Bağışıklık sistemi vücuttaki en önemli işlevlerden bir tanesidir. Peki bağışıklık sistemi zayıflığı sık hasta olmakla bağlantılımıdır? Bu soruya yanıt arayan ebeveynlerdenseniz yazımızda bu sorunun ve dahasının yanıtını bulabileceğinizi söyleyebilirim. Öncelikle şunu bilmeliyiz bağışıklık sistemi vücudumuzun savaşçı sistemidir. Bu sistem sekteye uğrarsa bir takım sorunlarıda beraberinde getirecektir. Bu sorunlar nelerdir şimdi hep beraber bir göz atmaya ne dersiniz?

cocuk-cagi-hastaliklari-765x510.jpg

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NEDİR?

Bağışıklık sistemi; vücudumuzu, enfeksiyona yol açan mikroplara karşı savunan, mikroplarla savaşan savunma sistemimizdir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR?

Bağışıklık sistemi, bir hayli organ, doku ve hücreden oluşmaktadır. Bunların en başında lenf bezleri, kemik iliği, dalak, timüs bezi, solunum sistemi, bağırsak ve ciltte yerleşen lenfoid sistem gelir.

Bağışıklık sistemi her türlü mikrobu, vücuda girer girmez öldürmek için savaşan tabii bağışıklık ve önceden karşılaştığı mikropları tanıyarak savaşan edinsel bağışıklık sistemi olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu iki sistem daimi olarak iletişim halinde çalışarak vücudumuzu mikroplara karşı savunmaktadır. Natürel bağışıklık sistemimiz her an mikroplarla savaşabilecek biçimde hazırdır. Dış dünya ile tanışmanın ilk evresinde, normal yolla doğan bebeklerde, annenin vajinal florasındaki yararlı mikroplar natürel bağışıklık sisteminin en ehemmiyetli personelleridir. Edinsel bağışıklık sistemi ise mikroplar ile karşılaştıkça çalışmaya başlar.

İlk 6 ay içinde anneden bebeğe, göbek bağı aracılığı ile geçen edinsel bağışıklığın temel taşı olan antikorlar, bebeği mikroplara karşı savunmaktadır. 6. Aydan sonra, bu antikorlar ağır ağır kanda azalırken, çocuğun kendi bağışıklık sisteminin ürettiği antikorlar çoğalmaya başlar.

Bağışıklık sisteminde doğuştan gelen bir hastalık yoksa, normal şartlarda bağışıklık sisteminin güçlenmesi, tüm mikroplar ile savaşabilecek hale gelmesi, çocuklarda 36-72. aya kadar uzayabilir. Bu süreçte bağışıklık sistemi mikroplar ile karşılaştıkça güçlenmektedir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN HASTALIKLARI HANGİ YAKINTILARA YOL AÇAR?


Bağışıklık sistemindeki doğuştan gelen bozuklukların veya yetmezliklerin en ehemmiyetli göstergesi, çocuklarda sık tekrarlayan enfeksiyonlardır. Bunun yanı sıra; göbek kordonunun geç düşmesi, ağızda uzun süren pamukçuk ve yaralar, uzun süren ishal, büyüme ve gelişme geriliği, ciltte geçemeyen yaralar, lenf bezlerinde, karaciğer ve dalakta büyüme, ilerleyici balans bozuklukları, otoimmün hastalıklar görülebilmektedir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ HASTALIKLARINDA, ENFEKSİYONLARIN ÖZELLİĞİ NEDİR?

Bağışıklık sistemi hastalığı olan çocuklarda enfeksiyonlar, sık tekrar eder. Bilhassa damardan antibiyotik rehabilitasyonu gerektirir. Bazen ansızın çok mikrobun aynı anda enfeksiyon oluşturması hasebiyle antibiyotiğe ek olarak antiviral- antifungal ilaçlar kullanmak gerekebilir. Çoklukla enfeksiyonlar ağır seyirlidir ve çoğu zaman hastaneye yatışı gerektirir. Bağışıklık yetmezliğinin şiddeti ve eşlik eden başka hastalıklara göre bazen enfeksiyonlar kronikleşebilir.

SIK HASTA OLAN ÇOCUK BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ÇALIŞMAYAN ÇOCUK MUDUR?


Sık hasta olan her çocuk bağışıklık sistemi hastalığı olan çocuk değildir. Enfeksiyon sıklığı, yerleşimi, müddeti, rehabilitasyona yanıtı, aile hikayesi bağışıklık sistemi hastalığını düşünmekte yol göstericidir.

Bir sene içinde dört veya daha fazla kulak enfeksiyonu, iki veya daha fazla ağır sinüzit, iki veya daha fazla zatüre geçirilmesi, iki ay veya daha uzun süren antibiyotik kullanımına karşın enfeksiyonların düzelmemesi, kilo alamama ve büyüme geriliği, tekrarlayan cilt ve organ apseleri, ağızda kalıcı pamukçuk veya ciltte mantar enfeksiyonu, enfeksiyon rehabilitasyonu için her seferinde damardan antibiyotik kullanma gereksinimi, derin doku ve organlarda yaygın enfeksiyon geçirilmesi vaziyetinde, bağışıklık sistemi hastalıklarının kesinlikle araştırılması gerekmektedir.

SIK HASTA OLAN ÇOCUKTA BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ HASTALIKLARI YANI SIRA HANGİ HASTALIKLAR ARAŞTIRILMALIDIR?

Sık hasta olan çocuklarda kansızlık, D vitamini eksikliği, geniz eti-bademcik büyüklüğü,reflü ve alerjik hastalıkların olup olmadığı, kesinlikle araştırılmalıdır. Ayrı olarak çocuğun yeterince balanslı beslenememesi ve beslenme yetersizliği, hanede sigara içilmesi, hane, anaokulu ve anaokulunun fiziki koşulları da sık hasta olmaya tesir eden etkenlerdir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ HASTALIKLARI NASIL TESPİT EDİR?

Bağışıklık sistemi hastalıkları, evvela kuşku duyulan çocuklarda birtakım kan testleri ile araştırılmaktadır.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ HASTALIKLARININ REHABİLİTASYONU VAR MIDIR?[/B]

Bağışıklık sisteminin doğuştan gelen ve ölümcül olan birtakım hastalıklarında kemik iliği nakli rehabilitasyonu tek seçenektir. Bunun dışındaki bir takım bağışıklık sistemi hastalıklarında damardan veya ciltten uygulanan rehabilitasyon metotları vardır. Her hastalığın değişik mikrop grubu enfeksiyonuna yatkınlığı değişik olduğu için, ihtiyaç duyulan antimikrobial tedavilerin uzmanları tarafından yapılması gerekir.