115 bin özürlünün, özürlü raporu budandı

S

SON_OSMANLI

Guest
Engelli vatandaşlarımızın hakkını koruyan 5378 sayılı özel bir yasa var mı? Var. Yasalardaki eksiklikleri tamamlayıcı kanun hükmünde kararname, yönetmelik, genelge ve sirküler var mı? Var.

Anayasa'nın 10'uncu maddesinde özürlülere "Pozitif ayrımcılık" getirildi mi? Getirildi! Tüm bu koruyucu mevzuata rağmen mağdur sayısı artıyor mu? Evet. Peki neden? Nedeni basit!

Yedi bakanlık özürlüler üzerinde söz sahibi de ondan.

Özellikle Maliye ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bilinçli olarak özürlü vatandaşlara işkence yapıyor da ondan.

Özellikle Maliye ve SGK diyorum; çünkü Maliye Gelir Vergisi Kanunu'nun 31'inci maddesi kapsamında özürlü mükelleflere "Sizden az vergi alacağım. Ama vergi muafiyet belgesi almanız şart" diyor.

SGK da çalışan özürlüye "Getir vergi muafiyet belgeni seni erken emekli edeyim" diyor.

N'apsın özürlü! Mecburen emekli olma hayaliyle vergi indirim belgesi için yeni rapor peşinde koşuyor. Hastane koridorlarında nefesi tükenen özürlü zor da olsa özür durumunu gösteren (% 40 ve üzeri) raporu alıyor. Alınan bu rapor Ankara'ya gönderiliyor. Ne hikmetse Maliye hastanenin verdiği rapor oranını bir çırpıda buduyor. Tam 115 bin kişi budamayla yüzde 40 barajının altında kalıp vergi indirim belgesi alamıyor. Ee, bu belgeyi alamadıkları için emekli de olamıyorlar.

Biz de bu rapor olayını defalarca yazdık. Sonunda Sağlık Bakanlığı 16 Aralık 2010'da 27787 sayı ile Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle soruna el attı ve çileyi bitirdi. Ancak Maliye nedense "rapor budama" sevdasından vazgeçmiyor. SGK da emekli olacak özürlüden "Vergi indirim belgesi isterim" inadından vazgeçmiyor. Dolayısıyla iki kurum arasında koşuşturmaktan başı dönen özürlünün emeklilik hayali de başka bahara kalıyor. Diğer bir deyişle Maliye ile SGK'nın danışıklı tutumuyla özürlü oyuncak oldu; Oyuncak!!!

İş siyasilerde... Önümüz seçim. Bakalım partiler engelli hakları için neler yapacak, engelli vekil sayımız artacak mı?

memurlar.net

F

Fırtına

Guest
son bir haftadır arkadaşlarımla bu konu üzerinde bol bol konuştuk..
biz engelliler bu konuyu hep konuşuyoruz zaten.. hiç aklımızdan çıkmıyor ki..!!!

% 40 engelli raporu......ihtiyacımız olan ve bize verilmeyen hakkımız........vermemek için elinden geleni yapan maliye.........budadıkca buduyor........budasın bakalım.......nereye kadar..!!!

her rapor alışta oran düşüyor (bu bana çok komik geliyor) bazı arkadaşlarımın rapor oranı 90 dan 60 - 60 tan 40 düşüyor.. hele hele birde 40 altına düşmesi yok mu, insanı çıldırtıyor.. eeee, bu insanın engelinde bir değişme/iyileşme oluyor mu?! hayır.. ama oran (bu insan sanki iyileşmiş gibi) düşüyor..........bu oran düşüşünü aklım hiç almadı/almıyor/almayacak...??!!!

önümüz seçim.. bakalım seçimde neler olacak?!
pek umudum yok ama inşaallah bizler için çok güzel gelişmeler olur.. en çok istediğimde % 40 engelli raporunda maliye nin rapor budamaması..!!!

F

Fırtına

Guest
115 bin sakat, % 40 barajına takıldı!

33906158277.jpg

F

Fırtına

Guest
Budamaya Danıştay freni!

Yanlış uygulamalardan mağdur olan engellilerin feryadını her fırsatta gündeme taşıdım. Taşıyorum... Yazımızdan sonra hem derneği hem de bizi arayan 2 bin mağdur engelli "aman derdimize bir çare" diyor. Biz de elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz.

Sağolsun, beni kırmayan Engelli Hakları Derneği (Ender) Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Barosu avukatlarından Turgay Özcan işini gücünü bırakıp mali durumu iyi olmayan engellinin aşamadığı sorunlar için hukuki girişim başlattı. Hem de mahkeme masraflarını cebinden vererek. Yaklaşık 3 aylık sürede de 21 kişinin sorununu çözdük.

Ancak avukatımız Turgay Özcan'ın okurlarımıza bir uyarısı var;

"Resmi makamlara yazdığımız yazılar ve gelen cevaplar idareyi bağlayıcı bir işlemdir. İdareyi bağlayıcı yazılara uymayan kurumlar suç işlemiş sayılır. Biz de bu suçları işleyenler hakkında hukuki işlemleri başlatacağız." Avukat Özcan haklı..

Yusuf Çakır vergi indirim belgesi için yüzde 59 rapor almış. Maliye bu oranı 38'e düşürmüş. Olay yargıya taşındı. İstanbul 5'inci Vergi Mahkemesi (Esas no: 2008/ 2166) budanan yüzde 38'lik raporu yüzde 50 olarak karara bağladı. Danıştay da (2010/ 2750) mahkemenin verdiği yüzde 50'lik oranı onadı.

Bakalım bu emsal karardan sonra Maliye'nin bahanesi ne olacak?..

Cemalettin GÜRSOY

Tekerlekli Sandalye