Bu konudan haberdar edilenler

Like Tree2Likes
 • 2 Post By Gazoz Agacı

Konu: Devlet koruyucu ailelere "emeklilik" hakkı tanıyor

 1. #1
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,970
  Blog Yazıları
  451
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu

  Devlet koruyucu ailelere "emeklilik" hakkı tanıyor

  Sponsor Bağlantılar


  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, koruyucu ailelik sisteminin yaygınlaştırılması amacıyla kimsesiz çocuklara hem yuvasını hem de gönlünü açanlara çok sayıda destek sağlıyor. Koruyucu ailelerde emekliliğe esas sosyal güvencesi bulunmayan ebeveynlerin sigorta primleri karşılanarak, emekli olmalarına imkan tanınıyor. Çeşitli nedenlerle devlet koruması altına alınan ve koruyucu aile yanına yerleştirilen çocukların bakım masraflarından eğitim ihtiyaçlarına, servis ücretlerinden kurs giderlerine kadar neredeyse tüm gereksinimleri devlet tarafından karşılanıyor.




  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kimsesiz çocuklara yuvasını açan koruyucu ailelerde emekliliğe esas sosyal güvencesi bulunmayan ebeveynlerin sigorta primlerini karşılayarak, emekli olmasına imkan tanıyor.

  Koruma altındaki çocukların kurum bakımı yerine sıcak bir yuvada, aile ortamında yaşamlarını sürdürebilmesi için uygulanan koruyucu ailelik sistemini yaygınlaştırmak üzere çalışmalar yürüten bakanlık, gönüllülere birçok destek sağlıyor.

  AA muhabirinin Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü öncülüğünde yürütülen çalışmalara ilişkin derlediği bilgilere göre, 4 bin 387 koruyucu aile yanında 5 bin 323 çocuğun bakımı gerçekleştiriliyor.

  Bakanlık, çocukların maddi ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra koruyucu aileler için emeklilik yolunu açacak çok önemli bir destek sağlıyor. Bu kapsamda, sözleşmesi süren koruyucu aileler içinde eşine veya bir yakınına bağlı olmaksızın emekliliğine esas sosyal güvencesi bulunmayan eşlerin sigorta primleri bakanlıkça ödeniyor.

  Uygulamada, bu durumdaki ebeveyn, bir asgari ücret tutarı üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında isteğe bağlı sigortasını yaptırarak ödeme belgesini ibraz ederse, primleri aylık ödemelere eklenerek, bakanlığın aileye gönderdiği ödenekten karşılanıyor.

  TALEPTE BULUNAN AİLEYE MADDİ DESTEK

  Bakanlık, koruyucu aile yanına yerleştirilen çocukların bakım, eğitim ve yerleştirilmelerine ilişkin harcamalarına karşılık, talepte bulanan ailelere çocuk başına aylık net ödeme gerçekleştiriyor.

  Bu ödeme, çocukların yaş grupları, eğitim durumları gibi kıstaslar dikkate alınarak, 2017 yılı için aylık 527 liradan bin 154 liraya kadar çıkıyor.

  Maddi destek, engelli çocuklar söz konusu olduğunda yüzde 50 kadar artırılıyor.

  Ayrıca koruyucu aile hizmeti kapsamında okula devam eden veya öğrenimini sürdüremeyen çocuklara, kuruluş bakımındaki çocuklara verilen miktarlar üzerinden harçlık ödeniyor.

  OKUL BAŞLARKEN ÜÇ KATI FAZLA ÖDEME

  Mevzuata göre, her öğretim yılı başında koruyucu aile yanındaki çocuğun eğitim masrafları için aileye ödenen miktar, bir defaya mahsus üç katı oranında artırılarak veriliyor.

  Nisan ve ekim aylarında ise çocukların yıllık giyim masrafları karşılığı olarak, bakım ücreti iki katı artırılarak ödeniyor.

  Koruyucu aile yanına yerleştirilen çocuklar için giderlerinin karşılanması amacıyla yapılan aylık bakım ödemeleri, her ayın yedisine kadar peşin olarak gerçekleştiriliyor. Ayrıca koruyucu aile yanında bakılan çocukların sağlık harcamaları, kuruluş bakımındaki çocuklarda olduğu gibi, Genel Sağlık Sigortası hükümlerine göre karşılanıyor.

  SERVİS VE KURS ÜCRETLERİ DE DEVLETTEN


  Bakanlık, çocukların bakımı için sağladığı bu desteklerin yanında okullarına servisle gitmek zorunda olan çocukların aylık servis ücretlerini, servis bulunamaması halinde de ulaşım giderlerini üstleniyor. Tam gün öğrenim gören ve yemeğini evinde yeme olanağı bulunmayan çocuklara da devlet tarafından verilen harçlıklar iki kat artırılıyor.

  Çocukların gelişim ve eğitim ihtiyaçlarının karşılanması ya da bir meslek edinmek üzere kamu, özel kuruluşlar tarafından açılan kurslara katılacakların ücretsiz kontenjanlardan yararlanma durumlarını değerlendiren bakanlık, bu imkandan faydalanamayanların da kurs, etüt, yaz okulu, harç, sınav, kayıt ücreti gibi tüm gereksinimlerini gideriyor.

  Bu yılın kurs destek miktarlarına göre, meslek edindirme için bin 828, TEOG'a hazırlık için 3 bin 446, üniversiteye hazırlık için de 5 bin 353 lira ödeme yapılıyor.

  Bakanlık maddi yardımların yanı sıra koruyucu ailelere yol gösterici psikososyal destek hizmetleri sunuyor. Bu kapsamda koruyucu aileler ve korudukları çocuklara, gerektiğinde üniversitelerin ilgili bölümlerindeki uzmanlarca psikolojik ve psikiyatrik danışmanlık hizmeti veriliyor.

  Hakan.60 and burcuNurgül like this.

 2. #2
  Üye
  SMS Activated

  Üyelik tarihi
  Mar 2018
  Mesajlar
  1
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  43 yaşında annem 4senelik sigortası var 9 yaşında kız kardeşim var sipastik engelli ona bakıyor bakım parası almıyor kirada oturuyor herangibi geliride yok ayrıca emekli olma ihtimali varmi bilgi verirmisiniz?

 3. #3
  Üye
  SMS Activated

  Üyelik tarihi
  Mar 2018
  Şehir
  tekirdağ
  Mesajlar
  10
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  bende koruyucu aile olmak istiyorum nereye baş vurmam gerekiyor enazından yaşımdan dolayı iş bulamadığımdan emekliliğim ödense bilen varsa bilgilendirsin

 4. #4
  Üye
  SMS Activated

  Üyelik tarihi
  Apr 2017
  Mesajlar
  244
  Bahsedilme
  10 Gönderi
  Etiketleme
  1 Konu


  Sn ceylanhoby
  Koruyucu aile demek kurumdan alacağınız çocuğu Öz evladınız dan ayrı tutmamak demek.Tüm ihtiyaçlarını maddi manevi karşılamak demek. Devletimiz bu çocuklara bakanlara bir takım maddi imkanlar sağlıyor.Bu sebeble çocuğa bakacak aile maddi anlamda bir külfete girmiyor olabilir.Fakat manevi destek külfetine girmek zorundadır.Eğer kendi evladınız gibi bakamayacaksaniz kendinize de yazık edersiniz,alacağınız o çocuğada.
  Kısacası sizin yazınızdan ben ciddi anlamda rahatsız oldum.İşinizin olmadığı ve ssk prim ödenmesi gerektiği gerekçelerini yazmışsınız.bu sebeblerden dolayı size bir menfaat sağlayacak diye sakın günahsız bir sabinin günahına girmeyin.
  Gerçekten evlat niyeti ile alacaksanız zaten devletin verdiği imkanlardan yararlanırsınız.
  Ama sorunuzdaki en azından ssk ödense demeniz cidden çocuğa ssk ödensin niyeti ile bakmak istediğinizi aşikar kılıyor.
  Unutmayın dünyadaki en ağır yük İnsan yüküdür.Hiç bir ücret bu yükü taşımaya yetmez.Gercekten sevecek ve ilgilenecekseniz zaten devletin verdiği imkan olsada olur olmasada.
  Kalın sağlıcakla...
  Hatam varsa af ola.

 5. #5
  Üye

  Üyelik tarihi
  Jan 2012
  Mesajlar
  519
  Bahsedilme
  9 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  .................................................. ......

 6. #6
  Üye
  SMS Activated

  Üyelik tarihi
  Mar 2018
  Şehir
  tekirdağ
  Mesajlar
  10
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  koruyucu aile olmak için nereye başvurmam gerek bilgilendiriseniz memnun olurum

 7. #7
  Üye
  SMS Activated

  Üyelik tarihi
  Mar 2018
  Şehir
  tekirdağ
  Mesajlar
  10
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  3 tane babasız evlat büyüttüm tırnağına zarar getirtmedim canımı siper ettim çocukları canımdan daha çok severim çevrem iyi bilir gözüme inanmam o derece yani bir çoçuğa bakayım dedim ev işi temizlik ütü vs istediler ben kabul etmedim özverili çocuk bakacaksam sade çoçuğa yemeyi banyosu her türlü kabulum dedim ama resmen evin giderlerini üstlenmemi istedikleri için kabul etmedim yavrularım neyse her çocuk benim için aynıdır anneyim ben anneyim ön yargılamanıza çok üzdünüz beni

 8. #8
  imrankaplan286@gmail.com - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2018
  Mesajlar
  5
  Bahsedilme
  2 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Bende 37 yaşındayım yanlız yaşıyorum eşim oldu bende bir kız çocuğunun olmasını istiyorum birdaha asla çocuğum olmiyacak koruma aile olmak istiyorum nereye baş vurim

  General Mobile 4G cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 10-07-2016, 16:45:32
 2. Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 19-02-2013, 18:15:36
 3. Devlet Personel Başkanlığı’ndan Engelliler Günü Mesajı " ÖMSS Açıklaması "
  By YassaX in forum ÖMSS Sınavı ve ÖMSS Kura Atamaları
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 05-12-2012, 18:51:17
 4. "Engelli aracının akü parasını devlet karşılasın"
  By gülümse_hayata in forum Basında Engelliler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-12-2011, 14:41:18

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş