10 Yıl Sonra Ötv'siz Araç Almak ve Şerh

Nartallo

Üye
Üye
Merhaba,

10 yıl önce %90 rapor ile bir araç almıştık ve artık yenilemenin zamanı geldiğini düşünerek yeni araç almaya karar verdik. Tam her şeyi tamamladık derken mevcut aracımızı takasla verirken karşımıza aracın satılamayacağı şerhi çıktı. Mevcut aracımızı aldığımızda bu sisteme işlenmiş ve 5 yıl dolunca şerh kaldırılmamış. Yeni süreçte 5 yıl dolunca bu şerhin otomatik kalktığını söylediler. Şimdi bizim yapmamız gereken nedir? Trafik tescil birimine gidip bu şerhi kaldırabilir miyim? Yoksa farklı bir yöntemi var mıdır ? Noter kurum tarafından bu şerhin kaldırılabileceğini söyledi.

ENGELLIYASAM

Üye
Üye
Eğer araçta tertibat varsa muhendis buluyorsun söküm projesi cizdirip aracı tse götürüyorsun 1 gün içinde onay keadı muhendis ekranına düşüyor ve sana onay evranı veriyor o evrakla notere gidip engelli araç ibaresini kaldırıyorsun sonra araçta ötv serh varsa noter bunu kaldırıyor 2024 yılı için geçerli ücret 233 tl 3 gün önce ben böyle sattım aracı yapılacak işlem sırala bunlardırsonra satışa geçiyorsun emniyetlik bişe yok iyi bilen bir noter görevlisi bu işlemleri hallediyor bazı noter görevlisi bilmiyor. tertibat yok ise saten şerh noter kaldırıp satışı veriyor

Nartallo

Üye
Üye
Eğer araçta tertibat varsa muhendis buluyorsun söküm projesi cizdirip aracı tse götürüyorsun 1 gün içinde onay keadı muhendis ekranına düşüyor ve sana onay evranı veriyor o evrakla notere gidip engelli araç ibaresini kaldırıyorsun sonra araçta ötv serh varsa noter bunu kaldırıyor 2024 yılı için geçerli ücret 233 tl 3 gün önce ben böyle sattım aracı yapılacak işlem sırala bunlardırsonra satışa geçiyorsun emniyetlik bişe yok iyi bilen bir noter görevlisi bu işlemleri hallediyor bazı noter görevlisi bilmiyor. tertibat yok ise saten şerh noter kaldırıp satışı veriyor
Araçta herhangi bir tertibat yok. %90'lık rapor babamın adına ve kendisi fiziksel engelli olduğu için onun ulaşımını aracı biz kullarak sağlıyoruz. Noter işlem yaparken şerhi kaldırabilmek için açılan ekranda onay alamadığını söyledi ve kurum ile iletişim kurulması gerektiğini söyledi. Edevlette şerhi koyan kurum trafik tescil yazıyor.

İsen Buga

Üye
Üye
Galiba Eski usul takas bu...
Sanırım Vergi dairesine gidip şerh kaldırıldığına dair yazı alacaksınız, Normalde sisteme düşer ama siz yine elden yazı alınız (fotokopi olsa bile aslı gibidir damgalı olsun). Eskiden 5 yıl dolduğunda bulunduğumuz ilde vergi dairesine gidip o şerh kaldırıyorduk. Araç plakası farklı olsa bile ikamet ettiğimiz ilde (uzak ise ilçe olur) vergi dairesine gidip engelli araç kısmı (yeni sistem nasıl bilmem ama eskiyi anlatıyorum) eskiden plaka ruhsat işlemleri vardı. O kısımda memurlar işlem yapar elimize evrak verirdi. Ruhsat işlemleri için emniyete giderdik.
İşte o nedenle vergi dairesine bir gidip sormak lazım. Yeni sisteme eskiyi nasıl uydurmuşlar bilemedim.

Bir ara yaptıklarınızı buradan yazarsa seviniriz.
benim düşüncem bu yönde ama sizi yanlış yönlendirmeyeyim..

Nartallo

Üye
Üye
Güncelleme; Noterler birliğine yazılan dilekçe ile şerh kaldırıldı

Tekerlekli Sandalye