16 Aralık 2010 Tarihinden Sonra Alınan Özürlü Raporların Arka Yüzündeki Değişiklik

YassaX

Üye
Üye
Özürlü Sınav Sistemi değişiyor. Merkezi olarak yapılacak bundan sonra.Aynı KPSS sınavı gibi olucak.Hazırlanan taslak başbakanlığa gönderildi. Ancak taslağın ayrıntıları, detayları çok net belli değil.Raporunuz eğer sürekli bir raporsa hangi yılda alındığı önemli olmamali diye düşünüyorum..Bu benim yorumum. Ancak şöyle bir şey var : 16 Aralık 2010 tarihinde Özürlü Sağlık Kurulu Rapor Yönetmeli'nde değişiklikler yapıldı. Rapor oranlarinin bazilari azaldi, bazilari yükseldi. Ayrıca raporun arka yüzü de değişti..Daha önceki raporlarda arka yüzünde Kişinin Özür Grubu bölümü yoktu..16 Aralık 2010 Sonrası raporlarda Kişinin Özür Grubu Bölümü mevcut.. Yeni yapılması planlanan Merkezi Özürlü Sınavı'ndaki taslakta eğer rapor tarihleri konusunda farklı birşeyler yer alırsa o konuda bir yorum yapamam..Yorumum yukarıda da dediğim gibi sürekli raporların cok cok eski olmamak kaydı ile bu sınava girebileceği yönünde. Ben mevcut durum hakkında bilgi vermeye çalıştım . Aşağıda yeni Raporun değişen arka yüzünü de kopyalıyorum.Bu yeni açılacak merkezi sınavda da kişiler eğitim ve özür gruplarına göre ayrılacaklar..Mesela lisans, ön lisans, ilk-orta öğretim.. Ayrıca görme, ortapedik, işitme - dil konuşma , zihinsel , diğer şeklinde.. Belki de yeni raporların böyle değişmesinin nedeni; daha kolay sınıflanıp, ayrımın basit yapılabilmesi için, Kişinin Özür Grubları bölümünü eklediler. Yeni raporların arka yüzü aşağıdaki gibidir :

ÖZÜRLÜ SAĞLIK KURULU RAPORU FORMU (Arka Yüzü)

IV. KİŞİNİN ÖZÜR GRUBU:
Ortopedik □ Zihinsel □
Görme □ Ruhsal ve Duygusal □
İşitme □ Süreğen (Kronik) □
Dil ve Konuşma □ Sınıflanamayan □

V. RAPORUN KULLANIM AMACI:

Eğitim Ortez–protez- işitme cihazı
İstihdam Tekerlekli sandalye
Sosyal yardım Özürlü kimlik kartı
Diğer (açıklayınız)

Tekerlekli Sandalye