Like Tree2Beğeni

Konu: Evde Bakım Maaşı Alma Şartları 2018 Güncel

 1. #1
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  13,353
  Blog Mesajları
  15
  Bahsedilme
  121 Gönderi
  Etiketleme
  38 Konu

  Evde Bakım Maaşı Alma Şartları 2018 Güncel

  Sponsor Bağlantılar


  2018 YILI EVDE BAKIM ÜCRETİ ALMA ŞARTLARI

  evde-bakim-alma-sartlari.jpg

  Daha önce forumda “evde bakım maaşı almak için gerekli şartların” neler olduğunu yazmıştık. Ancak değişen yasalar, yönetmelikler, kişi başı gelirin vb. gibi şartların değişmesi üzerine konuyu güncellemekte yarar olduğunu düşünerek 2018 yılında evde bakım maaşı almak için gerekli şartların neler olduğunu detaylı şekilde yazmanın faydalı olacağını düşündük.

  EVDE BAKIM MAAŞI ALMA ŞARTLARI NEDİR?

  1- En az %50 rapor olması, raporda “ağır özürlüdür” ibaresinin bulunması
  2- Kişinin bakıma muhtaç düzeyde engelli olması (öz bakım ihtiyaçlarını tek başına karşılayamaması)
  3- Kişi başı gelir sınırını aşmıyor olması

  Yukarda sayılan bu 3 şartı yerine getirenler bakım parası alabilir. Yukarda maddeler halinde sıraladığımız 3 konuyu herkesin anlaması adına biraz detaylandıralım.

  BİRİNCİ MADDE: 1. Madde de bakım parası alınabilmesi için rapor oranının %50 olmasının yanısıra raporda “ağır engellidir” ibaresinin bulunmasının şart olduğunu belirtmiştik. Kişinin rapor oranı %80 olabilir ama raporunda ağır engellidir ibaresi yoksa bu kişi bakım parası alamaz. Örneğin böbrek nakli olmuş kişilerin rapor oranları yüzde 70 olmasına rağmen raporlarında ağır engellidir ibaresi olmadığı için bakım ücreti alamıyorlar.

  İKİNCİ MADDE: Bakıma muhtaç olma hali nedir? Çok basit anlatım ve tanımla bakıma muhtaç olma halini şu şekilde özetleyebiliriz. Kişinin öz bakım ihtiyaçları olan yemek yeme, tuvalet, banyo, kişisel temizlik ihtiyaçlarını bir başkasının yardımı olmadan yapamma haline bakıma muhtaç engelli yada “ağır engelli” denir. Bakınız:> https://engelliler.gen.tr/f8/bakima-...enelgesi-4631/

  ÜÇÜNCÜ MADDE:
  Kişi başı gelir sınırı. Bakım ücreti alınabilmesi için kurum tarafından hane içi kişi başı gelir sınırı konulmuştur. Bu sınır her yıl asgari ücrete yapılan zamla birlikte güncellenir. Buna göre bakım parası almak için hane içinde kişi başı gelirin 2018 yılı içerisinde 967 TL’yi geçmemesi gerekiyor. Daha fazla bilgi için bakınız: https://engelliler.gen.tr/f8/2018-yi...li-oldu-32219/

  EVDE BAKIM MAAŞI ALMAK İÇİN NEREYE BAŞVURMAK GEREKİR?

  Önceden bakım maaşı almak için sosyal yardımlaşma ve çocuk esirgeme kurumu il / ilçe müdürlüklerine başvuru yapılıyordu. Ancak değişen yasayla birlikte bakım maaşı almak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl / İlçe müdürlüklerine başvuru yapılması gerekiyor.

  EVDE BAKIM PARASI ALMAK İÇİN HANGİ BELGELER İSTENİR?

  Aslında Aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne bakım maaşı almak için geldiğinizi söylediğinizde size istenen belgelerin neler olduğunu matbu bir formda vereceklerdir. Ançak biz ön bilgi olması açısından belgeleri yazalım.

