Bu konudan haberdar edilenler

 1. #1
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  15,139
  Blog Yazıları
  167
  Bahsedilme
  27 Gönderi
  Etiketleme
  1 Konu

  Yanık ve Tedavisi

  Sponsor Bağlantılar


  Her tür sıcağa, kimyasal maddelere, ışınlara, elektrik akımına bağlı olarak ortaya çıkan doku bozunları.

  Yanık yaralanması temasla çok sıcak sıvıların dökülmesi, ateş, buhar, gaz püskürtmesi, akkor haldeki katı maddelerin fırlaması gibi bir çok nedenleri olabilir.

  Yanığın derecesi eski yıllarda Dupuytren sınıflandırmasına göre altı derecede değerlendiriliyordu günümüzde ise yanıklar iki kategoriye ayrılmaktadır.
  Yüzeysel yanıklar
  Derin yanıklar

  Üstderi ve altderi yüzeysel kesimlerini tutan yüzeysel yanıklarda derinliğe göre kızarıklık, su toplama, açık yara meydana gelebilir. Yüzeysel yanıklar enfeksiyonun gelişmediği durumlarda 15 günde kendi kendine iyileşirler.

  Derin yanıklarda yanığın derinliği altderinin alt kesimlerine ve daha altdaki dokulara kadar inebilir. Derin yanıklarda deri beyaz, parlak ve parşömen gibidir, kendi kendine iyileşmez.

  Ara derinlikteki yanıklar sorun yaratırlar ancak 15 günde teşhis kendiliğinden ortaya çıkar.

  TEDAVİ
  Yanık tedavisinde yerel olayların yanı sıra şok ve enfeksiyon önemli yer tutar.

  Şok yanık yüzeyinden dışarıya doğru sıvı kaybına bağlıdır, sıvı kaybı kan koyulaşmasına ve oksijen eksikliğine neden olur. 70 saatten sonra damar dışına sızan sıvıların geri emilimi iç organların aşırı kanlanması ve kanın sulanmasıyla bir tepki oluşur.

  Bu dönemde böbrekler önemli rol oynar. Şokta sıvı kaybı önlenir idrar çıkışı denetim altına alınarak damar yoluyla plazma verilir. Vitaminler ve protein bakımından zengin beslenme rejimi uygulanır.

  Orta derecede ısıtma sağlanır tetanoz aşısı yapılır. Antibiyotik tedavisi uygulanır, ayrıca psikoterapiye başvurulur. Enfeksiyon seyrek olarak yaygın bir enfeksiyon halini alır, çoğunluklada yereldir.

  Enfeksiyon yaranın iyileşiminde geciktirici rol oynar ve genel durumu bozar.


  Yerel tedaviye büyük önem vermek gerekir.
  Yara önce temizlenir bozunlara elden geldiğince az değilerek ve asepsi koşullarına tam anlamıyla uyularak ölü dokular kaldırılır. Daha sonra yara açık bırakılır ( küçük düzeyli yanıklarda ve kirlenme tehlikesinin olmadığı durumlarda ) yada koruyucu bir sargı beziyle kapatılır.

  İyileşmeyen ve yama gereken deri bozunlarında özel bir deri yaması yöntemi erken dönemde yara temizliği ve yama uygulaması yapılır.

  Az yaygın hafif yanıklarda şokla ilgili sorun yoktur. Ancak yanık enfeksiyon etkenleriyle bulaşmış bir yara olduğundan yaralıya çoğunlukla tetanoz serumu ağrı kesici verilir.

  Yanık yüz yanığı ise açık bırakılabilir sarılmış ise sargılar açıldığında 21. günde hala düzelmemiş ise bu bir takım izlerin kalabileceğinin işaretidir.

  AĞIR YANIK TEDAVİSİ
  Ağır bir yanık yaralısıyla karşı karşıya kalındığı zaman Üzerindeki giysiler yanıyorsa çıkartılmaya çalışılmalı, yoksa dokunulmamalıdır.

  Yaralının üstüne hiçbir şey uygulanmamalıdır, ancak kimyasal bir maddeye bağlı yanık söz konusuysa ve maddenin etkisi sürüyorsa hiç bir zaman etkisizleştirmeye gidilmemeli yalnız damıtık suyla yıkanmalıdır.

  Yaralı ütüden geçirilerek mikroplardan arındırılmış temiz bir bezle sarılmalıdır. Yaralı hızla vakit kaybetmeden hastahaneye ulaştırılmalıdır.


 2. #2
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  15,139
  Blog Yazıları
  167
  Bahsedilme
  27 Gönderi
  Etiketleme
  1 Konu

  Yanık Sonrası Ne Yapmalısınız?

  Sponsor Bağlantılar


  Vücudumuzdaki yanıkları tedavi ederken uyguladığımız yöntemler acaba ne kadar doğru?


  Sıcak çay ve Kaynar su dökülmesi, herhangi bir nedenle yangında alevlere maruz kalmak ve yaz aylarında sıkça rastlanan güneş yanıkları… Tüm bu yanık vakaları acil servise en sık başvuru nedenleri arasında yer alıyor. Yanık sonrası buz uygulaması yapmak, yanan bölgeye diş macunu ya da yoğurt sürmek acıyı dindirmek için ilk akla gelenler arasında… Peki halk arasında doğru olarak bilinen bu yöntemler gerçekten etkili oluyor mu? Memorial Şişli Hastanesi Acil Servis Sorumlusu Uz. Dr. Gökhan Ferahcan, yanık tedavileri hakkında bilgi verdi.


  Yanan bölgeyi musluk suyu altında 10-15 dakika soğutmak gerekiyor


  Yanık tedavisinde yapılması gereken ilk hareket, yanan bölgeyi soğutmak olmalıdır. Soğutma için en uygun olan yöntem musluk suyu uygulamasıdır. Yanan bölgeyi akan bir suyun altında en az 10–15 dakika tutarak soğutmak gerekir. Bu sayede hem acı ve sızıyı dindirmiş hem de yanığın daha derinlere inmesini engellemiş olursunuz.


  Yanık sonrası oluşan su kabarcıklarını patlatmayın


  Yanan bölgede oluşan içi su dolu kabarcıklar o bölgede derinin sorunsuz bir şekilde iyileşmesinde büyük öneme sahiptir. Bu kabarcıkların kesinlikle patlatılmaması gerekir. Çünkü o kabarcıkların altında proteinden zengin bir sıvı birikmektedir. Bu sıvı üstteki ölü deri tabakasını korumaktadır ve deriye son derece faydalıdır.


  Yanık izi kişinin ten rengi ve vücut yapısına göre değişir


  Oluşan baloncukları patlatmak ya da patlatmamak yanan bölgede iz kalıp kalmaması açısından belirleyici bir faktör değildir. Yanan yerde iz kalıp kalmayacağı daha çok yanığın derinliği ve iyileşme süresinde olabilecek enfeksiyonlara bağlıdır. Tüm bunların yanı sıra; enfeksiyon sonrasında güneşe maruz kalmak, kişinin cilt yapısı, ten rengi gibi etkenlerde vücutta iz kalıp kalmamasında rol oynamaktadır.


  Diş macunu ve yoğurt uygulamasından uzak durun


  Diş macunu, yoğurt, el ve yüz kremi gibi ürünlerin yanıkların üzerine sürülmemesi gerekir. Halk arasında yanlış inanışlardan biri olan; zeytinyağı ve mumu eritip krem şekline getirdikten sonra yaraya sürmek gibi tedavi şekillerinin yanan bölgeye hiçbir faydası yoktur. Bu gibi ilk yardım inanışlarıyla yapılan uygulamalar, yanan yerin enfeksiyon kapmasına sebep olabilir.


  Yanan yere buz uygulamak cilde zarar veriyor


  Yanık tedavisi için yanlış olan uygulamalardan bir tanesi de yanan bölgeye buz uygulanmasıdır. Buzun da cildi yakma özelliği vardır. Sıcak yanıklarının haricinde çok nadiren gördüğümüz soğuk yanıkları da vardır. Cildi daha da tahriş ettiği için buz tedavisini kesinlikle önerilmemektedir. Yanan bölge el ve yüzümüzü yıkayabileceğimiz normal ısıdaki musluk suyunun altına tutulmalıdır.


  Yanma esnasında acele ile kıyafet çıkartılmamalı


  Kişi yanma sırasında üstünde kıyafet varsa o anda acele ile kıyafetini çıkarmamalı, kıyafeti ile birlikte yanan yeri suyun altına tutmalıdır. Çünkü yanan yer o anda su topladıysa yanma telaşı ile kıyafeti hızlıca çıkarmak su kabarcıklarının patlamasına ve derinin soyulmasına sebep olabilir. Yanığı soğuttuktan sonra kıyafet çıkarılıp yanığın üzerini temiz bir bezle örtmek ve hastaneye başvurmakta fayda vardır.


  Yanık örtüleri her evde bulundurulmalı


  Acil serviste yanık bölgesine ilk müdahalede yüksek su içerikli özel yanık örtüleri kullanılmaktadır. Bu yüksek su içerikli hidrojen örtüler, çok hızlı bir şekilde yanığı soğutup, acının geçmesini sağlamaktadır. Yanmanın gerçekleştiği ilk saatler içerisinde, hidrojenli yanık örtüsünü yanık bölgesine uygulamakta fayda vardır. Ütü yanığı, buhar yanığı gibi 1. ve 2. derece yanıkların geçmesinde çok etkilidirler. Herkesin evinde bunu bulundurmasında fayda vardır. Yanık bölgesinin tedaviden sonra mutlaka temiz tutulması, doktor kontrollerine düzenli gidilmesi ve yanığın iyileşme sürecinin takibi çok önemlidir. Çünkü bazı yanıklar çok büyük problemler doğurabilir. 3-5 günde iyileşebilen yanıklar olduğu gibi haftalarca süren yanık vakaları da görülebilmektedir.


  Memorial Şişli Hastanesi

  Acil Servis Sorumlusu

  Uz. Dr. Gökhan Ferahcan


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Yanıklar ve yanık tedavileri
  By gülümse_hayata in forum Sağlık Diğer
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 29-12-2014, 20:12:44
 2. Down Sendromu Tedavisi.!
  By Fırtına in forum Otizm, Down Sendromu, Psikiyatrik hastalıklar, Zihinsel Engellilik
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18-03-2011, 17:25:28
 3. Kabızlık ve tedavisi
  By Sağlık Teknikeri in forum Sağlık Hakkında Genel Bilgiler - Soru / Cevap
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28-11-2010, 12:37:34
 4. Alt Islatma ve Tedavisi
  By Sağlık Teknikeri in forum Çocuğum ve Ben
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-11-2010, 13:39:47
 5. Lazer tedavisi
  By sinandeniz in forum Sağlık Hakkında Genel Bilgiler - Soru / Cevap
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 21-10-2010, 19:04:37

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş