100 Temel Eseri Dinleyerek Okuyacaklar

gülümse_hayata

Üye
Üye
Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü 3. sınıf öğrencileri, ‘100 Temel Eser‘i görme özürlüler için seslendiriyor.

Türkiye geneline mal olacak bu çalışma neticesinde kitap okuma şansı bulunmayan görme özürlüler 100 Temel Eser‘i dinleyerek okuyacak.

Öğretmenleri Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yusuf Kürşat Aytaç öncülüğünde Topluma Hizmet dersi kapsamında kendilerinin belirlediği ‘Sesli Kitap‘ projesi üzerinde çalışan 6 öğrenci, Anadolu GAP Görmeyenler Derneği‘nde çalışmalarını tamamladı. Proje kapsamında 100 Temel Eser‘i hem kendi sesleri hem de kullandıkları program aracılığıyla bilgisayar ortamına aktaran öğrenciler, görme özürlülere kitap okuma alışkanlığı kazandırmaya çalışacak. Gözleri görmediği için kitap okuyamayan özürlüler

proje kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen 100 Temel Eser‘i dinleyerek öğrenecek.

Projenin Türkiye‘ye mal olacağını söyleyen üniversite öğrencisi Demet Gür, "Görme özürlüler için dünya klasiklerini sesliye çeviriyoruz. Bu projeyi tüm Türkiye‘ye mal edeceğiz. Türkiye‘ye dağıtacağız. Proje bünyesinde 6 kişi çalışıyoruz. Hocamızın ve görme özürlüler derneğinin desteği ile çalışmalarımı sürdürüyoruz. Görme özürlülere fayda sağlayacak" dedi.

HAZIRLANAN CD‘LER BÜTÜN İLLERE GÖNDERİLECEK

Seslendirilen 100 Temel Eser CD‘lerinin Türkiye genelinde bütün Görme Özürlü derneklere ve kuruluşlara gönderileceğini dile getiren Gamze Göktürk ise, "GAP Görmeyenler Derneği‘nde görme engelliler için bir proje tasarladık. 100 Temel Eseri tarattık ve seslendirmelerini yapıyoruz. Görmeyenler için kitapların okunamaması söz konusu. Gören bir insan için kitap okumak zor değildir ama görmeyen birinin kitap okuması için bir tercümana ihtiyaç vardır. Biz bu projeyle birlikte onların kulaklarına ses olmayı

tercih ettik. Hazırladığımız CD‘leri dinleyerek 100 Temel Eser hakkında bilgi sahibi olacaklar. Kitap okuma kampanyalarına belki katılamıyorlar ama bu şekilde 100 Temel Eseri dinleyerek okumuş olacaklar" diye konuştu.

Görme özürlülerin yüzünü güldürecek bu proje gurubundaki tek erkek öğrenci olan Hasan Akarsu da projeye gönüllü başladıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

"Bu projeye gönüllü olarak başladık. Projemizin adı Sesli kitap. Bu projemizi Adıyaman‘da başlattık ama Türkiye geneline mal edeceğiz. Hayat bizim için güzel ama görme engelliler için bir sıkıntı var. Biz onların elleri, gözleri olmak istedik."

Tekerlekli Sandalye