Bu konudan haberdar edilenler

Like Tree4Likes

Konu: Aylin Çiftçi'den ÖMSS Başvuruları Konusunda Önemli Açıklamalar

 1. #1
  Üye
  YassaX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  3,458
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Aylin Çiftçi'den ÖMSS Başvuruları Konusunda Önemli Açıklamalar

  Sponsor Bağlantılar


  Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi, Özürlü Memur Seçme Sınavı'na (ÖMSS) gireceklere gerekli tüm kolaylıkların sağlanacağını, soruların özürlü gruplarına göre belirleneceğini bildirdi.

  Çiftçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başvurularda dikkat edilmesi gereken konularla ilgili bilgi verdi. 29 Nisan'da 81 ilde yapılacak ÖMSS için başvuruların 20 Şubat-2 Mart tarihleri arasında alınacağını hatırlattan Çiftçi, engelli vatandaşlardan sınavla ilgili çok fazla soru geldiğini belirterek, ''Telefonlarımız kilitleniyor'' dedi.
  Sınav kılavuzunun ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlandığı anlatan Çiftçi, adaylardan kılavuzu dikkatli incelemelerini istedi. ''Sınavda, görme, işitme, zihinsel ve genel engelli grubu olmak 4 grup olacağını'' ifade eden Çiftçi, şöyle devam etti:

  ''Görmenin içinde az görenler veya daha az görenlere göre sorular farklı puntolarda sunulacak. Hiç görmüyorsa şekilli soru olmayacak. Tabii tüm sorular içerik olarak aynı olacak. Yine engelli hiç görmüyorsa refakatçi veya okuyucu isteyebilecek. Bunlar kişinin beyanı doğrultusunda ÖSYM tarafından temin edilecek.''

  -Başvurularda dikkat edilecek hususlar-

  Çiftçi, ''Sınav için iki başvuru olacak. İlki ön kabul dediğimiz il müdürlüklerimize yapılacak başvuru. İkincisi de ÖSYM'ye yapılacak ve sınav giriş belgesinin de alınacağı başvuru'' diye konuştu.

  İl müdürlüklerine yapılacak başvurularda engellinin lise diploması ile özürlülük raporuna bakacaklarını ifade eden Çiftçi, şunları kaydetti:

  ''Rapor mutlaka özürlülük raporu olmalı ve iş göremezlik durumu yüzde 40 ve üzeri olmalı. Bir de özürlülüğün sürekliliği durumu var. Rapor sürekli değilse ve rapor süresi sınav tarihini kapsıyorsa yine sınava girebilirler. Raporda mutlaka 'aslı gibidir' kaşesi bulunmalı. Buna çok dikkat edilmeli. Uzmanlarımızca burada bir de özürlü grupları için hazırlanan soru formlarının kişiye uygunluğuna bakılacak. Burada rapor da dikkate alınarak, adayla birlikte uygunluğa karar verilecek. Aday, bu soru formunun kendisine uygunluğuna dair imza atarak, kendisine uygulanabileceğini kabul edecek.''

  -Kime, nasıl soru?-

  İşitme engelli okulundan mezun olanlar için daha sade sorular hazırlanacağını vurgulayan Çiftçi, elini kullanamayan bedensel engelliler için ''yazıcı'' görevlendirileceğini söyledi. Çiftçi, ''Psikiyatrik tanılı engellilere genel soru formu verilecek. Eğer isterse yalnız başlarına sınava girebilecekler. Genel engelli ise yazıcı, okuyucu desteği isteyebilecek'' diye konuştu.

  Çiftçi, önceliklerinin kamudaki boş 29 bin kadronun doğru şekilde doldurulması olduğunu kaydederek, ''Biz bu sınavda maksimum kolaylığı uygulayacağız. Sınava çok yoğun başvuru bekliyoruz'' dedi.

  Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) için başvurular, 20 Şubat-2 Mart tarihleri arasında alınacak. Kura ile atanacak ilkokul mezunları ise 14-25 Mayıs tarihleri arasında başvuru yapacak.

  ÖMSS, 29 Nisan'da 81 il merkezinde saat 10.00'da başlayacak ve tek oturumda yapılacak.

  Halil Yılmaz, mevce and Alper58 like this.

 2. #2
  Üye

  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Şehir
  ankara
  Mesajlar
  20
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  burda " Raporda mutlaka 'aslı gibidir' kaşesi bulunmalı." diyor. bu durumda ne yapmam gerekiyor. hastanede herhangi bi doktor mu kaşe bastıracam?

 3. #3
  Üye
  YassaX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  3,458
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  yunusemre; Senin Raporunun Aslı elinde ise sorun yok... Ancak Raporunun Asli yoksa Fotokopisi kabul edilmez... Orada Aylin Çiftçi'nin demek istediği şudur : Rapor Fotokopisi ile işlem yapılamaz, Raporun Aslı elinizde yoksa; Hastanden ASLI GİBİDİR Kaşeli bir nüshası olmali, oda yoksa Noterden Onaylı Bir Örneği olmalıdır, yunusemre

 4. #4
  Üye

  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Şehir
  ankara
  Mesajlar
  20
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  teşekkür ederim

 5. #5
  Üye
  YassaX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  3,458
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Rica Ederim yunusemre :-)

 6. #6
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  15,141
  Blog Yazıları
  167
  Bahsedilme
  27 Gönderi
  Etiketleme
  1 Konu

  Aylin Çiftçi Kısa Sürede Kontenjanları Dolduracağız Dedi  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi,"Özürlülerin devletteki memur kontenjanı ilk yerleştirmelerde dolmaz ise tekrar sınav yapılacak, kısa sürede kontenjanları doldurmayı hedefliyoruz" dedi.


  Çiftçi yaptığı açıklamada, bu yıl ilk defa düzenlenecek olan Özürlü Memur Seçme Sınavı hakkında bilgi verdi.

  Sınavın başvurularının alınmaya başlandığını ve başvuruların 2 Mart tarihine kadar süreceğini belirten Çiftçi, şunları kaydetti:

  "Özürlü Memur Sınavı bu yıl ilk defa yapılıyor. Ama daha önce de engeliler Kamu Personel Seçme Sınavına (KPSS) giriyordu. Aynı zamanda kamu kurumlarının kendi yaptıkları mülakatlara ya da sınavlara giriyorlardı. Tabii ki bunun zorlukları çok daha fazlaydı. Hem sınava girişte mekan anlamında zorluk çekiliyordu, hem de hiç gözü görmeyen bir kişiye eline kağıt verilip cevaplamasını isteniyordu. Bu nedenle bunların giderilmesine yönelik hazırlanan bu özel sınav programında biz dedik ki engellinin durumuna göre özel sorular soralım. Yöntemleri de ona göre belirleyelim. Aslında sınavın müfredat olarak içeriği KPSS'nin içeriği ile aynı. Açıkçası çok farklılık yok. Ama engel durumunun özelliğine göre ya basitleştirilmiş sorular oluyor ya da bir takım özellikle ona göre ayarlanmış oluyor. Mesela görmeyenler için şekil soruları olmuyor. İşitme engelliler için de belli kelimeler bu sınavda kullanılmayacak. Biliyoruz ki işitme engellilikte bazı kelimeler bütün eğitim hayatı boyunca ne işaret dilinde ne de başka bir dilde kullanılmıyor. Bu nedenle özel tasarlanmış sorular olacak. Ama müfredat olarak İlköğretim ve Ortaöğretim programında ne işliyorsak onlar olacak. Milli Eğitim Bakanlığı'nın programları kapsamında neler varsa onlar olacak. Ayrıca sınav öyle zor bir sınavda olmayacak."

  Yurt genelinde 29 Nisan'da saat 10.00'da tek oturumda yapılacak sınav öncesi engellilerin kurs aldığını da anımsatan Çiftçi, kursların süresinin yetersiz olduğunu bildiklerini ancak yine de bu kursların faydalı olacağına inandıklarını belirtti.

  Devletteki özürlü memur kontenjanının kısa sürede doldurmayı hedeflediklerini de vurgulayan Çiftçi, şöyle devam etti:

  "Özürlülerin devletteki memur kontenjanı Çalışma Bakanlığı verilerine göre 20 ile 29 bin arasında. Dolayısıyla bu çok önemli bir rakam. Çok büyük bir potansiyel. Ama biz yapılacak olan bu sınavla da bunu dolduracağımızı çok tahmin etmiyoruz. Çünkü lise mezunu olan kaç engelli var buna baktığımız zaman bu sayıyı çok fazla karşılamıyor. O nedenle bizim daha fazla gayret etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Engelliler olarak daha fazla eğitimin içinde olmalıyız. Diplomamızı alma noktasında daha hırslı olmalıyız. Ancak bu sayede bu boşlukları doldurabileceğiz. Özürlülerin devletteki memur kontenjanı ilk yerleştirmelerde dolmaz ise tekrar sınav yapılacak. Kısa sürede kontenjanları doldurmayı hedefliyoruz."

