Eklemleriniz, cildiniz, görmeniz, beyniniz, kalbiniz için yararlıdır ve kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur ve doğurganlığı artırır.

Ceviz, somon, ton balığı, zeytinyağı, ve avokado gibi birçok çeşit lezzetli yiyeceklerde doğal olarak bulunur. Evet Omega-3’ten bahsediyoruz ve artık vücudunuzun her yeri için yararlı olan Omega-3’ün gereken günlük dozunu öğrenmenin vakti geldi.

Omega-3 yağ asitleri beyni hızlandırır, kolesterolü düzenler (tekli doymamış). Omega-3 günlük ihtiyacımız olan besin maddeleri arasında ilk 5’te ve hamile bayanların bebeklerinin sağlıklı gelişimini artırmak için en önemli adımdır.

Eklemleri Kayganlaştırır: Eklemlerin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gerekli olan kayganlığın etkili derecede elde edilmesine yardımcı olur. Eklemleri yağlayarak aşınmayı azaltırsınız ve böylece yaşlandıkça daha az eklem ağrınız olur.

İltihaplanmayı azaltır: İltihaplı eklemlerdeki iltihabı azaltır.

Kırışıklıklarla Savaşır: Yaşlandıkça cildimizin üçüncü katmanında bulunan yağ hücreleri incelir ve daha engebeli hale gelir. Omega-3ler bu tabakayı kalınlaştırır ve pürüzsüz hale getirir. Etkisi mi? Kırışıklar kaybolur ve cilt daha canlı hale gelir.

Gözlere iyi gelir: Gözlerimizin retinaları zarımsı yapıdadır ve gözün bütünü çift katlı yumuşak zarla kaplıdır. Ve bu da göz sağlığını karaciğere bağımlı hale getirir. (kim bilebilirdi ki?) Karaciğer, bu zarları besleyen ve işleten yağ içinde eriyebilen vitaminleri metabolize etmeye yardımcı olur. DHA eksikliğiniz varsa, retina içinde ışığı nöral enerjiye çeviren sistemi geciktirerek görüşünüzü etkiler.

Kalbe iyi gelir: Nereden başlamalı? Omega-3, trigliseritleri azaltır, kalp atışınızı düzenler, trombositleri daha sıvı hale getirir ve hatta tansiyonu düşürür. Günlük DHA dozuyla beraber aldığınız EPA, damar tıkanıklığına yol açan pıhtıları önler. Iowa Hemşirelik Yüksekokulu’nda yapılan bir araştırma (ve 3 araştırma daha) günlük 28 gram fındığın kalp hastalıklarını %20 ile %60 oranında azalttığını ortaya koydu.

Aknelerle Savaşır: Yetersiz derecede Omega-3 yağ asidi alımının cildin bozulmasına katkıda bulunduğunu duymak sizi şaşırtabilir. Şekeri (veya Eti); avokado, ceviz, somon veya alabalıkla değiştirin.

Kolesterolü Temizler: HDL (iyi kolesterol) seviyesini artırarak damarlarınızın temizlenmesine yardımcı olur.

Beynin Çalışmasını Hızlandırır: Kan damarlarınızı temiz tutarak, direk olarak beyin fonksiyonlarını artırmış oluyorsunuz. Ayrıca nörotransmitterlerinizi değiştirerek depresyonunuzu azaltmaya yardımcı olabilir.

Doğurganlığı Artırır: Spermin hareket kabiliyetini artırarak ve kadınlarda implantasyona zemin hazırlayarak hem kadınlarda hem erkeklerde doğurganlığı artırır.

Hamileliğin Ön Koşulu: Omega-3 yağ asitleri direk olarak beyin gelişimini etkiler ve bu da hamile bayanlar için çok önemlidir. Ayrıca araştırmalar gösteriyor ki bu yağ asitleri annelerin depresyon riskinizi azaltıyor. Anne, bu gerekli yağ asitlerinden gerekli miktarda almadığı zaman Bebek anneden alır. Bazı doğum öncesi alınan vitaminler artık Omega-3 içeriyor bu yüzden etiketi okumayı unutmayın veya günde bir avuç dolusu ceviz tüketin.

Dr. Mehmet Öz