
  Fırtına
  Guest


  mehmet,

  şartlar uygun ise; 2022 maaşı alan bir insan, evde bakım maaşı da alabilir;

  % 40 ve üstü engeli olan ve sosyal güvencesi olmayan her insan ''2022 engelli maaşı..'' alabilir..

  evde bakım aylığı alabilmek için ise; ''ağır özürlü..'' rapor olması..., zorunlu ihtiyaçların (tuvalet, banyo, vs gibi..) başkasının yardımı olmadan yapılamıyor olması..., aile de kişi başına düşen gelirin 400 tl'yi geçmiyor olması gerekiyor..

  her iki durumda şartlara uygun ise, 2022 engelli maaşı ve evde bakım maaşı alınabilir..

 10. #10
  serbetcimehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2011
  Şehir
  karabük
  Mesajlar
  693
  Blog Mesajları
  1
  Bahsedilme
  25 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  tsk edrm efendim
  saygılarımla


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş