1 Milyon İşsize İş İmkanları Sağlanacak

gülümse_hayata

Üye
Üye
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Hedefindeki Projeleri açıkladı.

UMEM (Uzmanlaşmış meslek edindirme projesi) ile 1 milyon işsiz vatandaşa yeni iş imkanları sağlanacak.
İşsizlik sorununu,mesleksizlik sorunu olarak görüp, her yıl 200 bin olmak üzere 5 yılda 1 milyon kişiye mesleki eğitim verilerek, işe yerleştirilecek.

Her İşsize Bir İş Danışmanı

İŞKUR'a kayıtlı her işsiz için bir (iş ve meslek danışmanı) belirlenecek. Bu danışmanlar işsizlere birebir hizmet verecek. İşsizliği ortadan kaldırmayı hedefleyen danışmanlar mesleksiz işsizleri istihdam gerekenmesleklere yönlendirecek. Mesleki eğitim almalarını ve o mesleğe geçmelerini sağlayacaklar.

İşsizlikle Dört Koldan Savaşılacak

İşgücü Yetiştirme kurslarından her yıl 400 bin işçi yararlanacak. İşsizlik sigorta fonundan işsizliğin azaltılması için daha fazla kaynak sağlanacak.

Çalışanlara İleri Haklar

Örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılarak sendikal örgütlenme oranları ile toplu sözleşmeden yararlanma oranları AB ortalaması düzeyine çıkarılacak.
Sendikal örgütlenme ve toplu iş sözleşmesisistemi ile grev ve lokavt haklarının AB standartlarına ve ILO normlarına uygun bir şekilde düzenlenmesi için kanunlar değiştirilecek.

İşkur Kurslarını Bitirenleri İstihdam Edenlere Prim Teşviği

Çıraklar işletmelerde mesleki eğitim görenler, staj gören öğrenciler ve İŞKUR kursiyerleri, yabancı uyruklu yüksek öğrenim öğrencileri ve meslek yüksekokulu öğrencileri genel sağlık sigortası kapsamına alınacak.

Gençlerin ve kadınların istihdamı teşviklerininsüresi uzatılacak. Mesleki yeterliliğe sahip olanları, meslek teknik öğretim görmüş olanları ve İŞKUR kurslarını bitirenleri istihdam edenlere prim teşviği getirilecek.
Yeni işe alınanlarda sigorta primlerinin işveren hisselerine ait tutarı işsizlik sigortası fonundan karşılanmaya başlandı.

Yeni istihdam edilenlerin İŞKUR'a kayıtlıişsizler arasından alınması halinde ilave olarak 6 ay süre ile teşvikten yararlanma imkanı getirilmiştir. Ayrıca işverenlere 5 puanlık prim indirimi ile birlikte diğer teşviklerden yararlanma hakkıda tanınmaktadır.

İş Bulmakta Zorlananlara Büyük Kolaylık

Kadınlara, gençlere ve engellilere iş bulma kolaylıkları sunulacak. İşsizlik sigortası fonları harekete geçirilecek.

1. İşkazası ve meslek hastalıklarını önlemek amacıyla AB düzenlemelerine uygun, bütün çalışanları kapsayan ayrı bir iş sağlığı güvenliği kanunu çıkarılacak.

2. Çalışanların meslek hastalıklarını önlemeye yönelik projeler hayata geçirilecek.

3. El sanatları ile uğraşan kadınların düşük primle sigortalılık kapsamı genişletilecek.

4. Staj yapılabilecek iş yerlerinin kapsamı genişletildi. Yeni düzenlemeyle 5 işçi çalıştıran işyerlerindede staj yapılacak.

5. Özürlü istihdamı arttırılacak. Özürlü kadrolarına personel alımları merkezi yerleştirme ile yapılacak.

6.Kısa çalışmanın yaygınlaştırılması sağlanacak.

7.İş akdisona eren işçilerin iş sözleşmesinden veya toplu iş sözleşmesinden doğan bireysel alacaklarına ilişkin şikayetlerin kısa sürede sonuçlandırılması sağlanacak.

Tekerlekli Sandalye