1 Yıllık C6-C7 seviyesinden Omurilik felçlisiyim düzelme durumu olurmu?

mrtyldrm

Üye
Üye
Trafik kazası sonucunda, 1 yıllık C6-C7 seviyesinden omurilik felçliyim, GATA ve Özel İncik hastanelerinde 10 ay tedavi gördüm. Yaşım 55. Şu anki durumum, bacaklarımda biraz hareket var, walker a yardım alarak kalkıyorum ve adımlarımı atabiliyorum. Bundan sonra ki alternatif egzersiz ve ya tedavi yöntemleri var mıdır? İyileşme durumum tahminen nedir? Ne kadar sürer?

Moderatörün son düzenlenenleri:

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hastane size çıkarken ev programı vermedi mi vermiş olmaları gerekir di, sizin durumunuz çok erken çok yeni o yüzden evde günde belirlenen sürede mutlaka wolkerla yürüyümeye devam edin, daha yeni paraplejisiniz o yüzden bu omurilik felçli olmanın sonrasında ilk 2 yıllık süreç çok önemli sizin ilermeniz açışından..
Biraz daha durumunuzdan detaylı bahsedermisiniz, hisler ilk kaza sonrası nasıldı şimdi ne durumda cihaz varmı varsa nereye kadar cihaz kullanıyorsunuz, tuvalet his durumları nedir belirtirseniz daha detaylı yardımcı olmaya çalışalım.

İskender Durgun

Üye
Üye
Seviyenizin yüksek olmasına rağmen walker la yürümeniz çok güzel gelişme. Fizik tedavi hastanelerinde size gösterilen hareketlere devam edin bıkmadan.Çok sık walkerla yürüyün. İyileşme çok yavaş ilerler. İyileşecek miyim gibi şeyler düşünmeyin ve moralinizi yüksek tutup sosyal hayatınızı geliştirin.

mrtyldrm

Üye
Üye
Yoğun bakımdan çıkar çıkmaz büyük tuvaletimi hissediyordum, ayaklarımın altını çiziyorlardı ve ayak parmaklarıma dokunduklarında hangi ayağımın hangi parmağı olduğunu biliyordum, hissediyordum. Derin hisler vardı ayaklarımda.Göğüsten aşağısı tamamen hissizdi, ellerimde ise bileklerime kadar his vardı ancak ellerimde yoktu. 30-40 gün sonra vücudumun sağ tarafını hissetmeye başladım, ancak sol tarafta bir değişiklik yoktu. Bacaklarıma hareket geldi, şöyle ki ayaklarımı ayırdıklarında kendi gücümle toplayabiliyordum. Ayağımı kendime çekemiyordum ancak itebiliyordum. Daha sonra GATA da havuzda 1-2 hafta sonra sağ ayağımın üzerine basmaya başladım. Sağ elimin parmaklarınada hafif hareket geldi. 6,5 aylıkken İncik hastanesinde paralel bar da yürütmeye başladılar 5 kişi yardımı ile zar zor yürüdüm. Sol ayakta postershell le walkerda yürümeye başladım zar zor. Eve geldiğimizde yazı denizde geçirdim, ve denizde sırt üstü 1 saat kadar yüzebiliyordum sadece kollarım ile, ancak daha sonra ayak hareketlerimde başladı. Şuan da evde paralel barda 1 kişinin yardımı ile biraz daha rahat yürüyorum. Şuan ki durum budur...

İskender Durgun

Üye
Üye
Merhaba mrtyldrm,

Öncelikle çok geçmiş olsun. Önce ki mesajımda belirttiğim gibi çok sabırlı olun. Fizik tedavi hastanesinde evde yapmanız gereken hareketleri size söylemişlerdir. O hareketlere devam edin. Anladığım kadarıyla evinizde paralel bar var. Paralel barda yürümeye devam edin. Moralinizi yüksek tutun ve iyilecek miyim gibi şeyler düşünmeyin.

ftm87

Üye
Üye
benimde babam 2 ay önce ağaçtan düşme sonucu c5-6-7 t1-2 kırıkları var.sinirlerinde zedelenme var kesik yok.solunumda sıkıntı yaşadı iilk zamanlar.trakeostomi açıldı ama şu anda solunumda sıkıntı yok fakat trakeostomi hala duruyo.1 hafta sonra kbb kontrolü var.omuzlarında hep his ve hareket vardı.1 haftadırda ayak parmaklarını, el ve ayak bileklerini çok az oynatabiliyo.el parmaklarınıda çok zorlarsa oynatabiliyo.egzersiz yaptırıken ayaklarının ağrıdığını hissediyo.sırtında beelinde bacaklarındaki ağrıları hissediyo.çk kasılması oluyo ve kasıldığında damarlarının gerildiğini hissediyomuş.parmaklarını bükünce vücudunda sıcaklık oluyomuş.1 hafta öncesine kadar el ve ayaklarında hiç hareketi yoktu.2 haftadır egzersz yapıyoruz.trakeostomisi olduğu için hastaneye yatış yapmıyorlar.evde egzersiz gösterdiler.acaba düzelme şansı ne kadar olur

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bu dönemler yani hastalığın öncelikle ilk etapta ilk 6 ayı sonra ilk 2 yılı çok önemli bu süreçte ne kadar ilerleme sarfederseniz, bu süreçte asla fizik tedaviyi aksatmayın hergün belli fizik tedavi programlarını uygulayın, hastanede olması yada olmamasından ziyade sie verilen ev programını günlük aksatmadan yapınız, tuvalet sıkıntıları varsa anlatırsanız onlarada yardımcı olmaya çalışayım naçizhane önerilerde bulunayım, dedigim gibi size verilen fizik tedavi aksatmayın ancak daha iyi olacak diye hastayı verilen programın dışına çıkartmayın çok fizik tedavi iyi gelir diye düşünmeyin, size verilen programı uygulayın yeterli nefes alma sorununu doktorla görüşüp bir an önce bu sorunuda halledin, ayrıca bacaklarını parmaklarını hareket ettirmesi iyi durumda olduğunu gösterir.

ftm87

Üye
Üye
egzersizleri aksatmaıyoruz.aşırıyada kaçmıyoruz.nefes egzersizleir yaptırmaya çalışıyoruz ama trakeostomisi olduğu için çok etkili olamıyo çok çabuk yoruluyo hemen bırakmak istiyo ama yinede ara ara yapıyoruz.babamda ayrıca yutkunma sorunu olduğu için beslenmesini midesine takılan hortumla mama vererek yapıyoruz ama ağzındanda sıvı gıdalar veriyoruz.yutması güçlensin diye.gün geçtikçe daha iyi. küçük tuvalette sorun yok çok şükürde geçen günlerde3 gün büyük tuvaletini yapamamıştı.sabahları mamayı vermeden önce ılık su vermeye başladım sonra düzeldi.şimdi oluyo.bide mamacı hemşire bize peg'den hiç bişe vermeyin dedi.sadece mama olsun dedi ona kalsa ağızdanda vermeyin dedi ama bilemiyorum ne kadar doğru söyledi

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Doğrudur hemşire neticede bu işin eğitimini almış donanımlı kişidir, ara ara gelişmeleri ve durumu bizimle paylaşın lütfen

Tekerlekli Sandalye