  Çiftçi, sınav sırasında bazı engellilerin durumlarının göz önünde bulundurularak kolaylıklar sağlanacağını da sözlerine ekledi.

  -ÖMSS engellileri heyecanlandırdı-

  Öte yandan 29 Nisan'da yapılacak sınav Ordu'daki engellileri de heyecanlandırdı.

  Ordu Görme Engelliler Derneği Başkanı Vedat Yavuz, ÖMSS sayesinde engellilerin kamu kurumlarında işe yerleştirmelerinin kolaylaştığını ve bu durumun kendilerini oldukça mutlu ettiklerini söyledi.

  Uzun yıllar engellilerin istihdamına yönelik uygulamayı beklediklerini de belirten Yavuz, "Sınav hepimizi heyecanlandırdı. Yapılacak olan bu sınav sayesinde kamu kurumlarında engelli kontenjanları da dolmuş olacak. Ben bu sınavın bütün engelli kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyoruz" dedi.

  Ordu Sakatlar Derneği Başkanı Selma Gürselen ise, sınavın kendileri ve tüm engelliler için büyük bir fırsat olduğunu ifade etti.

  Sınav öncesi kursların kendilerine bilgi güncellemesi açısında büyük kolaylık sağlayacağını da söyleyen Gürselen, "Bu sınavı en iyi şekilde değerlendireceğiz" dedi.

  Gürselen, sınav için başvuru yapmaya başladıklarını da sözlerine ekledi.

  Haberciniz
  YassaX likes this.

 7. #7
  Üye
  YassaX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  3,458
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Paylaşım için teşekkürler gülümse_hayata

 8. #8
  Üye

  Üyelik tarihi
  Jan 2012
  Mesajlar
  161
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  özkan bey ben raporun aslı gıbı kaşeli
  fotokopisiini aile ve sosyal polıtılara ve ösym basvuru merkezine verdım asıl aslı gıbı rapor bende bi sorun olurmu?

 9. #9
  Üye
  YassaX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  3,458
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  egribey ; Sorunu biraz karışık sormuşsun... Raporun ASLI sende ; 1 tane ASLI GİBİDİR Kaşeli olanı Aile ve Sos. Pol. Bakanlığına verdin, 1tane ASLI GİBİDİR Kaşeli olanı ÖSYM Merkezine verdin mi demek istedin.. Bu mudur yukarıda anlatmak istediğin.. Senin Kendi Elinde Raporun ASLI kalması yeterli, diğer yerlere de gerekli olanları verdi isen sorun yok.. Senin elinde kalan nusha eger ASLI GİBİDİR kaşeli olan Raporsa onda da sorun olacağını sanmiyorum ancak kendi elinde Raporun Fotoğraflı Aslı kalmasi daha iyidir

 10. #10
  Üye

  Üyelik tarihi
  Jan 2012
  Mesajlar
  161
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  bazen konusmamda kendımı iyi ifade edemiyorum ANLASILAN YAZISMADADA HIZLI YASMAK İSTEDIGIMDEN OLMALI HERNEYSE EWT SIZIN DEDIGINIZ GIBI DURUM :]


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. ÖMSS hazırlık programına ilişkin açıklamalar
  By volkqn in forum ÖMSS Sınavı ve ÖMSS Kura Atamaları
  Cevaplar: 31
  Son Mesaj: 02-03-2012, 10:33:18
 2. Sakarya'da Özürlü Memur Seçme Sınavı ( Ömss ) Kursu Başvuruları Başlıyor
  By YassaX in forum ÖMSS Sınavı ve ÖMSS Kura Atamaları
  Cevaplar: 31
  Son Mesaj: 17-02-2012, 21:23:00
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 20-08-2011, 17:01:46
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14-01-2011, 13:58:12

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş