Hastada görme sinirinde minik minik kanamalar, serum sızıntıları varsa bunların şiddeti ve görme merkezini ne kadar etkilediğini ortaya çıkartmak için göz anjiyosu yapmak gerekir. Göz anjiyosu, hastaya kol damarından verilen sarı renkli bir boya ile arkasından gözün dışardan içini gören bir aletle yapılan fotoğraf çekimidir. Hasta sadece fotoğrafların düzgün çıkması için başını bir kafalığa dayar ve gözünün fotoğrafları çekilir. Böylece eğer lazer yapmak gerekirse nerelere ne kadar lazer yapılacağı tespit edilir.

Gözün arka odasında yer alan damarları (nadiren iris için de kullanılır) özel boya ile boyayarak, varsa, çıplak gözle görünmeyen sorunları görebilmek, tanı koyabilmek ve tedavi kararı verebilmek, yapılan tedavinin etkisini izlemek için uygulanır.

Önce göz damlaları ile gözbebeği iyice büyütülür. Sonra koldaki toplardamarlardan birine küçük bir iğne ile boya maddesi verilir. İlaç kan dolaşımına katılıp göze geldiğinde, göz damarlarını daha net bir şekilde görünür kılar. Bu sırada göz muayenesinde kullanılan mikroskoba benzer bir fotoğraf cihazıyla göz içinin resimleri çekilir. Çekilen resimlere bakılarak tanı konulur.

İşlem en fazla 30 dakika kadar sürer. En fazla 247 saat süresince idrarın rengi koyu sarı olabilir. Asla göze zarar vermez, resim çekilirken kullanılan parlak ışığın etkisi de birkaç dakika sonra geçer.Göz Anjiyosu Neden Yapılır?

→ Çıplak gözle görülemeyen derin göz damarlarını görünür kılmak için

→ Göz sinirinde hastalık olup olmadığını anlamak için

→ Göz içinde bir kitle varsa onun yapısını anlamak için

→ Göz damarlarında kaçak olup olmadığına bakmak için

→Göz damarlarında çıplak gözle görülemeyen kanama olup olmadığına bakmak için

→ Göz damarlarında tıkanıklık olup olmadığına bakmak için

→ Göz iltihabı varsa durumu anlamak için

→ Lazer tedavisi gerekip gerekmediğine karar vermek için

→ Lazer tedavisi gerekiyorsa hangi bölgelere yapılacağına karar vermek için

→ Lazer veya başka tedavilerin etkinliğini teyit etmek için