1. #1
  Mehmet Yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Kırşehir
  Mesajlar
  5,327
  Bahsedilme
  2 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Yeni 2022 yönetmeliğindeki degişiklikler ve magduriyetlerin giderilmesi

  Sponsor Bağlantılar


  Bilindiği üzere 2022 sayılı kanunla ilgili olarak çıkartılan yönetmeliklerde bazı değişikler oludu. Peki bu durumda eskiye göre degişen kazanılan haklar ve kolaylıklar nelerdir aşağıda tek tek açıklamalı olarak anlatayım;  1-- Daha önce Primsiz ödemeler genel müdürlüğünce takibi yapılan 2022 maaşı başvuruları artık Sosyal güvenlik il müdürlüklerince yapılacaktır, böyle olmasının engellier açısından avantajı tartışılmaz, çünkü maaş başvurusunda veya maaşı alırken olası oluşan hata, eksik ve yanlışlıklar için direkt olarak Ankara ile iletişime geçerken artık il de bulunan SGK müdürlüklerinde işler halledilebilecek.

  1.3. Halen Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğünce yürütülen aylık bağlama işlemleri Kurumca belirlenecek tarihten itibaren sosyal güvenlik il müdürlükleri ve sosyal güvenlik merkezleri eliyle yürütülecektir. Kurumca belirlenen tarihten sonra mahalli maliye teşkilatlarına yapılan başvurular, alınan muhtaçlık kararları ve diğer evraklarla birlikte sosyal güvenlik il müdürlüklerine veya sosyal güvenlik il müdürlükleri tarafından yetkilendirilecek sosyal güvenlik merkez müdürlüklerine gönderilerek aylık bağlama ve diğer işlemler taşra teşkilatlarımızda sonlandırılacaktır


  2- Daha önce olası durumlarda alınmayan alınamayan maaşlardan dolayı 1 yılı aşan sürelerde maaşlar kesiliyordu, bu durumdan dolayı epeyce sıkıntı oluşmaktaydı, ancak bu durum biraz daha esnetilip bu süre 2 yıla çıkarılmıştır.

  2.5.5. Aylığın 2 yıl boyunca aralıksız olarak alınmaması,


  3- Daha önce 18 yaşını dolduran engellilerin maaşları kesiliyordu ve tekrar başvuru yapılması isteniliyor kurumdaki raporunun geçerliliğini hiç bir suretle kabul etmeyip yeni rapor istiyorlardı ancak artık raporu "sürekli olanlardan yeni rapor istenilmeden kolayca bir kaç evrakla maaşlarının devam etmesini sağlamış oldular.

  2.6. 18 yaşını tamamlaması nedeniyle aylığı kesilen özürlünün 18 yaşını doldurduktan sonra kendi adına yaptığı başvurularda Yönetmeliğin 11 inci maddesinde sayılan belgeler istenir. Ancak özürlü sağlık kurulu raporu sürekli olanlardan yeniden sağlık kurulu raporu istenmez.


  4- Daha önce başvurularda raporun aslı istenilip fotokopi ile işlem yapılmadığı söylenilmekteydi ancak bu magduriyet giderilmiş oldu ve hastaneden "aslı gibidir" imzalı fotokopi olan raporda işlem görecek, ancak kurum raporu kabul ederken aslınıda görüp uygunluk durumunu kontrol etmesi gerekecek ve takdik etmesinin ardından fotokopiyi kuruma verip aslını başka bir kurumda kullanabileceksiniz.

  4.2.2. ilgili hastane başhekimliği tarafından mühürle onaylanmış örneği,
  4.3. Özürlü sağlık kurulu raporunun aslının getirilmesi halinde, belgenin fotokopisi aslına uygunluğu kontrol edildikten sonra mahalli maliye teşkilatlarında birim amiri, Kurumda ise görevlendirilecek personel tarafından isim ve unvan yazılarak tasdik edilmiş ise kabul edilir.  5- Bilindiği üzere her ne kadar sürekli ibareli rapor olsada geçmiş yılların raporu eski rapor diyerek kurumdaki memurlar raporu kabul etmeyip yeni rapor istemek suretiyle engelliler magdur etmekteydi, ancak bu konuda düşünülmüş olmalı ki geçmişi dönük raporların başvuru tarihinden 5 yıl önceki tarihe kadar olması haline dahi kabul edecekler.

  4.9. ilk defa aylık talebinde bulunan vatandaşlarımızın bu taleplerini yaptıkları tarihten önce (geriye doğru 5 yıl içerisinde) usulüne uygun olarak özürlü raporu vermeye yetkili hastaneden almış oldukları sağlık kurulu raporları kabul edilecektir.


  6- Başvuru yapan engelli kişilerin raporlarında 2022 haklarından yararlanabilir yada 2022 maaşı alabilir ibaresi raporda mutlaka isteniliyordu, ve verilen oran yeterli olmuyordu, her ne kadar özür durumunu belirten bi rapor olsada bu ibareler yok diye kabul görmüyordu ancak bu sıkıntıda yine giderilmiş oldu ve %.. lik gösteren bir rapor yeterli görüldü.

  4.10. Sağlık kurulu raporlarında %40 ve üzeri özür oranı belirtilmişse raporun kullanım amacında ayrıca “2022 sayılı Kanuna göre düzenlenmiĢtir” ibaresi aranmayacaktır.


  7- Maaşlar alınırken sigorta kapsamına giren kişilerden 90 gün şartı aranılmakta ancak isteğe bağlı sigorta yatırma durumunda bu durum geçerli olmakta ve istege bağlı sigorta başlagıç tarihini takip eden ay itibariyle maaşlar kesilecek ve 90 gün şartı aranmayacaktır.

  5.5. 01.09.2008 tarihinden itibaren isteğe bağlı sigorta primi ödeyenlerde 90 gün şartı aranmaksızın primin yatırıldığı tarihi izleyen dönem başından itibaren aylık kesme işlemi uygulanacaktır.


  8- Yersiz ödenen aylıklardan dolayı hayli magdur olan arkadaşlarımızın geri parayı ödemeleri epeyce sıkıntı oluşturmutu, ancak her ne kadar cezalı olsalarda yeniden maaşlarını bağlatıp içerde biriken parayı borçlarını ödemek suretiyle borçlarından kurtulacaklar ama alacakları toplu para ödeyecekleri paradan az ise yeterli olmayacaksa devam eden aylıklarından 4/1 oranı kesilip borçları tahsil edilecektir.

  5.8. Aylıkları kesilenlerin yeniden müracaatları üzerine aylık bağlanması halinde, herhangi bir nedenle kendilerine yersiz ödenen aylıklar var ise, birikmiş aylıklarının tamamı borçlarına mahsup edilecektir. Kalan borç miktarı aylıklarından ¼ oranında kesilerek ilgileye ve mahalli maliye teşkilatlarına bildirilecektir.  9- Daha önce annesinin babasının sadece sağlık haklarından yararlanmak suretiyle 2022 maaşı alamayanlar ve bu konuda epeyce büyük sıkıntı yaşayanlar, bu sıkıntıdan kurtulmuş olacaklar, bilindiği gibi her ne kadar yönetmelikte anne babasının sağlık haklarından yararlananlar 2022 maaşı alamaz diye bir ibare olmamasına ve bu yolda kazanılmış bir mahkeme olmasına ragmen kurumda memurlar maalesef daha evrakı işleme dahi almadan reddediyorlardı, ancak son düzenlemede artık anne babasından yararlananlar 2022 maaşı alabilecekler ve bu kişilerden bu yönde hiç bir evrak istenilmeyecektir.

  5.11. Aylık almakta iken, kanuni yakınının sağladığı sağlık hizmetlerinden yararlanmak için aylığından feragat etmesi nedeniyle aylıkları kesilenlerden, daha sonra yeniden aylık talebinde bulunmaları halinde sağlık yardımından yararlanmadığına dair ayrıca belge istenmeyecektir.  Evet Şuan göze çarpan degşiklikler bunlar olarak tespit ettim, bu konularda sıkıntı yşayıp yeni yönetmelikte magduruyeti giderilenler içinde degişikliğin altında kırmızı yazıyla yönetmelikteki ilgili maddeyi ekledim bu umarım herkesin yararlanmasını sağlamış oluruz.


 2. #2
  Mehmet Yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Kırşehir
  Mesajlar
  5,327
  Bahsedilme
  2 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Bunlara ek olarak kabul edilen torba yasası 6111 sayılı yasada engellileri ilgilen ve magduriyetleri gidermek için düşünülmüş bir madde var şöyle;

  25.02.2011 sayılı genelgenin 5. maddesi şöyle demekteydi:
  Madde 5 –

  Bu Kanuna göre aylığa hak kazanmak üzere düzenlenen belgelerin gerçeğe uymadığı tespit edildiği takdirde, ödenen aylıklar % 50 fazlası ile geri alındığı gibi, belgeleri düzenleyen ve kullananlar hakkında ayrıca genel hükümlere göre ceza kovuşturması yapılır.


  Burada belirtildiği gibi bazı usulsüz evrak düzenlemeye göre hak kazanılıp alınan 2022 maaşları %50 fazlasıyla alınacaktır deniliyor, dolayısıyla örnegin 3000 lira ödenen para tekrar 4500 lira geri alınıyordu.
  Bu magduriyeti ortadan kaldırmak için torba yasasına eklediler ve mevcut maaddeye şöyle değişiklik yaptılar;

  Bu Kanuna göre aylığa hak kazanmak üzere düzenlenen belgelerin gerçeğe uymadığı tespit edildiği takdirde, ödenen aylıklar % 50 fazlası ile geri alındığı gibi kaldırılmış olup, şu kısım eklenmiştir ödenen aylıklar ödeme tarihinden tahsil tarihine kadar Türkiye İstatistik Kurumunca her ay için belirlenen Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarıyla birlikte geri alınır ve” olarak değiştirilmiştir.
  Yani artık yersiz ödenen 2022 maaşları %50 fazlasıyla alınmayıp Türkiye İstatistik Kurumunca her ay için belirlenen Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) oranlarına göre alınacak yani bundan 3 sene önce alınmış parayı şimdi aynı tutarda almak saçmalık olurdu, en azından hemen hemen enflasyon faizi gbi bir faiz oranıyla alacaklarını anlıyoruz.

 3. #3
  Üye

  Üyelik tarihi
  Mar 2011
  Mesajlar
  4
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  banada geçen yıl 3500 tl borç geldi o zaman fazide katmışdılar içine herhalde şimdi yeniden muracaat etsek bi değişiklik olurmu acaba?

 4. #4
  Mehmet Yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Kırşehir
  Mesajlar
  5,327
  Bahsedilme
  2 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Evet geçerli olur çünkü kanun yeni yasalaştı geçen yıl için eğer ödeme yapmamışsanız sizin için geçerli olacaktır.


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş