Sivilce kurutmak için maske-sivilce kurutma doğal yöntemler Sivilcelerim var ve bu sivilceleri kurutmak için ne yapmalı diye merak eden dostlarımıza bugün özellikle yeni çıkan ve küçük, orta boyutlu sivilceleri kurutan bir doğal yöntem tarif etmek istiyoruz. Bu yöntemin adı yazının başlığından sizlerin de tahmin edeceği gibi sivilce maskesi olacak.


images.jpeg
Öncelikle sivilce kurutucu maske tariflerini verelim daha sonra da okurlarımızdan bizlere aktarılan sivilce sorunu ile ilgili sorular ile bunların cevaplarına kısaca değinelim

Sivilce Kurutma Maskesi
1-Portakal kabuğu maskesi
Bu sivilce kurutmak için kullanılacak maskenin temel özelliği antibakteriyel olması ve cildi aynı zamanda mikroplara karşı koruyucu etkisinin uzun süre devam etmesidir. Portakal kabuğu ve kabartma tozu ile hazırlayacağımız bu sivilce kurutma maskesinin yapılışını kısaca açıklayalım: Bir adet iri boy bir portakal kabuğu rendelendikten sonra bir havan içerisinde iyice ezilerek krem haline sokulur. Ardından püre ya da cezerye kıvamına gelen portakal kabuğunun üzerine 5 gram veya bir çay kaşığı kadar kabartma tozu ilave edilir. Elde ettiğimiz bu karışım sivilcelerin üzerine sürülerek ortalama olarak 15-20 dk bekletilir. Sivilce Maskesi

2-Ayva maskesi
Mevsiminde 1 adet irice bir adet ayvayı 5 dk kaynayacak şekilde kaynatıyoruz. Ardından da ayvamız sabaha kadar kaynadığı kapta bekliyor. Sabah ayvayı sudan çıkartıp bir güzel eziyoruz ve içerisine de 10 gram (1 tatlı kaşığı) pudra ekleyin. Zaman içerisinde özellikle 15-20 günde sivilcelerinizde kurumalar meydana gelecek ve sanki bir sivilce kremi kullanıyormuş gibi bir etki ve fayda göreceksiniz.

Sivilceleri Kurutmak İçin Öneriler

-Haşlama patates sivilceleri kurutur. Günde 1 adet küçük boy haşlama patatesi kabuğuyla birlikte tüketmenizi uzmanlar şiddetle tavsiye ediyorlar. - Sivilceleri şiddetlendiren ve azdıran yağlı kızartma, fındık, çekirdek, çikolata, fast food’dan uzak durun. - Ertesi güne sivilcenizi söndürmek mecburiyetinde iseniz sivilcenin üzerine diş macunu sürün. Diş macunundaki florid sivilceleri geçici de olsa kurutuyor ve söndürüyor. Sivilcelerin kızarıklığını geçirmek içinse kükürtlü sabun kullanmanız faydalı olabilir. Hem yüzdeki bakterileri öldürmesi hem de sivilce kurutucu etki yapması nedeniyle iyi geliyor. Ayrıca kükürtlü sabun sivilcelerin neden olduğu yüzdeki delikleri de kapatıyor ve zamanla yok ediyor.