Hepimizin bildiği gibi bir çok kadın hamileliği yada evliliği bahane edilerek ya işten çıkartılıyor yada istifaya bir şekilde zorlanıyor. Kadın istismarı bu şekilde iş hayatında da gözler önüne seriliyor. Oysa evlilik izni doğum izni bunlar hakkı olan kadın her kulvarda olduğu gibi iş hayatında da hep yıpratılıyor. Okumuş olduğum bir haberde artık bu tür olaylardan dolayı bayanlar işlerinden uzaklaştırılamayacak buna sebebiyet verenler ise ceza alacak. Umarım bu haber gerçekleşir ve çalışan kadınların önü bir takım saçma sebeblerden dolayı kesilmez. Haberi sizlerle paylaşmak istiyorum.


Kadın Hamilelik Doğum ve Evlilik Nedeniyle İşten Çıkarılamayacak

Kadın istihdamı ve nüfusun artırılması için büyük çaba gösterilirken, "Alo 170 İhbar Hattı"na çalışan kadınlardan şikâyet yağıyor.

Şikâyetler arasında, "hamilelik, doğum ve evlilik nedeniyle işten çıkarılma" başı çekti.Hazal Ateş'in Sabah'ta yer alan haberine göre "Verimi düşecek, sık sık izin alacak, işini ihmal edecek" gibi varsayımlarla hamile ve doğum yapan kadınları işten çıkaran işletmeler incelemeye alındı. Anne ve annelik sürecindeki kadını işten çıkaran, istifaya zorlayan işletmelere cezai yaptırım uygulanacak.Bu işletmeler, ihbar ve kıdemin yanında "kötü niyet" tazminatı da ödemek zorunda kalacak.28.09.2012 – Sabah