Bu konudan haberdar edilenler

 1. #1
  Fırtına
  Guest

  Lökosit nedir?

  Sponsor Bağlantılar


  Lökosit veya akyuvarlar olarak da adlandırılan beyaz kan hücresi, kemik iliğinde üretilir.

  Vücudu bulaşıcı hastalıklara ve yabancı maddelere karşı koruyan lökositler, bağışıklık sisteminin önemli bir bölümünü oluştururlar.

  Sağlıklı bir yetişkin insanın bir litre kanında 4x109 - 11x109 adet, bir başka tanımla, bir damla kanda takriben 7.000 ila 25.000 arası beyaz kan hücresi bulunur. Bu miktar Lösemi hastalarında 50.000'e kadar çıkar. Lökositler kanın dışında lenf sistemi, dalak ve diğer vücut dokularında da bulunur.

  Lökosit tanımı tüm beyaz hücre tiplerini kapsayan kaba bir tanımdır. Bu şekilde kan hücrelerini gruplamak sıklıkla bu tanımın yanlış kullanımına yol açmaktadir. Bu yüzden farklı kaynaklar hücreleri kökenlerine göre ayırma yoluna gitmektedir.

  Bağışıklık sistemi, vücudu dışarıdan gelen biyolojik etkilere karşı koruyan, özelleşmiş hücreler ve organlardan oluşmuş bir sistemdir. Normal şartlar altında, bağışıklık sistemi vücudu bakterilere ve viral enfeksiyonlara karşı korur, kanser hücreleri ve yabancı maddeleri yok eder.

  Eğer bağışıklık sistemi zayıflarsa, vücudu koruma yeteneği de zayıflar ve patojenler, nezle veya grip gibi, vücutta rahatça gelişebilirler. Sistem aynı zamanda tümör hücrelerini gözetim altında tutar ve bağışıklığın baskılanmasının hastalık riskini yükselttiği bildirilmiştir.

  Bağışıklık sistemi genelde iki bölüme ayrılır;

  Doğal (Doğuştan) bağışıklık; Kalıtsal öğeler içerir ve bunlar hemen ilk savunma hattını oluştururlar.

  Edinilmiş (Adaptif) bağışıklık; Belirli patojenleri hedef alacak özel antikorlar ve T hücreleri üreterek vücut belirli patojenlere karşı özel bir bağışıklık geliştirebilir. Bu tür bir yanıtın gelişmesi günler alabilir ve ilk istilayı önlemede pek etkili değildir, fakat normalde daha sonraki enfeksiyonları önler ve uzun süreli enfeksiyonların temizlenmesine yardımcı olur.

  Lenfosit; Bağışıklık sistemini yürüten akyuvarlar. Lenfositler B ve T lenfositler ve NK hücreleri olmak üzere üçe ayrılır.

  Plazma hücreleri B lenfositlerden türer.

  Lökoferez; Kandaki Lökositleri vücuttan uzaklaştırma ve bir torbada toplama işlemidir.

  Bu işlem beyaz küresi 100 bin üzerinde olanlarda beyaz küre düzeyini düşürmek için tedavi amacı ile yapılan yada lökositi düşük olan hastalara Lökosit vermek amacı ile vericisi lökositlerini toplayıp alıcıya vermek amacı ile yapılır.

  Bu işlem cell ceperator denen hücre ayırıcı aletler ile yapılır. İşlem sırasında bir iğne ile kol damarına girilir ve bundan alete devamlı kan çekilir, alete gelen kandan lökositler ayrılır ve bir torbada toplanır, kanın; eritrosit, trombosit, plazma gibi kalan kısmı tekrar hastaya diğer kol damarından geri verilir. Bu aletler aynı zamanda trombosit toplamak için (tromboferez) , kök hücre toplamak için (sitoferez) de kullanılmaktadır ve işleme genel olarak aferez yada hemaferez denmektedir.

  Lökosit alkalen fosfataz; Lökositlerin içinde bulunan bir enzimdir ve KML’de aktivitesi düşer. Bu enzim düzeyine bakarak KML, lökosit düzeyini yükselten diğer hastalıklardan ayırdedilir.

  Lökostaz; Kandaki lökositlerin artımı ile küçük damarların tıkanmasıdır. Daha çok akciğer ve beyin damarları tıkanır ve hastada bilinç bulanıklığı, nefes darlığı, soluk sayısının artması gibi semptomlar oluşur. Kandaki lökositlerden özellikle granulositlerin artışında ortaya çıkar, lenfosit artışı lökostaza yol açmaz ve lökosit düzeyi 100 bin üzerine çıkınca oluşma riski artar.

  Lökositoz; Kandaki lökositlerin normal değerler üzerine çıkmasıdır.

  Lökopeni; Kandaki lökositlerin normal değerlerin altına düşmesidir.


 2. #2
  Fırtına
  Guest

  Lökosit (wbc) nedir? lökosit yüksekliği ve lökosit düşüklüğü..

  Sponsor Bağlantılar


  Hemogram yani kan sayımı testleri sonrası, tahlil sonucunu incelerken hastaların merak ettiği test parametrelerinden biri de wbc yani lökosit testidir. Lökositler, halk arasında akyuvar olarak da bilinir. WBC yani lökosit testinin normal değerleri yenidoğan çocuktan, 15 yaş sonrası kişilere kadar farklı değerler göstermektedir. 6 aylık bir bebeğin normal olan wbc değeri yetişkin bir bireyde ise bir hastalık belirtisi olabilir.

  Lökosit sayısında artış görülmesine lökositoz adı verilir.

  Hangi durumlarda lökosit değerleri normalin üstüne çıkmaktadır?

  Sistemik enfeksiyonlar (sistemleri tutan enfeksiyonlar) (sarkoidoz gibi)

  Lokal enfeksiyonlar,

  Miyokart enfarktüsü,

  Lösemiler,

  Gebeliklerde,

  Aşırı sigara tüketiminde,

  Lökosit sayısında azalmaya ise lökopeni adı verilir. Aşağıdaki durumlarda da lökosit değerleri normalin altına iner.

  Bazı Virüs Hastalıkları (Gripler, özellikle son domuz gribi vakalarında wbc düşüklüğü sık olarak görüldü)

  Riketsiya Hastalıkları,

  Aplastik anemi,

  Alösemik lösemi,

  Tifo ve paratifo,

  Brucella Hastalığı,

  Miliyer tüberküloz,


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 06-01-2015, 01:25:46
 2. Lenf Kanserinde Lökosit artışının sebebi nedir?
  By DURU'M in forum Sağlık Hakkında Genel Bilgiler - Soru / Cevap
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 24-01-2011, 02:33:28

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş