13 yaşında kardeşim üzerine ÖTV siz araç alımı

ogzatbs

Üye
Üye
merhaba kardeşim 13 yaşında %96 özür raporu vardır. ötvsiz aracı benim veya başka bir kişisinin üstüne alma olasılıgım nedir örnegin annemin amcasının oglu üzerine mesela birde ötvsiz araç almak için bende şuan %96 raporlu özür raporu var hakimden ötvsiz araç alabilir diye belge mi alıcam bu işlem nasıl yönleniriliyor ? detaylı cevap verirseniz çok çok sevinirim iyi günler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhabalar, kardeşinizin zihinsel engelli falan yoksa mahkeme yada hakim kararına gerek yok. Kardeşiniz adına ÖTV indirimli araç alabilirsiniz. Alınan araç engelli kişinin üzerine olmalı, sizin yada bir başkasının adına alamazsınız.

ogzatbs

Üye
Üye
peki şöyle bir şey sorucam 18 yaşından küçük olması sorun teşkil etmiyor yani ben abisi olarak kendi üstüme alamıyorum yada şöförü gibi gösterip herhangi akrabamın üzerine alamıyorum öyle mi? çünkü kardeşim küçük oldugu için kendi süremez arabayı

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Dediğim gibi sakatlık oranı %90 ve üzeri olanlar için sakatlık oranı sorun teşkil etmez. Ve yine söylediğim gibi aracı sadece engelli kişinin üzerine alabilirsiniz. Alınan araçta özel donanım olmadığından alınan aracı sürücü belgesi olan herkes kullanabilir.

Tekerlekli Sandalye