  Müracaatçının dilekçesi
  T.C. Kimlik Numarası beyanı (Özürlü ve bakıcının kimlik fotokopisi)
  Özürlünün Sağlık Kurulu Raporu
  Talep Formu
  Hane halkı kimlik bildirim formu (Μuhtarlıktan, 5)
  Özürlünün 2 adet vesikalık fotoğrafı
  Gelir Durumuna ilişkin beyan belgesi
  Özürlünün varsa öğrenim durumunu gösterir belge
  Anne-babasının boşanma durumunda varsa boşanma kararı
  Özürlünün vasisi varsa, vasilik atanmasına ilişkin mahkeme kararı
  Yatılı ve sürekli bakımı için resmi veya özel bakım merkezine yerleştirilecek olan; 18 yaşını tamamlamamış bakıma muhtaç özürlü için ilgili mahkemelerden alınacak, koruma altına alınması ve bir bakım merkezine yerleştirilmesi kararı ile velayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması kararı;
  18 yaşını tamamlamış olup akıl hastalığı veya akıl zayıflığı sebebiyle işlerini görememesi veya korunması ve bakımı için kendisine sürekli yardım gerekmesi ya da başkalarının güvenliğini tehlikeye sokması nedenleriyle kısıtlanması gerekli bakıma muhtaç özürlü için ilgili mahkemelerden alınacak, kısıtlanması ve bir bakım merkezine yerleştirilmesi kararı ile velayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması kararı.

  bakici-olma.jpg

  BAKIM MAAŞINDA KİMLER BAKICI OLABİLİR?

  Bildiğiniz gibi bakım maaşı bizzat engellinin kendisine değil ona bakan kişiye yani bakıcısına ödenen her ay ödenen bir sosyal yardım parasıdır. Bu parayı almak için yani bakıcı olmak için gösterilecek kişinin engelli vatandaşın akrabası olması şartı aranmaktadır. Örneğin komşunuz bakıcı olarak gösterilip bakım aylığı alamaz. Daha fazla bilgi için bakınız: https://engelliler.gen.tr/f8/evde-ba...l-edilir-1404/

  EVDE BAKIM MAAŞI MİKTARI NE KADAR?


  Tıpkı kişi başı gelirde olduğu gibi o yıl içerisinde alınacak bakım maaşı miktarı da her yıl güncellenir. Buna göre 2018 yılı içerisinde alınacak evde bakım maaşı miktarı 1085 TL (bin seksen beş) dir. Daha fazla bilgi için bakınız:> https://engelliler.gen.tr/f8/2018-ev...li-oldu-32255/

  ENGELLİ OLMAYIP HASTA KİŞİLER BAKIM MAAŞI ALABİLİR Mİ?

  Doğuştan yada sonradan engelli olmayıp ta örneğin sonradan kanser, felç gibi hastalıklar geçiren kişilerde bakım maaşı alabilir. Bu kişilerin bakım maaşı almaları için gerekli belgeler yukarda anlattığımı şekildedir. Zaten toplumda bu maaş hasta bakım maaşı olarak ta adlandırılmaktadır.

  EVDE BAKIM MAAŞI HANGİ GÜNLERDE YATAR?

  Evde bakım maaşının hesaplara yattığı tarih her il için ayrıdır. Bir ilde bakım maaşı her ayın 6. Veya 7. Günü yatarken başka bir ilde bu tarih ayın 15 i olabiliyor. Örneğin İstanbul için genellikle ayın 13 ünde yatmaktadır.

  BAKIM PARASI BAŞVURULARI KAÇ AYDA GÜNDE ONAYLANIR?


  Evde bakım parası başvuruları kuruma verilen evraklarda herhangi bir eksiklik yoksa 2-3 ay içerinde onaylanmaktadır. Ancak bu süre il den ile değişiklik göstermektedir. Büyük illerde ve başvuruların yoğun olması nedeniyle kurum yetkililerin evrakları incelemeleri, eve gelip denetim yapmaları bazen 3-4 ayı bile bulabilir. Ancak yoğunluğun az olduğu küçük illerde bu süre 1-2 ayla sınırlıdır.

  EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

  Forumda çoğu üyemiz bakım ücreti başvurusunun kabul edilip edilmediğini sorgulayacağı bir internet adresi olup olmadığını çok sık soruyorlar. Böyle bir sorgulama yok. Ancak eğer bakım maaşı için başvurup, başvurunuz sonrası eve incelemeye gelen heyet sizden bakım ücretinin yatması için banka hesap numarası isterse bu sizin başvurunuzun kabul edileceği anlamına gelir.

  BAKIM MAAŞIYLA İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

  Bakıcının yada bakıma muhtaç kişinin sosyal güncesi varsa bakım maaşı alabilir mi?

  Her iki tarafın sosyal güvencelerinin olması bakım parası almaya engel değildir

  Bakım ücreti için alınan raporu süresi bitince ne olur?

  Bakım maaşı almak için alınan rapor süreli rapor ise ilgili raporun süresi dolmadan yenileyip kuruma verilmelidir. Aksi halde alınan maaş kesilir

  Bakıcı değişikliği nasıl yapılır?

  Bakıma muhtaç kişiye bakan bakıcıda değişiklik yapılacaksa eski ve yeni bakıcı kuruma giderek değişiklik talebinde bulunmalıdır.

  Adres değişikliğini bildirmelimiyiz?

  Eğer adres değişikliği yapılacaksa değişiklik yapılmadan önce mutlaka kuruma bildirimde bulunmalıdır.

  Bakıma muhtaç engellinin, hastanın vefatı halinde ne yapmalı?

  Olası bir vefat durumunda vefat edilen tarihten itibaren 15 gün içerisinde kuruma bakıma muhtaç kişinin vefat ettiği bildirilmelidir.


 2. #2
  Üye
  SMS Activated

  Üyelik tarihi
  Jan 2018
  Mesajlar
  2
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Evde bakim maasini bordroda gozuken tutardan mi yoksa eve giren toplam paradanmi hesaplamak dogru

 3. #3
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  13,353
  Blog Mesajları
  15
  Bahsedilme
  121 Gönderi
  Etiketleme
  38 Konu


  Bakım maaşı yönetmeliği derki;
  MADDE 2 – (Değişik:RG-23/10/2007-26679)

  (1) Bu Yönetmelik, her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamı esas alınmak suretiyle; kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olduğu birey sayısına göre kendilerine düşen ortalama aylık gelir tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az olan bakıma muhtaç özürlüleri, bu özürlülere verilecek bakım hizmetlerini, hizmetlerin ücretlendirilmesini ve ücretlerin ödenmesini kapsar.

 4. #4
  Üye
  SMS Activated

  Üyelik tarihi
  Apr 2018
  Mesajlar
  1
  Bahsedilme
  1 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  4 yasinda bir oglum var kronik zeka geriliyi ve ayaklarda felc ellerde ince becerisi yok bakici magasi icin engelli raporu aldik hastaneden raporda%\96 engeli oldugu ve agir emgelli evet oldugu yaziyor.
  Benim kafama takilan sey raporun daimi deyilde bir yillik oldugu yaziyor
  Ben her yil yeni bir rapormu cikartacam.
  Malum bir raporun yururluye girmesi baya bir zaman aliyor rapor suresi bittiyinde ne yapmami tavsiye edersiniz

 5. #5
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,269
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu


  @Cinar

  Evde bakım maaşı için rapor oranı ve ağır engelli evet ibaresi olması maaş açısından gerekli olan durumdur. Sizin bu durumunuz maaş için uygundur ancak eve giren bütün gelir toplanıp evdeki kişi sayısına bölünmesi halinde 967 TL aşmaması gerekmektedir bu şartta uygunsa maaş için başvurabilirsiniz.

  Rapor hakkında şunu söyleyebilirim süreli raporlarda malesefki rapor süresi dolmadan müracaatta bulunmanız gerekiyor ki işlemlerin yapılma esnasında süresi dolup maaşınız kesilmesin. İlerleyen zamanda yani bir yıl sonraki rapor yenilemenizde belki süresiz rapor alırsınız ozaman böyle bir sıkıntı olmaz ama şu aşamada süreli verilen her raporda süresi dolmadan başvurmanız gerekecektir.

 6. #6
  Üye
  SMS Activated

  Üyelik tarihi
  May 2018
  Mesajlar
  1
  Bahsedilme
  1 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  3. madde ile ilgili şunu sormak istiyorum. Babam Alzheimer hastası. Babama annem bakıyor ve babamın emekli aylığı var. Sadece emekli aylığı üzerinden hesaplarsak 2/3 gelir durumu evde bakım aylığına engel değil ancak üzerine olan taşınır taşınmaz mallar var araba tarla gibi. Bunlar değerlendirmeye alınıyor mu?

  İkinci olarak alınacak olan heyet raporlarını devlet hastanelerinden mi yoksa eğitim araştırma hastanelerinde mi almamız gerekiyor?

  Bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim. Şimdiden ilginize teşekkürler...

 7. #7
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,269
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu


  @kasimm45

  Evde bakım maaşı hesaplamasında eve giren bütün gelir denmektedir bu durumda alınan emekli maaşının tamamı ayrıca üzerine olan mallardan bahsetmişsiniz tarla ekim dikim yapılarak ticari olarak kullanılıyorsa burdan alınan gelirde dahil edilmeli kirada ev varsa araç ticari kullanılıyorsa bunların gelirleride dikkate alınmak sureti ile evdeki kişi sayısına bölünmesi halinde 967 tl kişi başı düşen miktar aşılmamalıdır.

  Rapor vermeye yetkili hastanelerin listesi aşağıdaki ekte mevcuttur.

  https://engelliler.gen.tr/f25/saglik...staneler-1466/

 8. #8
  Üye
  SMS Activated

  Üyelik tarihi
  Apr 2018
  Mesajlar
  109
  Bahsedilme
  13 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  evde bakım hizmeti için sağlık raporundaki ağır engelli ibaresinin kaldırılacağı bilgisi şuanda birçok web sitelerinde sunuluyor böyle bir haber veya gelişme söz konusu mu bilgi verir misiniz.

 9. #9
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  13,353
  Blog Mesajları
  15
  Bahsedilme
  121 Gönderi
  Etiketleme
  38 Konu


  Ağır engelli ibaresinin aranmadığı tamamen asparagas haber. İtibar etmeyiniz.

 10. #10
  Üye

  Üyelik tarihi
  Jun 2018
  Mesajlar
  2
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  iyi günler size birsen soracaktım babamın 2016 yılında kanuni sultan süleyman hastanesinden gözlerinden dolayı alınmış %96raporu vardı ağır engelli yazılıydı 1 yıl geçerliydi 1 yıl evde bakım maaş sı aldık raporun süresi dolmak üzereyken güncelleme için şişli etfal hastanesi ne başvuru yaptık ve ordanda %94 rapor aldık ama raporda ağır engelli kısmı hayır yazılıydı ve evde bakım maaş ı kesildi biz raporu itiraz ettik ve bizi hakem hastaneye gonderdiler bayrampaşa devlet hastanesine o hastanede yine aynı kararı verdi %94oranı ve ağır engelli kısmı hayır yazılıydı şimdi bizim bu ağır engelli kısmı nı evet yaptırmak için ne yapmamız gerekiyor .teşekkür ler

  GT-I9060I cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş