Like Tree2Beğeni
 • 2 Mesaj Sahibi Halil Yılmaz

Konu: Yaşlı ve engellilere ödenen 2022 aylığı için yeni kanun teklifi

 1. #1
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  13,577
  Blog Mesajları
  15
  Bahsedilme
  127 Gönderi
  Etiketleme
  38 Konu

  Yaşlı ve engellilere ödenen 2022 aylığı için yeni kanun teklifi

  Sponsor Bağlantılar


  CHP İstanbul M. Vekili Didem Engin, 2013 yılında çıkan ve 2022 maaşlarını düzenleyen son yönetmeliğe gelen yoğun tepkiler üzerine TBMM’ye 2022 sayılı kanunda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifinde bulundu.

  11 Maddeden oluşan kanun teklifinin öne çıkan başlıkları şunlar

  Aylık alacak özürlü ve yaşlı kişinin hane gelirine değil, kişisel gelirine bakılacak. (Şu anda hane gelirine bakılmaktadır.)
  Ayrıca nafaka bağlanan kişilerinde 2022 maaşı alabilmeleri istendi.


  Konuya ilişkin yapılan basın açıklamasının tamamı:

  CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, Türkiye’de ‘2022 Aylığı’ olarak bilinen, engelli ve yaşlı yurttaşlara ödenen muhtaçlık aylığına ilişkin 2013 yılında yapılan değişiklik yüzbinlerce kişinin mağduriyetine neden olduğunu belirterek, engelli ve yaşlı yurttaşların 2022 ve 2828 sayılı Kanunlarda yer alan kimi düzenlemeler sonucu yaşadığı hak kayıplarını önlemeye ilişkin TBMM’ye kanun teklifi sundu.

  CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, Türkiye’de ‘2022 Aylığı’ olarak bilinen, engelli ve yaşlı yurttaşlara ödenen muhtaçlık aylığına ilişkin 2013 yılında yapılan değişiklik yüzbinlerce kişinin mağduriyetine neden olduğunu belirterek, engelli ve yaşlı yurttaşların 2022 ve 2828 sayılı Kanunlarda yer alan kimi düzenlemeler sonucu yaşadığı hak kayıplarını önlemeye ilişkin TBMM’ye kanun teklifi sundu.

  Konu hakkında basın açıklaması yapan CHP’li Didem Engin, Türkiye’de 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz kişilere ve başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek şekilde engelli olanlara aylık bağlanmasını düzenleyen 2022 sayılı kanunda 2013 yılında yapılan bir düzenleme ile aylık bağlanırken ‘kişisel gelirin esas alınması’ yerine ‘hane halkı gelirinin esas alınması’ şartı getirildiğini, nafaka bağlanmış olanlar ve nafaka bağlanması mümkün olanlara aylık verilmemesi şartı eklendiğini ve bu nedenle yüzbinlerce engelli ve yaşlı için belirtilen aylığın alınamaması sonucunun ortaya çıktığını hatırlattı.
  Engin devamında, “2013 tarihli bu düzenleme engelli bireyin ya da 65 yaşını doldurmuş muhtaç kişinin bağımsız bir birey olduğu gerçeğini inkâr eden bir anlayışın yansımasıdır. Devlet bu düzenleme ile engelli ve yaşlı yurttaşları, bağımlı birer varlık olarak görmekte, onlara kendilerine ait, özerk bir yaşam alanı sunamamaktadır. Yine 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu’nda da 2014 yılında gerçekleştirilen değişiklik ile evde bakım desteği sunumu için 2022 sayılı Kanun’dakine benzer bir değişiklik yapılmış ve hane halkı toplam geliri esas alınarak, desteğe ihtiyaç duyan bireyin tespitinde bireyin bağımsızlığı ilkesi göz ardı edilerek, engellileri ve yaşlıları aile fertlerinin eline bakar hale getirmiştir.” izahında bulundu.

  YAPILAN DEĞİŞİKLİK AYKIRI BİR DÜZENLEME

  Yapılan bu değişikliğin Türkiye’nin de ilk imzacılarından olduğu Engellilerin Haklarına İlişkin Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesi’nin güvence altına aldığı “Bağımsız Yaşayabilme ve Topluma Dahil Olma” şartına ve yine BM Genel Kurulu’nca 1982 yılında kabul edilen Yaşlılık İlkeleri’ne bütünüyle aykırı bir düzenleme olduğuna dikkat çeken İstanbul Milletvekili Didem Engin, yapılması gerekenin, Anayasada ve uluslararası sözleşmelerde belirtilen sosyal devlet olmanın gereklerinin, hak sahibini bağımsız bir birey olarak görecek şekilde yerine getirilmesi olduğunu belirtti.

  “ENGELLİ VE YAŞLILAR İÇİN ÖNEMLİ BİR AŞAMA KAYDEDİLMESİ MÜMKÜN OLACAK”

  CHP milletvekili Engin, TBMM Başkanlığı’na sunduğu Kanun Teklifi ile 2022 ve 2828 sayılı kanunlarda çeşitli değişikliklerle bu engelleri ortadan kaldırmayı ve 2013 yılından bu yana yaşanan mağduriyetleri gidermeyi amaçladıklarına vurgu yaparak, şunları aktardı: “Kanun teklifi, aylık alacak kişilerin tespitinde hane halkı toplam gelirinin değil, bireyin bizzat fiilen eline geçen gelirin dikkate alınmasını düzenlemektedir. 11 maddelik teklif ayrıca ‘nafaka bağlanmış veya nafaka bağlanması mümkün olanlara’ muhtaçlık aylığının verilmemesi şartını da kaldırmakta, böylece miktarına bakılmaksızın salt nafaka alındığı için yaşanan hak mağduriyetlerini de önlenmeyi amaçlamaktadır. Yapılan yeni değişiklik ile bu aylıklara hak kazanan yurttaşların bağımsız birer birey olduğu anlayışından yola çıkılmak istenmekte ve hak sahiplerini diğer aile bireylerine, birlikte yaşadığı kişilere bağımlı kılan düzenlemeden geri dönülmesi amaçlanmaktadır. Böylece, engelli ve yaşlı yurttaşların temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri ve sosyal, toplumsal, ekonomik ve kültürel yaşama katılabilmelerinde önemli bir aşama kaydedilmesi mümkün olacaktır.“


 2. #2
  Kategori Yöneticisi
  septik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2012
  Şehir
  Bilecik
  Mesajlar
  2,226
  Blog Mesajları
  3
  Bahsedilme
  45 Gönderi
  Etiketleme
  9 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  2022 sayılı yasa ile ilgili verilen kanun teklifinin pdf dökümanı aşağıdadır.
  http://web.tbmm.gov.tr/gelenkagitlar...ler/012832.pdf


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş