Bu konudan haberdar edilenler

Like Tree1Likes

Konu: Saç Ekimi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

 1. #1
  Üye
  Murat.Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2014
  Şehir
  Antalya
  Mesajlar
  1,998
  Blog Yazıları
  31
  Bahsedilme
  1 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Exclamation Saç Ekimi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

  Sponsor Bağlantılar


  İki kulak arasındaki ense bölgesinde genetik olarak dökülmemeye şifrelenmiş saçların dökülmüş alanlara nakledilme işlemi kısaca saç ekimidir.

  1sac-ekimi-nedir.jpg

  Saç Ekimi Nedir? Teknikleri Nelerdir? Doğal Saç Ekimi Ne Demektir?
  Saç ekimi nedir?

  Saç ekimi operasyonunun temel prensibi; başın arka ve yan kısmındaki saçların bir kısmının (ya da vücudun diğer bölgelerindeki uygun olan kılların bir kısmının) dökülmenin yoğun olduğu saçlı deri alanlarına aktarılmasıdır.

  Saçlı derinin arka ve yan tarafındaki saçlar genetik olarak dirençli oldukları için androgenetik saç dökülmesinde bu bölgedeki saçlar dökülmezler. Saçların genetik olarak korunduğu bu bölgeye güvenli donör (verici) alan denir. İleri evre erkek tipi saç dökülmesi olan bir erkek, dahi genişlik olarak güvenli donör alana sahiptir.

  Saçlar başın arka kısmından alınarak, saç dökülmesinin geliştiği ve gelişeceği alana nakledildiğinde; başlangıçta kısa bir dökülmenin ardından, nakledildiği bölgelerde orjinalinde olduğu gibi uzamaya devam edeceklerdir. Bu nedenle saç ekimi kişiye ömür boyu kalıcı bir çözüm sunmaktadır.


  Makale: Dr. Serkan AYGIN

  Halil Yılmaz likes this.

 2. #2
  Üye
  Murat.Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2014
  Şehir
  Antalya
  Mesajlar
  1,998
  Blog Yazıları
  31
  Bahsedilme
  1 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Exclamation Saç Ekimi Ön Çizgisiz Nasıl Ayarlanır?  Ön bölgelerin açık olduğu hastalarda eğer yeni bir saç çizgisi dizayn ediyor isek , bunu dizayn etmek çok incelikli sanat gerektiren bir uygulamadır.

  2sac-on-cizgisi-nedir.jpg

  Saç Ekimi Ön Çizgi Ayarlaması  Saç Ön Çizgisi Nedir?

  Saç ön çizgisi her kişi de her yaşta farklılık gösterir ve alın ile saç başlangıç sınır çizgisi görevindedir. Saç ön çizgisi önemsiz gibi görünse de saç ekimi sonrasın da alınacak sonuca göre çok iyi görünmesine saçın ekilen saçın çok doğal görünmesine sebep olur.

  1- Saç ön çizgisi kafa da saç ekilecek saçın yerini belirler.

  2- Saç ekimi sonrasın da kişinin saçlarının doğal görünmesini sağlar.

  3- Saç ekimi esnasın da sınır belirlenmesin de yardımcı olur.

  4- Saç ekimi operasyonu öncesin de saç çizgisi belirlenmesi saç ekimi işini kolaylaştırır.

  5- Saçlar çıkmaya başladığın da doğal görünmesi açısın dan önemli rol oynar.

  6- Saç ekimi işlemin de yöntem hangisi olursa olsun yöntemin uygulanmasın da sınırı belirler.


  Saç çizgisi belirlenirken kesinlikle kişinin yaşı ve kafa şekli göz önün de bulundurulmalıdır. Saç çizgisi her kişi de farklı işaretlenmelidir. Saç çizgisi işaretlenirken birçok hususa dikkat edilmesi gereklidir. Saç çizgisin de olabilecek bir hata saçların doğal görünmesini kötü yönde etkiler ve yanlış bir saç çizgisi geri dönüşü olmayan kötü görüntülere sebep olur. Saç çizgisini belirlerken belli bir standart uygulanmaz kişiye en uygun olan saç çizgisi belirlenmelidir. Özellikle de saç çizgi şeklini düm düz bir hat gibi çizmemek gereklidir. Bu gibi durum da saç çizgisin de hata olmuş olur ve geri dönüşü ve tamiri olmayan bir durumdur. Saç çizgisini belirlerken ön denemler yapılmalıdır. Hasta saç ekimi sonrasın da nasıl bir görüntü de olacağına dair saç ekimi muayenesin de detaylı bilgilendirilmeli ve saç ekimin den sonra ki görüntüsü ön izleme şeklin de gösterilmelidir. Saç çizgisi girintili çıkıntılı hassas çizgiler ile yapılmalıdır.

  Erkekler de genellikle v şeklin de olan saç çizgisi her kişi de farklı olabilir. Bunu en iyi deneme saç çizgisi yapılır ve tam çizgi oturtulmalıdır. Saç çizgisi ile doğal görünümün artmasının bir diğer faktörü de saç çizgisi ile birlikte uygulana saç köklerinin fazla olmasıdır. Çok yoğun alınan saçlar belli sıklıkta dağıtılır ve yoğun bir saç ekimi gerçekleştirilir. Bu aşamadan sonra saç ekimin de doğal görünüm çarpı iki olur bu iki nokta doğal görünmesi açısından çok önemlidir.

  Makale: Op. Dr. Ali Mezdeği - Saç uzmanı

 3. #3
  Üye
  Murat.Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2014
  Şehir
  Antalya
  Mesajlar
  1,998
  Blog Yazıları
  31
  Bahsedilme
  1 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Exclamation FUE Tekniğiyle Sakal, Bıyık ve Kaş Ekimi Nasıl Uygulanır?  FUE Tekniği son dönemlerde saçlı deri operasyonlarında fassel operasyonlar dediğimiz vücudun diğer bölgelerine yapılan operasyonlarda da oldukça başarılı sonuçlar veriyor.

  3fue-teknigiyle-sakal-biyik-favori-ekimi.jpg

  Saç nakli ile sakal bıyık veya kaş ekimi nedir?  FUE Tekniğiyle sakal bıyık favori ekimi

  Kökler tek tek alınır
  Her yerde olması gereken doğal açısıyla ekilir
  Kökler cilt kesilmeden ekilir
  Ağrı olmadan alınır ve ekilir.
  Sakallar tek tek çıkar

  Sakal saç gibi değildir kişiden kişiye çok değişik yoğunlukta olabilmektedir. Belirgin düzeyde seyrek sakalı olan biri bundan rahatsızlık duymayabilir. Bu sebeple genellikle ekimde çok sık sakala ihtiyaç duyulmaz.

  Bölgesel sakal kaybı varsa bu durumda civardaki sakal sıklığında ekim planlanarak çevreyle uyumlu hale getirilir. Sakal tümüyle yoksa bu durumda kişinin istediği sıklık ve sınıra bağlı olarak 1000-2000 kök arasında ekim yapılabilir. Sadece bıyık bölgesine ekim yapılacağında 400-800 kök arasında ekim yeterli olmaktadır. Sakal normalde tekli veya ikili olarak ve yüzün her bölgesinde farklı açıyla çıkmaktadır.

  FUE PLUS tekniğiyle ekimde kökler birli ve ikili olarak ve her bölgede olması gereken doğal açısıyla ekildiği için ekilen sakalların normal sakaldan ayırt edilmesi çok zordur. FUE PLUS tekniğinde kökler 0.7 mmlik uçlarla ameliyatsız bir şekilde tek tek alınıp kökler hiç bekletmeksizin aynı anda yine 0.7 mmlik cillitler ile ekilir böylece ne alım ne ekim yerinde iz kalmadığı gibi kökler saatlerce beklemediği için oksijensizliğe bağlı kök ölümleri de olmamaktadır.

  FUE tekniğiyle sakal ekimi düşünüldüğünde kişinin ensesinde yeterli kök yoksa kökler vücudun diğer kıllı bölgelerinden de alınabilir.

  Erkeklerin bıyık sakal ve favori kısmında kıl çıkmaması veya kıl kaybının olması durumunda, ekim yapılır. Bıyık sakal favori ekilecek bölgeye enseden alınan saç kökleri nakledilir. Sakal, bıyık favori ekimlerin de sadece FUE yöntemi uygulanmalıdır. Çünkü FUT yönteminde sonuçlar tatmin edici değildir. 0,6 - 0,7 mm lik punchlarla greftlerin alınması gerekmektedir. Bıyık, sakal, favori ekimleri yara izi, ameliyat izi, yanık izi, dökülme gibi problemlerde tek çözüm ekim yapmaktır. Hiç bıyık, sakal, favori çıkmamış durumlarda bile ekimler başarıyla sonuçlanır.

  FUE yöntemi ile ense bölgesinden alınan saç kökleri bıyık, sakal ve favori bölgelerine ekilir. Bu işlem profesyonel ve tecrübeli ekip tarafından yapılmalıdır. Yüz bölgesinde ekimlerinin açısı önemlidir.

  Genel olarak hiç bıyığı olmayan birine 500-1.000 greft (kök) ekildiğinde köse görüntüsü gider. Sakal ekiminde 1.000 ile 2.500 greft (kök) ekilir. Favori ekimlerinde 750 ile 1.500 greft (kök) arası ekilir. Bıyık, sakal, favori ekimleri FUE yöntemi ile yapıldığında berberin tıraş ederken ekim olduğunu algılayamayacağı kadar doğaldır.

  Bıyık, sakal, favori ekimlerinde kıl kökü alınan alan ve ekim yapılan alan 3 gün sonra yıkanır. Yıkama sonrası ekilen sakallar görünür hale gelir ve 2-3 günlük sakal görüntüsü oluşur. 6-7 gün sonrasında pembemsi bir görünüm ortadan kalkar. Kollardan, bacaklardan, göğüsten veya enseden alınan greftlerin (saç köklerinin) yerinde hiç iz kalmaz.

  3 haftadan sonra ekilen sakal ve bıyığın bir kısmında geçici bir dökülme olabilir. Geçici dökülmeden 4-6 ay sonra dökülenlerin tamamı yeniden çıkar. Kıl kökündeki kalite artışı 2 yıla kadar devam eder.

  Ekilen saç kökleri, bıyık bölgesinde zamanla uzayabilir. Erkekler normal traş aktivitelerini yaparken ekim yapılan bölgedeki kılları da kesebilir. Ekimden sonra uzamaya devam eden sakal, favori ve bıyık 8-9 günden sonra makas ile kısaltılır veya uzatılabilir. Köklerin yeterince tutunması için ilk traş tercihen 8-9. gün yapılmalıdır.

  Sakal, bıyık ve favori ekimleri lokal anestezi ile yapılır. Lokal anestezi ile yapılır ağrı şişme olmaz.

  Sakal, bıyık ve favori ekimleri dikkatli ve profesyonel bir ekip tarafından yapılmalıdır. Ekim yapıldıktan sonraki 1 haftalık dönemde mimik hareketlerinize dikkat etmelisiniz. Yemek yerken yüzünüzü çok oynatmamanız gerekmektedir. İlk birkaç gün sıvı içecekler ve püre halinde hazırlanan besinleri tüketmenizi öneririz. 7.gün son pansumanınız yapılır ve doğal görünümünüze kavuşursunuz.

 4. #4
  Üye
  Murat.Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2014
  Şehir
  Antalya
  Mesajlar
  1,998
  Blog Yazıları
  31
  Bahsedilme
  1 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Exclamation Erkeklerde saç dökülme nedenleri, tedavisi ve saç ekimi teknikleri  Erkek tipi saç dökülmesi, genetik kellik gurubundadır. Özellikle erkeklerde adından da anlaşılacağı gibi görülmekte ancak kadınlarda da genetik dökülmelere rastlaya bilmekteyiz..

  fue-ile-sac-ekimi.jpg

  Erkek tipi saç dökülmesi nedir?  Erkeklerde saç dökülmesi ve saç ekimi teknikleri

  İnsan saçı keratin adlı bir proteinden oluşur. Keratin deri ve deri ekleri dediğimiz tırnak, kıl, saç gibi yapılarda bulunur. Zorlu bir yaşam süren insan saçı, yaşamına 1 cm de 1100 adet folikül olarak yeni doğduğunda başlar ve 25 yaşına geldiğinde bu sayı 600’ e düşer. Bunun nedeni dökülmeden çok, sayı sabit olsa bile büyümeye bağlı yüzey artışıdır. Saçlarımız doğumdan ölüme dek devamlı yenilenme halindedir. Bu dökülme mevsimlere bağlı olarak artabilir ve ya azalabilir. Özellikle ilkbaharda ama daha belirgin oranda sonbaharda dökülme artışı yaşanabilir. Bu dökümlerin gün ışığının azalmasıyla oluşan melatonin azalmasına bağlı olduğu düşünülmektedir.

  Saçın doğal döngüsünde, saç tellerimizin bir kısmı uzarken bazıları da dökülür. Bu dökülen saç kökler (telojen faz) belli bir dinlenme döneminden sonra uzamaya (anajen faz) başlarlar. Anajen fazdaki saçlar, tüm saçların %85 'lik kısmını kapsar. Bu faz saçların uzama dönemidir ve 3–4 yıl kadar devam eder. Katajen fazda ise büyüme durur, saç incelmeye başlamıştır, henüz bir dökülme yoktur. Bu süreç 2–3 hafta kadar sürer. Büyümesi duran ve incelmeye başlayan saç tellerinin oranı tüm saçların %3–4 'ü kadardır.

  Telojen fazda ise saçlar iyice incelerek dökülür. Bu fazdaki saçların oranı tüm saçların %15 'i kadardır. Bu faz 2-3 hafta kadar sürdükten sonra saç kökünden yeni saç telleri çıkmaya başlar. Bu doğal süreçten de anlaşılacağı gibi saçlarınızı 3–4 yılda bir mutlaka dökülür ve daha sonra yenisi çıkar. Günde 60 – 80 tel saçın dökülme nedeni budur. Yeni ekilecek saç kılları için de bu doğal süreç geçerlidir.

  Erkeklerde Saç Dökülme Tipleri:

  Androgenetik Saç Dökülmesi: Hem erkekte hem de kadın da androjenik hormonlar olarak adlandırdığınız ''erkeklik hormonları'' mevcuttur. Bunlardan bazıları androstenodion, testesteron, ve ehidroepitestesterondur (DHT). Bu hormonlar erkeklerde testis ve böbrek üstü bezlerden salgılanır. Bazı saç foliküllerinin DHT'ye uzun süre maruz kalması sonucu öncelikle saçlarda inceleme ve zayıflama daha sonra da dökülme gerçekleşir.

  Genetik yatkınlığı olan bazı saç folikülleri 5 alfa redüktaz dediğimiz bir enzimce zengindir ve bu enzim testosteronun DHT'ye dönüşümünden sorumludur. DHT reseptöre bağlanır ve hücre metabolizmasını etkileyerek saçın doğal döngüsünün durmasına neden olur. Saç dökülmesinin erken evrenlerinde saç incelir (minyatürizasyon) ve ve ona renk veren kaybederek rengi açılır.

  Bu dönemde kullanılması önerilen Rogain (minoxidil) ve Propecia (finasterid) 5 alfa redüktazı inhibe ederek DHT'nin köklerde yükselmesini engellenmektedir. Ense saçları ve kulak üstü saçlar (donör alan) 5 alfa redüktaz aktivitesi içermediklerinden dökülmezler.

  Saç ekiminde, saçlar DHT'ye duyarsız ense bölümünden alındığı için, ekim sonrası ortamda testesteron bulunmasına rağmen testesterona hassasiyetleri olmadığından dökülmezler. Saç dökülmesinin ne zaman başlayıp duracağı ve dökülme derecesi önceden tahmin edilmez. Burada önemli olan genetik yatkınlıktır.

  Anne ve babadan geçen genlerde daha anne karnındayken saçların ilerde dökülüp dökülmeyeceği programlanmıştır.

  Diffuzin Alopesi: Bütün kafa derisi üzerinde yayılan, bölgesel özellik göstermeyen saç dökülmesidir. Bölgesel bir dökülme olmadığından kafa derisinde bir açıklık oluşmaz, bu nedenle fark edildiğinde ciddi oranda saç kaybı gerçekleşmiş olur. Diffuz alopesinin gidişatı değişkendir ve nedene bağlı olarak devamlı veya dönem dönem artan şekilde olmaktadır.

  Alopesi Areate: Belirti vermeksizin saçlı derinin herhangi bir bölümünde sınırları belirgin oval ya da dairesel alanlar şeklinde saç dökülmesi ile karakterize olan ve tekrarlayan bir hastalıktır. Genelde saçlı derinin veya kaşın bir parçasını etkiler. Bazen de bütün kafa derisindeki saçın ve hatta tüm vücuttaki kılların kaybıyla seyreder. Yara dokusu oluşturmayan, geri dönüşümlü, yaş, cinsiyet, ırk tercihi olmayan bir hastalıktır. Genellikle 6 ay - 1 yıl içinde geri döner.

  Scatrisyel Alopesi: Saç foliküllerinin kalıcı yıkımından ve hücre aralarındaki lifli bağdokunun artmasından kaynaklanır. Genellikle dairesel bazen yaygın olabilir. Yüz germe, kafa derisi ameliyatları, yanıklar v.s. sonrası ortaya çıkar. Yara derisi üzerinden yapılan saç ekimleri başarılı sonuçlar vermektedir.

  Traksiyonel / Travmatik Alopesi: Saçın uzun süre gerilmesi veya çekilmesi sonucu ortaya çıkar. Kalıcı bir dökülmedir. Saçların çok gerilerek toplanması, sıkı yapılan saç örgüleri özellikle alın saç çizgisi ve yanlarda dökülmeye neden olabilir. Erkeklerde uzun süreli saç protezi sonrası klipsler ve yapıştırıcı maddelerle bağlı olarak ortaya çıkar.

  Diğer nedenler:

  Enfeksiyon
  Kronik cilt hastalıkları, sedef v.b.
  Stres
  Troid fonksiyon bozuklukları
  Demir-çinko eksikliği
  D. Mellitus (Şeker Hastalığı)
  Kemoterapi (ilaçlarla kanser tedavisi)
  Aşırı doz A vitamini
  Yüksek ateş, mantarlar

  Telogen Areate: Sağlıklı bir kişide saçların %85'i anajen fazda iken %15'i dinlenme fazındadır. Yani saçlarımızın bir kısmı dökülürken bir yandan da yenileri çıkar. Bu saç döngüsünün sonucu günde ortalama 100 kadar saç telinin dökülmesi normal kabul edilir. Ancak bazen dışarıdan gelen nedenlerle saçlarınız hızla dinlenme fazına geçer ve buna neden olmuş bir dış etmen olabilir. Çoğu zaman bu tarz saç kaybıyla sonuçlanabilecek nedenlere hayatınız boyunca hepimiz karşı karşıya kalmaktayız. Bazen gribal enfeksiyon ve üzüntü bile saçlarımızın dökülmesine neden olabilir.

  Telogen Areateye neden olacak etmenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  Kronik hastalık
  Kemoterapi
  Ciddi enfeksiyon
  Ciddi psikolojik stres
  Büyük ameliyatlar
  Hipotroidizm veya hipertroidizm
  Proteinden yoksun ağır diyetler
  Demir eksikliliği anemisi
  Bazı ilaçlar
  Jetlag'e neden olabilecek uzun seyahatler

  Ağır metaller (selenyum, arsenik talyum) saç döngüsünü bozarlar. Saç anajen fazda iken (yani büyüme fazının başlangıcındayken gelişimi durur ve telojen faz dediğimiz gerileme dönemine geçer. Bir kaç ay içinde de saç dökülür. Hamilelik boyunca saçlar hormonlardan dolayı daha uzun süre anagen fazda kalır. Hamilelik boyunca saçlar en iyi durumundadır. Doğum sonrasında ise saçlar hızla dinlenme fazına geçer ve bu durum hızlı bir dökülmesiyle karşı karşıya kalmamıza neden olur. Aynı durum doğum kontrol haplarının kesilmesinden sonra da görülür. Telogen Areate, dış etkenin ortadan kalkmasıyla çoğu zaman kendiliğinden düzelir.

  Burada eğer dış etkene maruz kalma uzun süreli olmuşsa tedavi edilemeyen kalıcı dökülmeler de görülebilmektedir. Tedavide neden saptanabilirse (hipo-hipertroidi, demir eksikliği, proteinden zayıf ani diyetler gibi) buna yönelik tedavi yapılması yeterli olabilir.Bunun yanında saçın daha hızlı uzamasını sağlayabilmek için B vitaminleri, çinko gibi vitamin takviyesi ve mezoterapi uygulanması gerekebilir.

  Trichothillamania Areate: Psikolojik kökenli olan bu rahatsızlıkta kişi kendi saçlarını devamlı koparma eğilimindedir. Özellikle stres durumlarında yoğunlaşır. Genellikle saçlar koparılmakla beraber kaş ve kirpik de yolunabilmektedir. Kadınlarda daha sık görülmesiyle beraber erkeklerde de görülür. Aynı bölgeden kılın devamlı koparılması sonucu bir süre sonra o alanda kalıcı saçsızlık oluşabilir.

  Yaş: Yaşla saç dökülmesi arasında doğrudan bir ilişki bulunamamıştır. Genetik yatkınlığı olanlarda 20'li yaşlarda dahi saç dökülmesi başlayabilmektedir.

  Stres: Stres bazı durumlarda yaygın saç dökülmesine neden olabilir. Telojen effluvium olarak da adlandırılan bu tür saç dökülmesi androgenetik alopesiden farklıdır. Stres sebebi ortadan kaldırılırsa, bu nedenle dökülen saçlar yaklaşık bir yıl içinde yeniden çıkar.

  Kimyasal nedenler: Bilinçsiz kullanılan kozmetik ürünler İlaçlar: (Beta blokerler, kortizon, heparin coumadin, bazı antidepresanlar gibi)

  Kaş Kirpik ve Sakal Kaybı Nedenleri; Kaşların kozmetik amaçlı olarak farklı şekiller vermek amacıyla sıkça çekilmesi kalıcı kaş kayıplarının en sık nedenidir.


  Erkeklerde saç dökülmesi nasıl tedavi edilir?  Saç Ekimi Teknikleri

  İki kulak arasındaki, ensenin üst bölgesinde bulunan genetik olarak dökülmeme özelliğine sahip sık ve sağlıklı saç köklerinin, lokal anestezi altında uzman doktor tarafından alınarak, uzman ekip tarafından birli, ikili ve üçlü gruplara (greft) ayrılıp yine lokal anestezi ile doğala en yakın estetik sonuç alınacak şekilde dökülme olan açık bölgeye tek tek yerleştirme işlemidir.

  FUE (Foliküler Ünite Extraksiyonu)

  Saç köklerinin hiçbir şekilde kesi izi olmadan, dikiş kullanmadan özel mikro cerrahi aletlerle, uzman bir ekip tarafından, tek tek kökleriyle beraber saçlı deriden alınması işlemidir. Saç üniteleri (greftler) kafa derisinin arka ve yan bölümlerinden çıkarılarak, saçlanması istenen bölgeye yerleştirilir. Verici ve alıcı alana lokal anestezi yapılır.

  Bu teknik göğüs, sırt, karın kılları transplantasyonuna da izin vermektedir. Alınan bu kıllar zaman içinde transplante edildiği bölgeye ait kıl özelliklerine uyum sağlayıp, aynı yapıya (görüntüye) sahip olarak yaşamını sürdürür. FUE tekniğinde bir seansta yaklaşık 800 - 1500 greft yani 1800 - 3500 arası saç teli nakledebilmektedir daha yoğun ekim gerektiğinde seanslar uzamakta, kişi için bu işlem 2-3 gün vakit almaktadır.

  FUE Tekniği şu durumlarda seçilmelidir;

  Yeterli verici alan bulunmadığında
  Saçlarını ileride çok kısa boyda kullanmak isteyenlerde
  Az miktarda saç ekimi gerektiren durumlarda, (saçlanması istenen alan azlığı, yara izi gibi lokalize alanlar...)
  Cilt elastikiyeti çok az, yani FUT tekniği ile şerit alınmasına izin vermeyen kafa derilerinde seçilmelidir.

  FUT (Foliküler Ünite Transplantasyonu)

  Ense bölgesinde bulunan saç köklerinin, saçın sıklığına, bölgenin esnekliğine, ekilecek alanın açıklığına göre bir formülle hesaplanıp, iki kulak arasından şerit halinde, optimum düzeyde çıkarılması işlemidir. Girişim lokal anestezi ile yapılır. Şerit alınan bölge bakıldığında kolayca anlaşılmayacak bir iz kalması için estetik dikişle kapatılır. Kullanılan özel dikişler vücut tarafından emilir, alınmasına gerek yoktur.

  Bu yöntemde şerit halinde alınan saçlar uzman ekip tarafından saçsız dokular çıkartılarak, birli,ikili,üçlü bazen de dört ve beşli gruplara (greft) ayrılıp ekime hazırlanır. Greftler bu sürede en az zarar görecek şekilde saklanır.

  Hazırlanan greftler lateral slit adı verilen en son teknikle açılan çizikler halinde görülen kanalllara mikro pensetlerle zarar verilmeyecek şekilde bu konuda ve deneyimli ekip uzman tarafından yerleştirilir.

  Açılan ince kanallar dokunun en az düzeyde zarar görmemesi için idealdir, böylece çevre saçlar da zarar görmez, sıklaştırma yapılması gereken alanlara olanak sağlaması nedeniyle avantajlıdır. Ayrıca bu yöntem daha sık ekim olanağı, hızlı büyüme ve doğala en yakın kozmetik sonuca sebep olur.

  Bu yöntem yanlış kullanıldığında doğal olmayan oyuncak bebek saçı ya da çim adam görüntüsüne sebep olur.

  Kullanmayı Tercih Ettiğimiz Teknik; Çoğunlukla FUE (folikuler unit extraction) tek tek saç köklerinin toplandığı teknik, avantajlarından dolayı tercih edilmektedir. FUT (folicular unit transfer) tekniği (enseden şerit şeklinde saç alınma yöntemi) ensede gerginlik ve ağrı, saç kazıtıldığında gülen yüz şeklindeki iz gibi dezavantajlarından dolayı nadiren tercih edilir. Ekim işlemi mikro teknikle yapılmaktadır.

  Saç Ekimi Operasyonunun Künyesi

  Tanım: Saç köklerinin verici bölgeden (genelde ense) alınıp, saç seyrelmiş veya saçsız bölgeye cerrahi nakil işlemidir.

  İstanbul'da Kalınması Gereken Süre; 1-2 gün

  Hastanede Yatış Süresi: 0 gün

  Ameliyat Süresi: Ekilecek kök sayısına göre değişmektedir. Ekilecek kök sayısı fazla ise birden fazla seans gerekebilir.

  Anestezi: Lokal Anestezi

  İyileşme Süreci: 5-7 gün (ödemlerin geçme dönemi)

  Tedavi sıklığı: Çoğunlukla bir kez

  Sonuçların kalıcılığı: Kalıcı  Makale: Op. Dr. Erhan ERYILMAZ

 5. #5
  Üye
  Murat.Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2014
  Şehir
  Antalya
  Mesajlar
  1,998
  Blog Yazıları
  31
  Bahsedilme
  1 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Exclamation Kadınlara Saç Ekimi Yapılır Mı?  Saç ekimi yaptığımız hastaların %20 sini bayan hastalarımız oluşturmakta. Bayan hastalarımızdaki saç dökülmesi genelde erkeklerle aynı.

  kadinlara-sac-ekimi-yapilabilir-mi.jpg  Kadınlara Saç Ekimi Yapılır Mı?

  Saç ekimi, saç kökünün olduğu yerden alınıp başka bir bölgeye ekilmesidir.

  Bu doğrultuda kadınlar da saç ekimi yaptırabilir fakat kadınlar göreülen saç dökülmesi tipi (%90) allopecia totalis adıyla bilinen saç dökülmesi çeşiti olduğundan saç ekiminden tam anlamıyla verim alınamamaktadır.

  Allopecia totalis,saçın tüm bölgelerde aynı derecede dökülmesi anlamına gelmektedir.Bu tip saç dökülmesinde ekilen saçlarında dökülmesi potansiyeli bulunduğundan saç ekimi yapılması çok da mantıklı değildir.Bu tip saç dökülmesinde saç ekimi tavsiye edilmemektedir.

  Kadınlarda Saç Ekimi Yapılabilecek Haller

  Erkek Tipi Saç Dökülmesi: Bu saç dökülmesi tipinde ensede bulunan saçların gürlüğü ve kalitesi iyi olduğu ve dökülmeyeceğine emin olunduğu zaman saç için ekimi yapılabilir.

  Çekmeye Bağlı Saç Dökülmesi: Genellikle kulak önündeki saçların çekilmesine bağlı oluşan saç dökülmesinde enseden alınan saç kökleriyle saç ekimi yapılabilmektedir.

  Bölgesel dökülme: Bölgesel saç dökülmesinde para şeklinde dökülme söz konusudur. Bölgesel saç dökülmesinden sonra kendiliğinden saçlar 8 ay içerisinde çıkmadıysa bir daha çıkmayacağı gibi hesap edilir ve saç ekimi yapılır.

  Yara,Yanık,Kesilme Nedeniyle Saç Dökülmesi: Bu tip saç dökülmesninin nedeni açıkca bellidir bu sebeple yara izlerine saç ekimi yapılabilmektedir.

  Yeni Ön Çizgi Oluşturma: Doğuştan itibaren ön çizgi geride olabilmektedir,saç dökülmesi yaşanmamasına rağmen kişi yeni bir ön çizgi istiyorsa saç ekimi yapılabilir.

 6. #6
  Üye
  Murat.Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2014
  Şehir
  Antalya
  Mesajlar
  1,998
  Blog Yazıları
  31
  Bahsedilme
  1 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Exclamation Saç ekimi ameliyatı öncesi ve sonrası yapılan işlemler nelerdir?  Saç ekimi sonrası fiziksel değişiklikler kabaca on gün içerisinde bitecektir. Hasta saç ekimini lokal anestezi ile yaptırdığı için aynı gün evine gidebilir.

  sac-ekimi-ameliyati-oncesi-sonrasi.jpg

  Saç ekimi ameliyatı, öncesi, sonrası

  Saç ekimi artan talep doğrultusunda bir çok merkezde yapılmaya başlanmıştır. Plastik cerrahi branşının konusu olan saç ekimi mutlaka uzman ellerde steril ortamda yapılması gereken bir ameliyat tekniğidir. Düşük fiyat, kolay ulaşılabilir olma, internet ve televizyonda fazla reklamla öne çıkma nedenleriyle hastaların çok talep ettiği merkezlerde bu ameliyat maalesef sekreter, hastabakıcı gibi bu işin ehli olmayan meslekteki kişiler tarafından yapılmaktadır. Ayrıca ameliyat olarak görülmesi gereken bu iş merdiven altı tabir edebileceğimiz kötü koşuldaki odalarda hijyen ve steriliteye dikkat edilmeden yapıldığından enfeksiyon, saç köklerinin tutmaması, kötü açıda dikilmeye bağlı çim adam görünümü gibi sonuçlar hastaları madur etmektedir. Ayrıca saç ekimi anestezi ilaçları injekte edilerek yapıldığından ortaya çıkabilecek alerji tansiyon düşmesi kalp atımının durması solunumun durması gibi ölümle sonuçlanabilecek tehlikelere son derece açık merkezlerde bu işi yapmak intaharla eşdeğer sayılabilir.

  Saç ekim ameliyatı; anestezi uzmanı doktor, plastik cerrahi uzmanı doktor, ameliyathane hemşiresi ve ameliyathane ortamı olan bir merkezde ehil kişilere yaptırılmalıdır. Bu ekipman tabii ki belki maliyeti arttıracaktır ama sağlık ihmal edilemeyecek bir değerdir ve maalesef kaybedildiğinde değeri anlaşılır.

  Saç ekimi isteyen hastaların mutlaka bu ameliyatı geçireceği hastaneyi yukarıda saydığım ekip ve steril ameliyathane ortamı açısından sorgulamasını öneririm.
  Saç ekim ameliyatı öncesi hastanede odanıza yerleşirsiniz . Saçlarınız traş edilerek hazırlanır ve fotoğraflarınız çekilir. Anestezi doktoru tarafından alerji başka hastalık açısından muayeneniz yapılır. Daha sonra ekim yapılacak alan çizilerek ameliyat hazırlığınız tamamlanır.

  Herşey hazır olduğunda ameliyatınız başlar. Yüz üstü pozisyonda ameliyat masasına yatırılırsınız ve ense kısmınıza lokal anestezi ilacı enjekte edilir. Tam uyuşma olması için bekleme sonrası ensedeki güçlü saç kökleriniz özel cihazla alınmaya başlanır. Alınan saç kökleri etrafındaki fazla dokular temizlenir. Bu şekilde alınan saç kökleri özel sıvı içinde biriktirilir.

  2. Aşama saç köklerinin ekimi için kanal açma işlemidir. Saç köklerinin doğasına uygun açıda ekim yapılacak alana kanallar açılır. Bu kanalların çok sık olması saç kökü beslenmesini bozar bu yüzden uygun uzaklıkta olmalıdır.

  Daha sonra hazırlanan saç kökleri tek tek kanallara yerleştirilir. Saç kökü sayısına göre ekim işlemi 4-5 saat sürebilir.
  Ekim bittiğinde saç köklerine PRP enjeksiyonu yapılarak saç kökü tutma şansı arttırılır.
  Ameliyat sonrası özel pansuman kapatılarak odanıza alınırsınız.

  Saç ekimi sonrası iyileşme süreci ne şekildedir?  Saç ekimi sonrası aynı akşam evinize gidebilirsiniz.

  Saç ekiminden sonra ilk yıkama nasıl yapılmalıdır?  3. Gün kontrolünüz yapılarak pansumanınız açılır saçınız özel koşullarda hemşire tarafından yıkanır ve kullanmanız gereken kremler önerilir. Bu kremlerle günlük saç köklerinizin bakımını yaparsınız.

  Saç ekiminde ekilen saçlar ne zaman çıkar?  Saç ekimi sonrası 10 gün kabuklanma ve kabukların dökülme evreleri görülmektedir. Ekilen köklerdeki kıllar 3 hafta içinde dökülerek yeni saçlar çıkmaya başlar nihai sonuç 6. Ayda görülmektedir.

  Eğer kıl kökü yeterli değilse 2. Seans saç ekimi en erken 6 ay sonra yapılmalıdır.

  Saç ekimi tedavisinden sonra saçın çıkmadığı durumlar var mı?

  Makale: Op.Dr. M. Serkan DİNAR

 7. #7
  Üye
  Murat.Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2014
  Şehir
  Antalya
  Mesajlar
  1,998
  Blog Yazıları
  31
  Bahsedilme
  1 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Exclamation Saç ekimi ameliyatlarında fiyatlar nasıl belirlenir ?  Saç ekimi ameliyatlarında çok değişik maliyetlerle hastalarımız karşılaşıyordur. Burada teknik olarak bazı merkezler greft başına maliyet belirlerken büyük, orta, küçük ekim bazılarıda total ekim başına fiks bir fiyat belirler.

  sac-ekimi-fiyatlari-nasil-belirlenir.jpg  Saç Ekimi Maliyeti Neye Göre Değerlendirilmektedir?

  Saç ekiminde net bir fiyat uygulaması söylemek pek mümkün değildir. Saç ekim merkezine ilk görüşmeye gittiğinizde uzmanınız size saç muayenesinden sonra yapılacak işlemler hakkında genel bir bilgi verir ve kaç seans gerekli, hangi yöntem uygulanacak, nasıl malzemeler kullanılacak, bu gibi konularda kesin bir netliğe ulaşıldıktan sonra size saç ekiminizin maliyeti hesaplanır ve söylenir.

  Ek seans gerekli olup olmadığı saçınızın analizi yapıldıktan sonra belli olur ve kök alınacak bölgede yoğunluk az ise ek seans gerektirebilir bu da ek bir maliyet demektir. Saçınızın yoğunluğu çok ise tek seansta istenilen saç kökleri alınır saçsız bölgeye nakledilir, ek seans gerektirmez ve maliyeti çok daha düşük olur. Saçlı bölge çok fazla, saçsız bölge çok az ise bu noktada maliyet diğer saydıklarımız ile kıyaslanamayacak kadar az olur.

  Hem işlem kısa sürer hem ek seans gerektirmez, bu sayede hem daha az maliyet hem daha az zaman harcamış olursunuz.

  Pahalıya yapan saç ekim merkezi çok iyidir anlamına gelmemektedir. Bu nokta da en önemli olan uzmanın çok iyi ve geçerli referanslara sahip olmasıdır. Uzmanlar size zahmet vermeden ve belirlenmiş olan fiyat standardını aşmadan en iyi hizmeti vermelidir.

  Kurumunuzu seçerken de çok titiz davranmalısınız. Saç ekimi basit bir işlem gibi düşünülebilir fakat hem yapılış aşaması hem de yapılan ortam gibi çok önemli hassasiyet gerektiren durumlar söz konusudur. Saç ekimi yapan kurumlar kesinlikle operasyonu ameliyat ortamında uygulamalı ve kullanılan malzemelerinde kişiye özel ve steril olmasına özen gösterilmelidir. Saç ekimi yapan uzmanı, saç ekimi merkezi veya saç ekimi yapan hastanelerin bu işi yapmak için izin belgeleri kesinlikle eksiksiz olmalı bu nokta da çok iyi araştırmalı ve dikkatli olmalısınız. Merdiven altı tabirli olan yerler size çok ucuza yapar ama izin belgeleri olmadan çok sağlıksız ortamlarda uygulama yapmaktadırlar. Lütfen bu gibi yerlere sakın aldanmayın.


  Kaynak: estecerrahi.com.tr

 8. #8
  Üye
  Murat.Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2014
  Şehir
  Antalya
  Mesajlar
  1,998
  Blog Yazıları
  31
  Bahsedilme
  1 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Exclamation PRP yöntemi ile Saç Ekimi  sac-prp-tedavisi-ile-saclar-nasil-daha-saglikli-olur.jpg

  PRP tedavisi son yıllarda özellikle son 5 yılda tıp literatürüne girmiş bir deyim. Prp Zengin plazmanın kısaltılması günümüzde bu işlemi deri gençleştirmeden tutunda özellikle yanık bölgeler deki tabanın düzeltilmesi , diz ekleminin hareket bozukluklarının giderilmesi ve buradaki disk kıkırdağının yenilenmesi amacıyla bunun gibi bir çok alanda tıpta kullanılmaktadır. Saç ekimi tedavisinde de günümüzde güncel olarak kullanılan önemli bir tedavi yöntemidir.

  Prp tedavisinde yapmış olduğumuz işlem kişinin kendi kanını alarak bu kandan trombosit adını verdiğimiz büyüme faktörlerini salan beyaz kan hücrelerinin ayıklanması ve bu ayıklanmış olan kan ürününün kişinin kendine enjekte edilmesi işlemidir. Biz bunu saç köklerine enjekte ederek bu bölgedeki saç köklerinin beslenmesi . Büyüme faktörlerinin bölgeye gelmesiyle birlikte bu büyüme faktörlerinin saçın büyümesini , gelişmesini, kalınlaşmasını ve gürleşmesini sağlamak için kullanmaktayız. Prp tedavilerinde özellikle yapılan işleme ek olarak uygulandığı zaman saçların daha gür ve sık olarak çıktığını izlemekteyiz. Prp tedavileri özellikle güncel tedavi içinde saçlı bölgede dökülmekte olan saç köklerine de etki etmektedir. Dökülen saç kökleri özellikle programlanmış olan dökülme sürecinde bunların geciktirilmesi sağlanmakta, ince, cılız hale gelmiş olan saç köklerinin de daha gür olarak çıkmasını sağlamaktadır.

  Bu şekilde kişinin hem ekilen saçları desteklendiği gibi hem de kendisinde mevcut olabilecek ayva tüyü şeklinde olan saçların gürleşmesi ve kalınlaşmasıyla elde edilen sonucu en iyiye taşımayı amaçlamaktayız. Bu şekilde Prp destekli yaptığımız tedavileri n sonucunda kişilerin 1 yıl sonra tekrar değerlendirilmesi yapılarak değişik dönemlerdeki bu tedavinin tekrarlanmasıyla kişinin mevcut olan saçlarını korumaya yönelikte bir işlem yapabilmekteyiz. Prp tedavisini özellikle 3 seans uygulamaktayız. 3 hafta veya 1 ay arayla bunları yapmaktayız. Ve kesinlikle acısız, ağrısız bir işlem, kişinin kendi kanından elde edilen herhangi bir hastalık bulaşma riski olmayan özel bir işlem olarak tarif edilmektedir.  PRP, saça nasıl etki ediyor?

  PRP' de amaç, zengin materyalle saç kaybını durdurarak, sağlıklı saç döngüsünü kazandırmak ve saç tellerini güçlendirmektir. PRP, işlemde kişinin kendi kanı kullanıldığı için hiçbir alerji ve kanla bulaşan hastalık riski taşımaz. İyileşme süreci, içerik dolayısıyla çok kısadır. Uygulama bölgesinde doku gelişimi başlar, hasar görmüş zayıf saç folikülleri onarılır ve yeni, güçlü saç kılı üremeye başlar.

  PRP, nasıl uygulanır?

  Tedavi edilecek kişiden alınan 10-20 ml. Kan, özel santrifüj ve mikrofiltrasyon yöntemlerinden geçirilip kırmızı hücreler ayrıştırılır. Daha sonra beyaz hücre ve organizmanın tamiratında önemli rolü olan platelet ya da trombosit denilen hücrelerden zengin bir plazma materyali elde edilir ve saçsız bölgeye enjekte edilir. Uygulama bölgesinde doku gelişimi başlar, hasar görmüş zayıf saç folikülleri onarılır ve yeni, güçlü saç kılı üretmeye başlar.

  Kimler PRP yaptırmalı?

  PRP, hem kadınlar, hem de erkekler için sonucu çok memnun edici bir uygulamadır. Yöntem, saç ekimi operasyonlarından sonra da yerleştirilen greftlerden maksimum sonuçlar almak için özellikle önerilir.

 9. #9
  Üye
  Murat.Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2014
  Şehir
  Antalya
  Mesajlar
  1,998
  Blog Yazıları
  31
  Bahsedilme
  1 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Exclamation Saç Ekimi ve Sonrası  sac-ekimi-ile-ilgili-mutlaka-bilmeniz-gerekenler.jpg

  Tabiki burada ekim yapılan saçların dökülmesinden bahsedeceğiz. Birde mevcut bulunan saçların dökülmesinden de bahsetmek gerekir. Özellikle hastayı ameliyattan önce muayene ettiğimizde ve ameliyattan sonraki kontrollerimizde mevcut bulunan saçların dökülme prosesinden. Dökülme prosedürünün azaltılması veyahut durdurulmasıyla ilgili olarak ek tedaviler ek önerilerimiz illaki olacaktır. Bunları her kontrolümüzde biz hastalarımıza detaylı bir şekilde anlatıyoruz. Eğer böyle bir ihtiyacımız olacaksa mevcut bulunan saçlar için, ekim yapılan saçlar için değil mevcut bulunan saçlar için ek tedavilerimizin olması muhtemeldir. Ve biz bu önerilerimizi hastalarımızla paylaşacağız ki başarılı netice elde edelim.Saç Ekimi ameliyatından sonra ilk bir ay içerisinde ekim yapılan greftlerin saç köklerinin üzerindeki doğal olarak dökülebilir. Bu yapılan işlemin kötü olduğunu, yapılan işlemin başarısız olduğunu kesinlikle göstermez.

  Özellikle bazı hastalarımızda biz ekim yaptıktan sonra, ekim yapılan saçların dökülmediğini görürüz. Burada saçları dökülen hastayla dökülmeyen hastanın arasında final başarı açısından hiçbir farklılık söz konusu değildir. Ekim yaptıktan sonra ilk 1 ay içerisinde saçların dökülmesinin doğal bu işlemin bir parçası olduğunu hastaların bilmesi gerekir. Bu 1 aylık periyot sonrasında saçlar döküldükten sonra yaklaşık ameliyattan 1,5 2 ay sonra yeni saçlar çıkmaya başlayacaktır. Ve bu çıkan saçlar her geçen gün, her geçen hafta, her geçen ay peyder pey artarak devam edecektir. Ve final halini alması saç ekiminin ortalama 6 ila 8 ay arasında ortaya çıkacaktır.
  İlk 72 saat minör travmalardan dahi (takılan şapkanın temas etmesi, uyurken yastığın temas etmesi gibi) korunmak için çok dikkatli olunmalıdır.


  İlk 72 saat mümkün olduğunca istirahat edilmeli ve fiziksel efordan kaçınılmalıdır.
  İlk günlerde şişlik gelişmesi olasılığına karşı, fırsat buldukça soğuk kompres-buz uygulaması yapılmalıdır.
  5 gün süreyle antibiyotik kullanılmalıdır.
  15 gün süreyle ağır işlerden kaçınılmalıdır.
  2. günde ekim alanını (varsa dikiş alanını) yıkamaya başlamalıdır.
  Yaklaşık 15 gün süreyle pH’ ı 5.5 olan şampuan kullanılmalıdır.
  Yara iyileşmesi esnasında saçlı deri kaşınmamalıdır.
  İlk 15 gün sıcak ve basınçlı su kullanılmamalıdır.
  Durulama sonrası ılık hava ile saçlar kurutulmalıdır.
  Yaklaşık 1 ay boyunca havlu kullanılmamalıdır.
  Saçlı deride oluşan minik kabuklara, yara iyileşmesini hızlandıran epitelizan solüsyonlar yıkama öncesi uygulanmalıdır.
  Yaklaşık 1 ay süreyle güneşten kaçınılmalıdır.
  Yaklaşık 1,5 ay süreyle havuz ve denize girilmemelidir.
  1-1.5 ay süreyle fitnes, futbol gibi sporlardan kaçınılmalıdır.
  3-4 ay süreyle saç boyası, jöle, sprey, köpük gibi maddelerden kaçınılmalıdır.

 10. #10
  Üye

  Üyelik tarihi
  Feb 2017
  Mesajlar
  1
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Merhaba bende yeni saç ektirdim İstanbul'da Mega Hair Trans saç ekim merkezinde 8 saat sürdü ekim sonrasında saçlarım bir gün bekledi Gülten hanım şapka verdi onu taktım ertesi günde yıkamaya gittim. Çok zor bir süreç değil ama ilk 1-2 gün dikkat edilmesi gerekiyor tabi saçlarım çıksın fotoğraflarımı burda yayınlayacağım


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Windows 10 hakkında bilmeniz gereken her şey
  By Murat.Y in forum Cep Telefonu - Bilgisayar - İnternet
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 19-10-2014, 05:42:20
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13-04-2014, 16:54:45
 3. Hamilelik Takibinde Bilinmesi Gereken Herşey
  By gülümse_hayata in forum Hamilelik - Tüp Bebek
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13-09-2013, 16:53:40
 4. Aşılama Yöntemi Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey.!
  By Fırtına in forum Hamilelik - Tüp Bebek
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 03-11-2012, 12:25:04
 5. Anlamını Bilmeniz Gereken Terimler.!
  By Fırtına in forum Bilgi Bankası
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13-05-2011, 22:38:50

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş