16 Nisan 'da Oy Kullanacaklar İçin Duyuru

gülümse_hayata

Üye
Üye
Engelliler Sandığa Götürülecek

16 Nisan'da gerçekleştirilecek referandumda herkesin oy kullanabilmesi için Sağlık Bakanlığı, evde sağlık hizmeti alan hastaları nakil araçlarıyla oy kullanmaya götürecek. Oy kullanan vatandaşlar sonrasında alındıkları mahallelere bırakılacak. Hizmetten faydalanmak isteyenlerin çağrı merkezini arayarak başvuru yapması isteniyor.

110929.jpg

Tüm Türkiye heyecanla ve merakla 16 Nisan'da gerçekleştirilecek halk oylamasını beklerken, vatandaşların en temel haklarından biri olan oy kullanmalarını sağlamak için tüm Bakanlıklar yoğun çaba sarf ediyor.

Sağlık Bakanlığı, evde sağlık hizmeti alan hasta vatandaşların demokratik haklarından mahrum kalmamaları için bir uygulama başlattı. Bakanlık görevlileri, 16 Nisan Pazar günü, oy kullanmaya gidemeyecek hastaları özel nakil aracıyla evlerinden alarak ilgili merkezlere taşıyacak. Vatandaşlar, oy kullandıktan sonra alındıkları mahallelere geri götürülerek vatandaşlık görevlerini yerine getirmeleri sağlanmış olacak.

Başvuru Yapılması Gerekiyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın imzasıyla kamuoyu ile paylaşılan belgede, 444 38 33 numaralı çağrı merkezine başvuru yapılması istendi. Başvuru yapmaları dahilinde, ihtiyaç sahibi vatandaşlar Bakanlık tarafından tespit edilerek referandum öncesinde telefonla bilgilendirilecek.

Seçim günü oy kullanma saatleri içerisinde "evde sağlık hizmeti koordinasyon merkezleri" açık tutularak vatandaşların oy kullanması sağlanacak.

ecem35

Üye
Üye
zihinsel engellilerede oy kullandırılır mı*

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=14910]ecem35[/MENTION]
Zihinsel engelli olan kişiler kısıtlı olarak tanımlanır ve seçme-seçilme haklarından muaftır.

Kanunu'nun 8. maddesine göre kısıtl olanların (akıl hastalığı veya akıl zayıflığı) seçmen olamayacağı hükmü verilmiştir.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Büyükçekmece Belediyesi'nden Engelsiz Oy Kullanma Hizmeti

16 Nisan Pazar günü yapılacak olan Anayasa Değişikliği Referandumu için Büyükçekmece Belediyesi engelli, yatalak, hamilelik, yaşlılık veya hastalık nedeniyle evlerinden çıkamayacak durumda olanlara ulaşım hizmeti sağlayacak.

Büyükçekmece Belediyesi, 16 Nisan Pazar günü yapılacak olan referandum da oy kullanmak isteyen engelli, yatalak, hamilelik, yaşlılık veya hastalık nedeniyle evlerinden çıkamayacak durumda olanlara ulaşım hizmeti sağlayacak.

"En önemli vatandaşlık görevi"

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, oy kullanmanın en önemli vatandaşlık görevlerinden olduğunu belirterek, "16 Nisan Pazar günü yapılacak referandum da oy kullanmak isteyen ancak sağlık açısından problemi bulunan vatandaşlarımıza ulaşım imkanı sağlayacağız. Belediyemiz Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri yatalak hasta, engelli, hamile veya yaşlılık nedeniyle evlerinden çıkmakta zorlanan vatandaşlarımıza ulaşım hizmeti verecektir. Bu durumda olan vatandaşlarımız veya yakınlarının belediyemizin ilgili telefon numaralarını aramaları durumunda, kendilerini evlerinden alınıp oy kullanma işleminden sonra yeniden evlerine ulaştırılacaktır" ifadesini kullandı.

16 Nisan Pazar günü, engelli veya yataktan kalkamayacak durumda olanlar 0 212 863 30 76 nolu telefondan, hamile, yaşlı veya hastalık gibi durumlarından ötürü evden çıkamayanlar ise 0 212 873 20 97 nolu telefonu arayarak ulaşım hizmeti talep edebilecekler.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Yenimahalle'de Engelli ve Hasta Sandığa Belediye Götürecek

Yenimahalle Belediyesi, 16 Nisan referandumunda oy kullanmaya gidemeyecek durumda olan yaşlı, engelli ve hasta vatandaşları sandığa götürecek.

16 Nisan Pazar günü Türkiye, anayasa değişikliğini oylamak için sandık başına gidecek. Ankara'da 3 milyon 853 bin 894 seçmenin oy kullanacağı referandum a günler kala Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar da vatandaşları memnun edecek bir hizmeti başlattıklarını duyurdu. Yenimahalle'de 477 bin 165 seçmenin bulunduğunu hatırlatan Yaşar, "Yenimahalle'de oyunu kullanmayan vatandaş kalmasın istiyoruz. Herkes sandık başına gitsin ve elini vicdanına koyarak oyunu kullansın diye biz de ilçemizde yaşayan hasta, yaşlı ve engelli vatandaşları oy kullanacakları okullara götürüp, daha sonra tekrar evlerine bırakacağız. Bu hizmetten yararlanmak isteyenlerin belediyemizi arayarak talepte bulunmaları yeterli olacak" dedi.

Bu referandum un bir parti meselesi değil ülke meselesi olduğunu hatırlatan Yaşar, "Referandum sonucunun ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Yenimahalle'de seçimlerin huzur, barış ve kardeşlik içerisinde geçmesi için de tüm Yenimahallelileri sağduyuya davet ediyorum" diye konuştu.

16 Nisan Pazar günü 08.00-17.00 arasında isteyen vatandaşlar, Yenimahalle Belediyesince oy kullanacakları okullara taşınacak. Hizmetten yaralanmak isteyenlerin 526 26 26 ve 444 93 64 numaralı telefonları arayarak talepte bulunmaları yeterli olacak.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Kartal Belediyesi'nden Referandumda Sandığa Engelsiz Ulaşım Hizmeti

Kartal Belediyesi, 16 Nisan Pazar Günü yapılacak referandum da, sandığa gitmekte güçlük çeken engelli ve yaşlı vatandaşlara ulaşım hizmeti verecek.

Kartal Belediyesi, ilçe sınırları içerisinde yaşayan, sandığa erişimde güçlük çeken engelli ve yaşlı vatandaşların 16 Nisan Pazar günü yapılacak Anayasa değişikliği referandumuna katılımı ve yurttaşlık görevlerini engelsiz olarak yerine getirebilmeleri için ücretsiz ulaşım hizmeti sağlayacak.

Kartal ilçe sınırları içerisinde ikamet eden, sandığa erişimde güçlük yaşayan engelli ve yaşlı vatandaşların, en geç 14 Nisan Cuma Günü mesai bitimine kadar bilgilerini yazdırmaları gerekiyor.

Tekerlekli Sandalye