Bu yazımızda ayakta oluşan bir deformasyon olan özellikle ayak başparmağını kapsayan bir hastalık olan Halluks Valgus tan bahsetmek istiyorum. Erkeklere oranla kadınlarda görülme sıklığı çok daha fazla olan bu rahatsızlık aslında ayak başparmağında oluşan şişlik ve baş parmağın dışa doğru yönelmesi anlamına gelmektedir. En büyük nedenlerinden bir taneside yanlış ayakkabı seçimi olarak belirtilmiştir buna rağmen genetik geçişte oldukca büyük rol oynamaktadır.. Bu rahatsızlık hakkında daha detaylı bilgilere yazımızda yer vererek ,bu konuyu merak edenlere hastalık hakkında önemli bilgiler vermek istiyorum.


halluks-valgus-nedir-nasil-tedavi-edilir-7760889.jpg

Çoğunlukla ayakta rastlanan ortopedik sorunlardan birisi baş parmağın dışa doğru yönelmesi ayağın iç tarafında çıkıntı ikinci parmağın baş parmağın altına veya üstüne çıkmasıdır. Ortopedide hallux valgus olarak tanımlanan bu durum özellikle kadınlarda çok görülür. Olay sadece kozmotik bir sorun değildir. Kişinin günlük aktivitesini sınırlayan baş parmak ekleminde ağrı şişlik ve kızarıklıkla birlikte seyreden bir durumdur. Zamanla ayak tarak kemikleri giderek yayılır ve genişler ayak tabanında çökmeler oluşur, buyüzden diğer parmaklarda nasırlar gelişir. Bu durumda kişinin yaşam konforu ve kalitesi giderek azalır.

Halluks Valgus NEDEN OLUŞUR?

Genellikle sivri burun yüksek topuklu ayakkabılar sebep olarak gösterilse de genetik geçiş önemlidir. Eğer kişinin anne baba veya teyzelerinde bu problem varsa genç kızlarda da görülme olasılığı fazladır. Önü dar ayakkabılar yüksek topuklu ayakkabılar olayın ilerlemesini hızlandırır. 40 yaşından sonra özellikle kadınlarda çok sık görülen bir deformitedir.

TEDAVİ YÖNTEMİ

Hallux valgus için üretilmiş gece atelleri parmak arası makaraları gibi gereçler hastalığın ilerlemesine engel olmaz ve tedavi edici özelliği yoktur. Belki semptom dediğimiz kişinin şikayetlerini azaltmada yardımcı olabilir. İlerlemiş vakalarda kişinin hem ağrılarının geçirilmesi hem ayakkabı giymesinin rahatlatılması açısından ameliyat gereklidir.

Halluks Valgus ameliyatı nasıl olur ?

Bu hastalığın ameliyatı derecesine ve tipine göre değişiklik göstermektedir. Zaten tedavinin başarılı olması için hangi tip Halluks Valgus’a hangi derecede sahip olduğunun belirlenmesi ve buna göre uygun tedavinin doktorunuz tarafından seçilmesi gerekir. Hastalığın tedavisi ameliyat olmadan tam olarak mümkün değilidir. Ameliyatsız olarak sadece hastanın şikayetlerini azaltmaya yönelik koruyucu tedbirler alınır. Fakat tam tedavisi kemikteki deformitenin tam manasıyla düzeltilmesi, ve bunu tekrar etmeyecek şekilde yeninden kemiğin şekillendirilmesiyle olur.

Halluks Valgus ameliyatında her iki ayakta aynı seansta ameliyat edilebilir mi?
Her iki ayak aynı seansta ameliyat edilebilir. Fakat biz bir ayakta Halluks Valgus daha fazla bir ayakta az olduğu zaman genellikle daha fazla ayakta olanı öncelikle ameliyatını yapıyoruz. Daha sonra diğer ayaktaki ilerlerse onu yapıyoruz. Böylelikle ameliyat sonrası daha kolay geçiyor ve hastalar ileri derecede olan ameliyat sonrası diğerinden çok ta fazla şikayetçi olmayabiliyor. İki ayakta ileri derecede ise aynı anda yapılır.

Halluks Valgus ameliyatının iyileşme süresi nasıl olur?

Hastalarımız aynı gün ayağa kalkarak, üzerine basarak yürüyebilirler. Böylelikle hastalığın tedavi sürecini kısaltmış oluyoruz. Bu süreç genellikle şu şekilde ilerliyor. Birinci gün normal kalkıp üzerine basıp yürüyebilirler. Üçüncü günü günlük hayatta her işi yapacak hale gelirler. 1 ila 2. Haftada da normal iş yaşantılarına dönebilirler.

Tabi ki bu sürekli ayakta çalışılacak bir iş değilse. Bir önemli nokta bu ameliyattan sonra herhangi bir alçı, koltuk değneği kullanılmasına gerek yoktur. Hastalara yatak istirahatine gerek yoktur. Çalıştıkları işe göre uygun istirahat süresi veriyoruz. En önemli şey ameliyattan sonra 6 hafta boyunca verilecek olan ayakkabıyı giymeleri gerekmektedir. Normal ayakkabılardan farkı yoktur fakat hastaların ameliyat sonrası konforunu sağlayacak ve ameliyatlı yerini koruyacak bir dizayna sahiptir. Bu ayakkabıyla hareketlerinde normal günlük yasantisina dönebilirler.

Halluks Valgus ameliyatında uygulanan teknikler nelerdir?


Halluks Valgus ameliyatında birden fazla teknik uygulanabilir. Bu tip teknikler hastanın hangi tip halluks valgusa sahip olduğuna ve derecesine göre karar belirlenmektedir. En çok karşılaşılan fazla ilerlemiş, baş parmak çıkıntısı olan ve açısal olarak ta belli bir dereceyi aşmamış Halluks Valgus’larda uyguladığımız sadece tek bir yerden insizyon yaparak ameliyatı gerçekleştiriyoruz.

Hastalığın daha ilerleyen tiplerinde açısal farklılık ilerledikçe daha farklı teknikler uygulanmaktadır. Ayağın hem alt hemde üstten insizyon yapılarak yapılan teknik vardır. Bu teknikte hastanın ameliyat sonrası süreci diğer tekniğe göre daha fazladır. Ama bu teknikle yapılmazsa da ileride aynı halluks valgus’un tekrar etme olasılığı olabilir. Ona göre doğru tedaviyi dizayn etmek gerekir.

Halluks Valgus hastalığı ilerledikçe tedavisi zorlaşır mı?

Aslında bütün hastalıklarda geçerli olan bir soru. Bu Halluks Valgus’ta da çok fazla ilerledikçe deformite arttıkça tedavisi daha zor demeyelim ama daha komplike hale gelmektedir. Yine tam olarak tedavi edilebilir. Hastalar tam sağlığına kavuşabilir ama çeşitli farklılıklar içerebilir. Ameliyat süresi uzayabilir ve ameliyat sonrası hastanın iyileşme süresi uzayabilir. Çok fazla bir fark yoktur”.