Like Tree2Beğeni
  • 1 Mesaj Sahibi septik
  • 1 Mesaj Sahibi Cahitbey

Konu: Oturduğumuz evi alsam kardeşimin engelli aylığı kesilir mi?

Üye

Bahsedilme
    6 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Oturduğumuz evi alsam kardeşimin engelli aylığı kesilir mi?

Sponsor Bağlantılar

Merhaba arkadaşlar, engelli 1997 li %78 ağır zihinsel engelli kardeşimle aynı hanede birlikte yaşıyoruz. Ben üni son sınıfım internetten bir miktar para kazandım ve aileme ev aldım. Evi aldığımız firma da akrabamız olduğu için henüz tapuyu teslim almadım 2022 maaşı ve anne bakıcı maaşı kesilme durumundan dolayı. Hane gelirimiz yok baba işsiz başka çalışanda yok benimde son bir senedir banka hesabıma para girmiyor. 0 yani aile geliri tamamen kardeşimin maaşlarıyla geçiniyoruz. Evin tapusunu alırsam maaşlar kesilir mi? Eğer ki kesilir ise ne yaparsam kesilmeyebilir? İkamet adresimi mi değişsem? Başka gelirleri yok çünkü o da kesilirse çok zor duruma düşerler. Bilenler yardımcı olursa çok sevinirim şimdiden sağolasınız.

Kategori Yöneticisi
    septik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    3
    Bahsedilme
    41 Gönderi
    Etiketleme
    9 Konu

@Cahitbey

Engellinin oturduğu hane gelirine eklenmiyor, evinizin tapusunu almanızda bir sakınca yok, evde bakım maaşı kişi başı gelir krıteri 1219 tl yi aşmamanız gerekiyor, 2022 maaşı içinse kişi başı 609.67 tl yi aşmamanız gerekiyor. Engellinin yaşadığı hanede ev size ait bile olsa en az 3 kişi aynı adrese kayırtlı ise ve başka bir gelir yoksa hem evde bakım maaşını hemde 2022 engelli maaşını almaya devam edersiniz.
    Cahitbey bunu beğendi

Üye

Bahsedilme
    6 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Alıntı septik Nickli Üye
    den Alıntı Mesajı göster
    @Cahitbey

Engellinin oturduğu hane gelirine eklenmiyor, evinizin tapusunu almanızda bir sakınca yok, evde bakım maaşı kişi başı gelir krıteri 1219 tl yi aşmamanız gerekiyor, 2022 maaşı içinse kişi başı 609.67 tl yi aşmamanız gerekiyor. Engellinin yaşadığı hanede ev size ait bile olsa en az 3 kişi aynı adrese kayırtlı ise ve başka bir gelir yoksa hem evde bakım maaşını hemde 2022 engelli maaşını almaya devam edersiniz.
    Eminsiniz değilmi? Çok kafamı kurcalıyor çünkü

Kategori Yöneticisi
    Blog Mesajları
    3
    Bahsedilme
    41 Gönderi
    Etiketleme
    9 Konu

@Cahitbey

Sizin engelli kardeşinizle beraber yaşadığınız adrese kayıtlı kaç kişi var ?

Üye

Bahsedilme
    10 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Alıntı Cahitbey Nickli Üye
    den Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar, engelli 1997 li %78 ağır zihinsel engelli kardeşimle aynı hanede birlikte yaşıyoruz. Ben üni son sınıfım internetten bir miktar para kazandım ve aileme ev aldım. Evi aldığımız firma da akrabamız olduğu için henüz tapuyu teslim almadım 2022 maaşı ve anne bakıcı maaşı kesilme durumundan dolayı. Hane gelirimiz yok baba işsiz başka çalışanda yok benimde son bir senedir banka hesabıma para girmiyor. 0 yani aile geliri tamamen kardeşimin maaşlarıyla geçiniyoruz. Evin tapusunu alırsam maaşlar kesilir mi? Eğer ki kesilir ise ne yaparsam kesilmeyebilir? İkamet adresimi mi değişsem? Başka gelirleri yok çünkü o da kesilirse çok zor duruma düşerler. Bilenler yardımcı olursa çok sevinirim şimdiden sağolasınız.
    peki internetten kazandığınız geliri ilgili kurumlara bildirdiniz mi.size evi nasıl aldınız diye sorarlarsa ne cevap vereceksiniz ki

Üye

Bahsedilme
    6 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Alıntı septik Nickli Üye
    den Alıntı Mesajı göster
    @Cahitbey

Sizin engelli kardeşinizle beraber yaşadığınız adrese kayıtlı kaç kişi var ?
    6 kişiyiz evde

Üye

Bahsedilme
    6 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Alıntı rahim Nickli Üye
    den Alıntı Mesajı göster
    peki internetten kazandığınız geliri ilgili kurumlara bildirdiniz mi.size evi nasıl aldınız diye sorarlarsa ne cevap vereceksiniz ki
    Bir kısmı miras kaldı kalan kısmı için gidipte bildirmedim 2015 te yattı sadece sonraki yıllar para girişi olmadı yüksek tutar da.

Kategori Yöneticisi
    Blog Mesajları
    3
    Bahsedilme
    41 Gönderi
    Etiketleme
    9 Konu

@Cahitbey

Rahim arkadaşımızın bahsettiği konu 2022 engelli maaşı alırken yada evde bakım maaşı, hanedeki gelirinizde artış olması halinde sydv veya sosyal hizmetlere bildirmek zorunluluğu var

Engelli bireyin bulunduğu adreste 6 kişi varsa ve evde bakım + 2022 ngelli maaşı dışında geliri ve oturduğunuz ev haricinde gelir getirecek mal varlığı yoksa 6 kişi x 609.67 tl engelli muhtaçlık sınırı = 3658 tl altında bir geliriniz olduğu sürece her iki maaşıda almaya devam edersiniz

Üye

Bahsedilme
    6 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu
    Sponsor Bağlantılar

Anladım. Herkese teşekkür ederim sağolun.

septik bunu beğendi

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)