Kadınların sürekli olarak merak ettiği bir konudur bu, ideal hamilelik yaşı kaçtır? Aslında ideal hamilelik yaşı, zamanı hesaplanılacak birşey değildir. Kadınlar, anne olmaya duygusal olarak hazır olduklarında, en ideal yaşlarındadırlar zaten.

Ancak bazı bilimsel sonuçlara bakıldığında, 24-30 yaş arasının anne olmak için en ideal yaş olduğunu söylememiz gerekiyor. Bu yaş aralığında, kadınlar menopoz dönemine olan uzaklığı gerekse ergenliğin ilk sanrılarının ortadan kaybolması, bedenin sağlıklı, genç olması gibi tüm faktörler bu yaşın belirlenmesinde etkendir.

Uzmanlar, çok erken veya çok geç yaşlarda yaşanılan gebelikleri de onaylamıyorlar. Nedenler ise şu şekilde; çok erken yaşta yaşanılan hamileliklerin; bebeğin gelişim ve ergenlik dönemlerinde anne karakterinin yeterli düzeyde ebeveyn görevini yapamayacak olması, ileri yaşlarda yaşanılan annelik deneyimi ise, bebeğin yaşamında etkin, aktif bir ebeveyn olunamaması riski nedeniyledir. Tüm bunların yanında, 30 yaş ve üzeri grupdaki kadınların gebeliklerinde çocukların bedensel, zihinsel açıdan sorun yaşamaları da oldukça yüksek bir ihtimaldir.