1. #1

  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Şehir
  GAZİANTEP
  Mesajlar
  52
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Engelsiz internet onaylandı. Engellilere internet % 25 indirimli

  Sponsor Bağlantılar


  Engelsiz internet onaylandı. Engellilere internet % 25 indirimli
  Engelsiz internet!
  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan çalışmalar neticesinde engelli vatandaşların internete daha düşük fiyatlarla erişiminin önü açıldı
  04 Ocak 2012 Çarşamba, 17:09:15  BTK'nın internet sayfasında yer alan Kurul kararına göre, engelli kullanıcılara sunulacak DSL internet hizmeti için mevcut ücretlerde yüzde 25 indirim yapıldı. 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek uygulamaya göre özür oranı yüzde 40 ve üzerinde olan engelliler 6 DSL internet paketini indirimli olarak alabilecekler.

  Uygulamadan hem ilk defa abone olacak hem de halen DSL internet abonesi olan engelli kullanıcılar yararlanabilecek. İndirimden faydalanmak isteyen engelli vatandaşların veya birinci dereceden yakınlarının özürlülük oranını gösteren belge ile abonesi oldukları ya da olacakları İnternet Servis Sağlayıcıya başvurmaları gerekiyor.

  Özür oranı yüzde 40 ve üzerinde olan engellilerin indirimli olarak alabilecekleri 6 DSL internet paketi şöyle:

  Erişim HızıKota

  1 Mb/sn1GB1 Mb/sn2GB1 Mb/sn4GB8 Mb/sn;ye kadar4GB8 Mb/sn;ye kadar6GB8 Mb/sn;ye kadarLimitsiz

  http://www.tk.gov.tr/mevzuat/kurul_k...0DK-07-653.pdf


 2. #2
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  Engelli vatandaşlara internette indirim  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan çalışmalar neticesinde engelli vatandaşların internete daha düşük fiyatlarla erişiminin önü açıldı. 941.kez Okundu


  BTK'nın internet sayfasında yer alan Kurul kararına göre, engelli kullanıcılara sunulacak DSL internet hizmeti için mevcut ücretlerde yüzde 25 indirim yapıldı. 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek uygulamaya göre özür oranı yüzde 40 ve üzerinde olan engelliler 6 DSL internet paketini indirimli olarak alabilecekler.

  Uygulamadan hem ilk defa abone olacak hem de halen DSL internet abonesi olan engelli kullanıcılar yararlanabilecek. İndirimden faydalanmak isteyen engelli vatandaşların veya birinci dereceden yakınlarının özürlülük oranını gösteren belge ile abonesi oldukları ya da olacakları İnternet Servis Sağlayıcıya başvurmaları gerekiyor.
  İŞTE O AÇIKLAMA;

  BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURULU KARARI
  Karar Tarihi : 21.12.2011
  Karar No : 2011/DK-07/653
  Gündem Konusu : Engellilere İlişkin Tarife Teklifi.
  KARAR :Erişim ve Tarifeler Dairesi Başkanlığının hazırladığı 20/12/2011 tarihli ve B.11.6.BTK.0.07.101.03/74058 sayılı takrir ve ekleri incelenmiştir.
  Engelli vatandaşlarımızın özel durumları nedeniyle, iletişim, muhtelif bilgilere erişim vb. ihtiyaçlarını karşılamaları bakımından internet hizmeti söz konusu vatandaşlarımız açısından kayda değer bir öneme sahiptir. Bu durum dikkate alınmak suretiyle Kurumumuz tarafından Türk Telekomünikasyon AŞ (Türk Telekom)’den İnternet Servis Sağlayıcılarına yönelik engelli kullanıcılara sunulmak üzere toptan genişbant internet erişimi hizmetlerine ilişkin tarife teklifinin Kurumumuza sunulması talep edilmiştir. Bunun üzerine Türk Telekom tarafından engelliler için internet paketleri ve tarife teklifi Kurumumuza sunulmuştur. Türk Telekom’un teklifine ilişkin olarak ilgili mevzuat çerçevesinde daha fazla engelli tüketicinin internet hizmetlerinden yararlanabilmesini teminen yapılan değerlendirmenin ardından Kurumumuzun revize talepleri Türk Telekom’a iletilmiştir. Akabinde Türk Telekom tarafından 09.12.2011 tarih ve 2791 sayılı yazı ile engelliler için indirimli internet tarife teklifi revize edilerek Kurumumuza sunulmuştur. Türk Telekom’un söz konusu teklifine ilişkin olarak;
  ? Elektronik Haberleşme Kanunu çerçevesinde tarifeler belirlenirken engellilere özel, kapsamı açık ve sınırları belirlenmiş kolaylıklar sağlanabileceği,
  ? Türk Telekom’un söz konusu teklifinin engelli tüketicilerin özel durumlarını ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduğu ve engelli tüketicilere ekonomik avantajlar sağlayacağı,
  ? Söz konusu teklif kapsamında sağlanması öngörülen faydanın internet kullanıcı sayısının artmasına katkı sağlayacağı,
  ? Tüketici hak ve menfaatlerinin gözetilmesi
  hususları göz önünde bulundurularak 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 4, 6, 13, 14 ve 20’nci maddeleri, Kurumumuz ile Türk Telekom arasında imzalanmış olan İmtiyaz Sözleşmesinin 6 ve 9’uncu maddeleri, Erişim ve Arabağlantı Yönetmeliği’nin 5 ve 12’nci maddeleri ve ilgili diğer mevzuat kapsamında;
  ? Ek’te yer alan ‘Engelliler İçin İnternet Paketleri’ne ilişkin tarifelerin ve uygulama esaslarının, “Türk Telekom Referans Al-Sat Yöntemiyle xDSL Toptan Satış Teklifi” ve “Türk Telekom Referans IP Seviyesinde Veri Akış Erişimi Teklifi”ne eklenmek ve 01.02.2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girmek üzere onaylanması,
  ? İşbu Kurul Kararı kapsamında değiştirilen referans tekliflerinin kararın tebliğinden itibaren 1 (bir) hafta içerisinde Türk Telekom’un internet sayfasında yayımlanması
  hususuna karar verilmiştir.

  Engelliler İçin İnternet Paketleri Uygulama Esasları ve Tarife Bilgileri
  ? İndirimden yararlanmak isteyen engelli son kullanıcılar ya da engellinin birinci dereceden yakını (anne, baba veya çocuğu) İnternet Servis Sağlayıcıya (İSS) başvurur.
  ? İSS engelli son kullanıcıdan özürlü kimlik kartı veya sağlık kurulu raporu ve T.C. nüfus cüzdanı belgelerini temin ve kontrol eder. Özürlü oranını gösteren ibareyi taşıyan nüfus cüzdanı bulunması durumunda başvuru için bu belge tek başına yeterli olacaktır. İSS, şartları sağlayan kullanıcılar için xDSL sistemi üzerinden engelli kişinin talep ettiği paket bilgilerini girerek bağlantı talebini iletir. Eğer İSS’ye abonelik için başvuran, engelli son kullanıcı değil de birinci dereceden yakını (anne, baba veya çocuğu) ise bu belgelere ek olarak birinci dereceden yakını olan kişinin T.C. kimlik numarası ve T.C. nüfus cüzdanı belgesi de İSS’ye iletilir.
  ? Abonelik başvurusunu engelli son kullanıcı yapıyorsa abonelik, engelli son kullanıcı üzerinde olacaktır. Eğer engellinin birinci dereceden yakını (anne, baba veya çocuğu) abonelik için başvurursa engelli indirimden faydalanabilecek ve abonelik engelli yakını üzerine gerçekleşecektir.
  ? Engelli son kullanıcı veya birinci dereceden yakını tarafından İSS’lere teslim edilen belge örneklerinin birer nüshalarının, başvurunun yapıldığı tarihten itibaren ay sonuna kadar Türk Telekom’a FTP sistemi üzerinden iletilmesi gerekmektedir. İSS’ler tarafından Türk Telekom’a iletilecek belge formatları aşağıdaki gibi olmalıdır (Örnek 1806012345 xDSL numarası üzerinden);
  -Özürlü kimlik kartı için: 1806012345KK.jpg
  -Sağlık kurulu raporu için: 1806012345SR.jpg
  -Engelli son kullanıcı nüfus cüzdanı için: 1806012345NC.jpg
  -Engelli yakını nüfus cüzdanı için: 1806012345EYNC.jpg
  ? FTP sistemine yüklenen belgelerde herhangi bir suiistimal olması durumunda, İSS’ye sağlanan toplam indirim bedelinin 3 katı, ceza bedeli olarak İSS’ye yansıtılacaktır.
  ? Suiistimal görünen engelli aboneliklerle ilgili İSS’lere bilgi verilecek ve bu abonelikler için normal paketlere geçiş yapmaları talep edilecektir. Bu geçişin İSS’ye bilgi verilme tarihinden itibaren en geç 30 gün içinde yapılması gerekmektedir. İlgili engelli aboneliklerine normal paket değişikliği yapılmadığı takdirde paket değişikliği yapılmayan süre boyunca İşletmeciye sağlanan indirim bedelinin 3 katı, ceza bedeli olarak faturalandırılacaktır.
  ? FTP sistemi üzerinden kontrolü yapılan belgelerin asılları İSS tarafında saklanacak, Türk Telekom Müşteri İlişkileri tarafından rastlantısal olarak kontrol amaçlı talep edilebilecektir.
  ? Mevcut toptan tarifelere % 25 indirim uygulanarak belirlenen “Engelli Kullanıcılara Yönelik” ücretlere aşağıdaki tabloda yer verilmektedir.


  ? Bu paketler özürlülük oranı % 40 ve üzeri olan engelliler için geçerli olacaktır.
  ? Bu paketler için bağlantı ücreti vergiler hariç 21,80 TL olup, bağlantı ücreti ile ilgili toptan düzeyde yapılacak olan kampanyalar bu paketler için de geçerli olacaktır.
  ? Limitli paketler için en yüksek fatura tutarı Al-Sat için vergiler hariç 43,90 TL, IP VAE için vergiler hariç 26,99 TL olacaktır.
  ? Bu paketlere başvuruda bulunulacak her TC kimlik no için bir paket satışına izin verilecektir.
  ? Fiyatlara % 18 KDV, % 5 ÖİV dâhil değildir.
  ? Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu tarafından onaylanan Yeni Müşteri Kampanyası, Satış Performans Kampanyası vb. kampanyalar ‘Engelliler İçin İnternet Paketleri’ için de geçerlidir.

 3. #3
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  13,656
  Blog Mesajları
  15
  Bahsedilme
  130 Gönderi
  Etiketleme
  38 Konu


  Güzel bir gelişme. Yürürlüğe girer girmez başvurmak lazım...

 4. #4
  Banned

  Üyelik tarihi
  Oct 2011
  Şehir
  istanbul
  Mesajlar
  32
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Internet kullanim indirimi  BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURULU 21-12-2011 TARİH VE 2011/DK-07/653 SAYILI KARARI İLE TÜM ENGELLİ ARKADAŞLARIMIZIN İNTERNET SERVİS SAĞLAYICILARI TARAFINDAN % 25 İNDİRİM UYGULANACAKTIR. DAHA DETAYLI BİLGİ http://www.tk.gov.tr/mevzuat/kurul_k...0DK-07-653.pdf ADRESİNDE HERKEZE HAYIRLI OLSUN

 5. #5
  Üye
  volkqn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2011
  Mesajlar
  176
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  tşkler bilgi için .

 6. #6
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  Engellilere indirimli internet Şubat'ta başlıyor  Türk Telekom beklenen açıklamayı yaptı. Engelli kullanıcılara sunulmak üzere tarifeler 01.02.2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.


  Türk Telekom’dan Engelli Son Kullanıcılara Özel Toptan Tarifeler

  Ülkemiz genelindeki internet kullanımının yaygınlaştırılarak geniş bant pazarının büyütülmesi hedefini temel alan Türk Telekom A.Ş. tarafından toptan düzeyde engelli tüketicilerin özel durumları ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak engelli kullanıcılara sunulmak üzere tarifeler 01.02.2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir.

  BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURULU KARARI
  Karar Tarihi : 21.12.2011
  Karar No : 2011/DK-07/653
  Gündem Konusu : Engellilere İlişkin Tarife Teklifi.
  KARAR :Erişim ve Tarifeler Dairesi Başkanlığının hazırladığı 20/12/2011 tarihli ve B.11.6.BTK.0.07.101.03/74058 sayılı takrir ve ekleri incelenmiştir.
  Engelli vatandaşlarımızın özel durumları nedeniyle, iletişim, muhtelif bilgilere erişim vb. ihtiyaçlarını karşılamaları bakımından internet hizmeti söz konusu vatandaşlarımız açısından kayda değer bir öneme sahiptir. Bu durum dikkate alınmak suretiyle Kurumumuz tarafından Türk Telekomünikasyon AŞ (Türk Telekom)’den İnternet Servis Sağlayıcılarına yönelik engelli kullanıcılara sunulmak üzere toptan genişbant internet erişimi hizmetlerine ilişkin tarife teklifinin Kurumumuza sunulması talep edilmiştir. Bunun üzerine Türk Telekom tarafından engelliler için internet paketleri ve tarife teklifi Kurumumuza sunulmuştur. Türk Telekom’un teklifine ilişkin olarak ilgili mevzuat çerçevesinde daha fazla engelli tüketicinin internet hizmetlerinden yararlanabilmesini teminen yapılan değerlendirmenin ardından Kurumumuzun revize talepleri Türk Telekom’a iletilmiştir. Akabinde Türk Telekom tarafından 09.12.2011 tarih ve 2791 sayılı yazı ile engelliler için indirimli internet tarife teklifi revize edilerek Kurumumuza sunulmuştur. Türk Telekom’un söz konusu teklifine ilişkin olarak;
  ? Elektronik Haberleşme Kanunu çerçevesinde tarifeler belirlenirken engellilere özel, kapsamı açık ve sınırları belirlenmiş kolaylıklar sağlanabileceği,

  ? Türk Telekom’un söz konusu teklifinin engelli tüketicilerin özel durumlarını ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduğu ve engelli tüketicilere ekonomik avantajlar sağlayacağı,

  ? Söz konusu teklif kapsamında sağlanması öngörülen faydanın internet kullanıcı sayısının artmasına katkı sağlayacağı,

  ? Tüketici hak ve menfaatlerinin gözetilmesi

  hususları göz önünde bulundurularak 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 4, 6, 13, 14 ve 20’nci maddeleri, Kurumumuz ile Türk Telekom arasında imzalanmış olan İmtiyaz Sözleşmesinin 6 ve 9’uncu maddeleri, Erişim ve Arabağlantı Yönetmeliği’nin 5 ve 12’nci maddeleri ve ilgili diğer mevzuat kapsamında;
  ? Ek’te yer alan ‘Engelliler İçin İnternet Paketleri’ne ilişkin tarifelerin ve uygulama esaslarının, “Türk Telekom Referans Al-Sat Yöntemiyle xDSL Toptan Satış Teklifi” ve “Türk Telekom Referans IP Seviyesinde Veri Akış Erişimi Teklifi”ne eklenmek ve 01.02.2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girmek üzere onaylanması,

  ? İşbu Kurul Kararı kapsamında değiştirilen referans tekliflerinin kararın tebliğinden itibaren 1 (bir) hafta içerisinde Türk Telekom’un internet sayfasında yayımlanması
  hususuna karar verilmiştir.


  · İndirimden yararlanmak isteyen engelli son kullanıcılar ya da engellinin birinci dereceden yakını (anne, baba veya çocuğu) İnternet Servis Sağlayıcıya (İSS) başvurur.

  ? İSS engelli son kullanıcıdan özürlü kimlik kartı veya sağlık kurulu raporu ve T.C. nüfus cüzdanı belgelerini temin ve kontrol eder. Özürlü oranını gösteren ibareyi taşıyan nüfus cüzdanı bulunması durumunda başvuru için bu belge tek başına yeterli olacaktır. İSS, şartları sağlayan kullanıcılar için xDSL sistemi üzerinden engelli kişinin talep ettiği paket bilgilerini girerek bağlantı talebini iletir. Eğer İSS’ye abonelik için başvuran, engelli son kullanıcı değil de birinci dereceden yakını (anne, baba veya çocuğu) ise bu belgelere ek olarak birinci dereceden yakını olan kişinin T.C. kimlik numarası ve T.C. nüfus cüzdanı belgesi de İSS’ye iletilir.

  ? Abonelik başvurusunu engelli son kullanıcı yapıyorsa abonelik, engelli son kullanıcı üzerinde olacaktır. Eğer engellinin birinci dereceden yakını (anne, baba veya çocuğu) abonelik için başvurursa engelli indirimden faydalanabilecek ve abonelik engelli yakını üzerine gerçekleşecektir.

  ? Engelli son kullanıcı veya birinci dereceden yakını tarafından İSS’lere teslim edilen belge örneklerinin birer nüshalarının, başvurunun yapıldığı tarihten itibaren ay sonuna kadar Türk Telekom’a FTP sistemi üzerinden iletilmesi gerekmektedir. İSS’ler tarafından Türk Telekom’a iletilecek belge formatları aşağıdaki gibi olmalıdır (Örnek 1806012345 xDSL numarası üzerinden);
  -Özürlü kimlik kartı için: 1806012345KK.jpg
  -Sağlık kurulu raporu için: 1806012345SR.jpg
  -Engelli son kullanıcı nüfus cüzdanı için: 1806012345NC.jpg
  -Engelli yakını nüfus cüzdanı için: 1806012345EYNC.jpg
  ? FTP sistemine yüklenen belgelerde herhangi bir suiistimal olması durumunda, İSS’ye sağlanan toplam indirim bedelinin 3 katı, ceza bedeli olarak İSS’ye yansıtılacaktır.

  ? Suiistimal görünen engelli aboneliklerle ilgili İSS’lere bilgi verilecek ve bu abonelikler için normal paketlere geçiş yapmaları talep edilecektir. Bu geçişin İSS’ye bilgi verilme tarihinden itibaren en geç 30 gün içinde yapılması gerekmektedir. İlgili engelli aboneliklerine normal paket değişikliği yapılmadığı takdirde paket değişikliği yapılmayan süre boyunca İşletmeciye sağlanan indirim bedelinin 3 katı, ceza bedeli olarak faturalandırılacaktır.

  ? FTP sistemi üzerinden kontrolü yapılan belgelerin asılları İSS tarafında saklanacak, Türk Telekom Müşteri İlişkileri tarafından rastlantısal olarak kontrol amaçlı talep edilebilecektir.

  ? Mevcut toptan tarifelere % 25 indirim uygulanarak belirlenen “Engelli Kullanıcılara Yönelik” ücretlere aşağıdaki tabloda yer verilmektedir.

  Tarife Bilgileri Erişim Hızı

  Kota

  Al-Sat Modeli

  IP Seviyesi VAE Modeli
  Aylık Ücret (TL)

  Kota Aşım Ücreti ( TL/MB)

  Aylık Ücret (TL)

  Kota Aşım Ücreti ( TL/MB)
  1 Mbps

  1GB

  11,42

  0,006225

  7,88

  0,004125
  1 Mbps

  2GB

  12,50

  0,005700

  8,63

  0,003750
  1 Mbps

  4GB

  13,41

  0,004624

  9,59

  0,003144
  8 Mbps'e kadar

  4GB

  14,50

  0,004624

  10,27

  0,003144
  8 Mbps'e kadar

  6GB

  18,55

  0,003959

  11,14

  0,002837
  8 Mbps'e kadar

  Limitsiz
  ( 25GB AKN)

  26,34

  -

  16,19

  -


  · Bu paketler özürlülük oranı % 40 ve üzeri olan engelliler için geçerli olacaktır.
  ? Bu paketler için bağlantı ücreti vergiler hariç 21,80 TL olup, bağlantı ücreti ile ilgili toptan düzeyde yapılacak olan kampanyalar bu paketler için de geçerli olacaktır.
  ? Limitli paketler için en yüksek fatura tutarı Al-Sat için vergiler hariç 43,90 TL, IP VAE için vergiler hariç 26,99 TL olacaktır.
  ? Bu paketlere başvuruda bulunulacak her TC kimlik no için bir paket satışına izin verilecektir.
  ? Fiyatlara % 18 KDV, % 5 ÖİV dâhil değildir.
  ? Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu tarafından onaylanan Yeni Müşteri Kampanyası, Satış Performans Kampanyası vb. kampanyalar ‘Engelliler İçin İnternet Paketleri’ için de geçerlidir.

 7. #7
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  Engellilere indirimli internet geliyor!  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, engelli kullanıcılara DSL internet hizmetinde indirime gidilerek pozitif ayrımcılık yapıldığını söyledi.

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, engelli kullanıcılara DSL internet hizmetinde yüzde 25 indirime gidilerek pozitif ayrımcılık yapıldığını söyledi.

  Bakan Yıldırım, yaptığı açıklamada, evlerinden internete bağlanmak isteyen engelli vatandaşların daha ucuza, daha hızlı bir şekilde internete bağlanacaklarını belirterek, ”Bu kardeşlerimize sağlanan kolaylıklarla sadece internete değil, yaşama da sıkı sıkıya bağlanmalarına neden olacaktır” diye konuştu.

  İndirimden faydalanabilmek için özürlülük oranının yüzde 40 ve üzeri olması şartı aranacağına dikkati çeken Yıldırım, engelli kullanıcılar veya engellinin birinci dereceden yakını (anne, baba veya çocuğu), özürlülük oranını gösteren belge (özürlü kimlik kartı, sağlık kurulu raporu veya özürlülük oranını gösteren ibareyi taşıyan nüfus cüzdanı) ile internet sağlayıcılara başvurarak bu tarifelerden faydalanabileceklerini bildirdi. Engelli vatandaşların belirlenen 6 adet DSL internet paketinden herhangi birini seçebileceğini ifade eden Yıldırım, söz konusu tarifenin 1 Şubatta yürürlüğe gireceğini hatırlattı.

  ”Faturaları sesli okunacak”

  Görme engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak ve çağın şartlarına uygun imkanları onların hizmetine sunmanın da görevlerinin arasında yer aldığını belirten Bakan Yıldırım, şunları kaydetti:

  ”Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği’nde yer alan ‘Görme engellilerin abonelik sözleşmelerini ve faturalarını kendilerinin faydalanabilecekleri şekilde talep etme hakkı’ hükmü uyarınca, görme engelli tüketicilerin abonelik sözleşmelerini ve faturalarını braille alfabesi ile düzenlenmiş olarak ya da sesli yanıt sistemi (IVR) üzerinden bilgilerin kendilerine sesli olarak okunması yoluyla almaları sağlanıyor.

  İşletmeciler ile yapılan toplantı sonucunda alınan karar doğrultusunda altı büyük işletmecinin web sayfalarının, engellilerin erişimlerini kolaylaştırmak amacıyla yeniden yapılandırılması sağlandı. Sunulan hizmetlerin ana sayfa üzerinde toplanarak gösterilmesi ve buradan ilgili linkler aracılığıyla detay bilgilere erişim sağlanması gerçekleştirildi. Ayrıca engelli dernekleri ve konfederasyonları ile çalışma grubu kurularak, ihtiyaçları ve bizim yapabileceklerimiz tespit edilmeye çalışılıyor. Bu kapsamda örneğin, işitme engelliler için sadece SMS paketleri, işitme engellilerin acil durumda acil yardım hizmetlerini kısa mesaj yöntemi ile ücretsiz erişebilmesinin sağlanması için çalışmalar sürdürülmektedir.”

  ‘Gören göz projesini hayata geçirdik’

  Herkesin her an engelli olmaya aday olduğunun unutulmaması gerektiğini belirten Yıldırım, engelli vatandaşların hayatlarının kolaylaştırılması gerektiğini, bu bilinçle hareket ederek, gören göz projesini hayata geçirdiklerini ifade etti. Teknolojinin en ileri seviyede kullanıldığı bir cihaz oluşturduklarını anlatan Yıldırım, cihazı kullanan görme engelli vatandaşa, cihazın rehberlik edeceğini ve vatandaşın başka bir yardıma ihtiyacı kalmayacağını kaydetti. Yıldırım, 1,5 milyon görme engelliye ücret almadan bu cihazları dağıttıklarını bildirdi.

  Başlattıkları projeyle engelli gençlerin evlerinde çağrı hizmeti verdiklerini kaydeden Yıldırım, ”Bu gençler yardım beklerken, vatandaşa yardım eder hale geldiler” dedi.

  Engelli vatandaşlar için bakanlığınca yapılan hizmetleri anlatan Yıldırım, ”Bunlar lütuf değildir, sorumluluktur, geç kalan görevin yerine getirilmesidir” diye konuştu.

  Önceki yıllarda altyapı hizmetlerinin engelliler düşünülmeden hayata geçirildiğini dile getiren Yıldırım, yollar, hastaneler ve toplu ulaşım araçlarındaki bu tür engellerin ortadan kaldırılması için çalışmalarına hız verdiklerini ifade etti.

 8. #8
  yalvaçlı_32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2011
  Şehir
  ısparta
  Mesajlar
  135
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  şimdi internet babamın üzerine bu indirimden yararlanmak için benim üzerime mi olması gerekiyor?

 9. #9
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu


  Abonelik için başvuran, engelli son
  kullanıcı değil de birinci dereceden yakını (anne, baba veya çocuğu)
  olarak birinci dereceden yakını olan kişinin T.C. kimlik numarası ve T.C. nüfus cüzdanı
  belgesi de İSS’ye iletilir.
  Abonelik başvurusunu engelli son kullanıcı yapıyorsa abonelik, engelli son kullanıcı
  üzerinde olacaktır. Eğer engellinin birinci dereceden yakını (anne, baba veya çocuğu)
  abonelik için başvurursa engelli indirimden faydalanabilecek ve abonelik engelli yakını
  üzerine gerçekleşecektir.
  Engelli son kullanıcı veya birinci dereceden yakını tarafından İSS’lere teslim edilen

 10. #10
  Üye

  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Şehir
  ankara
  Mesajlar
  20
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  http://www.tk.gov.tr/mevzuat/kurul_k...0DK-07-653.pdf bu linkte fiyat tablosu var. onun içinde "Al-Sat Modeli" ve "IP Seviyesi VAE Model" yazıyor. ne demek onlar???
  bilen var mı?


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş