Bu konudan haberdar edilenler

Like Tree2Likes
 • 1 Post By gülümse_hayata
 • 1 Post By gülümse_hayata

Konu: Sosyal Güvencesi Olmayan'ın Tüp Bebek Tedavi Masraflarını Devlet Karşılıyor

 1. #1
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  15,223
  Blog Yazıları
  168
  Bahsedilme
  30 Gönderi
  Etiketleme
  2 Konu

  Sosyal Güvencesi Olmayan'ın Tüp Bebek Tedavi Masraflarını Devlet Karşılıyor

  Sponsor Bağlantılar


  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın Acıbadem Hastaneleri ile ortaklaşa yürüteceği projede; ailelerin bütün tedavi masraflarını devlet karşılayacak.

  Kimlerin tedavi masraflarının karşılanacağı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile belirlenecek. Bu kapsamda vakıflara ve illerdeki mülki amirlere 'bebek hasreti çeken' yoksul ailelerin tespit edilmesi gerektiği iletildi.

  Türkiye genelinde ilk aşamada 2 binin üzerinde ailenin bu destekten faydalandırılması planlanıyor.

  Tüp bebek tedavisi olmak isteyen yoksulların gerekli incelemelerinin yapılarak Bakanlığa bildirilmesi için, ailelerin en geç 26 Ekim tarihine kadar bulundukları il ve ilçelerdeki vakıflara müracaat etmesi gerekiyor. Başvurularla ilgili alınan kararlar en geç 9 Kasım tarihinde sonuçlandırılacak. Bakanlık, "Güvencesi olmayan insanların çocuklara nasıl bakacağı" sorusuna karşılık, bu ailelerin sosyal yardımlar kapsamında destekleneceği bilgisini verdi. Sosyal yardım kapsamında anne ve babaya iş imkanı sağlanırken; aile, sosyal danışmanlar tarafından takip altında tutulacak. Ailelerin ayrıca, tedavi süreleri boyunca tüm yol masrafları da karşılanacak. Gidiş geliş masrafları, Sosyal Yardımlaşma Vakıfları aracılığıyla vatandaşlara ödenecek.

  ARANACAK ŞARTLAR

  Tüp bebek tedavisi için başvuracak ailelerin uyması gereken şartlar ve ailelerde aranacak özellikler şunlar:

  -Kendisinin veya eşinin sosyal güvencesi olmaması

  -Gelir testi sonucunda yeşil kartlıların ve hiçbir güvencesi olmayanların dahil edildiği G0 düzeyinde olmak.

  -Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık provizyonu 60/c-l kapsamında sigortalı olanlar.

  -23-39 yaş aralığında bulunmak, (Başvuru tarihi itibariyle bitirilen yaş kabul edilecek)

  -Son üç yıl içerisinde normal ya da diğer tedavi yöntemiyle çocuk sahibi olamadığına dair rapor.

  -Çocuklarının sağlık sorunları nedeniyle çocuk sahibi olması gerektiğini doktor raporuyla belgelendirenler.

  güz gülleri likes this.

 2. #2
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  15,223
  Blog Yazıları
  168
  Bahsedilme
  30 Gönderi
  Etiketleme
  2 Konu

  Son Başvuru  yoksul ailelere tüp bebek imkanı sağlayacak protokol dün imzalandı


  Yoksul ailelere tüp bebek imkanı' sağlayacak protokol dün imzalandı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Acıbadem Hastaneleri'nin projesi ile sosyal güvencesi olmadığı için, tüp bebek sahibi olamayan 2 bin 500 aileye imkân sunacak.

  Şartlar; sıfır gelir, 23-39 yaş arasında olmak ve son üç yılda çocuk sahibi olamama.

  Tüp bebek tedavisi olmak isteyen yoksulların gerekli incelemelerinin yapılarak Bakanlığa bildirilmesi için ailelerin en geç 26 Ekim tarihine kadar bulundukları il ve ilçelerdeki vakıflara müracaat etmesi gerekiyor. Başvurularla ilgili alınan kararlar en geç 9 Kasım tarihinde sonuçlandırılacak.

 3. #3
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  15,223
  Blog Yazıları
  168
  Bahsedilme
  30 Gönderi
  Etiketleme
  2 Konu

  Tüp bebek için başvuru süresi uzatıldı  Tüp Bebek Projesi'nden yararlanmak isteyenler için 9 Kasım olarak belirlenen son başvuru tarihi uzatıldı. İşte yeni tarih!


  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Acıbadem Sağlık Grubu işbirliğinde başlatılan 'Tüp Bebek Projesi'nden faydalanmak isteyenler için daha önce 9 Kasım olarak belirlenen son başvuru tarihinin 7 Aralık'a uzatıldığı bildirildi.

  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Malatya İl Müdürü Nebi Tepe, tüp bebek sahibi olmak isteyip de tedavi giderlerini karşılayamayan yoksul ailelerin tedavi giderinin karşılanacağını söyledi.

  Ülke genelinde, 40 yaşını geçmemiş, sosyal güvencesi olmayan ve normal yollarla bebeği olmayan 2 bin 500 ailenin tüp bebek sahibi yapılacağını anlatan Tepe, proje çerçevesinde, daha önce 9 Kasım olarak belirlenen son başvuru tarihinin 7 Aralık'a uzatıldığını bildirdi. Tepe, bu tarihe kadar ilgili ailelerin il ve ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına müracaat etmesi gerektiğini kaydetti.

  Tepe, başvuru için aranan şartları şöyle sıraladı:

  "Kendisi ve eşinin sosyal güvenceye sahip olmayacak, 23-39 yaş aralığında olmak gereklidir. (Nüfus cüzdanı ibrazı yeterlidir.)

  Tıbbi muhtaçlık belgesine sahip olmaları gerekmektedir. (Devlet ve üniversite hastanelerinden alınan, son üç yıl içinde normal ya da diğer tedavi yöntemleriyle çocuk sahibi olmadığına dair rapor).

  GSS kapsamında sağlık provizyonu 60/c-1 kapsamında sigortalı olanlar, yeşilkartlılar olarak tescil edilmiş olmak (Gelir testi sonucu primi devletçe karşılanan ile henüz yeşilkart vize tarihi dolmayanlar).

  Hiç çocuk sahibi olmaması veya çocuklarının sağlık problemleri nedeniyle tedavi amaçlı olarak doğum yapması gerektiğini, doktor raporu ile belgelendirmesi gerekmektedir."


  CİHAN

 4. #4
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  15,223
  Blog Yazıları
  168
  Bahsedilme
  30 Gönderi
  Etiketleme
  2 Konu

  Tüp bebek için son çağrı!  Tüp bebek tedavi giderlerini karşılayamayan aileler için başlatılan projeden faydalanmak isteyenler için son başvuru tarihi 7 Aralık Cuma günü  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından tüp bebek tedavi giderlerini karşılayamayan yoksul ailelerin tüp bebek tedavilerinin yaptırılması amacıyla başlatılan Tüp Bebek Projesi kapsamında Sakarya’nın Karasu ilçesinde iki yoksul ailenin tüp bebek masrafları Karasu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından karşılanacak. Projeden faydalanmak isteyen aileleri için son başvuru tarihi 7 Aralık Cuma günü.

  Daha önce 26 Ekim olarak açıklanan son başvuru tarihinin 7 Aralık’a kadar uzatıldığını hatırlatan Karasu Kaymakamı Şafak Gürçam Karasu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Tüp Bebek Projesi’nden faydalanmak isteyen vatandaşları Vakfa başvurmaya davet etti.

  Gürçam, “Projenin hedef kitlesi 23-39 yaş aralığında olan, tıbbi muhtaçlık belgesine (son üç yıl içinde normal ya da diğer tedavi yöntemleriyle çocuk sahibi olmadığına dair rapor) sahip ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında 'sağlık provizyonu 60/c-l kapsamında sigortalı olanlar, yeşil kartlılar' şeklinde sağlananlar oluşturmaktadır” dedi.
  Proje çerçevesinde başvuru alınması ve hak sahipliği belirleme işlemlerinin Karasu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yürütüleceğini aktaran Gürçam, “Projeyle ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvuracak kadınlara öncelikle projeye ilişkin genel bilgilerle başvuru için gerekli özelliklere ilişkin bilgi verilecektir” dedi.

  Başvuru için kadınlarda aranacak; “Kendisi veya eşinin sosyal güvenceye sahip olmaması, 23-39 yaş aralığında olmak, Tıbbi muhtaçlık belgesine sahip olmak (Devlet veya Üniversite Hastanelerinden alınan, son üç yıl içinde normal ya da diğer tedavi yöntemleriyle çocuk sahibi olmadığına dair rapor)., Hiç çocuk sahibi olmaması veya çocuklarının sağlık problemleri nedeniyle tedavi amaçlı olarak doğum yapması gerektiğini doktor raporu ile belgelendirmesi” gibi şartlar arandığını kaydeden Gürçam, “Gerekli sağlık raporlarına sahip olmayan kişilerin başvuruları kabul edilmeyecek. Diğer şartlar için ayriyeten bir belge istenmeyecek” dedi.

  Başvurular 07 Aralık 2012 tarihine kadar Karasu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na yapılacak.

  İHA

 5. #5
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  15,223
  Blog Yazıları
  168
  Bahsedilme
  30 Gönderi
  Etiketleme
  2 Konu

  Aile Bakanlığı, tüp bebek projesinde değişikliğe gitti  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 3294 sayılı Kanuna tabi yoksul ailelerin tüp bebek tedavilerinin yaptırılmasına yönelik başlatılan Tüp Bebek Projesi ile ilgili olarak Bakanlık tarafından yeni değişiklikler yapıldı.

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünün 22/11/2012 tarih ve 2012/28 sayılı Genelgesinde, proje kapsamında başvuru yapan kişilerin, "son üç yıl içinde normal ya da diğer tedavi yöntemleriyle çocuk sahibi olmadığına dair rapor" almalarının başvuru sürecinin uzamasına neden olduğu ve vatandaşlarımızın rapor almak için beklediğine ilişkin tespitler iletildiği belirtilerek, vatandaşların mağdur olmasını engellemek amacıyla, halihazırda raporu olmayan ailelerin de başvurusunun alınabileceği, başvuru sürecinin tamamlanması ve kişilerin hak sahibi olarak belirlenmesinin ardından tedaviyi yapacak sağlık kuruluşu tarafından rapor almaları isteneceği, bu durumda olan vatandaşların hak sahibi olduktan sonra da raporlarını teslim edebilecekleri belirtildi.

  Ayrıca, 3294 sayılı Kanunun 2. Maddesinde yapılan değişiklik doğrultusunda, kanunla kurulu sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olmakla veya bu kuruluşlarca aylık veya gelir bağlanmış olmakla birlikte, hane içindeki kişi başına düşen geliri, 16 yaşından büyükler için her yıl belirlenen aylık net asgari ücretin 1/3´den az olan kişiler de tüp bebek projesi kapsamında değerlendirilebilecek.
  Gazoz Agacı likes this.

 6. #6
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  15,223
  Blog Yazıları
  168
  Bahsedilme
  30 Gönderi
  Etiketleme
  2 Konu

  Yoksullara tüp bebek için ikinci şans

  Sponsor Bağlantılar


  Hiçbir geliri olmayan ve sosyal yardım alan aileler illerindeki vakıflara başvurabilecek
  Sağlık problemleri nedeniyle çocuk özlemi çeken ve tedavi masraflarını karşılayamayan yoksul aileler için ikinci şans kapısı aralandı. Hiçbir geliri olmayan ve sosyal yardım alan aileler, illerindeki vakıflara başvurarak tüp bebek tedavisinden faydalanabilecek.

  BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

  Geçtiğimiz aylarda 2 bin 500 yoksul aileye tüp bebek tedavisi olanağını tanıyan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, başvuruların beklenenin üzerinde olması nedeniyle kampanyayı bir kez daha başlatma kararını aldı. İllerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) üzerinden yeniden başvuru almaya başlayan Bakanlık, ailelerin sıraya alınması talimatını verdi. İsmini kaydettiren aileler, ikinci kampanya ile birlikte peyderpey tüp bebek tedavisinden yararlanacak. Tüp bebek tedavisinde yoksullara uygulanan bu fırsat, bir çocuk için geçerli. İlk tüp bebek kampanyası Acıbadem Hastaneleri ile yürütülürken, ikinci kampanyanın detayları önümüzdeki dönemde belli olacak. Yararlanmak isteyenlerin şu şartlara sahip olması gerekiyor:

  Kendisinin veya eşinin sosyal güvencesi olmaması.

  Yeşil kartlıların ve hiçbir güvencesi olmayanların dahil edildiği G0 düzeyinde olmak

  Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık provizyonu 60/c-l kapsamındakiler,

  23-39 yaş aralığında bulunmak.

  Son üç yılda normal ya da diğer tedavi yöntemiyle çocuk sahibi olamadığına dair rapor...

  Çocuk sahibi olması gerektiğini doktor raporuyla belgelendirenler.


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Sosyal güvencesi olmayan engelli arkadaşlarimizin dikkatine...
  By mavibalina2012 in forum Sosyal ve Ekonomik Hak Arayışı
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 04-12-2016, 16:52:14
 2. Tedavi amaçlı yolculuklarda SSK yol masraflarını karşılıyor mu?
  By gülendamgül in forum Genel Sağlık Sigortası / Soru - Cevap- Bilgi
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 24-05-2011, 22:56:53
 3. Trafik kazasında yaralananların tedavi masraflarını devlet ödeyecek
  By Fırtına in forum Genel Sağlık Sigortası / Soru - Cevap- Bilgi
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 06-03-2011, 02:19:28
 4. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 29-01-2011, 22:09:02
 5. Artık sigortasızların kaza sonrası hastane masraflarını da devlet ödeyecek
  By Fırtına in forum Genel Sağlık Sigortası / Soru - Cevap- Bilgi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15-12-2010, 02:16:17

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş