%100 sürekli iş görememezlik raporum var ne kadar maaş bağlanır

Slater

Üye
Üye
işe başladığım gün ilk günü kaza tarihim 05.11.2012 tarihinde iş kazası geçirdim l1 ve t12 kemiklerim kırıldı sinirlerim zarar gördü 11.01.2014 tarihinde istirat raporum bitti sürekli iş görememezlik raporu için sgk ya başvuruda bulundum ilgili hastanede bütün tetkikler yapıldı dosyam ankaraya gitti ankaradan izmire ordanda şirketin merkez ili mersine gitti ve ordan gelen sonuç %100 iş güç kaybı 2 gün önce müfettiş ifademi aldı ve bağlanacak gelirin 600 tl olacağını söyledi ama mersin sgk sıda asgari ücretin üstünde alacağımı söyledi ben ne alacam ne kadar alacam nasıl hesaplıyacağım neye göre hesaplıyacağım bilgisi olanlar alanlar bana yardımcı olursa sevinirim.... TEŞEKKÜRLER..

İskender Durgun

Üye
Üye
Merhaba,

İlk önce çok geçmiş olsun, üzüntülerimi bildiririm.

Sürekli iş göremezlik maaşı hesabı karmaşık bir hesaplama şekli vardır. %100 iş göremezlik aldığınıza göre, son maaşınızın yanlış bilmiyorsam yaklaşık %70 ni alırsınız. Eğer bir başkasının bakımına muhtaçsanız maaşınızın %100 nu alırsınız. 5510 sayılı kanunu aşağıdan okuyabilirsiniz:

Sürekli iş göremezlik gelirine hak kazanma, hesaplanması, başlangıcı ve birden çok iş kazası ve meslek hastalığı hali
MADDE 19- (Değişik birinci fıkra: 17/4/2008-5754/12 md.) İş kazası veya meslek hastalığı sonucu oluşan hastalık ve engellilik nedeniyle Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurulları tarafından verilen raporlara istinaden Kurum Sağlık Kurulunca meslekte kazanma gücü en az % 10 oranında azalmış bulunduğu tespit edilen sigortalı, sürekli iş göremezlik gelirine hak kazanır. (1)
Sürekli iş göremezlik geliri bağlanmış olan sigortalının yeniden tedavi ettirilmesi halinde meslekte kazanma gücünü ne oranda yitirdiği, birinci fıkrada belirtilen sağlık kurullarından alınacak raporlara göre yeniden tespit olunur.
Sürekli iş göremezlik geliri, sigortalının mesleğinde kazanma gücünün kaybı oranına göre hesaplanır. Sürekli tam iş göremezlikte sigortalıya, 17 nci maddeye göre hesaplanan aylık kazancının % 70'i oranında gelir bağlanır. Sürekli kısmî iş göremezlikte sigortalıya bağlanacak gelir, tam iş göremezlik geliri gibi hesaplanarak bunun iş göremezlik derecesi oranındaki tutarı kendisine ödenir. Sigortalı, başka birinin sürekli bakımına muhtaç ise gelir bağlama oranı % 100 olarak uygulanır.

Slater

Üye
Üye
Peki o zaman asgari ücret 700 TL gibi bir rakamdı sanırım şuanda 946 lira bağlanacak maaş yine 700 TL'mi olacak acaba bu konuda'da yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

İskender Durgun

Üye
Üye
Tam bilmemekle beraber o zamanki maaş üzerinden bağlanır sanırım...

Slater

Üye
Üye
Teşekkürler.

Tekerlekli Sandalye