Arkadaşlar benim gibi sorun yaşayan arkadaşlar var mı bilmiyorum ama ben dilekçe yazıp Aile Bakanlığına gönderdim. Dilekçem aşağıdadır. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar sizde lütfen burda paylaşarak benim yazdığım dilekçe örneğini de esas alarak sizde gönderirseniz sorunu birlikte aşacağımıza inanıyorum...Aile Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğüne
ANKARA


Ben tekerlekli sandalyede hayatımı sürdürüyorum. Apartmanımız 11 katlı ve asansörlü. Dairem 10. Katta. Mevcut asansörümüze zor sığmaktayım. Hatta asansöre girdiğimde tekerlekli sandalyemin ayak kolçaklarını çıkarıyor ve ayaklarımı geriye alarak asansörü hareket ettiriyorum.

Yeni çıkan asansör yönetmeliğinde asansöre iç kapı yapılması gerekliliği konmuştur. Eğer iç kapı yapılırsa benim asansörü kullanmam mümkün olmayacaktır. Mevcut asansörün boyutları ( temiz aralık) şöyledir; kabin içi en:99 cm/ boy:96 cm, kapı boşluğu: 70 cm dir. Tekerlekli sandalyemin boyutları ise şöyledir; en: 68 / boy ayak kolçaklı: 105 cm/ boy ayak kolçaksız (dize kadar) : 94 cm dir.

Görüldüğü gibi asansörümüze yeni yönetmelik gereği iç kapı yapılırsa tekerlekli sandalye ile kullanmam mümkün değildir ve mağdur olacağımdır.

Anayasamızın 10. Maddesi gereği engellilerin lehine yapılacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olmayacağı hükmüne istinaden bu konuda yardımlarınızı ve gereğini arz ederim. (tarih)
İskender DURGUN
Malulen Emekli İnşaat Müh.


İleşim bilgileri;