Bu konudan haberdar edilenler

Like Tree2Likes

Konu: İşitme Engelliler de araç alımında vergi avantajından yararlanabilmeli

 1. #1
  Üye
  İsen Buga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Mesajlar
  1,807
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  İşitme Engelliler de araç alımında vergi avantajından yararlanabilmeli

  Sponsor Bağlantılar


  Sevgili Dostlarımız, Sayın abilerim, sevgili ablalarım...

  Ekte sunduğumuz dosya içeriğindeki dilekçeyi, aşağıda verilen e-mail adreslerine göndererek İşitme Engelliler için ÖTV ve MTV muafiyeti hakkındaki çalışmamıza destek vermenizi rica ediyoruz.

  Dilekçe göndermek için tıklayın: EngelName -

  İED-Yönetim

  isitme engelliler ve aileleri dernegi  metnin gönderileceği adresler:

  Maliye Bakanlığı için mbkalem@gmail.com
  Ulaştırma Bakanlığı için okm@ubak.gov.tr
  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı için bilgiedinme@ozida.gov.tr

  Gönderilecek metin:
  İLGİLİ MAKAMA

  ANKARA


  Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) istisnasından yararlanılması hususunda;

  4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun “Diğer İstisnalar” başlıklı 7/2 nci maddesinde, Kanuna ekli (II) sayılı listede yer alan kayıt ve tescile tabi mallardan;
  a) 87.03 (motor silindir hacmi 1.600 cm³'ü aşanlar hariç), 87.04 (motor silindir hacmi 2.800 cm³'ü aşanlar hariç) ve 87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer alanların, sakatlık derecesi % 90 veya daha fazla olan malûl ve engelliler tarafından,
  b) 87.03 (motor silindir hacmi 1.600 cm³'ü aşanlar hariç), 87.04 (motor silindir hacmi 2.800 cm³'ü aşanlar hariç) ve 87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer alanların, bizzat kullanma amacıyla sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malûl ve engelliler tarafından,
  c) 87.03 (motor silindir hacmi 1.600 cm_'ü aşanlar hariç), 87.04 (motor silindir hacmi 2.800 cm_'ü aşanlar hariç) ve 87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer alanların, bu bendin (a) ve (b) alt bentlerinde belirtilen malûl ve engelliler tarafından ilk iktisabından sonra deprem, heyelan, sel, yangın veya kaza sonucu kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle hurdaya çıkarılmasında, bu G.T.İ.P. numaralarında yer alan malları hurdaya çıkaran malûl ve engelliler tarafından,
  Beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı ÖTV’den müstesnadır,

  denilmektedir.

  Ayrıca konuya ilgili olarak 30/04/2010 tarih ve ÖTV-2/ 2010-3 sayılı ve ilgili olduğu 7/2,15/2-a ÖTV Kanun maddesinin (2A) numaralı ÖTV beyannamesinde Otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemektedir. Buna göre otomatik vitesli araçların gaz veya fren pedalı ya da vites kolunda sakatlığa uygun olarak yaptırılan tadilatlar, hareket ettirici özel tertibat sayılacak ve sağ ayağındaki veya sağ bacağındaki sakatlık nedeniyle bu şekilde otomatik vitesli araç kullanabilecek olanlar, bu araçları ilk iktisabında istisnadan yararlanabilecektir.
  Anılan yasa hükmünün engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından, sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel
  tertibat olarak sayılması gerekmektedir. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir.

  a)Alıcının maluliyeti veya sakatlığı ile özel tertibat yaptırılan araçları kullanabileceğine dair Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümleri uyarınca yetkili sağlık kuruluşlarından alınan sağlık kurulu
  raporunun aslı veya noter onaylı örneğinin,

  b) Aracının sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belgenin aslı veya noter onaylı örneğinin,
  c) Alıcının “H” sınıfı sürücü belgesinin fotokopisinin,

  ekleneceği belirtilmiştir.

  İlgili Kanunda malûl ve engelliler gibi genel bir ibare kullanılmasına rağmen bedensel engelli ve işitme engelliler arasında bir ayrım olduğu ilgili maddenin alt bentlerinde açıkça gözlemlenmektedir. Yönetmeliğe göre işitme ve konuşma bozukluğu özrü nedeniyle araçta hareket ettirici özel tertibat yapılması (İlgili maddenin (b) benti) söz konusu olmadığından, sadece işitme ve konuşma bozukluğu olanların 7/2 nci maddesinde düzenlenen istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmamaktadır. Fakat 30/04/2010 tarih ve ÖTV-2/ 2010-3 sayılı ve ilgili olduğu 7/2,15/2-a ÖTV Kanun maddesinin (2A) numaralı ÖTV beyannamesinde sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için (sol bacaklarını kullanamayacaklarından) otomatik vites hareket ettirici özel tertibat olarak kabul edilmektedir.

  İşitme engellilerin de en büyük sorunu vites değiştirmek için gereken gaz sesini duyamamalarıdır. Hiçbir işitme cihazı vites değiştirmek için gereken gaz sesini duyuracak kadar güçlü değildir. Bu nedenle, İşitme engellilerin vites yükseltme için gereken gaz sesini duymaya çalışmalarına gerek bırakmayan "otomatik vites" en büyük yardımcılarıdır, ancak araçlardaki bu özellik İşitme engelliler için “hareket ettirici özel tertibat” olarak görülmemektedir.

  İşitme engellilerin büyük kısmı hem ötv muafiyetinden faydalanamadığı gibi hem de otomatik vitesli araçların düz vitesli modellere göre yüksek fiyatta olmasından dolayı araç satın alamamaktadır. (Otomobil firmalarının internet sitelerindeki fiyat listeleri incelenebilir.)
  Ayrıca, İlgili maddenin (a) bentinde yer alan sakatlık derecesi % 90 veya daha fazla olan malûl ve engelliler ÖTV muafiyetinden yararlanabilir denilmesine rağmen, işitme ve konuşma bozukluğu bulunan özürlüler % 90 ve üzeri sakatlık derecesi alamamaktadır.

  Talebim; otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak görülmesi ve H sınıfı ehliyet sahibi tüm işitme engellilerin de ÖTV'den muaf olmalarıdır.

  Aynı sorun MTV muafiyetinde de söz konusu olup faydalanamamaktayım. Yukarıdaki bilgiler ve görüşler doğrultusunda otomatik vitesli araç satın alan H sınıfı ehliyet sahibi işitme engellilerin MTV’den de muaf olması hususunda;


  Gereğini arz ederim.


  ADRES
  .................................................. ....................

  …/…/2012

  İsim Soyad:
  TC:

  Gazoz Agacı likes this.

 2. #2
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  12,134
  Blog Yazıları
  15
  Bahsedilme
  65 Gönderi
  Etiketleme
  9 Konu


  Metni gönderdim.
  Arkadaşlar lütfen bu konuya duyarlı olup gerekli yerleri e-mail bombardımanına tutalım. Bu durum sizi ilgilendirmiyor olabilir. Siz yada ailenizde "işitme engelli" biride olmayabilir. Ama unutmayın, insan başka insanların sorunlarına duyarlı olduğu müddetce insan olmanın gereğini yapar.
  Gazoz Agacı likes this.

 3. #3
  Üye
  İsen Buga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Mesajlar
  1,807
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  güncel......

 4. #4
  Üye
  İsen Buga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Mesajlar
  1,807
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  güncel... tüm daire ve taşeron kurumlara yaydım
  umarım haftasonuna kadar 10 bin imza toplarım

 5. #5
  Üye
  İsen Buga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Mesajlar
  1,807
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  günceeel....

 6. #6
  Üye
  İsen Buga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Mesajlar
  1,807
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Tekrar günccellll....

 7. #7
  Üye
  Tülayca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2011
  Şehir
  Kaf Dağı
  Mesajlar
  133
  Blog Yazıları
  3
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Bende gerekli yerlere meil attım şimdi. Diğer arkadaşlardan ses seda yok. Arkadaşlar lütfen duyarlı olalım bu türden konulara.

 8. #8
  Üye
  Birey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2011
  Şehir
  Diyarbakır
  Mesajlar
  528
  Blog Yazıları
  2
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Ben daha önce facede görüp mail atmıştım, katılan herkese teşekkürler.

 9. #9
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  12,134
  Blog Yazıları
  15
  Bahsedilme
  65 Gönderi
  Etiketleme
  9 Konu


  Bu konuya dair güncel bir gelişme.

  CHP Grup Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi, H sınıfı sürücü belgesi olup işitme cihazı kullanmak zorunda olanların otomatik vitesli araç iktisaplarının ÖTV muafiyeti ile MTV istisnası kapsamına alınması için kanun teklifi verdi.

  Teklife göre; H sınıfı sürücü belgesi olup işitme cihazı kullanmak zorunda olanların otomatik vitesli araç iktisapları vergi muafiyeti kapsamına alınacak. H sınıfı sürücü belgesi olup işitme cihazı kullanmak zorunda olanların otomatik vitesli araçları da vergi istisnası kapsamına alınacak.

  CHP Grup Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi, TBMM Başkanlığı’na, Özel Tüketim Vergisi ve Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunlarında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi verdi. Teklife göre, işitme engelli vatandaşlar iktisap ettikleri otomobillerin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)’nden muaf olacak. Buna göre, işitme engelli vatandaşlar kendi kullanacakları otomatik vitesli binek otomobillerinin iktisabı sırasında ÖTV ödemeyecek ve ayrıca iktisaptan sonraki dönemde de MTV ödemeyecek.

  -GEREKÇE-

  Teklifin gerekçesinde, Anayasa’nın 61'inci maddesinde yer alan “Devlet, sakatların korunmalarını ve toplum hayatına intibaklarını sağlayıcı tedbirleri alır” hükmüne uygun olarak vergi mevzuatında çeşitli muafiyet ve istisna hükümleri düzenlendiğine dikkat çekildi.

  Gerekçede, H sınıfı sürücü belgesi bulunan ve işitme engelli olmasına rağmen “sakatlığına uygun tertibat” bulunan araç kullanması gerektiği şeklinde rapor alamadığı ve otomatik vitesli araçlar da bu kapsamda kabul edilmediği için işitme engellilerin ÖTV muafiyetinden yararlanamadığına dikkat çekildi.

  Bu durumun Anayasa’nın 61’inci maddesi hükmünün göz ardı edilmesi anlamına geldiği gibi işitme engelliler açısından bir haksızlık niteliğinde olduğu belirtilerek, “Bu haksızlığı ortadan kaldırmak için kanun teklifi ile H sınıfı sürücü belgesi olup işitme cihazı kullanmak zorunda olanların otomatik vitesli araç iktisapları da ÖTV muafiyeti ile MTV istisnası kapsamına alınmaktadır” denildi. Gerekçede, şöyle denildi:

  “Türkiye Özürlüler İdaresi ve Gazi Üniversitesinin verilerine göre ülkemizde doğuştan işitme kaybı (DİK) oranı yüzde 0,1 -0,2 yani yaklaşık 1.300 -2.600 çocuk işitme engelli olarak topluma katılmaktadır. 2002 yılı verilerine göre 19 yaş altında 63.173 işitme kayıplı çocuk bulunmaktadır. Ancak söz konusu İdare’nin Raporundan işitme engellilerin yaklaşık olarak sadece yüzde 15’inin okula gittiği ve araç kullanma oranının da en fazla bu oranda olabileceği göz önünde bulundurulursa ciddi bir istismar riski olmayacağı düşünülmektedir.”

  -TEKLİF NE GETİRİYOR?-

  Teklifin getirdiği düzenlemeler şöyle:

  H sınıfı ehliyet sahibi olup işitme cihazı kullanan işitme engellilerin münhasıran otomatik vitesli araç iktisabı sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibatlı araç iktisabı sayılacak.

  H sınıfı ehliyet sahibi olup işitme cihazı kullanan işitme engellilerin adına tescil edilmiş münhasıran otomatik vitesli taşıtlar bunların sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibatlı taşıt sayılacak.

  ANKA

 10. #10
  Üye

  Üyelik tarihi
  Jan 2012
  Mesajlar
  161
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  güncell bende normal b ehlıyet var işitme chazı yazıyor ustunde eger yasas cıkarsa h ehlıyetı alıp daha güzel bir araba almayı dusunuyorum daha dusuk bı fiyata tabıkı xd


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. ÖTV muafiyetli araç alımında hesaplama nasıl yapılır.?
  By Fırtına in forum ÖTV İndirimli Engelli Aracı / Sürücü Belgesi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16-07-2011, 22:03:54
 2. İşitme engellilerin araç alımında ötv istisnasından yararlanma durumu
  By Fırtına in forum ÖTV İndirimli Engelli Aracı / Sürücü Belgesi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27-01-2011, 18:17:58
 3. Kimler araç alımında vergi avantajından yararlanabilir?
  By Fırtına in forum ÖTV İndirimli Engelli Aracı / Sürücü Belgesi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 26-01-2011, 17:08:46
 4. İşitme ve konuşma engelli kardeşim adına vergi muafiyetli araç alabilir miyiz?
  By ENB ESKİÜYESİ in forum ÖTV İndirimli Engelli Aracı / Sürücü Belgesi
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 03-06-2010, 14:36:36
 5. Sol ayak engelliler vergi muafiyetli araç alabilir mi?
  By ENB ESKİÜYESİ in forum ÖTV İndirimli Engelli Aracı / Sürücü Belgesi
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 03-06-2010, 14:26:46

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş