Like Tree7Beğeni

Konu: Yetim aylığı kaç ayda bağlanır?

Üye
    Gala1905 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bahsedilme
    4 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Yetim aylığı kaç ayda bağlanır?

Sponsor Bağlantılar

Slm yetim aylığı için gerekli evraklarımı sgk ya teslim ettim kararı komisyon verecek dediler benim merak ettiğim bu komisyon bulunduğum ilde mi yoksa Ankara'da mı, komisyon ne kadar zamanda karar veriyor ve aylık bağlanırsa ne kadar maaş veriyorlar benden başka maaş alan yok.Yetim aylığı için hangi kriterlere bakıyorlar o konudada birşey demediler benim raporum %82 bağımsızım.

Redmi Note 7 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Site Yöneticisi
    Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    15
    Bahsedilme
    130 Gönderi
    Etiketleme
    38 Konu

Gerekli şartların sağlanması halinde 1-3 ay arası sonuç gelir. Komisyon muhtemelen ankaradadır.

Üye

Bahsedilme
    7 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Alıntı Gala1905 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Slm yetim aylığı için gerekli evraklarımı sgk ya teslim ettim kararı komisyon verecek dediler benim merak ettiğim bu komisyon bulunduğum ilde mi yoksa Ankara'da mı, komisyon ne kadar zamanda karar veriyor ve aylık bağlanırsa ne kadar maaş veriyorlar benden başka maaş alan yok.Yetim aylığı için hangi kriterlere bakıyorlar o konudada birşey demediler benim raporum %82 bağımsızım.

en çok 3 ay sürüyor bende öyle oldu.tek iyi yanı başvuru tarıhınden ıtıbaren baglandııgnda birikenleri verıyorlar.alo 170 i arayıp sorun bılgılerınızı ordan takıp edın ben öyle yaptım
    septik ve Gala1905 bunu beğendi.

Editör
    septik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    3
    Bahsedilme
    48 Gönderi
    Etiketleme
    9 Konu

@Gala1905

Yetim maaşı için bulunduğunuz ilin sgk na başvuru yapmanız gerekiyor ve sizin yakın bir hastahaneden alacağınız rapor Ankara'daki heyete yönlediriliyor.

Ankara yetim maaşı için malüllük oranı arıyor, yani en az tek bir hastalığa bağlı %60 oran istiyor.

Maaş bağlama oranı ( tek kişi alıyorsa ) %50 dir yani emekli olup vefat eden anne babadan hangisi ise almış olduğu maaşın yarısı.

Elinizdeki mevcut rapor. Sürekli olan ve birçok hastalıktan dolayı farklı hastalıkların toplamını %82 ise ve tek bir hastalığa bağlı engel oranı %60 ı bulmuyorsa işiniz zor, ancak elinizdeki rapor ayrıntılarında tek bir hastalığa bağlı %60 oran veiilmişse yetim maaşınız sgk tarafından verilmek istemesede dava açarak yetim maaşı bağlatmanız garanti diyebiliriz.
    Gala1905 bunu beğendi

Üye
    Bahsedilme
    4 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Öncelikle cevaplarınız için ayrı ayrı teşekkür ederim benim raporum sürekli tek hastalıktan (göz) %82. Raporum da bağımsız yazıyor diye biraz tereddüt ettim etkisi olurmu. Verdiğiniz bilgilere göre aylık kesin bağlanır diyebilirmiyiz ve aksi karar verilirse itiraz edip dava açmamı önerirmisiniz.Benim durumumda olup bağkurdan %50 aylık bağlananlar miktarı yazabilirse sevinirim babam emekli olamadan vefat etti o yüzden ona bağlanan bir maaş yoktu miktarı hesaplayamıyorum bağkur girişi eskiydi ama benim aylığa bağlanabilmem için gerekli şartlar sağlanıyor birde babamın vefatından sonra kimse herhangi bir aylık almadı bana geriye dönük ücret yatırırlar mı acaba.
    Alıntı septik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Gala1905

Yetim maaşı için bulunduğunuz ilin sgk na başvuru yapmanız gerekiyor ve sizin yakın bir hastahaneden alacağınız rapor Ankara'daki heyete yönlediriliyor.

Ankara yetim maaşı için malüllük oranı arıyor, yani en az tek bir hastalığa bağlı %60 oran istiyor.

Maaş bağlama oranı ( tek kişi alıyorsa ) %50 dir yani emekli olup vefat eden anne babadan hangisi ise almış olduğu maaşın yarısı.

Elinizdeki mevcut rapor. Sürekli olan ve birçok hastalıktan dolayı farklı hastalıkların toplamını %82 ise ve tek bir hastalığa bağlı engel oranı %60 ı bulmuyorsa işiniz zor, ancak elinizdeki rapor ayrıntılarında tek bir hastalığa bağlı %60 oran veiilmişse yetim maaşınız sgk tarafından verilmek istemesede dava açarak yetim maaşı bağlatmanız garanti diyebiliriz.

Üye

Bahsedilme
    7 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Alıntı Gala1905 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim raporum sürekli tek hastalıktan (göz) %82. Raporum da bağımsız yazıyor diye biraz tereddüt ettim
    bagımsız demesı kendı kendıne yeter çalışma durumu olur anlamına giriyor bildiğim kadarıyla bu durumda yetim maaş biraz zor olur.tam bagımlı yazsa idi raporda işniz olur diyebilirdik

Editör
    Blog Mesajları
    3
    Bahsedilme
    48 Gönderi
    Etiketleme
    9 Konu

@emmolu Yetim maaşı için çalışabilir veya çalışamaz diye bir ayrım yapılmıyor, malüllük seviyesinde tek bir hastalığa bağlı %60 oranında bir engeli olması yeterli diye biliyorum.

@Gala1905 Vefat eden kişinin 900 günlük primi olması ailesinin maas alması için yeterli. Sanırım vefat sonrası 5 yıl içersinde yetim maaşı bağlanırsa geçmişe yönelik bir ödeme yapılıyordu. Bağlanabilecek maaş miktarı hakkında bilgim yok fakat %60 malülük seviyesinde engelli olmak yetim maşından yararlanabileceğiniz düşüncesindeyim. 170 nolu hattı 7/24 arayarak gerekli bilhileri alabilirsiniz
    Gala1905 bunu beğendi

Üye
    Bahsedilme
    4 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Sgk da başvuru yaparken memurlar birbirlerine benim raporu sordular hastaneye sevk verecekti başka memur(görevi yanlış hatırlamıyorsam odasında reçeteler,raporlar kontrol ile ilgili birşeyler yazıyordu) raporuma baktı sevke gerek yok dedi kanunlar değişmiş galiba aralarında öyle birşeyler diyorlardı bunun hakkında internette bilgi bulamadım.

@emmolu Yetim maaşı için çalışabilir veya çalışamaz diye bir ayrım yapılmıyor, malüllük seviyesinde tek bir hastalığa bağlı %60 oranında bir engeli olması yeterli diye biliyorum.

@Gala1905 Vefat eden kişinin 900 günlük primi olması ailesinin maas alması için yeterli. Sanırım vefat sonrası 5 yıl içersinde yetim maaşı bağlanırsa geçmişe yönelik bir ödeme yapılıyordu. Bağlanabilecek maaş miktarı hakkında bilgim yok fakat %60 malülük seviyesinde engelli olmak yetim maşından yararlanabileceğiniz düşüncesindeyim. 170 nolu hattı 7/24 arayarak gerekli bilhileri alabilirsiniz

Editör
    Blog Mesajları
    3
    Bahsedilme
    48 Gönderi
    Etiketleme
    9 Konu

@Gala1905

Sonuç olarak yetim maaşı başvurunuz alındımı ?
    Gala1905 bunu beğendi

Üye
    Bahsedilme
    4 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu
    Sponsor Bağlantılar

Benim ve babamın sgk dökümüne baktılar babamın dosyasını arşivden aldılar bana dilekçe yazdırıp başvurumu aldılar neredeyse hiç uğraştırmadılar raporumun aslınıda aldılar.
    @Gala1905

Sonuç olarak yetim maaşı başvurunuz alındımı ?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)