12 Eylül Referandumunda Engellilerin Oy Kullanma Maceraları!

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Arkadaşlar, diğer seçimlerde olduğu gibi 12 Eylül Referandumunda da Engelliler olarak bir yığın engelle karşılaştık. En temel hak olan seçme hakkımız gerekli mimari düzenlemeler yapılmadığı için elimizden alınıyor.

Hepinizin malumu oylar genellikle okullarda kullanılıyor. Özürlüler yasası gereği tüm kamu binalarının engellilerin erişimine uygun olması gerekiyordu. Gelin görün ki bu sözler sadece kâğıt üzerinde kaldı ve bugüne kadar elle tutulur bir düzenleme yapılmadı.

AKP Hükümeti 12 Eylül Referandumun da oylanan yeni Ana Yasa'da Engellilere Pozitif haklar tanınacağına dair yasal düzenlemeye sık sık vurgu yapıyordu ama 2005 Yılında çıkartılan Özürlüler Kanununda sıralanan hiç bir düzenlemeyi hayata geçirmedi.
Hani kamu binaları engellilerin erişimine uygun hale getirilecekti?
Sözü edilen o kamu binalarında karga tulumba taşınan engelliler aksiyon olsun diye mi sırtlarda taşındı?
Yeni Anayasa’da engellilere pozitif ayrımcılık yapılacağına dair ibare ve 2005 yılında çıkartılan Özürlüler Yasası üst üste konulduğun da tırajı komik bir durum ortaya çıkıyor.

Günümüz teknoloji düşünüldüğünde çok basit bir düzenlemeyle oy pusulalarına kabartma yapılarak görme engellilerin rahat oy kullanması sağlanabilir di ama bu bile yapılmadı...

Bu referandum da oy kullanması gereken engellilerin yüzde kaçının oy kullandığına dair bir istatistik yapılması çok isterdim doğrusu.
Böyle bir istatistik yapma şansımız yok fakat siz Engelliler.Gen.Tr sitesi üyesi arkadaşların oy kullanma maceralarını bu başlık altında paylaşmanızı istiyorum. En azından Türkiye’nin değişik illerinde ki manzarayı bizzat yaşayanların ağzından duymuş oluruz.

İlk ben başlayayım.

Baştan söyleyeyim, bu konuda şanslı birisiyim. Ben köyde oturuyorum. Köyümüz düzlük sayılabilecek bir alana kurulu. Akülü sandalyemle istediğim yere gidebiliyorum. Bundan önceki tüm seçimlerde olduğu gibi bu seçimde de oyların kullanıldığı okulun önüne akülü sandalyemle gittim. Sandık başında görevli olan memur oy pusulasını ve mührü okulun dışına kadar getirdi oyumu kullandım zarfın içine koydum ve görevliye verdim. İşlem tamamdır. :eek::eek:
Başta dediğim gibi bu konuda ben şanslıydım. Peki ya siz?

Son düzenleme:

İskender Durgun

Üye
Üye
3,5 senelik omirilik felçliyim. Tekerlekli sandalyede Ankara'da hayatımı idame etmeye çalışıyorum. Bu OF lu olarak 3. oy kullanışım.

1. si tek katlı bir okulda kullandım. Okulun girişinde 3 basamak vardı, kardeşim basamakları akrobat hareketleriyle beni sandalyemde atlatarak bir sınıfın oy kullanma yerine getirdi oyumu bu şekilde kullandım. O zaman önemsememiştim. Okul köydeydi.

2.si taşındığımız için oy kullanacağımız şehrin merkezinde gelişmiş bir semteydi okul. Tabiki gene okulun girişinde rampa yoktu ve saymadım ama 15 basamaklı bir girişi vardı okulun. Oy kullanmadan aylar önce İlçe seçim kurulunu telefonla arayarak engelli olduğumu ne gibi okullarda önlem aldıklarına dair bilgi istedim. Bana engellilerin oy kullanılacak okulların giriş katındaki sınıflara kurulacak sandıklarına verdiklerini söylediler. Başka bir şekilde yardımcı olamayacaklarını sandık görevlilerine gerekli yardımlarının sağlanması için bilgi verdiklerini söyleyip konuşmamızı tamamladık. Gerçektende oy kullanacağım sandık giriş katındaydı ama giriş katına gidebilmek için basamaklar vardı. Onları gene kardeşimin yardımıyla akrobasi hareketleriyle aşarak sandığa ulaşabildim. Bu beni çok rahatsız etti. Kalabalıklar bizi izliyordu ve herhalde içlerinden bana acıyorlardı. Çok dokundu bana. Seçimden sonra oy kullandığım okulun web sitesini bularak müdürüne e-posta yazdım. Okulunun girişine rampa yapılması için yardımlarını beklediğimi bildirdim. Bana geri dönüş olmadı. Bu sefer mahallemizde bulunan faal olarak gönüllü bir derneğin yetkilisine e-posta yoluyla durumumuzu anlatan bir yazı gönderdim. Dernek bana okul müdürleriyle ve okul aile birliğine sözlü olarak aktaracaklarını söylediler. Sevindim ve umarım yaparlar dedim. Bu arada Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir genelge yayınlayarak okulların girişine rampa yapılması ve engellilerin fiziki koşullarının sağlanmasını okullara bildirildiğini gazetelerden okumuştum. Buda sevindirici haberdi ama İCRAAT lazımdı.

3. su bu referandumda aynı okula verilmiştim. Gene ilçe seçim kurulunu telefonla aradım ne gibi önlem aldıklarını sordum. Tabiki gene aynı cevapları verdiler. Duyarlılıkları gene zayıf hatta sıfırdı. 12 Eylül de oy kullanmaya gittiğimde birde ne göreyim. Sandıklar 1. kata alınmış. Giriş katında sandık yok. Çıkacağımız basamak sayısı 15 den 35 e çıkmıştı. Kardeşim beni çıkartamayacağını oyu arabanın içinde kullanabilmek için sandık görevlileri için görüşeceğini söyleyip gitti. Gerçekten görevliler gelerek oyumu arabanın içinde rahatça kullandım. Ama ben bunu istemiyorum ki. Normal olarak sandığın başına giderek paravanın arkasında oy kullanmak istiyordum. Kendimi o zaman rahatlamış hissedecektim. Gene üzülmüştüm. Yüksek Seçim Kurulu ve Okul gözümde gene değer kaybetmişti. İnsani haklarımı istiyorum. Okullara rampa yapmak bu kadar zor mu? Koca limanlar koca havaalanları yapan ben çaresizdim. ENGELLENMİŞTİM.

sinandeniz

Üye
Üye
türkiyede hiçbir zaman özürlülrin hayatını kolaylaştıracak çalışmalar olmaz türkiyede sadece herşey sözde kalır türk izsanının genetiyinde var söyle ama yapma bu düşünce sadece siyasette yok her bıranşta bu böyledir bu şey gibidir bir insanın bir insana borcu vardır alacaklı borçluya sorar noldu ya şu bizim borç borçluda der evet ya kusura bakma sana borcum var verecem ama hiçbirzaman verilmez o borç ne verilir nede inkar edilir :)) özürlüye verilen vaatlerde buna benzer tm yapacaz ama hiçbir zaman yapılmaz :))

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Benim bu seferki seçimde şansım çok iyi degildi, aslında gitmek istemedim kalkıp tekerlekli sandalyeye binmek o kadar yolu gitmek canım istemedi... Balkonda etrafı seyir ediyordum ki; birden dernek başkanım aradı "oyu kullandınmı ne yaptın" dedi, bende yok üşeniyorum dedim:) "kalk kullan ordan da derneğe gel arkadaşlar burda sohbet eder çay içeriz" dedi. Olur dedim çıktım evden...

Saat 16 olmuştu kalktım yanımda yiğenimde var birlikte gittik, sandık numarasını söyledim yigenime kimliğimi verdim, sandık başkanına engelli olduğumu söyle oy pusulasını alıp gelir dedim. Biraz sonra yiğenim geldi sandık başkanı olan bayan buraya çıksın demiş...
Buraya çıksın dediği yer en az 30 merdivenli bi yer ve arabamda akülü araba ve oraya çıkması mümkün değil... Tekrar yiğenime rica ettirdim nafile, kafamın tası attı...

Hemen dernek başkanını aradım ne kadar yetkili bu konuyla ilgili kurum varsa aramasını söyledim. Bir yandan dernek başkanı bir yandan ben aramadığımız kimse kalmadı ama kimsede tık yok, bunun içerisinde parti başkanlarıda var ne yaptıksa olmadı herkes sustu kaldı...
Dernek başkanımız "geliyorum bekle" dedi, bir müddet sonra yerel tv ile birlikte geldi, önce ben sonra başkan bi güzel yetkili kurumların bu bize yaşattıkları hiçe sayma görmezden gelme, tavırlarını yerel kanal vasıtasıyla eleştirdik, sonrada oy kullanamamıştır, diye tutanak tutturup geldik..

Değerli dernek başkanım ve ben bu ülkede engellilerin birer vatandaş olduklarını, bir hiç gibi bu kadar pervasızca davranılmaması gerektiğini, bu ülkede engellilerin de olduklarını dile getirdik, biz dile getirdik ama ses getirirmi bilemem...

eser37

Üye
Üye
merhaba arkadaslar referandumda maalesef ben oy kullanmadım benim merak ettiğim bir konu var türkiye refarandumda evet dedi peki bu evet biz engellilere ne gibi haklar sağlayacak.. hayır cıksa ne olurdu?

Tekerlekli Sandalye