Aspirin Maskesi:
Cildi temizler, cilt lekelerini yok eder, hepsinden önemlisi de cilt sarkmalarını karşı çok etkili bir malzemedir.
Hazırlanışı; beş adet aspirine, krem kıvamına gelene kadar su ekleyelim (kuru ciltler için 2-3 damla zeytinyağı ilave edelim).
Maskeyi cildimize sürerek onbeş dakika bekleyelim ve ılık suyla yıkayalım. Cildimize nemlendirici krem sürerek işlemi tamamlayalım.
Maskeyi haftada bir defa uygulayalım. Haftada birden fazla uygulamamız cildimize zarar verebilir.
Piling olarakta :
Tabii ki ilk başta söyleyelim: Aspirine alerjiniz varsa, bu postun devamını hiç okumayın bile Aspirin, salisilik asitten oluşuyor. Ateş düşürücü özelliğe sahip olmasının yanında, ufak çaplı ağrıları kesici özelliği de hepimiz tarafından biliniyor. Bunun dışında Aspirin’in cilde de olumlu etkileri var. Aspirin cildi ölü deriden arındırıp, cildin kendisini yenilemesine yardımcı oluyor. Ciltteki lekeler (özellikle güneş sebebiyle oluşanlar), kırışıklıklar ve akneler üzerine de çok olumlu etkileri var.

Gelelim maskeye… Cildinizin temiz olduğunu varsayıyoruz. 3 tane Aspirin’i (üzeri kaplı-coated olmayacak, suda eriyebilsin diye) avcunuza veya bir çay tabağına koyun. Üzerine çay kaşığı ile su eklemeye başlayın. Bir kaşık koyup Aspirin’leri eritin. Yüze sürülebilecek kıvamda bir macun elde etmemiz lazım. Eğer gerekirse, biraz daha su ekleyerek Aspirin’li macunu elde edin. Ardından üzerine bir kaşık kadar bal ekleyip, Aspirin’lerle, balı da karıştırın. Maskeniz hazır bile. Toplam 60 saniyeden az bir sürede, süper bir maske hazırlanabiliyor!

Göz çevrenize pek getirmeyerek, tüm yüzünüze maskeyi sürün. 15 dakika yüzünüzde maske ile bekleyin. Ardından, eğer peeling etkisi de görmek istiyorsanız, parmaklarınızı ıslatarak hafifçe yüzünüzü ovun. Sonra bir daha ıslatın biraz daha ovun, bir daha, bir daha. En sonunda da cildinizi durulayın.

Evde bal yoksa, Aspirin’i doğrudan yüzünüze sürebilirsiniz, ama kurudukça pul pul olup dökülüyor biraz. Bu maskeyi haftada 1-2 defa uygulayabilirsiniz.


Yaş maya maskesi:Cilt sarkmalarına karşı yaş maya ve yoğurtla çok basit, bir o kadar da etkili bir maske hazırlayabiliriz.
Hazırlanışı; bir tatlı kaşığı yaş maya ile bir çorba kasığı yoğurdu karıştırarak, krem kıvamına getirelim. Hazırladığımız maskeyi yüz, boyun ve dekolte bölgemize sürelim. Yarım saat bekledikten sonra, ılık suyla yıkayalım.
Cildinizin çabucak yaşlanıp sarkmaması için, bu maskeyi haftada üç defa uygulayabiliriz...